Jump to content

Απόκρυψη του Μπετελγέζ από τον αστεροειδή 319 Leona - 12 Δεκεμβρίου 2023


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε κάτι νεότερο; Ο καιρός δεν φαίνεται να βοηθάει αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το meteoblue δίνει πρόβλεψη ως προς τη νεφοκάλυψη για 0200 ΩΕ στις 12 του μηνός. Αυτή αφορά κυρίως τα μέσα ύψη.

Σημειωτέον το αζιμούθιο του Βέτελγεζ στις 0312 ΩΕ θα είναι ~230ο δηλ ΝΔ.

Screenshot 2023-12-09 at 16.02.25.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ίσωςτελευταίο post πριν από την "΄Ωρα Μηδέν".  Καλή Επιτυχία σε όλους τους συμμετέχοντες!

Παρεπιπτόντως:

O Gianluca Masi, δημιουργος του Virtual Telescope Project, θα προσπαθήσει να κάνει live webcast του γεγονότος στο παρακάτω link:

 

 

  • Μου αρέσει 4
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατάφερε κανείς να δει την απόκρυψη; Στη Λάρισα σύννεφα μέχρι 01:30, μετά δεν ξέρω.. :oops:

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 hours ago, Στέφανος Σοφολόγης said:

Κατάφρε κανείς να δει την απόκρυψη; Στη Λάρισα σύννεφα μέχρι 01:30, μετά δεν ξέρω.. :oops:

Απο τις 02:30 είμαι έξω ενώ ήταν ξαστεριά 03:00 και κάτι συννέφιασε μέσα απο τα αραια σύννεφα κάτι έγινε. αν και δεν ήταν η Σκόπελος στο μονοπάτι της πλήρους απόκρυψης φαίνεται η προσέγγιση του αστεροειδής 319 Leona και η κάπως μειωμένη φωτεινότητα του Μπετελγκέιζ και τέλος η αποχώριση του Αστεροειδούς και η απόκρυψη του Μπετελγκέιζ απο τα σύννεφα

αστεροιδις.jpg

  • Μου αρέσει 1

Γεώργιος Ε. Μιχαήλ

ΜΕΛΟΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ

ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΒΟΛΟΥ

www.astronomos.gr

http://amateur-skopelos-observer.blogspot.gr/

http://volnet.gr/home/index.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Ποτίδαια Χαλκιδικής δεν είδαμε τίποτα καθώς έκλεισε πολύ ο καιρός και ψιχάλισε και λίγο. Διαβάζω αναφορές από το εξωτερικό όπου παρατήρησαν έως και 11 δευτερόλεπτα απόκρυψης

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διονυσόπουλος, Μεταλληνός και Χρήστου παρατήρησαν από Κέρκυρα

με καθαρό ουρανό και αρκετή υγράσια. Έγιναν καταγραφές,

επεξεργασία έπεται. Αξιοσημείωτο το ότι η όποια μείωση της λαμπρότητας του

Βέτελγεζ δεν ήταν φανερη με γυμνό μάτι.

  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρά σε όλους, θετική τελικά απο Κέρκυρα
Στην αρχή της βραδιάς ήταν ο τέλοςτης ημέρας είχαμε αρκετά σύννεφα, αλλά τελικά όλο το βράδυ ηταν ξαστεριά παντού στο νησί. 
Με γυμνό μάτι είδαμε αρκετούς Διδυμίδες αλλά όχι την Απόκρυψη του Μπετελγκέζ... στην αρχή απογητευτήκαμε αλλά η Καμπύλη φωτος δεν κάνει λάθος... :)

_MG_9572small.jpg

Betelgeuse_Sony1.png

Betelgeuse.png

  • Μου αρέσει 3

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι αποκρύψεις άστρων από αστεροειδείς είναι πολύ ενδιαφέροντα φαινόμενα,αλλά αρκετά δύσκολα να παρατηρηθούν από απλούς παρατηρητές,όταν δεν χρησιμοποιούμε φωτομετρικές/καταγραφικές μεθόδους,πάρα μόνο τα τηλεσκόπια και τα μάτια μας.

Χρειάζεται η κατάλληλη σχέση φωτεινότητας του άστρου και φαινόμενης διάστασης-"διαμέτρου" του αστεροειδούς.

Ποιο εύκολη είναι η παρατήρηση απόκρυψης άστρου από κομήτη,κατάλληλης φωτεινότητας.Υπάρχει αρκετός χρόνος για την παρατήρηση του φαινομένου,εφ'όσον βλέπουμε τον κομήτη,αντιλαμβανόμαστε σε πραγματικό χρόνο την κίνηση του κομήτη σε σχέση με το "ακίνητο" άστρο,και όταν ο κομήτης περάσει μπροστά από το άστρο, φωτίζεται και φαίνεται ο πυρήνας του.Είχα αυτή την υπέροχη εμπειρία πριν από κάποια χρόνια και έχει μείνει αξέχαστη!Αξίζει πάντως να κυνηγήσει κανείς τέτοια φαινόμενα!

Χθες ξενύχτησα μήπως δω την απόκρυψη από το Virtual Telescope,στο νήμα που αναφέρεται παραπάνω,αλλά λόγω νέφωσης ακυρώθηκε.Η περιοχή μου ήταν πολύ μακριά από το μονοπάτι ορατότητας του φαινομένου,είχαμε και συννεφιά,οπότε μόνο από το ίντερνετ υπήρχε περίπτωση να δω κάτι.

Αν κάποιος έχει δει σαφή καταγραφή του φαινομένου στο ίντερνετ,ας μας το κοινοποιήσει εδώ.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδω ένα μικρό βίντεο απο χθες βράδυ
https://www.youtube.com/shorts/-isXq0LRJ8U

  • Μου αρέσει 5

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήταν πολύ θεαματική εμπειρία!

[ Φαντάζομαι βέβαια, Κώστα, γράφοντας "όταν ο κομήτης περάσει μπροστά από το άστρο, φωτίζεται και φαίνεται ο πυρήνας του" δεν εννοείς ακριβώς αυτό (άλλωστε είναι και εντελώς αδύνατο). Υποθέτω εννοείς ότι το άστρο συνεχίζει να φαίνεται πίσω από την ημιδιάφανη, φωτεινή κόμη του κομήτη, καθώς "εισχωρεί" σ' αυτή, μέχρι να το αποκρύψει ο πυρήνας του κομήτη; Σίγουρα υπέροχο θέαμα! ]

Πάντως έχοντας δει στο παρελθόν αποκρύψεις άστρων από αστεροειδή, δεν είναι καθόλου δύσκολες αν είσαι στο μονοπάτι και αν ο αστεροειδής είναι αρκετά αμυδρότερος του άστρου. Είναι ιδιαίτερα ικανοποιητικό θέαμα αλλά σίγουρα όχι σαν αυτό που περιέγραψες!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο σε εσάς από Κέρκυρα που τα καταφέρατε! 

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Φίλοι,

Παραθέτω μια προκαταρκτική έκδοση της δικιάς μου φωτομετρίας, πάλι από Κερκυρα.

Εξοπλισμός: Watec 902DM2S + Computar 8mm F0.8 + Clear filter + HDD

Η συχνότητα λήψεων ήταν 25/δλ και το συγκεκριμένο plot έχει βγει με 4x binning.

Ο αστέρας αναφοράς ειναι ο Ρίγκελ (β Ori).

Ο χρόνος έχει βαθμονομηθεί με βάση τα flashes στις 01:12 UT και 01:13 UT από το Οccult Flash Tag.

lightcurve.jpg

  • Μου αρέσει 4
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης