Jump to content

Τηλεσκόπιο Galileo fs 120reflector f1000x120


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

Ο θείος μου έχει αυτό το τηλεσκόπιο που το έχει φέρει από Αμερική. Λέω να το πάρω αλλά θέλω τις γνώμες σας αν είναι εύκολο και πρακτικό και αν έχει εύκολες ρυθμίσεις και τι ρυθμίσεις χρειάζεται.

Είναι περίπου 15 χρόνων και δεν το έχει λειτουργήσει πότε. Θέλει κάποιο καθάρισμα και αν ναι πως.

Συγνώμη για το σεντόνι αλλά αποσο έψαξα δεν βρήκα πώς στήνεται και λειτουργεί.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει δεν είναι και το πιο ευχρηστο τηλεσκόπιο. Πάρτο , στήστο , δοκίμασέ το γενικά. Ευθυγράμμιση δεν χρειάζεται εκτός κι αν ταρακουνήθηκε πολύ κατά τη μεταφορά. Θα το καταλάβεις αν στοχευσεις ένα φωτεινό αστέρι και αφεστιάσεις. Όσο για καθάρισμα δε μπορώ να σου πω χωρίς να δω. Θα βοηθούσε μια φωτογραφία του κατόπτρου.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί λες δεν είναι εύχρηστο? Δεν μπορώ να σημαδεψω καλά δλδ?

Θα σας βγάλω φωτό και από κοντά να το δείτε. Οι φακοί έχουν σκόνη πάνω γιατί είναι εκτός καλύμματος αλλά δεν τους ακούμπησα για να μην κάνω καμιά ζημιά. Ήταν στημένο για ομορφιά μόνο.

Έχει και ένα φακό barlow x3 αποτι είδα.

Και αποτι μου είπε έχει και ανόρθωτη ειδώλου γιατί το ήθελε να βλέπει και επίγεια αλλά δεν ξέρω αν είναι έτσι η κατασκευή του η είναι έξτρα.

Θα σας βγάλω φωτό όλα τα εξαρτήματα ( φακούς ) αύριο και το τηλεσκόπιο πάνω κάτω για να μου πείτε πώς καθαρίζεται μέσα και έξω. Έχει και 2 αντίβαρα διαγώνια. Και η βάση φαίνεται σταθερή μάλλον.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Just now, Αalexis cosmo said:

Γιατί λες δεν είναι εύχρηστο? Δεν μπορώ να σημαδεψω καλά δλδ?

Θα σας βγάλω φωτό και από κοντά να το δείτε. Οι φακοί έχουν σκόνη πάνω γιατί είναι εκτός καλύμματος αλλά δεν τους ακούμπησα για να μην κάνω καμιά ζημιά. Ήταν στημένο για ομορφιά μόνο.

Έχει και ένα φακό barlow x3 αποτι είδα.

Και αποτι μου είπε έχει και ανόρθωτη ειδώλου γιατί το ήθελε να βλέπει και επίγεια αλλά δεν ξέρω αν είναι έτσι η κατασκευή του η είναι έξτρα.

Θα σας βγάλω φωτό όλα τα εξαρτήματα ( φακούς ) αύριο και το τηλεσκόπιο πάνω κάτω για να μου πείτε πώς καθαρίζεται μέσα και έξω. Έχει και 2 αντίβαρα διαγώνια. Και η βάση φαίνεται σταθερή μάλλον.

 

IMG-20220518-WA0001.jpg

IMG-20220518-WA0002.jpg

IMG-20220518-WA0000.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για ξεκίνημα φαίνεται μια χαρά. Η  βάση του δεν είναι τόσο σταθερή  ...........αλλά γενικά δεν είμαι πολύ βεβαιος μιας και δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο. Εξωτερικά θα χρειαστεί καθάρισμα  σίγουρα και ο σωλήνας και η βάση. Τους φακούς μπορείς να τους καθαρίσεις χνωτίζοντάς τους και σκουπίζοντάς τους με  ένα μαλακό πανάκι . Αυτό που είναι πιο σημαντικό είναι το πρωτεύον και το δευτερευον κατοπτρο. Βγαλε το καπάκι και ανεβασε μια φωτογραφία. Επίσης θα χρειαστείς και 1 μπαταρία για τον ερευνητή κόκκινης κουκίδας.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Η μπαταρία που μπαίνει?? Τα κάτοπτρα πρέπει να είναι βρώμικα αν πάρω γνώμονα την εξωτερική εμφάνιση. Αλλά αύριο που θα το φέρω σπίτι θα βγάλω φωτό με όλα για να μου πείτε γνώμες . Ξέρεις αν κάνει και για επίγεια?

Γιατί ο θείος μου δεν θυμάται αν και το πήρε και γι'αυτό το λόγο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο μαύρο εξάρτημα που είναι στερεωμένο πάνω στο σωλήνα του τηλεσκοπίου. Θα σας πρότεινα να διαβάσετε αρθρα σχετικά με τα μέρη του τηλεσκοπίου και γενικά  βιβλία αστρονομίας. Επίγεια παρατηρηση ναι μόνο με ανορθωτη ειδώλου. γενικά τα νευτώνεια δεν προτείνονται για επίγειες παρατηρήσεις.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

7 hours ago, HOMO said:

Στο μαύρο εξάρτημα που είναι στερεωμένο πάνω στο σωλήνα του τηλεσκοπίου. Θα σας πρότεινα να διαβάσετε αρθρα σχετικά με τα μέρη του τηλεσκοπίου και γενικά  βιβλία αστρονομίας. Επίγεια παρατηρηση ναι μόνο με ανορθωτη ειδώλου. γενικά τα νευτώνεια δεν προτείνονται για επίγειες παρατηρήσεις.

Διαβάζω συνέχεια πλέον για τα τηλεσκόπια και τα μέρη τους αλλά αυτό με την μπαταρία δεν το ήξερα. Είδα βιντεάκια πως να καθαρίσω τα κάτοπτρα και τους φακούς. Εύκολο φαίνεται νομίζω. 

Επίγεια παρατήρηση δεν με ενδιαφέρει πολύ αλλά αν έχει το τηλεσκόπιο ανόρθωτη δεν θα έλεγα όχι.

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

39 minutes ago, Αalexis cosmo said:

Είδα βιντεάκια πως να καθαρίσω τα κάτοπτρα και τους φακούς. Εύκολο φαίνεται νομίζω. 

Πρόσεχε γιατί κυκλοφορούν πολλά παραδείγματα ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ όπως για παράδειγμα αυτό:

https://youtu.be/bvCOEdfk-Es

Στο 07:30 πονάς και μόνο που το βλέπεις....

 

Θα σου πρότεινα να δεις και να εφαρμόσεις το παρακάτω βίντεο του @παναγιωτης για το πώς να το καθαρίσεις 

https://youtu.be/AUuxMbRrfvk

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό θα κάνω τώρα.

Αλλά λέει ότι θέλει και ευθυγράμμιση.

Υπάρχει κάποιο βίντεο για να μπορέσω να ευθυγραμισω?

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καθάρισμα όπως το βίντεο του Παναγιώτη έγινε με επιτυχία. Και ξαναμπήκαν στην θέση τους όλα.

Αυτά είναι τα εξαρτήματα που έχει μέσα αλλά από σκόνη είναι γεμάτα. 

Θέλουν καθάρισμα. Στην φώτο φαίνεται η σκόνη. Κάποιο βιντεάκι με καθάρισμα φακών υπάρχει??? 

Το μόνο θέμα είναι ότι βλέπω μέσα από το δευτερεύον κάτοπτρο και δεν βλέπω ευθεία το πρωτεύων. Θέλει ρύθμιση αλλά δεν ξέρω πως. Λέω να το κάνω στην τύχη με τα βιδακια αλλά θα μου βγει το λάδι μάλλον.

Όποια βοήθεια δεκτή. 

Ευχαριστώ .

IMG_20220520_173545.jpg

IMG_20220520_173553.jpg

IMG_20220520_173609.jpg

IMG_20220520_173846.jpg

IMG_20220520_174118.jpg

IMG_20220520_173858.jpg

IMG_20220520_173853.jpg

IMG_20220520_173849.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βίντεο του Παναγιώτη ξανά :

https://youtu.be/U5a3x-m2Xso 

Αν δεν αφαίρεσες την αράχνη θα χρειαστεί μόνο οπτική ευθυγράμμιση (το 2ο σκέλος μετά τη μηχανική ευθυγράμμιση). Απαραίτητο να έχεις τουλάχιστον προσοφθάλμιο laser ευθυγράμμισης.

Επίσης το μέρος μηχανικής ευθυγράμμισης/καθετότητας του εστιαστή αγνόησε το αν δεν τον αφαίρεσες.

 

 

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την αράχνη δεν την αφαίρεσα. Οπτική ευθυγράμμιση ενόεις με το μάτι να φέρω τον προτέρων καθρέπτη ευθεία με τον δευτερεύον. Γι'αυτό θα χρειαστώ laser ευθυγράμμισης? Πάω να δω το βίντεο και γυρνάω.

Ευχαριστώ

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λογικά θέλει αφαίρεση και πλύσιμο και το δευτερεύον (όπως έκανες το πρωτεύον κάτοπτρο) αν κρίνω από τη σκόνη όλου του εξοπλισμού.

Τα φιλτράκια ηλίου που γράφουν sun αν είναι όντως αυτά που κουμπώνουν στα προσοφθάλμια ξέχασε τα, είναι άκρως επικίνδυνα!

Τα υπόλοιπα από ότι βλέπω θέλουν καθάρισμα. Πρώτα θα τα φυσήξεις με ένα φωτογραφικό πουαρ (όχι με το στόμα) να φύγουν τα χοντρά.

Αναλυτικές οδηγίες εδώ 

https://www.televue.com/engine/TV3b_page.asp?id=103

Προσοχή οι οδηγίες μόνο για προσοφθάλμια (όχι για το κάτοπτρο και το δευτερεύον)

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και το δευτερεύον το έπλυνα αλλά το έβγαλα χωρίς την αράχνη από την κεντρική βίδα το έβγαλα.

Το εθυγραμισα με τις βίδες πίσω και τώρα από τον παρατηρητή βλέπω στο κέντρο ακριβώς το πρωτεύον μέσα από το δευτερεύον. Πρέπει να το έχω κάνει σωστά φαντάζομαι.

Δεν βλέπω τπτ όμως .

Απέναντι έχω τον Όλυμπο αλλά δεν τον βλέπω καθόλου μόνο θολούρα. Έχω βάλει το 1.5 πάνω αλλά όλα θολά. Τι κάνω λάθος?

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 minute ago, Αalexis cosmo said:

Και το δευτερεύον το έπλυνα αλλά το έβγαλα χωρίς την αράχνη από την κεντρική βίδα το έβγαλα.

Το εθυγραμισα με τις βίδες πίσω και τώρα από τον παρατηρητή βλέπω στο κέντρο ακριβώς το πρωτεύον μέσα από το δευτερεύον. Πρέπει να το έχω κάνει σωστά φαντάζομαι.

Δεν βλέπω τπτ όμως .

Απέναντι έχω τον Όλυμπο αλλά δεν τον βλέπω καθόλου μόνο θολούρα. Έχω βάλει το 1.5 πάνω αλλά όλα θολά. Τι κάνω λάθος?

Είναι στα αγγλικά και το χάνω σε κάποια σημεια. Υπάρχει και στα ελληνικά το λινκ μήπως???

 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα καθάρισα όλα. Τα έκανα σύμφωνα με τα βίντεο.

Πώς μπορώ να καταλαβω τι πρέπει να βάλω πάνω για να μπορέσω να δω.

Θα σας βγάλω φωτό όλα τα εξαρτήματα μπας και βγάλουμε καμιά άκρη χαχαχχα

 

 Ευχαριστώ για την βοήθεια παίδες 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στις 2 πρώτες φωτό είναι αυτά που κουμπωνουν πάνω στο τηλεσκόπιο.

Στην τρίτη  την Τετάρτη και την Πέμπτη  φωτό είναι αυτο που κουμπώνει πάνω αν θες λογικά και βιδωνεις και το ζουμ. Αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να είναι μόνιμα βιδωνενο και λειτουργεί μαζί με το ζουμ και όχι χωριά 

Στην έκτη φωτό είναι ένα ακόμα προσοφθάλμιο

Και στην έβδομη είναι η τρύπα του τηλεσκοπίου που είναι κενή τώρα και βλέπεις κατευθείαν το δευτερεύον κάτοπτρο.

Πώς θα καταφέρω να ξεκινήσω να βλέπω κάτι έστω και επίγεια ανάποδα αν δεν έχει ανόρθωτη??

Μήπως φταίει που το έχω μέσα από το τζαμί του σαλονιού? Παίζει ρόλο? Να το βγάλω έξω η έστω και μέσα κάτι θα μπορέσω να δω? 

Σου για τα κουραστικά ποστ αλλά σήμερα το πήρα και έχω αγωνία να δω έστω και κάτι.

 

IMG_20220520_193628.jpg

IMG_20220520_193639.jpg

IMG_20220520_193711.jpg

IMG_20220520_193734.jpg

IMG_20220520_193754.jpg

IMG_20220520_193813.jpg

IMG_20220520_193830.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά εννοείται ότι το βγάζεις έξω στο μπαλκόνι. Ποτέ πίσω απ το τζάμι.  Χρησιμοποίησε μόνο αυτόν που λέει 25mm  της τελευταίας εικόνας. Στοχευσε κάποιο φως που βρίσκεται αρκετά μακριά και προσπάθησε να εστιάσεις. 

 

Ερώτηση.

Μετά την επανατοποθέτηση των κατόπτρων  απ το καθαρισμό τους , έκανες ευθυγράμμιση;;

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα κατάφερα. Μπορώ και βλέπω τις ανεμογεννήτριες στον Όλυμπο είναι το πιο μακρυνό από εδώ που είμαι εγώ. Ένας φακός είναι ανορθωτης και τα βλέπω κανονικά επίγεια. Περιμένω το βράδυ να δω φεγγάρι και αστέρια. Για το φεγγάρι θέλει κάποιον φακό για τα μάτια η βλέπω κανονικά?

Ευθυγράμμιση δεν κατάφερα να κάνω όπως το βίντεο δεν έχω λέιζερ.

Μόνο το δευτερεύον να βλέπω το προτέρων με την κουκίδα την μαύρη στο κέντρο. Με την ρύθμιση από πίσω από τα βιδακια με τα ελατήρια.

Υπάρχει κάποιος τεχνικός που κάνει ευθυγράμμιση γιατί δεν θα τα καταφέρω πότε έτσι όπως είδα το βίντεο. Η κάποιο μαγαζί που μπορώ να επικοινωνήσω.

Αν κάνω ευθυγραμιση θα βλέπω πολύ καλύτερα?? Η στην τύχη την πέτυχα??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα φώτα που στοχεύω μακρυά φαίνονται θολά. Και όταν ζουμαρω θολώνει ακόμη πιο πολύ.

Τα σταθερά σημεία όπως ανεμογεννήτριες φαίνονται καλύτερα από τα φώτα. Τα φώτα τα βλέπω θολά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είσαι τζιμάνι! Καλώς ήρθες στο χώρο. Τα προσοφθάλμια που συνοδευουν το τηλεσκόπιο είναι για πέταμα οπότε μην ανησυχεις για την ποιοτητα του ειδώλου. Χοντρικά την πέτυχες την ευθυγράμμιση αλλά καλό θα είναι να ευθυγραμμιστει με ειδικό προσοφθάλμιο ή λέιζερ. Μην επενδυσεις σε φακούς ή άλλα αξεσουαρ αν δεν είσαι σίγουρος ότι σου αρέσει το χόμπι.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ. Όχι Απλά μου αρέσει έχω ξετρελαθει αν και τα αστέρια τώρα το βράδυ τα βλέπω εντελώς θολά όσο και να παίξω με τα ζουμ. Όταν βάζω τον ανόρθωτη ειδώλου για να δω την Θεσσαλονίκη πάλι τα βλέπω θολά τα φώτα. Και τον αστερισμό του διδύμου που στόχευσα τα πάνω αστέρια πάλι όλα θολά.

Το θέμα είναι τι προσοφθάλμια να πάρω και τι φακούς? Θα ταιριάζει στην διάμετρο για να κουμπώνει στο τηλεσκόπιο?

Το μόνο θεματακι που έχω όταν κάνω μικρορυθμιση δεν έρχεται ομαλά αλλά κάνει σαν σκαλοπάτακια και χάνω τον στόχο και παλεύω να τον βρω. Μάλλον φταίει η βάση η θέλει γρασαρισμα για να ομαληνω την κίνηση. Ήταν και 10 χρόνια ακίνητο.

Ρύθμισα και την κόκκινη κουκίδα και βρίσκω εύκολα τον στόχο αλλά με πεδευει η μικρορυθμιση όταν γυρνάει αριστερά δεξιά και πάνω κάτω.

Πρώτη φορά βλέπω από τηλεσκόπιο και έχω πάθει πλάκα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης