Jump to content

Αγορα τηλεσκοπιου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ενδιαφερομαι να αγορασω το πρωτο μου τηλεσκοπιο και θα ηθελα να δω και κατι παραπανω  απο την σεληνη.

Μετα απο μερες διαβασματος και ψαξιμου ειμαι σε αδιεξοδο. Εχετε να προτεινετε καποιο μεχρι 350 ευρω  που να μην είναι δύσκολο στην ετοιμασία γιατι ειμαι αρχαριος και να μπορω να το μεταφερω μαζι μου στα καμπινγκ που πηγαινω συνηθως ?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων! 😁

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιώργο καλώς ήλθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!🙂

Κατ'αρχήν μην βιάζεσαι στις αγορές αστρονομικών ειδών!

Έτσι γίνονται σοβαρά λάθη που κοστίζουν οικονομικά και ψυχολογικά...

Πριν κατευθυνθείς στην αγορά καινούργιου,ψάξε πρώτα στην αγορά των μεταχειρισμένων εδώ στο φόρουμ:

1)SkyWatcher (SW) Dob 10",254/1200

2)SW Dob 8",200/1200

3)SW Dob 6",150/1200

Ή τα αντίστοιχα της GSO,που είναι και αυτά πολύ καλά!

Συνήθως τα μεταχειρισμένα τηλεσκόπια και φακοί που πωλούνται εδώ στο φόρουμ,είναι σε πολύ καλή κατάσταση,οπότε μη φοβάσαι την αγορά τους.Έχεις άλλωστε το δικαίωμα του προσεκτικού ελέγχου,πριν αγοράσεις.

Χρειάζεται χρόνος και υπομονή το ψάξιμο,ανεβαίνουν προσφορές συχνά.

Μετά κοίτα και τα καινούργια.Δυστυχώς οι τιμές τα τελευταία χρόνια έχουν ανέβει αρκετά,και υπάρχουν και ελλείψεις...

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα καλώς σας βρήκα.Σε ευχαριστώ για την αμεση απάντηση και την βοήθεια σου.

Από ότι έχω καταλάβει πια μετά από τόσο ψάξιμο τα μόνα που αξίζουν κοντα στο budget μου ώστε να μπορείς να δεις κάτι παραπάνω από σελήνη είναι από  τα dob 6 και πανω.Ειχα κοιτάξει όλες τις αγγελιες αλλά δυστυχώς δεν είχα τύχη.

Τώρα  θέμα μου είναι θα μπορώ να  μετακινώ οποιοδήποτε από τα dob(εχω καταλαβει οτι ειναι βαρια)στο κάμπινγκ και ιδιαίτερα μέχρι την παραλία κάτω(δεν έχει καθόλου φωτα εκει) που έχει και περπάτημα ?

Ευχαριστώ πολύ 

Γιωργος

Το επεξεργάστηκε ο Zerato
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιώργο τα dob αποτελούνται από δύο μέρη,τη βάση και τον σωλήνα.

Εχω το 10" και μπορώ να ανεβαίνω και κατεβαίνω άνετα 1 όροφο μέχρι την ταράτσα,είμαι 58χρονων και με ελαφρύ πρόβλημα στη μέση.

Πρώτα μεταφέρουμε την βάση και μετά τον σωλήνα.

Δεν γνωρίζω πόση είναι η απόσταση που πρέπει να μεταφερθούν στην περίπτωσή σου.Το 6" είναι αρκετά ελαφρύ και δεν νομίζω ότι δημιουργεί πρόβλημα.

Όμως γιατί πρέπει να μεταφέρεις το τηλεσκόπιο στην παραλία?

Έχει πολλή υγρασία εκεί,και εκτός από προβλήματα στην ποιότητα της ατμόσφαιρας (διαύγεια κυρίως αλλά και seeing),η αρμύρα θα κάνει ζημιά στο τηλεσκόπιο και στους φακούς...

Δεν είναι η παραλία κατάλληλο μέρος για παρατήρηση.

Καλύτερα σε κάποιο απόμερο σημείο του κάμπινγκ.

Ακόμα καλύτερα σε κάποιο βουνό ή εξοχή!

Ή έστω και στην ταράτσα του σπιτιού σου αν μπορείς.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα Κωστα και σε ευχαριστω για την απαντηση και την βοηθεια σου.

Φυσικα θα το χρησιμοποιω και στο σπιτι απλα επειδη ειμαι πολυ του καμπινγκ ειδικα προς νοτια πελοπόννησο θα θελα να το παιρνω μαζι μου.

Οσο για την παραλια δεν το διευκρίνισα σωστα. Ειναι αρκετη αποσταση απο την θαλασσα τα σημεια που εχω στο μυαλο μου αλλα οπως και αλλα σημεια που δεν υπαρχει αμμος κλπ.

Οσο για το βαρος του dob 6 απο οτι καταλαβα απο την τελεια εξηγηση σου δεν θα εχω προβλημα διοτι κυριως θα ειμαι και με αλλα ατομα.

Οσον αφορα το φορτωμα στο αμαξι χωραει αλλο ενα ατομο μαζι με τον σωλήνα στα πισω καθισματα?

Ευχαριστω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλα τα τηλ.που σου ανέφερα,και το 6" (150/1200) έχουν εστιακή απόσταση 1200 mm,δηλ.1.20μέτρο. και περίπου το ίδιο φυσικό μήκος.

Ο σωλήνας πρέπει να μπαίνει στο πίσω κάθισμα οριζόντιος,ποτέ στο πόρτ μπαγκάζ,για λόγους ασφαλείας,και όχι δεν χωράει να καθίσει κάποιος στο πίσω κάθισμα!

Μόνο αν πάρεις συμπτυσσόμενο τηλ.δηλ.truss/flex tube,αλλά υστερεί το αντίστοιχο SW Heritage 150/750  σε οπτική και μηχανική ποιότητα,σε σχέση με το κλασικό 150/1200.Χρειάζεται και τραπεζάκι σταθερό για να στηριχθεί πάνω το τηλεσκόπιο,όπως και ειδικό ύφασμα (φωτοχιτώνιο) για να καλυφθεί το κενό.

Δεν μπορείς να τα συμβιβάσεις όλα.Πιστεύω ότι η οπτική και μηχανική ποιότητα θα πρέπει να είναι βασικό κριτήριο επιλογής,και θα εξασφαλίσει την καλή λειτουργία του τηλεσκοπίου για πολλά χρόνια.

Αν έχεις τόσο σοβαρό πρόβλημα χώρου και φορητότητας,τότε το flex tube SW Heritage150/750 είναι αναγκαστική επιλογή συμβιβασμού...

https://planitario.gr/gr/tilesk-skywatcher-dobsonian-heritage-150p-flextubetm.html

Ζύγισε όλες τις παραμέτρους και μην βιαστείς να αποφασίσεις,πριν σιγουρευτείς!

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει και το μικρότερο "αδερφάκι" του 150/750, το SW Heritage 130/650,flex tube επίσης.Δυστυχως και αυτό πλέον κυκλοφορεί με προβληματικό εστιαστή helical,που θέλει μαστόρεμα,όπως φυσικά φωτοχιτώνιο και κάποιο σταθερό τραπεζάκι για να τοποθετηθεί πάνω του.

https://planitario.gr/gr/tilesk-skywatcher-dobsonian-130mm.html

Να σου υπενθυμίσω ότι όσο μικραίνει η διάμετρος,βλέπεις λιγότερα αντικείμενα (χάνεις τα πιο αμυδρά) και με λιγότερες λεπτομέρειες σε όλα.Όχι μόνο στα αντικείμενα βαθέως ουρανού,αλλά και στα φωτεινά όπως η Σελήνη και οι πλανήτες...

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

6 hours ago, Zerato said:

Οσον αφορα το φορτωμα στο αμαξι χωραει αλλο ενα ατομο μαζι με τον σωλήνα στα πισω καθισματα?

Καλημέρα εξαρτάται το αυτοκίνητο που έχεις όπως π.χ. αν έχεις διαιρούμενα και αναδιπλούμενα πίσω καθίσματα ή μεγάλο χώρο αποσκευών κτλ,

Δες εδώ μερικά φορτώματα 

https://www.astrovox.gr/forums/topic/16394-ποσο-εξοπλισμο-εχετε-χωρεσει-στο-αυτοκινητο-σας/ 

Για παράδειγμα υπάρχει περίπτωση που σε ένα αμάξι μπήκαν τρία άτομα, δύο dob (ένα 10αρι και ένα 12αρι) αλλά και επιπλέον εξοπλισμός. Και ακόμη μία με τέσσερις επιβάτες και τρία τηλεσκόπια εκ των οποίων το ένα 12αρι dobsonian.

 

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα και σας ευχαριστώ για την βοήθεια.

Είμαι πραγματικά σε αδιέξοδο,από την μία θέλω να βρω το dob 6 σε μεταχειρισμένο (το οποίο δεν το βρισκω) που απο οτι εχω καταλαβει αξιζει αρκετα και από την άλλη θα θελα ένα ποιο φορητοτατο.

Μάλλον θα καταλήξω στο dob 6 και με το θέμα της μεταφοράς θέλω να πιστεύω ότι κάπως θα το καταφέρω.

Επίσης για το Heritage skywatcher 130p τι γνώμη έχετε? 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο όπως σου είπα και πιο πάνω μη βιάζεσαι στις αγορές των αστρονομικών ειδών,πριν εξετάσεις όλες τις παραμέτρους και σιγουρευτείς!

Το SW Heritage 130/650 ήταν ένα πολύ καλό εισαγωγικό τηλεσκόπιο με άριστη φορητότητα.

Όμως αντικατέστησε η εταιρία τον οδοντωτό εστιαστή με κοχλιωτό (helical),όπως και στο μεγαλύτερο 150/750 και συνήθως παρουσιάζει τζόγο...με αποτέλεσμα την μη καλή ευθυγράμμιση των φακών με τα κάτοπτρα,και υποβάθμιση στην ποιότητα της εικόνας,αν μείνει έτσι.

Χρειάζεται μαστόρεμα αν πιάνουν τα χέρια σου με κατάλληλο υλικό πχ.teflon,για να κλείσει στο κενό στον δακτύλιο.Καποιοι χρήστες το έχουν ήδη κάνει,μπορούν να σε καθοδηγήσουν.

Επίσης οι βάσεις των δύο heritage σε κάποια κομμάτια ίσως παρουσιάσουν αστοχίες,δηλ.προβλήματα στιβαρότητας.

Μη ξεχνάς ότι και τα δύο τηλεσκόπια χρειάζονται οπωσδήποτε κάποια σταθερή βάση να τοποθετηθούν επάνω,πχ.τραπεζακι,διότι είναι μικρού προφίλ οι βάσεις τους.

 

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο αφορά την αποθήκευση στο αυτοκίνητο,σημασία έχει όχι μόνο το πώς θα στριμώξεις τον αστρονομικό εξοπλισμό,αλλά και το πόσο ασφαλής θα είναι η μεταφορά,ειδικά του νευτώνιου τηλεσκοπίου.

Άλλο να βάλεις τον σωλήνα οριζόντιο στο πίσω κάθισμα που θα απορροφήσει τους κραδασμούς και άλλο σε άλλη θέση πχ.να κατεβάσεις την πλάτη του μπροστινού καθίσματος του συνοδηγού,και να βάλεις τον σωλήνα ώστε να πιάνει όλο το μπροστινό κάθισμα και το αντίστοιχο πλάτος του πίσω.Δεν έχεις την ίδια απορροφητικότητα στους κραδασμούς,και σε ένα απότομο φρενάρισμα ή χειρότερα τρακάρισμα...το τηλεσκόπιο θα έχει πρόβλημα.Θα χρειαστεί να μπει μπροστά ένα απορροφητικό υλικό,πχ.αφρολεξ κλπ.για πρόσθετη ασφάλεια.

Έτσι βέβαια μπορείς να κερδίσεις μια θέση επιπλέον σε ένα τυπικό αυτοκίνητο,δηλ.να μπουν δύο επιβάτες αριστερά στο πίσω κάθισμα,αν υπάρχει ο χώρος και δεν είναι ευτραφείς οι επιβάτες...

Σίγουρα υπάρχουν λύσεις,αλλά να σιγουρευτεί ότι ο σωλήνας του τηλεσκοπίου θα ταξιδέψει με ασφάλεια.

Στο πίσω κάθισμα τυπικού αυτοκινήτου σωλήνας με εστιακή 1200mm χωράει μέσα στο κουτί συσκευασίας του με τα φελιζολ μέσα.Βαζεις και πράγματα μεταξύ σωλήνα και μπροστινών καθισμάτων.

Μέτρα τις διαστάσεις του αυτοκινήτου σου,και δες τί δυνατότητες σου δίνει.

 

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πλεον η σειρα heritage 130p ναι μεν ερχεται με τον ελικοειδη εστιαστη αλλα αφαιρεσαν εντελως τον τζογο δε κουνιεται πλεον καθολου και κραταει πολυ καλα το προσοφθαλμιο επισης θεωρω εειδη το θελει για καμπινγκ το παιδι οτι ειναι για αρχη το ιδανικο τηλεσκοπιο και αναλογα την εξελιξη του ενδιαφεροντος του μπορει αργοτερα να παει σε μεγαλυτερο χωρις στην αρχη να σπαταλησει πολλα χρηματα 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης