Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο Amazon Αμερικής έχει τους Pentax XW 7, 14 και 20 στα 239 δολάρια. Αν έχετε κάποιο γνωστό εκεί είναι απίστευτη ευκαιρία για την περίοδο που διανύουμε και ειδικά ο 7αρης είναι οπτικό διαμάντι σύμφωνα με πολλούς.

Είχα κάνει ένα ερώτημα εδώ παλαιότερα το οποίο δεν απαντήθηκε: https://www.astrovox.gr/forums/topic/25318-ελτα-χαράτσι-εκτελωνισμού-ακόμη-κ-για-μικρά-δέματα-από-κίνα/page/2/#comments

Πλέον μπορώ να το επιβεβαιώσω γιατί έκανα αγορά από το Amazon Αμερικής πριν κάποιους μήνες. Αν θέλει κάποιος να παραγγείλει και του βγάζει την ένδειξη ποσού εκτελωνισμού Shipping & Import Fees Deposit to Greece να ξέρει πως δε χρεώνεται τίποτα παραπάνω. Μάλιστα το στέλνουν με DHL και έρχεται σε μία με μιάμιση βδομάδα περίπου.

Επομένως, ένας από αυτούς τους Pentax, θα κοστίσει για παραγγελία από Ελλάδα 239+82,66=321,66 δολάρια. Η ισοτιμία βέβαια έχει φτάσει στα τάρταρα (παλαιότερα που είχα παραγγείλει κάτι άσχετο έβγαινε ακόμη φτηνότερα). Πρέπει να τους είδα φτηνά, γύρω στα 340 ευρώ και στο site της APM, αλλά δεν ξέρω αν έχουν διαθεσιμότητα, ρίξτε και εκεί μια ματιά όσοι ενδιαφέρεστε.

Ενδεχομένως να βγάλουν και τις άλλες εστιακές κάποια στιγμή.

Προσοχή όμως να λέει πωλητής Amazon.com ΚΑΙ να έχει την ένδειξη Shipping & Import Fees Deposit to Greece με αναγραφόμενο ποσό, αλλιώς ΜΗΝ παραγγείλετε για Ελλάδα διότι θα σας πετσοκόψει το τελωνείο.

pentax.thumb.PNG.53360030e85f4c9ead61e95ca7daebc4.PNG

 

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα 

Ωραίο tip - παρήγγειλα και εγώ XW από το Amazon Japan φέτος, όπου υποχρεωτικά έχει deposit import fee repayment, και τους παρέλαβα μέσω DHL ακριβώς όπως περιγράφεις. Όποτε θα πρότεινα στους φίλους να δουν και αυτήν την εναλλακτική, ειδικά δεδομένης της ιστορικά χαμηλής ισοτιμίας του Yen αυτές τις μέρες 

Σε σχέση με το να τα αγόραζα από οποιοδήποτε ιαπωνικό κατάστημα (πχ Kyoei που έχω επίσης εμπειρία) το κύριο saving είναι το 50αρικο περίπου «έξοδα εκτελωνιστή» που χρεώνει η DHL για να σου εκτελωνίσει πακέτο από εκτός ΕΕ. Τα import deposit fees της Amazon περιλαμβάνουν και το ΦΠΑ 24% και τυχόν δασμούς που θα πλήρωνες με «παραδοσιακό» εκτελωνισμό κατά την άφιξη, οποτε από εκεί δε γλιτώνεις κάτι. Επιπλέον με την Amazon μπορείς να γλιτώσεις λίγα λεφτά και από το shipping cost γιατί έχουν καλύτερες συμφωνίες με πχ την DHL. Ο χρόνος αποστολής, εκτελωνισμού/ clearing είναι ο ίδιος και στις δυο περιπτώσεις εφ’όσον γίνεται με DHL. Επίσης παρόμοιες είναι οι τιμές - σε κάποια πιο φθηνή η Amazon σε κάποια η Kyoei

Τα 3 κυρία παράπονα που έχω από την Amazon / μειονεκτήματα σε σχέση με το να αγοράζετε από εξειδικευμένο κατάστημα αστρονομιας είναι:

1. Η αμαζον είτε στέλνει προσοφθαλμια των 400Ε είτε στέλνει χαρτί υγείας εφαρμόζει το ίδιο handling και προστασία. Πχ εμένα ο ένας από τους XW της αμαζον είναι έναν γρατσουνισμένο φακό και τον γύρισα πίσω (ήταν λίγο ταλαιπωρία, αλλά με κάναν fully refund). Ο αντικαταστάτης του ήρθε ως εξής:

4174B773-B4AD-4F7A-A82B-65A6C8A51126.jpeg.4e168946881f495ff6e88fca7381832f.jpeg

(ναι χαρτοσακούλα είναι αυτό. Το χαρτόκουτο της Pentax είχε συμπιεστεί / παραμορφωθεί ελαφρά στο ένα άκρο εξωτερικά αλλά είναι αρκετά χοντρό και ο φακός έχει και αλλά χαρτόνια μέσα / ειναι σε σκληρή πλαστική θήκη όποτε δεν είχε πάθει το παραμικρό)

Αντιθετα κάποια αλλά προσοφθαλμια που μου ήρθαν από το Kyoei Osaka είχαν πεταριστεί με μεγάλη προσοχή:

D6EDFE9A-02B3-4F62-95D7-4808AA6004DC.jpeg.7cdee2d65754829cb31608551a78568c.jpeg

(100% Γιαπωνέζοι, είχαν προβλέψει και τη σακούλα για να μαζέψεις τα φασόλια και να τα πετάξεις)

2. Με τον μικρότερο έμπορο (αντί της Amazon) μπορείς να συνεννοηθείς πιο εύκολα ή και είναι πιο επαγγελματίες. Πχ εμένα η Kyoei μου δήλωσε σωστά το TARIC του προϊόντος (9005) και έκανε δήλωση εξαγωγέα για να εξαιρεθω από τον δασμό (οι εισαγωγές made in Japan τηλεσκοπίων κλπ απο Ιαπωνία σε ΕΕ δεν πληρώνουν δασμό, που σου γλιτώνουν ένα ~5% επι της αρχικής τιμής συνολικά, αλλά εφόσον γίνει σωστά η δήλωση από τον εξαγωγέα). Το Amazon αντίθετα μου τα δήλωσε ως κάτι παραπλήσιο - φωτογραφικό εξοπλισμό ή κάτι τέτοιο. Δε θυμάμαι αν με αυτούς πλήρωσα δασμό αλλά αν γινόταν δειγματοληπτικός έλεγχος θα κατέληγε λίγο περίπλοκο.

2β. Επιπλέον προσωπικά νιώθω ηθικά καλύτερα να δίνω τα χρήματά μου σε μια σχετικά μικρή επιχείρηση που στηρίζει το χόμπι μας κλπ όπως πολλοί από αυτούς τους vendors 

3 και καλυτερο! Όταν παραγγέλνεις από εξειδικευμένο ιαπωνικό κατάστημα αστρονομίας (όχι Amazon) και είσαι καλός και ευγενικός μαζί τους σου στέλνουν δωράκι διαφορά καλούδια μαζί όπως τα παρακάτω :cheesy:9351EB51-A909-4153-AB7E-41F2317D9A6A.jpeg.524e401f505ca003a986871a6f17986e.jpeg

 

Κάποια στιγμή πρέπει να γράψω έναν λεπτομερή οδηγό :-)

 

Το επεξεργάστηκε ο Canopus
  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 2

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://valkanik.com/comprar/ocular-pentax-smc-xw7/

Στη γειτονιά μου στην ίδια τιμή οι pentax με amazon, χωρίς μεταφορικά βέβαια.

Μια που μιλάτε για εισαγωγές να σας πω και την ανατριχίλα που έπαθα με το nexus dsc, ο κατασκευαστης μου έκανε υποτιμολόγηση και ουσιαστικά δε μου έβαλε στην τιμή όλα τα παρελκόμενα, encoders, wifi card, cables κλπ περίπου 250 ευρώ όλα μαζί και άφησε μόνο την τιμή (ακριβώς όμως) της συσκευής. Το πακέτο "κόλλησε" στο τελωνείο, με ρώτησαν περί τίνος πρόκειται, τους εξήγησα και μου ζήτησαν να στείλω την ιστοσελίδα του προϊόντος (!!!). Τότε πήρα είδηση οτι ο Serge είχε κάνει πολύ έξυπνη κίνηση γιατί στο τιμολόγιο φαινόταν ακριβώς η τιμή της συσκευής (άντε να μπει ο τελωνειακός να ψάξει τι περιφερειακά είχε και αν ειχαν τιμολογηθεί). ΟΜΩΣ εκεί που νόμιζα ότι ξεγλίστρησα, ο υπάλληλος μου λέει "ωραία, φέρε μου τώρα και το αποδεικτικό της πληρωμής από ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΟΥ" μια που πλήρωσες με κάρτα. Ευτυχώς είχα χρησιμοποιήσει την ελληνική κάρτα γιατί αν είχα βάλει την ισπανική θα το διασταύρωνε άνετα. Tα υπόλοιπα είναι πλαστογραφία χειρίστου είδους και δεν διακινδυνεύω ξανά να γίνω ρεζίλι για λίγα ευρώ...

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4 hours ago, quarck said:

https://valkanik.com/comprar/ocular-pentax-smc-xw7/

Στη γειτονιά μου στην ίδια τιμή οι pentax με amazon, χωρίς μεταφορικά βέβαια.

Με μεταφορικά και δασμούς ίδια τιμή. Γιατί στην Αμερική κάποιος τους παίρνει με 239 δολλάρια. Σχεδόν όσο ένας Baader Υπερίωνας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης