Jump to content

προβλημα με καμερα omegon 2000c


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολη την ομαδα, χτες μου ηρθε η  καμερα του τιτλου η οποια αγοραστηκε απο astroshop.de ( https://www.astroshop.eu/astronomical-cameras/omegon-camera-guide-2000c-color/p,61034 )

το λαπτοπ που χρησιμοποιω ειναι τελευταιας τεχνολογιας με windows 11...

τωρα,  βαζω το -ASCOMPlatform τελευταια εκδοση,
-famework 3.5.1 το εχω περασμενο,
-τους drivers που εχει το site astroshop.de

1) ASCOM Camera Driver

2) ASCOM ST4 Driver

3) DirectShow Driver

τωρα, παω στο sharpcap να ανοιξω την καμερα, την βλεπει κανονικα, (φωτο πιο κατω)
οταν την ανοιγω μου βγαζει σφαλμα 0x8000fff (φωτο πιο κατω)

αλλαζω προγραμμα, και το ανοιγω με το Omegon AstroPhotoCapture 1.1 .  που ειναι στο site του κατασκευαση, αλλα δεν τη βλεπει καν στις καμερες.

στη διαχειριση συσκευων των windows δεν τη βλεπει στις καμερες αλλα σε αλλη κατηγορια, (φωτο πιο κατω)

-και τελος την εβαλα σε αλλο pc με windows 10, το σφαλμα ειναι  ο,τι και στα 11 ακριβως....
-στην καμερα οταν την συνδεω με το usb της, αναβει ενα αχνο κοκκινο φωτακι.


που κανω λαθος ρε παιδια???????????  να ειναι χαλασμενη?????
please!!!

Χωρίς τίτλο.jpg

sharp.jpg

ww.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δοκίμασε στο sharpcap να την συνδέσεις πρώτα σαν omegonprocam (native είναι καλύτερα) και αν δεν παίζει έτσι τότε δοκίμασε μέσω ascom ( την επιλογή 2).

Αν δεν παίζει ούτε έτσι, δοκίμασε με άλλο καλώδιο και σε άλλη θύρα USB.

sharp.jpg.47a82c2a4222593b5365387d73ba3d8e.jpg.fe474c184f2adc7a8d01e4ff81109417.jpg

Το επεξεργάστηκε ο diorip
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημοσιεύτηκε (επεξεργάστηκε)
32 minutes ago, diorip said:

Δοκίμασε στο sharpcap να την συνδέσεις πρώτα σαν omegonprocam (native είναι καλύτερα) και αν δεν παίζει έτσι τότε δοκίμασε μέσω ascom ( την επιλογή 2).

Αν δεν παίζει ούτε έτσι, δοκίμασε με άλλο καλώδιο και σε άλλη θύρα USB.

sharp.jpg.47a82c2a4222593b5365387d73ba3d8e.jpg.fe474c184f2adc7a8d01e4ff81109417.jpg

δυστυχως στο 1) μου βγαζει το σφαλμα 0x8000fff
και στο 2) μου βγαζει το παρακατω μηνυμα....
οσο αφορα το καλωδιο, το αλλαξα, αλλαξε μεχρι pc και σε windows 10 (μιας και εγω διαθετω windows 11)

μεσα στο κουτι δεν ειχε cd με drivers, ειναι λογικο??

280115793_724453602070425_2513631917396564551_n.jpg

Το επεξεργάστηκε ο fotispigi
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, fotispigi said:

καλησπερα σε ολη την ομαδα, χτες μου ηρθε η  καμερα του τιτλου η οποια αγοραστηκε απο astroshop.de ( https://www.astroshop.eu/astronomical-cameras/omegon-camera-guide-2000c-color/p,61034 )

το λαπτοπ που χρησιμοποιω ειναι τελευταιας τεχνολογιας με windows 11...

τωρα,  βαζω το -ASCOMPlatform τελευταια εκδοση,
-famework 3.5.1 το εχω περασμενο,
-τους drivers που εχει το site astroshop.de

1) ASCOM Camera Driver

2) ASCOM ST4 Driver

3) DirectShow Driver

τωρα, παω στο sharpcap να ανοιξω την καμερα, την βλεπει κανονικα, (φωτο πιο κατω)
οταν την ανοιγω μου βγαζει σφαλμα 0x8000fff (φωτο πιο κατω)

αλλαζω προγραμμα, και το ανοιγω με το Omegon AstroPhotoCapture 1.1 .  που ειναι στο site του κατασκευαση, αλλα δεν τη βλεπει καν στις καμερες.

στη διαχειριση συσκευων των windows δεν τη βλεπει στις καμερες αλλα σε αλλη κατηγορια, (φωτο πιο κατω)

-και τελος την εβαλα σε αλλο pc με windows 10, το σφαλμα ειναι  ο,τι και στα 11 ακριβως....
-στην καμερα οταν την συνδεω με το usb της, αναβει ενα αχνο κοκκινο φωτακι.


που κανω λαθος ρε παιδια???????????  να ειναι χαλασμενη?????
please!!!

Χωρίς τίτλο.jpg

sharp.jpg

ww.jpg

Αν δεν έχετε τις οδηγίες είναι εδώ 

 

61031_11_Anleitung_veLOX_veTEC_GUIDE (1).pdf 

Αναφέρουν κάτι για cd ή usb αλλά παραπέμπουν και στο site της omegon για πιο ενημερωμένο λογισμικό. 

 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βοηθήσει αυτό γιατί είναι από άλλη κάμερα, αλλά το παραθέτω.

Exception from HRESULT:0x8000FFF(E_UNEXPECTED)) This message indicates that something has blocked or over written the driver. Installing another driver or even a major Windows update has played havoc with the original StarVision Drivers. Recommended Solution: Uninstall the current driver through the Control Panel (or if you cannot find it in the Control Panel check out the c:/program FILES(x86)/MALLINCAM/mallincam folder, there is a program called Mallincam. Double-Click on Mallincam to start the program. You can uninstall StarVision and its drivers from here. Once uninstalled, reboot your computer, then reinstall StarVision again using the same Mallincam program as in the above. Do not plug in the StarVision camera until you have reinstalled the software.this should fix the issue.

Οπότε θα έλεγα να βγάλεις και να ξαναβάλεις τους drivers και να κάνεις και ένα check μήπως υπάρχει άλλη έκδοση κάπου. Δεν ξέρω αν θα ωφελήσει να τρέξεις την εγκατάσταση των drivers ως administrator μήπως κάτι μπλοκάρεται και δεν γράφεται.

  • Μου αρέσει 1
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης δοκίμασε αφού κανείς uninstall τα πάντα και καταργήσεις την κάμερα, πρώτα να περάσεις όλους τους drivers κ προγράμματα και μετά να συνδέσεις για πρώτη φορά την κάμερα.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χαζή ερώτηση που ίσως παίζει ρόλο.

Κάνετε τη διαδικασία της εγκατάστασης ενώ είστε συνδεδεμένος στο internet ή όχι ?

Ίσως να γίνουν αυτόματα κάποιες ενημερώσεις που χρειάζονται. 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δοκιμάσεις όλα τα παραπάνω κ δεν γίνεται τίποτα, δοκίμασε να κατεβάσεις τα αντίστοιχα από το site της touptek, η omegon είναι η ίδια κάμερα αλλά με rebrand

http://www.touptek.com/download/showdownload.php?lang=en&id=2

Το επεξεργάστηκε ο diorip
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω παιδια! θα δοκιμασω και θα επανελθω.

το μονο που με τρομαζει ειναι να  μην ειναι χαλασμενη, γιατι αντε ξεμπλεξε στη Γεμανια

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

8 minutes ago, vagkaf said:

Μια χαζή ερώτηση που ίσως παίζει ρόλο.

Κάνετε τη διαδικασία της εγκατάστασης ενώ είστε συνδεδεμένος στο internet ή όχι ?

Ίσως να γίνουν αυτόματα κάποιες ενημερώσεις που χρειάζονται. 



ναι εννοειται ειμαι στο ιντερνετ!
επισης στο site της omegon εχει τους ιδιους drivers με το astroshop.

αυτο που βλεπω και δεν ξερω αν παιζει ρολο, ειναι το Omegon Pro SDK .   αυτο εχει μεσα αρκετα αρχεια, αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει, δεν εχει μεσα καποιο setup....

εχω βαλει μονο τα παρακατω...

ASCOM Camera Driver

ASCOM ST4 Driver

DirectShow Driver

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ότι βλέπω έχει μέσα drivers. Οπότε από τον device manager, πήγαινε εκεί που βλέπει την κάμερα σου και δεν την αναγνωρίζει, επίλεξε την και πάτα update driver. Διάλεξε browse my computer for drivers και πήγαινε στον φάκελο του Omegon Pro SDK που έχει windows drivers διάλεξε τον φάκελο και προχώρα την διαδικασία. Λογικά αν όλα είναι καλά θα βρει τους drivers και μετά από αυτό θα δει την άγνωστη συσκευή σαν κάμερα.

Το επεξεργάστηκε ο qforce
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 hours ago, qforce said:

Από ότι βλέπω έχει μέσα drivers. Οπότε από τον device manager, πήγαινε εκεί που βλέπει την κάμερα σου και δεν την αναγνωρίζει, επίλεξε την και πάτα update driver. Διάλεξε browse my computer for drivers και πήγαινε στον φάκελο του Omegon Pro SDK που έχει windows drivers διάλεξε τον φάκελο και προχώρα την διαδικασία. Λογικά αν όλα είναι καλά θα βρει τους drivers και μετά από αυτό θα δει την άγνωστη συσκευή σαν κάμερα.

Το έκανα, μου λέει ότι δεν είναι συμβατοί οι drivers, εννοείται ότι έβαλα από το φάκελο win/drivers/64. 

 

Εκεί που με προβληματίζει είναι ότι αφενός στο λάπτοπ μου που έχει windows 11, μου το κάνει όλο αυτό, αφετέρου στον άλλο υπολογιστή με windows 10 μου κάνει ΑΚΡΙΒΏΣ τα ίδια πράγματα. Είτε κάνω ακριβώς το ίδιο λάθος είτε κάτι είναι χαλασμένο. (Drivers η κάμερα)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για κάνε όλα τα windows updates και δοκίμασε πάλι γιατί ίσως να τρώει σκάλωμα κάτι με το framework. Επίσης κλείσε και κανένα firewall ποτέ δεν ξέρεις.

Το SDK  είναι για developers οπότε δεν έχει να δεις κάτι εκεί μέσα εκτός αν ξέρεις να γράφεις κώδικα και θες να φτιάξεις τον δικό σου driver και app.

Αν έχει πρόβλημα η κάμερα τότε μην ανησυχείς καθώς το astroshop έχει καλό support και θα σε εξυπηρετήσουν άμεσα στην αντικατάσταση της.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

στη διαχειριση εργασιων των windows που πρεπει να την εμφανιζει???
γιατι εμενα την εμφανισει στο   

ενω μια αλλη απλη πλανητικη καμερουλα που εχω την εμφανιζει στις "καμερες"  (φωτο 1)

την omegon καμερα τωρα, οταν κανω χειροκινητη εγιατασταση drivers, εχει δυο επιλογες (στα συμβατα προγραμματα οδήγησης)
το ενα μου τη βγαζει στις "συσκευες απεικονισης"  και στην αλλη τη βγαζει στις "συσκευες ενιαιου σειριακου διαυλου"
πιο απο τα δυο ειναι το σωστο? 
αν εχει καποιος καμια τετοιου ειδους καμερα, θα με βοηθουσε πολυ. Ειναι μια καλη ακρη...

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δυστυχως το ιδιο ακριβως προβλημα συμβαινει και σε τριτο υπολογιστη. Δεν ειναι λογικο...
θα τους στειλω mail για RMA

Oτι ηξερα και δεν ηξερα, το εκανα....  εβαλα και εβγαλα τους drivers δεκαδες φορες και 3 υπολογιστες με διαφορετικο λειτουργικο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,

Για την ιστορία, τελικά που καταλήξατε;

Χρησιμοποιώ Omegon κάμερες και δεν αντιμετώπισα ποτέ τέτοιο πρόβλημα - ακόμα και όταν τις συνέδεσα από ανάγκη σε windows (Χρησιμοποιώ Linux, Mac)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης