Jump to content

Αλλαγη τελεσκοπιου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Μετά από λίγους μήνες στο χόμπι,κατέληξα οτι μου ταιριάζει απόλυτα!
έχοντας ένα μικρό 114/500 τηλεσκόπιο, ήρθε η ώρα της αναβάθμισης. 

Τώρα, δεν με ενδιαφέρει η αστροφωτογραφιση, (μια φωτογραφία ένα πλανήτη θα τον τραβήξω, όχι φωτομετρίες κτλ) με ενδιαφέρει η καλή παρατήρηση. 
 
Το κακό τώρα της υπόθεσης είναι ότι λόγω τρομερής έλλειψης χρόνου, το τηλεσκόπιο θα βγαίνει εκτός Αθηνών μια το πολύ δύο φορές το χρόνο. 
Δεν με πειράζει το βάρος γιατί είμαι σε ιδιοκτήτη ταράτσα που δεν έχει άλλος πρόσβαση, το λέω αυτό γιατί υπάρχει αποθήκη που κλειδώνει και είναι εύκολα τα πράγματα στο στήσε-ξεστησε. 
 
 
Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για καλύτερα παρατηρησιακα αποτελεσματα σε Botle 8;
 
Το μπάτζετ είναι ταβάνι 1000 
 
Να επισημάνω ότι έχω μαζέψει αρκετή προίκα από προσοφθάλμια, φίλτρα Barlows κλτ. 
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το συγκεκριμένο, για οπτική, είναι vfm. Πολύ καλά οπτικά, στα ίδια επίπεδα με τα SW.

Απλά έχε υπόψη σου πως αυξάνοντας την διάμετρο αυξάνεται και η επίδραση της φωτορύπανσης.

  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

Αρχικά να αναφέρουμε πως το μεγαλείο τέτοιας διαμέτρου θα αναδειχθεί εκτός πόλης μακριά από φώτα. Ακόμη και για 2-3 φορές το χρόνο αξίζει.

Το συγκεκριμένο είναι ενιαίου σωλήνα και έχοντας εστιακή απόσταση 1500mm θα είναι αρκετά ογκώδες για μεταφορά με το αυτοκίνητο. Θεωρώ πως θα πρέπει σίγουρα στο αμάξι σας να πέφτουν τα πίσω καθίσματα για να χωρέσει ο σωλήνας. Αν κάνω λάθος ας μας διορθώσει κάποιος.

Στη θέση σας θα κοιτούσα για τύπου truss σαν τα SW Collapsible ή τα Meade Lightbridge σε αυτό το επίπεδο τιμής.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

8 hours ago, diorip said:

Το συγκεκριμένο, για οπτική, είναι vfm. Πολύ καλά οπτικά, στα ίδια επίπεδα με τα SW.

Απλά έχε υπόψη σου πως αυξάνοντας την διάμετρο αυξάνεται και η επίδραση της φωτορύπανσης.

Καλημερα!  Γιαυτο σκευτηκα να παρω μεγαλο τηλεσκοπιο, να μπορω να παιξω με φιλτρα χωρις να κοβει φως

8 hours ago, vagkaf said:

Καλησπέρα,

Αρχικά να αναφέρουμε πως το μεγαλείο τέτοιας διαμέτρου θα αναδειχθεί εκτός πόλης μακριά από φώτα. Ακόμη και για 2-3 φορές το χρόνο αξίζει.

Το συγκεκριμένο είναι ενιαίου σωλήνα και έχοντας εστιακή απόσταση 1500mm θα είναι αρκετά ογκώδες για μεταφορά με το αυτοκίνητο. Θεωρώ πως θα πρέπει σίγουρα στο αμάξι σας να πέφτουν τα πίσω καθίσματα για να χωρέσει ο σωλήνας. Αν κάνω λάθος ας μας διορθώσει κάποιος.

Στη θέση σας θα κοιτούσα για τύπου truss σαν τα SW Collapsible ή τα Meade Lightbridge σε αυτό το επίπεδο τιμής.

Καλημερα!  ναι το γνωριζω οτι εδω στην αθηνα δεν προκειτε να δει καποιος αυτο που προσφερει το τηλεσκοπιο, αλλα δυστυχως δεν υπαρχει λυση. 
το αμαξι μου πεφτουν τα καθησματα και χωραει μεσα, αλλα για διακοπες θα φτιαξω κατασκευη να το βαζω πανω στις μπαρες οροφης.
οσο για το Meade Lightbridge το σκεφτικα, αλλα δεν νομιζω οτι αξιζει τα +300 ευρω που το εχει το ιδιο site,  για μια δυο φορες το χρονο...
το σωληνα θα τον εχω μονιμα στην ταρατσα (αποθηκη) στη βαση θα του βαλω λαστιχενιες ροδες με φρενο αντι για τα ποδαρακια, και η δουλεια θα ειναι πολυ ευκολη! δεν θα χρειαζεται ουτε ψυξη ουτε τιποτα!
 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν είναι να το μετακινείς με ροδακια, σίγουρα πήγαινε για το δωδεκαιντσο. Το σχέδιο όμως να το σηκώνεις για να το βάζεις πάνω στις μπάρες οροφής παραειναι αισιόδοξο. Σκέψου έναν μεγάλο ογκώδη θερμοσίφωνα. Με άλλο ένα άτομο να βοηθάει γίνεται, μόνος είναι πολύ δύσκολο.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης είναι λίγο ριψοκίνδυνο ο σωλήνας να μπει σε σχάρα/μπάρες οροφής. Θα είναι εκτεθειμένος ακόμη και να τον βάλεις σε θήκη. Αν βρεθεί θήκη για αυτό το θηρίο.

Από την άλλη και η βάση είναι δύσκολο στην οροφή. Χώρια που αεροδυναμικά θα υπάρχει πρόβλημα.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

45 minutes ago, Haris Desdenova said:

Αν είναι να το μετακινείς με ροδακια, σίγουρα πήγαινε για το δωδεκαιντσο. Το σχέδιο όμως να το σηκώνεις για να το βάζεις πάνω στις μπάρες οροφής παραειναι αισιόδοξο. Σκέψου έναν μεγάλο ογκώδη θερμοσίφωνα. Με άλλο ένα άτομο να βοηθάει γίνεται, μόνος είναι πολύ δύσκολο.

εχω το γιο μου 19 χρονων παλικαρι σπιτι! οποτε θα ειναι ευκολο το σηκωμα! 😋

 

41 minutes ago, vagkaf said:

Επίσης είναι λίγο ριψοκίνδυνο ο σωλήνας να μπει σε σχάρα/μπάρες οροφής. Θα είναι εκτεθειμένος ακόμη και να τον βάλεις σε θήκη. Αν βρεθεί θήκη για αυτό το θηρίο.

Από την άλλη και η βάση είναι δύσκολο στην οροφή. Χώρια που αεροδυναμικά θα υπάρχει πρόβλημα.

εχω σκεφτει πως θα το κανω, θα φτιαξω κουτι απο κοντρα πλακε θαλασσης 22mm, θα μπαινει μεσα και θα το ανεβαζουμε ολο μαζι στις μπαρες,
εκει περαστες καροβιδες με παξιμαδι απο την κατω μερια των μπαρων. 
ειμαι επιπλοποιος και το κουτι ειναι το μονο ευκολο για μενα.  οσο για το αεροδυναμικο, μεχρι την αιδηψο παμε, λιγα χιλιομετρα και χαλαρα απο εθνικη.
αλλα μιλαμε για 1-2 φορες το χρονο....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Φώτη,

Το 12 ιντσο είναι πολύ καλή επιλογή τόσο για οπτική παρατήρηση (μπορεί να σου δείξει χιλιάδες αντικείμενα που μια ζωή δεν φτάνει για να τα δεις) όσο και για πλανητική φωτογράφιση με τη χρήση μιας κάμερας DSLR (αν τυχόν υπάρχει ήδη) ή μιας γρήγορης πλανητικής κάμερας ( η οποία όμως προϋποθέτει και τη χρήση λάπτοπ - ενώ η DSLR όχι αν είστε σε εκδρομή) και τους σχετικούς αντάπτορες για να εφαρμόζουν στον προσοφθάλμιο. Ακόμη, θα χρειαστείς και έναν barlow 2x - 2.5x αν τυχόν δεν έχεις ήδη για μεγαλύτερη μεγέθυνση.

Τώρα όσον αφορά την μεταφορά, το πλάνο που έχεις είναι πολύ καλό αν γίνει στιβαρή κατασκευή με προσοχή. Όσον αφορά τα καθίσματα, θα σου πρότεινα να διπλοτσεκάρεις τις διαστάσεις του αμαξιού γιατί και εγώ νόμιζα ότι χώραγε στο αμάξι αλλά την πάτησα με ένα παρόμοιο 12αρι (σε opel vectra 5πορτο) - πριν αλλάξω σε ρομποτική βάση,τρίποδα κλπ. Το ύψος στο σημείο που συνδέεται πορτ - παγκάζ με πίσω καθίσματα δεν έφτανε να περάσει ο σωλήνας καθώς υπήρχε ένα πλαστικό που δεν το είχα υπολογίσει. Αναφέρω το πρόβλημα τελείως πληροφοριακά, αν τυχόν αντιμετωπίσεις παρόμοιο πρόβλημα να είσαι προετοιμασμένος.

Σου παραθέτω και έναν δωρεάν χάρτη, αν δεν τον έχεις ήδη δει που θα κάνει την παρατήρηση και την εύρεση των αντικειμένων παιχνιδάκι. Αστροάλματα από αστέρι σε αστέρι και φτάνεις στο αντικείμενο σου, σαν να κυνηγάς θησαυρό. Αν έχεις και τάμπλετ να τον βάλεις είναι ότι καλύτερο: http://www.deepskywatch.com/deepsky-atlas.html

Καλές αγορές και να το ευχαριστηθείτε στο έπακρο.

 

Φιλικά,

Γιώργος.

  • Μου αρέσει 1

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, Greekdestiny said:

Φίλε Φώτη,

Το 12 ιντσο είναι πολύ καλή επιλογή τόσο για οπτική παρατήρηση (μπορεί να σου δείξει χιλιάδες αντικείμενα που μια ζωή δεν φτάνει για να τα δεις) όσο και για πλανητική φωτογράφιση με τη χρήση μιας κάμερας DSLR (αν τυχόν υπάρχει ήδη) ή μιας γρήγορης πλανητικής κάμερας ( η οποία όμως προϋποθέτει και τη χρήση λάπτοπ - ενώ η DSLR όχι αν είστε σε εκδρομή) και τους σχετικούς αντάπτορες για να εφαρμόζουν στον προσοφθάλμιο. Ακόμη, θα χρειαστείς και έναν barlow 2x - 2.5x αν τυχόν δεν έχεις ήδη για μεγαλύτερη μεγέθυνση.

Τώρα όσον αφορά την μεταφορά, το πλάνο που έχεις είναι πολύ καλό αν γίνει στιβαρή κατασκευή με προσοχή. Όσον αφορά τα καθίσματα, θα σου πρότεινα να διπλοτσεκάρεις τις διαστάσεις του αμαξιού γιατί και εγώ νόμιζα ότι χώραγε στο αμάξι αλλά την πάτησα με ένα παρόμοιο 12αρι (σε opel vectra 5πορτο) - πριν αλλάξω σε ρομποτική βάση,τρίποδα κλπ. Το ύψος στο σημείο που συνδέεται πορτ - παγκάζ με πίσω καθίσματα δεν έφτανε να περάσει ο σωλήνας καθώς υπήρχε ένα πλαστικό που δεν το είχα υπολογίσει. Αναφέρω το πρόβλημα τελείως πληροφοριακά, αν τυχόν αντιμετωπίσεις παρόμοιο πρόβλημα να είσαι προετοιμασμένος.

Σου παραθέτω και έναν δωρεάν χάρτη, αν δεν τον έχεις ήδη δει που θα κάνει την παρατήρηση και την εύρεση των αντικειμένων παιχνιδάκι. Αστροάλματα από αστέρι σε αστέρι και φτάνεις στο αντικείμενο σου, σαν να κυνηγάς θησαυρό. Αν έχεις και τάμπλετ να τον βάλεις είναι ότι καλύτερο: http://www.deepskywatch.com/deepsky-atlas.html

Καλές αγορές και να το ευχαριστηθείτε στο έπακρο.

 

Φιλικά,

Γιώργος.

ευχαριστω για την απαντηση!
εχω ηδη μια μικρη πλανητικη καμερα με λαπτοπ,  και barlow  ενα x2  και ενα x3.

οσο για το αμαξι, θα φτιαξω την κατασκευη αμεσα μολις το παρω (το πασχα) 

μια ερωτηση μιας και εχεις σχετικη εμπειρια με 12αρι,
ειναι καλη επιλογη το 12 dob για πολη?  η θα ηταν καποιο maksutov? 
βλεπεις αρκετα αντικειμενα πχ γαλαξιες η νεφελωματα απο πολη?

ρωταω γιατι ξερω οτι θα δεις σε σκοτεινο ουρανο με 8αρι, οτι θα δεις με το 12αρι σε πολη και αν....

-το θεμα της μεταφορας το εχω λυση με την κατασκευη,
-το θεμα της ασφαλειας το εχω λυση με κλειδωμα της πορτας της αποθηκης, μαζι με μια καμερα μεσα, και δυο μαλινουα να κανουν βολτα στην ταρατσα... 
-το θεμα του οτι πρεπει να κρυωνει πολυ χρονο ο πρωτευων το εχω λυση γιατι θα ειναι μονιμα σε θερμοκρασια περιβαλοντος.... 
-το θεμα του βαρους το εχω λυση με τα ροδακια με φρενο.

ειναι κατι που εχω παραλειψει?

προσπαθω σαν αρχαριος να κανω οσο πιο συγκροτημενα βηματα μπορω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 hours ago, fotispigi said:

ευχαριστω για την απαντηση!
εχω ηδη μια μικρη πλανητικη καμερα με λαπτοπ,  και barlow  ενα x2  και ενα x3.

οσο για το αμαξι, θα φτιαξω την κατασκευη αμεσα μολις το παρω (το πασχα) 

μια ερωτηση μιας και εχεις σχετικη εμπειρια με 12αρι,
ειναι καλη επιλογη το 12 dob για πολη?  η θα ηταν καποιο maksutov? 
βλεπεις αρκετα αντικειμενα πχ γαλαξιες η νεφελωματα απο πολη?

ρωταω γιατι ξερω οτι θα δεις σε σκοτεινο ουρανο με 8αρι, οτι θα δεις με το 12αρι σε πολη και αν....

-το θεμα της μεταφορας το εχω λυση με την κατασκευη,
-το θεμα της ασφαλειας το εχω λυση με κλειδωμα της πορτας της αποθηκης, μαζι με μια καμερα μεσα, και δυο μαλινουα να κανουν βολτα στην ταρατσα... 
-το θεμα του οτι πρεπει να κρυωνει πολυ χρονο ο πρωτευων το εχω λυση γιατι θα ειναι μονιμα σε θερμοκρασια περιβαλοντος.... 
-το θεμα του βαρους το εχω λυση με τα ροδακια με φρενο.

ειναι κατι που εχω παραλειψει?

προσπαθω σαν αρχαριος να κανω οσο πιο συγκροτημενα βηματα μπορω

Δεν έχω την κατάλληλη εμπειρία για να σου απαντήσω με σιγουριά στα ερωτήματα σου. Η πληθώρα των παρατηρήσεων μου γίνονταν σε χωριά έξω από όλη (bortle 4-5) όπου έβλεπες πολύ ωραία και πολλά αντικείμενα (νεφελώματα,γαλαξίες,σμήνη) των καταλόγων NGC,IC και έχω να κάνω οπτική παρατήρηση εδώ και 3 χρόνια περίπου, οπότε δεν έχω φρέσκες αναμνήσεις των αντικειμένων. Συνήθως από πόλη στόχευα σε αντικείμενα του καταλόγου Messier και πλανήτες. Άλλοι φίλοι του φόρουμ με πολύ μεγαλύτερη εμπειρία μπορούν να σε διαφωτίσουν σε αυτό το θέμα.

  • Μου αρέσει 1

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από την πόλη (περιοχή με φωτορύπανση), η μεγάλη διάμετρος σε σχέση με μία πιο μικρή, ευνοεί μόνο τα αστρικά είδωλα. Η φωτεινότητα των άστρων αυξάνει στο τετράγωνο της διαμέτρου. Άρα περιορίζεσαι σε στόχους αστρικής φύσεως. Διπλά, πολλαπλά άστρα, αστρικά σμήνη. Στα νεφελώματα δεν κάνει τίποτα, διότι αυτά δεν είναι σημειακές φωτεινές πηγές όπως τα άστρα. Έτσι η φωτεινότητα του ουρανού είναι μεγαλύτερη από αυτά και δεν ξεχωρίζουν από το φως του ουρανού και δεν μπορείς πια να τα δεις. Ο σκοτεινός ουρανός είναι λοιπόν προϋπόθεση για να κάνεις παρατήρηση. Προϋπόθεση που δυστυχώς όλο και πιο δυσεύρετη γίνεται.   

Το επεξεργάστηκε ο giannis60
  • Μου αρέσει 2

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!
Προχώρησα στην παραγγελιά του omegon dob  305/1500
 Θα επανέλθω με εντυπώσεις του θηρίου!

  • Μου αρέσει 3
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα ροδάκια με πλαστικό θα προσθέσουν κραδασμούς. Φτιάξε κάτι ανάλογο με αυτό. Να βγαίνει αφαιρώντας τις δύο βίδες ώστε να εδράζει στα δικά του πόδια.

 

1.thumb.jpeg.dd050a7f0bfd939631cfe1a22d2efd7a.jpeg2.jpg.291fce405b2f98cd9230c9b456fb7013.jpg

Το επεξεργάστηκε ο filiatra
  • Μου αρέσει 1
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

18 hours ago, filiatra said:

Τα ροδάκια με πλαστικό θα προσθέσουν κραδασμούς. Φτιάξε κάτι ανάλογο με αυτό. Να βγαίνει αφαιρώντας τις δύο βίδες ώστε να εδράζει στα δικά του πόδια.

 

1.thumb.jpeg.dd050a7f0bfd939631cfe1a22d2efd7a.jpeg2.jpg.291fce405b2f98cd9230c9b456fb7013.jpg

πολυ καλη ιδεα, αλλα εχω να φαω πολλες τουμπες με τα σιδερα που περισευουν, εχω λεω κατι τετοιο, https://www.vidaxl.gr/e/vidaxl-rodes-peristrefomenes-diples-me-diplo-freno-4-tem.-50-chil./8718475720324.html?gclid=CjwKCAjw6dmSBhBkEiwA_W-EoDfxGj1MZVY1AVxJSURnCsE62hQo0EinZI2R6BJg1CxL1yQ0PHDzGRoCCWcQAvD_BwE 
τις εχω στο μαγαζι σε ενα παγκο με φατσοδισκο επανω, εχουν μαλακο καουτσουκ που ειναι ενα και ενα για τους κραδασμους, οταν τα κλειδωνω και τα 4 δεν κουνιεται ουτε για πλακα....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά έχω κάνει μια βάση από χοντρό κόντρα πλακέ αλλά χωρίς ροδάκια (με ρυθμιζόμενα πόδια για αλφαδιασμα λόγω ρομποτικής βάσης) για να μην ακουμπάει η βάση του τηλεσκοπίου στα χωράφια, γρασίδια κτλ. Το τοποθετώ απλά πάνω της.

Σας συνιστώ αυτό και αντί να τρυπησετε τη βάση του να φτιάξετε μια επίπεδη βάση με τα ροδάκια. Θα διατηρηθεί και η μεταπωλητική του αξία. Είναι αρκετά βαρύ το τηλεσκόπιο οπότε θα μετακινείται χωρίς φόβο να γλιστρήσει και να πέσει. Μπορείτε και να κάνετε ελαφρά βαθουλώματα στο ξύλο ώστε να εφαρμόζουν τα ποδαράκια της βάσης για κόντρα  και μεγαλύτερη ασφάλεια.

  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτά τα ροδάκια λόγο καουτσούκ και κινητών μερών πιστεύω πως θα προσθέσουν σίγουρα κραδασμούς.. Δες καλύτερα την πρώτη φωτογραφία. Αν προσέξεις τα σίδερα που περισσεύουν έχουν δύο πεταλούδες επάνω τους. Το μεταφέρεις εκεί που θέλεις και τα βγάζεις. Οπότε παρατηρείς χωρίς τις ρόδες. Κάπου το έχω δει σε βίντεο. Θα το ψάξω και θα το ποστάρω.

  • Μου αρέσει 1
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν το βρήκα αλλά εδώ φαίνονται οι πεταλούδες. Επίσης με αυτό τον τρόπο μπορείς να υπερπηδάς εμπόδια. Δεν ξέρω αν θα το έχεις ανάγκη αλλά δες κι εσύ. Εφ όσων είσαι επιπλοποιός δεν νομνίζω πως θα έχεις πρόβλημα να το φτιάξεις. Δες τα βίντεο και τις φωτογραφίες εδώ:

https://www.grattavetro.it/trasportabilita-del-dobson-trasformazione-in-carriola/?lang=en

Εδώ έχει και αυτή τη σχεδία ση που είναι ενδιαφέρων. Οι ρόδες μένουν μόνιμα (εκεί δεν ενοχλούν στην παρατήρηση) και ο σωλήνας απλά βγαίνει απ τα θυλάκια του. Ούτε πεταλούδες ούτε τίποτα.

post-11604-14072829018132.jpg

 

 

Το επεξεργάστηκε ο filiatra
  • Μου αρέσει 1
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης μη σε βάζω και τρέχεις. Απλά εγώ υπολογίζω πως θα έχει κραδασμούς. Μπορεί να το δοκιμάσεις και να είναι όλα καλά.

  • Μου αρέσει 1
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

57 minutes ago, vagkaf said:

Προσωπικά έχω κάνει μια βάση από χοντρό κόντρα πλακέ αλλά χωρίς ροδάκια (με ρυθμιζόμενα πόδια για αλφαδιασμα λόγω ρομποτικής βάσης) για να μην ακουμπάει η βάση του τηλεσκοπίου στα χωράφια, γρασίδια κτλ. Το τοποθετώ απλά πάνω της.

Σας συνιστώ αυτό και αντί να τρυπησετε τη βάση του να φτιάξετε μια επίπεδη βάση με τα ροδάκια. Θα διατηρηθεί και η μεταπωλητική του αξία. Είναι αρκετά βαρύ το τηλεσκόπιο οπότε θα μετακινείται χωρίς φόβο να γλιστρήσει και να πέσει. Μπορείτε και να κάνετε ελαφρά βαθουλώματα στο ξύλο ώστε να εφαρμόζουν τα ποδαράκια της βάσης για κόντρα  και μεγαλύτερη ασφάλεια.

πολυ σωστο αυτο! μια εξτρα βαση απο κατω με τα ροδακια,  τρυπημενη στα σημεια που θα ειναι τα ποδαρακια της βασης του τηλεσκοπιου!

 

3 minutes ago, filiatra said:

Δεν το βρήκα αλλά εδώ φαίνονται οι πεταλούδες. Επίσης με αυτό τον τρόπο μπορείς να υπερπηδάς εμπόδια. Δεν ξέρω αν θα το έχεις ανάγκη αλλά δες κι εσύ. Εφ όσων είσαι επιπλοποιός δεν νομνίζω πως θα έχεις πρόβλημα να το φτιάξεις.

https://www.grattavetro.it/trasportabilita-del-dobson-trasformazione-in-carriola/?lang=en

Εδώ έχει και αυτή τη σχεδία ση που είναι ενδιαφέρων. Οι ρόδες μένουν μόνιμα (εκεί δεν ενοχλούν στην παρατήρηση) και ο σωλήνας απλά βγαίνει απ τα θυλάκια του. Ούτε πεταλούδες ούτε τίποτα.

post-11604-14072829018132.jpg

 

 

πολυ εξυπνο και αυτο!
αυτο βεβαια θα ειναι καλο για εξορμησεις, εγω στην αποθηκη της ταρατσας θα το εχω και θα το βγαζω 15-20 μετρα πλακακια χωρις σκαλοπατια!  σιγουρα θα φτιαξω κατι αναλογο στο μελλον, για τωρα απλα μια εξτρα βαση με κοντρα πλακε 30αρι που το εχω,  με οπες που θα μπαινουν τα ποδαρακια του τηλεσκοπιου και θα ειναι σουπερ!
μπορει να προσαρμοσω κατι αναλογο στην εξτρα βαση...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4 minutes ago, filiatra said:

Επίσης μη σε βάζω και τρέχεις. Απλά εγώ υπολογίζω πως θα έχει κραδασμούς. Μπορεί να το δοκιμάσεις και να είναι όλα καλά.

τα ροδακια τα εχω! το κοντρα πλακε το εχω!
τι ειχαμε, τι χασαμε!! 🤪

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 10/4/2022 at 9:46 ΠΜ, fotispigi said:

Καλημερα!  Γιαυτο σκευτηκα να παρω μεγαλο τηλεσκοπιο, να μπορω να παιξω με φιλτρα χωρις να κοβει φως

Καλημερα!  ναι το γνωριζω οτι εδω στην αθηνα δεν προκειτε να δει καποιος αυτο που προσφερει το τηλεσκοπιο, αλλα δυστυχως δεν υπαρχει λυση. 
το αμαξι μου πεφτουν τα καθησματα και χωραει μεσα, αλλα για διακοπες θα φτιαξω κατασκευη να το βαζω πανω στις μπαρες οροφης.
οσο για το Meade Lightbridge το σκεφτικα, αλλα δεν νομιζω οτι αξιζει τα +300 ευρω που το εχει το ιδιο site,  για μια δυο φορες το χρονο...
το σωληνα θα τον εχω μονιμα στην ταρατσα (αποθηκη) στη βαση θα του βαλω λαστιχενιες ροδες με φρενο αντι για τα ποδαρακια, και η δουλεια θα ειναι πολυ ευκολη! δεν θα χρειαζεται ουτε ψυξη ουτε τιποτα!
 

Φίλε Φώτη,πολύ καλή η επολογή σου για το 12"!

Θα δείς πολλά αντικείμενα και με περισσότερες λεπτομέρειες-και στους πλανήτες-σε σχέση με μικρότερες διαμέτρους!

Το πρόβλημα βέβαια είναι ο χάλια ουρανός της Αθήνας...Το γκριζάρισμα λόγω ενίσχυσης της φωτορύπανσης,παρατηρείται κυρίως στις μικρές μεγεθύνσεις.Για να κόψεις μέρος της φωτορύπανσης και να αυξηθεί το κοντράστ,χρειάζονται φίλτρα.

Για να δουλέψουν όμως τα φίλτρα,η φωτορύπανση πρέπει να γίνεται κυρίως απο λάμπες "θερμών" χρωμάτων,δηλ.κίτρινες-πορτοκαλί.

Αυτό δυστυχώς όσο περνάει ο καιρός τείνει να εκλείψει,διότι μάλλον λόγω κόστους προτιμούνται πλέον λάμπες led λευκού φωτός...

Ενδεχομένως όμως στην περιοχή σου να είσαι τυχερός και να υπάρχει φωτορύπανση απο θερμών χρωμάτων λάμπες...Κοίτα τα φώτα κάτω απο την κατεύθυνση του ουρανού που θέλεις να παρατηρήσεις,τί χρώμα έχουν οι λάμπες?Και πιο πάνω στον ουρανό τί αποχρώσεις βλέπεις να έχει η ατμόσφαιρα?Αν βλέπεις να κυριαρχεί το κοκκινο-πορτοκαλο-κίτρινο χρώμα,είσαι τυχερός!Τα φίλτρα θα δουλέψουν μέχρι ενός σημείου βέβαια...

Στην παρατήρηση του Άρη πάντως θα βοηθήσει πολύ ανεξάρτητα απο την φωτορύπανση,ένα φίλτρο όπως το Baader Moon & Skyglow (Neodymium).Και αν η φωτορύπανση της περιοχής σου είναι όπως προανέφερα,τότε θα δεις αισθητή μείωσή της και αύξηση του κοντράστ με αυτό το φίλτρο!Αυτό θα βοηθήσει πολύ και στην αναζήτηση στόχων που αλλιώς θα χάνονταν στην γκριζάδα του ουρανού.

Επίσης χρήσιμα φίλτρα είναι τα UHC και OIII για νεφελώματα.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, fotodektis said:

Φίλε Φώτη,πολύ καλή η επολογή σου για το 12"!

Θα δείς πολλά αντικείμενα και με περισσότερες λεπτομέρειες-και στους πλανήτες-σε σχέση με μικρότερες διαμέτρους!

Το πρόβλημα βέβαια είναι ο χάλια ουρανός της Αθήνας...Το γκριζάρισμα λόγω ενίσχυσης της φωτορύπανσης,παρατηρείται κυρίως στις μικρές μεγεθύνσεις.Για να κόψεις μέρος της φωτορύπανσης και να αυξηθεί το κοντράστ,χρειάζονται φίλτρα.

Για να δουλέψουν όμως τα φίλτρα,η φωτορύπανση πρέπει να γίνεται κυρίως απο λάμπες "θερμών" χρωμάτων,δηλ.κίτρινες-πορτοκαλί.

Αυτό δυστυχώς όσο περνάει ο καιρός τείνει να εκλείψει,διότι μάλλον λόγω κόστους προτιμούνται πλέον λάμπες led λευκού φωτός...

Ενδεχομένως όμως στην περιοχή σου να είσαι τυχερός και να υπάρχει φωτορύπανση απο θερμών χρωμάτων λάμπες...Κοίτα τα φώτα κάτω απο την κατεύθυνση του ουρανού που θέλεις να παρατηρήσεις,τί χρώμα έχουν οι λάμπες?Και πιο πάνω στον ουρανό τί αποχρώσεις βλέπεις να έχει η ατμόσφαιρα?Αν βλέπεις να κυριαρχεί το κοκκινο-πορτοκαλο-κίτρινο χρώμα,είσαι τυχερός!Τα φίλτρα θα δουλέψουν μέχρι ενός σημείου βέβαια...

Στην παρατήρηση του Άρη πάντως θα βοηθήσει πολύ ανεξάρτητα απο την φωτορύπανση,ένα φίλτρο όπως το Baader Moon & Skyglow (Neodymium).Και αν η φωτορύπανση της περιοχής σου είναι όπως προανέφερα,τότε θα δεις αισθητή μείωσή της και αύξηση του κοντράστ με αυτό το φίλτρο!Αυτό θα βοηθήσει πολύ και στην αναζήτηση στόχων που αλλιώς θα χάνονταν στην γκριζάδα του ουρανού.

Επίσης χρήσιμα φίλτρα είναι τα UHC και OIII για νεφελώματα.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

καλησπερα Κωστα!
σε ευχαριστω για τις επισημανσεις, ηταν ο λογος που σκεφτηκα μεγαλο τηλεσκοπιο, το να μπορω να παιξω με τα φιλτρα, εννοειται οτι ΔΕΝ πιανει σε κανενα σημειο το σκοτεινο ουρανο, απλα οπως λεει η παροιμια, "στους τυφλους, ο μονοφθαλμος βασιλευει".

εχω ηδη αρκετα φιλτρα και ενα τροχο για ευκολια.
εχω 5 χρωματιστα για πλανητες, ενα σεληνης, ενα  UHC, ενα city light filter, και ενα UV / IR cut-off για την καμερουλα μου.
Και αναμεμενω ενα H-Beta. 

Το OIII κανει για παρατηρηση η ειναι μονο για αστροφωτογραφιση??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4 hours ago, fotispigi said:

Το OIII κανει για παρατηρηση η ειναι μονο για αστροφωτογραφιση??

Τα φίλτρα ΟΙΙΙ όπως και άλλα,βγαίνουν σε δυο εκδόσεις μια για παρατήρηση και μια για φωτογράφιση.Να ξεκαθαρίσω οτι δεν ασχολούμαι με αστροφωτογραφία ώστε να σου πω περισσότερα.

Της Baader  το φωτογραφικό ΟΙΙΙ είναι ακόμα πιο στενής ζώνης διέλευσης (8.5nm) σε σχέση με το παρατηρησιακό που είναι 10nm.Αυτό κάνει το φωτογραφικό ελαφρά πιο σκοτεινό επειδή κόβει περισσότερο φως...Περισσότερα θα σου πουν οι γνώστες αστροφωτογράφοι.

Το ΟΙΙΙ είναι κατάλληλο για παρατήρηση νεφελωμάτων που έχουν περιοχές διπλά ιονισμένου οξυγόνου.Το νεφέλωμα του Ωρίωνα φαίνεται υπέροχα με το 10" τηλ.που έχω.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 13/4/2022 at 7:32 ΜΜ, fotispigi said:


τις εχω στο μαγαζι σε ενα παγκο με φατσοδισκο επανω, εχουν μαλακο καουτσουκ που ειναι ενα και ενα για τους κραδασμους, οταν τα κλειδωνω και τα 4 δεν κουνιεται ουτε για πλακα....

Μου έδωσες ιδέα πως να μετακινώ τον δικό μου φατσόδισκο. Χομπίστας είμαι αλλα μου φεύγει η μέση. 

Το επεξεργάστηκε ο george mic
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης