Jump to content

Αγορα πρώτου τηλεσκοπιου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

βρίσκομαι στην διαδικασία αγοράς του πρωτου μου τηλεσκόπιου.

Με ενδιαφέρει η παρατήρηση πλανητών κατα κύριο λόγο.

Βρίσκομαι ανάμεσα σε αυτα τα δυο:

https://www.astroshop.eu/telescopes/skywatcher-telescope-n-130-900-explorer-eq-2/p,5013#tab_bar_1_select
 

https://www.astroshop.eu/telescopes/bresser-telescope-n-130-1000-spica-eq3/p,62372#tab_bar_1_select

Ποιο θα μου προτείνατε , βάσει χαρακτηριστικών ή/και βάσει εμπειρίας προσωπικής;

Το bresser έρχεται με πολλά εξτρα αλλα με ανησυχεί λίγο οτι εχει σφαιρικό reflector.

 

Αλλες προτάσεις επίσης δεκτές (ανώτατο budget 350e)!

ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 130/900.  Διότι το 130/1000 έχει ενσωματωμένο Barlow και βγάζει την εστιακή απόσταση των 1000mm. Φαίνεται και με το μάτι ότι είναι πιο κοντό από το 130/900, ενώ θα έπρεπε να είναι πιο μακρύ κατά 10 cm. Ο λόγος που το έφτιαξαν έτσι είναι αυτός. Να είναι πιο κοντό. Όμως αυτό είναι σε βάρος της οπτικής απόδοσης.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις λίγα παραπάνω χρήματα και να πάρεις κάτι που δε θα σου γεννήσει άμεσα την επιθυμία αναβάθμισης: https://www.astroshop.eu/telescopes/skywatcher-dobson-telescope-n-200-1200-skyliner-classic-dob/p,4440 

Όπως και να 'χει προτείνω dobson κι ας είναι και μικρότερης διαμέτρου. Είναι σημαντικά σταθερότερες βάσεις από την eq2.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τόσο το BRESSER 130/1000 Spica,όσο και το SW 130/900 έχουν σφαιρικά κάτοπτρα και όχι παραβολικά,με αποτέλεσμα να παρουσιάζουν το σφάλμα της σφαιρικής εκτροπής,δηλ.μια περιοχή στα άκρα του οπτικού πεδίου (περίπου 15-20%) σε σχήμα δακτυλίου θα είναι θολή!Το 130/900 αναμένεται να έχει λίγο καλύτερη οπτική απόδοση,διότι το 130/1000 είναι στην πραγματικότητα 130/500 με ενσωματωμένο φακό τύπου barlow 2x (σχεδίαση Bird-Jones) όπως είπε και ο Γιάννης.

Η στήριξη EQ-2 έχει όντως θέματα αξιοπιστίας όπως επισημάνθηκε πιο πάνω...

Θα συμφωνήσω με την επιλογή των ασυγκρίτως καλύτερων SW Dob 8" (200/1200) ή του Omegon 152/1200 που είναι σε πολύ καλή τιμή με μεγάλη έκπτωση!

Ας γίνει και μια έρευνα στα μεταχειρισμένα για κάποια ευκαιρία.

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το SW 130/900 σύμφωνα με διάφορα ηλεκτρονικά μαγαζιά έχει παραβολικό κάτοπτρο.

 

Capture.PNG.55e976e73bace1e10145fc8a5383ab30.PNG 

 

Ωστόσο θα συμφωνήσω και εγώ, καλύτερα στήριξη dobsonian για σταθερότητα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

6 hours ago, vagkaf said:

Το SW 130/900 σύμφωνα με διάφορα ηλεκτρονικά μαγαζιά έχει παραβολικό κάτοπτρο.

 

Capture.PNG.55e976e73bace1e10145fc8a5383ab30.PNG 

 

Ωστόσο θα συμφωνήσω και εγώ, καλύτερα στήριξη dobsonian για σταθερότητα.

Μέχρι πριν λίγο καιρό το SW 130/900 είχε σφαιρικό και όχι παραβολικό κάτοπτρο!

Αυτό μπορούν να το βεβαιώσουν και κάποιοι κάτοχοί του.

Το είχα ψάξει αρκετά το θέμα διότι αρκετοί το έχουν ή ενδιαφέρθηκαν να το αγοράσουν.

Τώρα αν άλλαξε η σχεδίαση στα καινούργια μοντέλα δεν το γνωρίζω.Πρέπει να γίνει αρκετή έρευνα πάντως στο ίντερνετ,διότι γράφονται και λανθασμένα τεχνικά στοιχεία απο κάποια μαγαζιά.

Αν έχεις Βαγγέλη αξιόπιστες αναφορές-κριτικές σχετικά με το θέμα,ευχαρίστως να τις δούμε,διότι απο όσο γνωρίζω πολλά χρόνια πριν,το SW 130/900 κυκλοφορούσε με παραβολικό κάτοπτρο.Μετά έβγαινε σε σφαιρικό.Ή κυκλοφορούσαν παρτίδες με σφαιρικό και κάποιες με παραβολικό,δεν ήταν ξεκάθαρη η κατάσταση...Ανάλογη μη σταθερότητα στην οπτική ποιότητα προϊόντων,έχει παρατηρηθεί σε προϊόντα μαζικής παραγωγής κάτω των 300€ και σε θυγατρική εταιρεία.

Αν οι καινούργιες παρτίδες έχουν όλες τους παραβολικό κάτοπτρο,θα είναι πολύ καλή εξέλιξη!

Θα πρότεινα πάντως στο φίλο μας,τα δυο τηλ.που αναφέρθηκαν πιο πάνω,δηλ.το SW 8" (200/1200),και το Omegon 6" (152/1200),που είναι αυτές τις μέρες στη μισή τιμή στο astroshop.

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

6 minutes ago, fotodektis said:

Μέχρι πριν λίγο καιρό το SW 130/900 είχε σφαιρικό και όχι παραβολικό κάτοπτρο!

Αυτό μπορούν να το βεβαιώσουν και οι κάτοχοί του!

Το είχα ψάξει αρκετά το θέμα διότι αρκετοί το έχουν ή ενδιαφέρθηκαν να το αγοράσουν...

Τώρα αν άλλαξε η σχεδίαση στα καινούργια μοντέλα δεν το γνωρίζω.Πρέπει να γίνει αρκετή έρευνα πάντως στο ίντερνετ,διότι γράφονται και λανθασμένα τεχνικά στοιχεία απο κάποια μαγαζιά.

Αν έχεις Βαγγέλη αξιόπιστες αναφορές-κριτικές σχετικά με το θέμα,ευχαρίστως να τις δούμε,διότι απο όσο γνωρίζω πολλά χρόνια πριν,το SW 130/900 κυκλοφορούσε με παραβολικό κάτοπτρο.Μετά έβγαινε σε σφαιρικό.Ή κυκλοφορούσαν παρτίδες με σφαιρικό και κάποιες με παραβολικό,δεν ήταν ξεκάθαρη η κατάσταση...

Αν οι καινούργιες παρτίδες έχουν όλες τους παραβολικό κάτοπτρο,θα είναι πολύ καλή εξέλιξη!

Θα πρότεινα πάντως στο φίλο μας,τα δυο τηλ.που αναφέρθηκαν πιο πάνω,δηλ.το SW 8" (200/1200),και το Omegon 6" (152/1200),που είναι αυτές τις μέρες στη μισή τιμή στο astroshop.

 

Νομίζω έχεις δίκιο Κώστα. Πολύ πιθανό να πρόκειται για ανακρίβεια. Το είδα και εδώ https://www.skypoint.it/en/skywatcher-130-900-eq2-newtonian-telescope.html αλλά είναι κάπως ασαφές όπως το λέει (βάζει και άλλα μοντέλα μέσα).

Σε ξένα φόρουμ λίγο που κοίταξα όλοι γράφουν για σφαιρικό κάτοπτρο. Θέλει προσοχή γενικά. Αν το άλλαξαν θα είναι στα τελευταία κομμάτια αλλά πως μπορεί να είναι κανείς σίγουρος μην του δώσουν παλιό (σφαιρικό) στοκ... Καλύτερα να κινηθεί κανείς σε ασφαλή μονοπάτια.

Το 6'' Dob είναι πολύ καλή επιλογή.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν υπάρχουν ανακρίβειες σε βασικά τεχνικά χαρακτηριστικά,μπορεί ο αγοραστής να ζητήσει πριν την αγορά σαφή διαβεβαίωση απο το κατάστημα σχετικά με το θέμα,και με επιστροφή του προϊόντος με έξοδα του αποστολέα σε περίπτωση που παραλάβει κατώτερης ποιότητας απο την δηλωθείσα.

Όντως το Omegon 6" (152/1200) έχει πολύ καλά οπτικά χαρακτηριστικά και στη μισή τιμή αυτές τις μέρες!

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις απαντήσεις σας.
Εχω προχωρήσει ήδη στην αγορά του SW 130/900 απο το astroshop  (μαζί με ένα collimation eyepiece) το οποιο το ειχε βάλει στα 250€.
 

Συζήτησα και μαζί τους και μου πρότειναν αυτο σε σχέση και με αλλα μεγαλύτερα ως προς την διάμετρο μοντέλα τις omegon (παντα σε βάση).

Στην πορεία θα επενδύσω σε φακούς
 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης