Jump to content

Βαλιτσα μεταφοράς προσοφθαλμιων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Έχω τα εξης προσοφθάλμια. 

Es 30, pentax 10.5xl, panoptic 24, nagler 13, nagler zoom 3-6, televeu Barlow.

Τι βαλίτσα μεταφοράς να πάρω;

Εχω δει τις εξής

https://www.planitario.gr/gr/balitsaki-gia-axesoyar-tileskopion.html

https://www.planitario.gr/gr/malaki-thiki-prosofthalmion-kai-parelkomenon.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου πρότεινα να πάρεις σκληρή θήκη και όχι μαλακή. Η ασφάλεια που νιώθω πως όταν τα προσοφθάλμια είναι στη θήκη δεν πρόκειται να πάθουν τίποτα ακόμη κι αν η θήκη πέσει από ύψος ή κάτι άλλο πέσει στη θήκη από ύψος είναι σημαντική για την ηρεμία μου. Βέβαια αυτό είναι δική μου πετριά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πρώτη βαλίτσα έχει το πλεονέκτημα ότι διαμορφώνεται εύκολα ανάλογα με το μέγεθος των φακών.Έτσι μπορείς να βάλεις και μεγάλο φακό όπως ο ES οριζόντια.

Υπάρχει και αυτή που έχει μεγαλύτερο ύψος στα 17.5 cm (δεν διευκρινίζεται αν είναι εξωτερικό ή εσωτερικό),ενώ η πρώτη έχει εσωτερικό ύψος 14 cm:

https://www.planitario.gr/gr/thiki-aloyminioy-gia-prosofthalmia-kai-axesoyar.html

Μπορείς να διαμορφώσεις τις τρύπες με κατάλληλο κόψιμο πάντως και σε αυτήν.

 

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://www.astrovox.gr/forums/topic/27645-βαλιτσάκια-μεταφοράς-εξαρτημάτων-κλπ/

 

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ .ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΜΩ Η ΘΗΚΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΗ ,ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΕΧΩ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΙ ΔΥΟ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΟΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΡΟΣΟΦΘΑΛΜΙΑ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΝΙΩΘΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

18 hours ago, filim said:

Εκτός απο αυτές τις δύο που είδα έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη;

Ναι έχουμε. Όταν ψάχνεις σε αστρονομικού ενδιαφέροντος μαγαζιά, προϊόντα που δεν είναι αστρονομικής φύσεως, αλλά γενικής φύσεως, θα τα πληρώσεις σε "αστρονομική" τιμή και δεν θα πιάσουν τόπο τα χρήματά σου. Πρέπει να μπεις στο amazon ή σε κατάστημα φωτογραφικού εξοπλισμού για να βρεις σχετικές βαλίτσες "for photographic equipment". Θα βαρεθείς να ψάχνεις... άπειρες διαστάσεις για να τα χωρέσεις όλα μέσα, ή να χωρέσεις τα μισά κλπ, άπειρες επιλογές υλικών, σκληρές, μαλακές, σακίδια, με ροδάκια, ό,τι ποθείς. 

Τα φωτογραφικά είδη έχουν τεράστια απήχηση σε σχέση με τα αστρονομικά, οπότε ο ανταγωνισμός είναι μεγαλύτερος, οπότε αγοράζεις καλύτερη θήκη σε ΠΟΛΥ φτηνότερη τιμή. 

Εγώ πήρα το 2020 μια κινέζικη TEC TAKE από σκληρό πλαστικό, αντίγραφο της "τοπ" μάρκας PELI, που πηδάς επάνω και δε σπάει, 35lt, 56 X 42 x 21cm, αδιάβροχη, με 4 αγκράφες περιμετρικά, τιμή 85 ευρώ με αφρώδες πλαστικό που το έκοψα όπως ήθελα, όπου έχω χωρέσει μέσα: telrad, 8X50 RACI ερευνητή, 3 "τέρατα" προσοφθάλμια 1 κιλό το καθένα, delos 8mm, paracorr, 4 φίλτρα

TecTake Maletín para cámara de Fotos 35 l con 4 esterillas de Espuma fotográfica protección Negro : Amazon.es: Electrónica

Yπάρχουν και μικρότερες διαστάσεις / ακόμα φτηνότερες ποιότητες για να έρθεις στα χρήματα που γράφεις δλδ μέχρι 50 ευρώ

Με 25 ευρώ μαλακή θήκη:

BAICLES Bolso para cámara BAICLES SLR, Bolso para cámara con Compartimento Bolsos, Bolsos para cámara de poliéster a Prueba de Golpes a Prueba de Agua, Nikon, Negro,25*12*23cm(L*W*H) : Amazon.es: Electrónica

30 ευρώ μαλακή θήκη:

USA GEAR Mochila para Cámara Portátil para DSLR (Negra) con Divisores de Accesorios Personalizables, Fondo Resistente a la Intemperie y Respaldo Cómodo - Compatible con Canon, Nikon, Sony y más SLR : Amazon.es: Electrónica

45 ευρώ σκληρή θήκη:

Mantona Basic M - Maleta con Compartimentos para Equipo fotográfico, Color Negro y Plateado : Amazon.es: Electrónica

 

Όρεξη να 'χεις να ψάχνεις...

Το επεξεργάστηκε ο quarck
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

7 minutes ago, quarck said:

Εγώ πήρα το 2020 μια κινέζικη TEC TAKE από σκληρό πλαστικό, αντίγραφο της "τοπ" μάρκας PELI, που πηδάς επάνω και δε σπάει, 35lt, 56 X 42 x 21cm, αδιάβροχη, με 4 αγκράφες περιμετρικά, τιμή 85 ευρώ με αφρώδες πλαστικό που το έκοψα όπως ήθελα, όπου έχω χωρέσει μέσα: telrad, 8X50 RACI ερευνητή, 3 "τέρατα" προσοφθάλμια 1 κιλό το καθένα, delos 8mm, paracorr, 4 φίλτρα

TecTake Maletín para cámara de Fotos 35 l con 4 esterillas de Espuma fotográfica protección Negro : Amazon.es: Electrónica

Ένα άλλο ποιοτικό θηριάκι στα 165 ευρώ (πριν ένα χρόνο ήταν στα 150), αλλά made in Germany:

https://velvet24.gr/product/auer-6427wf/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό είναι να σκεφτείς και πως θέλεις να τοποθετείς μέσα τα προσοφθάλμια κατακόρυφα ή οριζόντια, έχοντας κατά νου και μελλοντικές αγορές ή πωλήσεις τους... Γενικά βλέπε τις εσωτερικές διαστάσεις και κάνε ένα σχεδιάγραμμα. Υπολόγισε ότι προσοφθάλμιο με προσοφθάλμιο καθώς και προσοφθάλμιο με τοίχωμα πρέπει να έχουν απόσταση τουλάχιστον δύο εκατοστά ώστε να υπάρχει επαρκής αφρός ανάμεσα για να μην πατηθεί.

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετώ την παρέα, θα συμφωνήσω με τους προλαλησαντες για προτίμηση σε σκληρές θήκες. Αυτό που θέλω να σταθώ ιδιαίτερα είναι στην πρόταση του vagkaf , ότι πρέπει να κοιτάξεις να επιλέξεις μια θήκη που να σε καλύψει και για το μέλλον. Μια μεγάλυτερη θήκη μπορεί στην αρχή να σου φαίνεται "άδεια", αλλά επειδή οι περισσότεροι με τον καιρό αυξάνουμε την συλλογή, είτε με φακούς είτε με διάφορα άλλα εξαρτήματα, πρέπει να είναι μεγαλύτερη. Χώρια που θα σε κάνει να θέλεις να την γεμίσεις γρηγορότερα 😉

Προσωπικά έχω την TS που ανέβασες και είμαι πολύ ευχαριστημένος με την δυνατότητα πολλών διαφορετικών διαμορφωσεων. Σου εύχομαι λοιπόν σύντομα να καταφέρεις να έχεις και εσύ ένα μεγάλο βαλιτσάκι, γεμάτο με ότι ποθείς! Χριστούγεννα έρχονται, μπες στο κλίμα!! Ακούς Άη Βασίλη?😂 Καλές γιορτές σε όλους!!! 

Υ. Σ. 

Μήπως να κάνουμε ένα νήμα με φώτο από τα βαλιτσάκια μας? Όχι για επίδειξη, αλλά για να παίρνουμε ιδέες... 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4 hours ago, relos said:

Μήπως να κάνουμε ένα νήμα με φώτο από τα βαλιτσάκια μας? Όχι για επίδειξη, αλλά για να παίρνουμε ιδέες... 

 

 

Καλησπέρα, υπάρχει ήδη ένα νήμα :

https://www.astrovox.gr/forums/topic/5170-βαλιτσάκι-προσοφθαλμίων/

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης