Jump to content

Τηλεσκόπιο αποδοτικό και εύκολο στη μεταφορά


Rend

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όσους διαβάζουν αυτη τη συζήτηση, 

Πριν μερικούς μήνες αγόρασα ένα τηλεσκόπιο, το οποίο ήταν το Starsense Explorer LT127 AZ και επειδή θέλω να αναβαθμίσω και να κάνω την παρατήρηση και την αστροφωτογραφια πιο εύκολη και αποδοτική, ψάχνω ένα τηλεσκόπιο κάτω από 400€ με ισημερινή στήριξη που να μεταφέρεται εύκολα και να δίνει πολύ ωραίες παρατηρήσεις και πλανητών αλλά και βαθεως ουρανού. Γνωρίζετε κάποιο τηλεσκόπιο που να ταιριάζει στις προτιμήσεις μου?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

12 hours ago, Rend said:

Καλησπέρα σε όσους διαβάζουν αυτη τη συζήτηση, 

Πριν μερικούς μήνες αγόρασα ένα τηλεσκόπιο, το οποίο ήταν το Starsense Explorer LT127 AZ και επειδή θέλω να αναβαθμίσω και να κάνω την παρατήρηση και την αστροφωτογραφια πιο εύκολη και αποδοτική, ψάχνω ένα τηλεσκόπιο κάτω από 400€ με ισημερινή στήριξη που να μεταφέρεται εύκολα και να δίνει πολύ ωραίες παρατηρήσεις και πλανητών αλλά και βαθεως ουρανού. Γνωρίζετε κάποιο τηλεσκόπιο που να ταιριάζει στις προτιμήσεις μου?

Κατέχω το SW 80 ED το οποίο πήρα μεταχειρισμένο και δε το μετανιώνω ούτε λεπτό. Συχνά πυκνά κυκλοφορεί στις αγγελίες. Βέβαια το πήρα όχι για αστροφωτογραφία (δεν ασχολούμαι) αλλά σαν δεύτερο μετά το Dob για εκείνες τις στιγμές που θέλω να στήσω κάτι γρήγορα, για παρατήρηση πλανητών, Ηλιου, ευρέως πεδίου αντικείμενα πχ ανοικτά σμήνη και δίπλα άστρα. Είναι απλά εξαιρετικό. Μου έχει χαρίσει ωραίες εικόνες φαινομένων του Δία με τους δορυφόρους του κτλ. Σε συνδιασμό με φακό Pentax XW είναι ξυράφι. Έχει δύο ιντσών εστιαστη και μπορείς να βάλεις και προσοφθάλμια μεγάλης εστιακής για super wide παρατήρηση. Π.χ. ES 30mm 82° δίνει μεγέθυνση 20x με 4,1° πεδίο. Είναι και για επίγεια παρατήρηση επίσης εξαιρετικό και από άποψη ανοίγματος φακού και εικόνας.

Για αστροφωτογραφία από όσο ξέρω είναι από τα πρώτα που επιλέγει κάποιος που ξεκινά. Έχετε υπόψιν ότι η SW έβγαλε πρόσφατα ένα νέο μοντέλο 80mm με μικρότερο εστιακό μήκος κομμένο και ραμμένο περισσότερο για αστροφωτογραφία.

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ για αστροφωτογράφηση χρησιμοποιώ ένα TS Optics 70mm f/6. Είναι οξύ αλλά χρειάζεται διορθωτή για να έχεις καλά αστέρια στις γωνίες, όπως και όλα τα άλλα τα αποχρωματικά δύο στοιχείων (douplet). Αν δεν σε ενοχλούν οι χρωματικές εκτροπές μπορείς να δεις και τα αχρωματικά, που είναι φθηνότερα από τα αποχρωματικά.

Για φθηνή ισημερινή στήριξη σου προτείνω την Star Adventurer GTi. Είναι πάνω από 500€, αν και όχι πολύ παραπάνω, και έχει λειτουργίες go to, μπορεί να σηκώσει ικανοποιητικά μικρά τηλεσκόπια, και δέχεται μπαταρίες. Κάτω από 500€ είναι EQ3-2, αλλά δεν έχει goto (αν και μπορείς να της εγκαταστήσεις μοτέρ ώστε να γίνει) και είναι πιο ογκώδης από την GTi.

Το επεξεργάστηκε ο dkate
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 23/12/2023 at 9:24 ΠΜ, Rend said:

Καλησπέρα σε όσους διαβάζουν αυτη τη συζήτηση, 

Πριν μερικούς μήνες αγόρασα ένα τηλεσκόπιο, το οποίο ήταν το Starsense Explorer LT127 AZ και επειδή θέλω να αναβαθμίσω και να κάνω την παρατήρηση και την αστροφωτογραφια πιο εύκολη και αποδοτική, ψάχνω ένα τηλεσκόπιο κάτω από 400€ με ισημερινή στήριξη που να μεταφέρεται εύκολα και να δίνει πολύ ωραίες παρατηρήσεις και πλανητών αλλά και βαθεως ουρανού. Γνωρίζετε κάποιο τηλεσκόπιο που να ταιριάζει στις προτιμήσεις μου?

Αναφέρεις παρατήρηση και αστροφωτογράφηση μαζί... Πρέπει να μας πεις τι θέλεις να κάνεις από τα 2 δεν μπορούν να δυνδιαστούν ανάλογα το τι (deep sky - πλανητική).

 

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, themis_kart said:

Αναφέρεις παρατήρηση και αστροφωτογράφηση μαζί... Πρέπει να μας πεις τι θέλεις να κάνεις από τα 2 δεν μπορούν να δυνδιαστούν ανάλογα το τι (deep sky - πλανητική).

 

Deep sky θα προτιμούσα να ακολουθήσω στην αστροφωτογραφια 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα.
Φωτογράφιση deep sky ή οπτική πλανητική παρατήρηση γίνεται σχετικά άνετα και με ένα μικρό διοπτρικό, π.χ. ένα ED80 ή κατοπτρικό 127mm όμως και το δικό σου, αλλά για οπτική παρατήρηση βαθέως ουρανού είναι εντελώς διαφορετική ιστορία, εκεί χρειάζονται αρκετές ίντσες διάμετρος, γνώμη μου απο 8-10" και πάνω (ανάλογα και την τοποθεσία βεβαίως) άρα μεγάλο μέγεθος και βάρος, άρα όχι εύκολη μεταφορά.
Αν όμως σε ενδιαφέρει περισσότερο η φωτογράφιση βαθέως, νομίζω το LT127 που έχεις ήδη, επάνω σε μια μεταχειρισμένη Goto EQ3 ή EQ5 θα ήταν και εντός budget, και σχετικά εύκολο στην μεταφορά.
Στις αγγελίες κατά καιρούς υπάρχουν τέτοιες βάσεις.

Το επεξεργάστηκε ο draculas
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης