Jump to content

Βοήθεια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην  παρέα. Είμαι καινούργιος στον χώρο κ θέλω την βοήθεια σας. Πήρα ένα μεταχειρισμένο dobson 8 όταν βάζω προσοφθαλμιο 2mm βλέπω κανονικά και όταν βάζω τα άλλα τα προσοφθαλμια που είναι πιο μικρά βλέπω αυτό που ανέβασα στηνIMG_20240203_214036.thumb.jpg.9143b3499459fa5e7194c69623376f2c.jpg φωτογραφία. Μπορείτε να με βοηθήσετε με το πρόβλημα μου; 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα. Υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει με το focus σου (αν κάνω λάθος διορθώστε με). Θα σου πρότεινα να στρέψεις το τηλεσκόπιό σου προς τον Πολικό Αστέρα και ο λόγος είναι γιατί δεν επηρεάζεται από την περιστροφή της Γης με αποτέλεσμα να μην χρειάζεται να διορθώνεις το τηλεσκόπιό σου κάθε λίγο. Στη συνέχεια κάνε αργές κινήσεις κατά τη διάρκεια της εστίασης. Ελπίζω να σε βοήθησα.

1680679798.jpg

Το επεξεργάστηκε ο StarDefender
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Μιχάλη καλώς ήλθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!🙂

Όπως σου είπε και ο φίλος παραπάνω,έλεγξε προσεκτικά την εστίασή σου και κάνε εξάσκηση στον Πολικό Αστέρα.

Από την φωτογραφία που ανάρτησες φαίνεται ότι το τηλεσκόπιο δεν είναι σωστά ευθυγραμμισμένο.Πρέπει να βλέπεις τον μαύρο εσωτερικό κύκλο (που είναι το δευτερεύον κάτοπτρο) στο κέντρο και όχι μετατοπισμένο.

Δες την αντίστοιχη κάτω δεξιά φωτογραφία που ανάρτησε ο φίλος StarDefender,για να δεις πώς πρέπει να είναι.

Η απευθυγράμμιση των κατόπτρων επηρεάζει την οξύτητα της εικόνας.

Επίσης γράφεις ότι έβαλες φακό 2mm,πιθανώς εννοείς 20mm.

Όσο μικρότερη εστιακή απόσταση φακού βάζεις,τόσο μεγαλύτερη μεγέθυνση έχεις με αποτέλεσμα η οξύτητα της εικόνας όπως και το κοντράστ,να μειώνονται αισθητά από ένα σημείο και μετά,ανάλογα και με τις ατμοσφαιρικές συνθήκες (διαύγεια και seeing).

Τί φακούς έχεις συνολικά?Μπορείς να γράψεις τις εστιακές τους και τις μάρκες τους?

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

11 hours ago, Μιχάλης παπ said:

Καλησπέρα στην  παρέα. Είμαι καινούργιος στον χώρο κ θέλω την βοήθεια σας. Πήρα ένα μεταχειρισμένο dobson 8 όταν βάζω προσοφθαλμιο 2mm βλέπω κανονικά και όταν βάζω τα άλλα τα προσοφθαλμια που είναι πιο μικρά βλέπω αυτό που ανέβασα στηνIMG_20240203_214036.thumb.jpg.9143b3499459fa5e7194c69623376f2c.jpg φωτογραφία. Μπορείτε να με βοηθήσετε με το πρόβλημα μου; 

Καλημέρα,

Χρησιμοποιείτε τέτοιες επεκτάσεις εστιαστή ?

en_accessories_caty01460158984.jpg.96874b23d234854af3edf31eac42ae8e.jpg

2inch-nose-T2-thread-0.jpg.2b31522bcd4c2d6003b75f91de879c6e.jpg

Αν όχι, ίσως για αυτό να μην εστιάζουν τα προσοφθάλμια  Δοκιμάστε και συνδυαστικά. Στα καινούργια τηλεσκόπια παρέχονται στην αρχική συσκευασία αλλιώς θα πρέπει να προμηθευτείτε.

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

6 hours ago, fotodektis said:

Φίλε Μιχάλη καλώς ήλθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!🙂

Όπως σου είπε και ο φίλος παραπάνω,έλεγξε προσεκτικά την εστίασή σου και κάνε εξάσκηση στον Πολικό Αστέρα.

Από την φωτογραφία που ανάρτησες φαίνεται ότι το τηλεσκόπιο δεν είναι σωστά ευθυγραμμισμένο.Πρέπει να βλέπεις τον μαύρο εσωτερικό κύκλο (που είναι το δευτερεύον κάτοπτρο) στο κέντρο και όχι μετατοπισμένο.

Δες την αντίστοιχη κάτω δεξιά φωτογραφία που ανάρτησε ο φίλος StarDefender,για να δεις πώς πρέπει να είναι.

Η απευθυγράμμιση των κατόπτρων επηρεάζει την οξύτητα της εικόνας.

Επίσης γράφεις ότι έβαλες φακό 2mm,προφανώς εννοείς 20mm.

Όσο μικρότερη εστιακή απόσταση φακού βάζεις,τόσο μεγαλύτερη μεγέθυνση έχεις με αποτέλεσμα η οξύτητα της εικόνας όπως και το κοντράστ,να μειώνονται αισθητά από ένα σημείο και μετά,ανάλογα και με τις ατμοσφαιρικές συνθήκες (διαύγεια και seeing).

Τί φακούς έχεις συνολικά?Μπορείς να γράψεις τις εστιακές τους και τις μάρκες τους?

Φιλικά-Κώστας 🙂

Καλημέρα Κώστα. Αυτά είναι τα προσοφθαλμια κ με το τέρμα δεξια βλέπω μια χαρά ενώ με τα άλλα βλέπω αυτό που έδειξα στην φώτο. IMG_20240205_073102.thumb.jpg.4558ffcd986f7f197e9323253f21f7fc.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

6 hours ago, Μιχάλης παπ said:

Καλημέρα Κώστα. Αυτά είναι τα προσοφθαλμια κ με το τέρμα δεξια βλέπω μια χαρά ενώ με τα άλλα βλέπω αυτό που έδειξα στην φώτο. IMG_20240205_073102.thumb.jpg.4558ffcd986f7f197e9323253f21f7fc.jpg

Φίλε Μιχάλη νομίζω ότι ξεκαθαρίστηκε η κατάσταση: χρησιμοποιείς τον 28mm που είναι φακός 2"  στον αντάπτορα των 2" και εστιάζεις κανονικά,αλλά για τους άλλους 2 φακούς σου-20mm,9mm-που είναι 1.25" χρειάζεσαι αντάπτορα 1.25",που είναι αυτός εδώ (σου έδειξε φωτογραφία ο Βαγγέλης-vagkaf πιο πάνω):

https://www.siderealtrading.com.au/product/sky-watcher-2to-1-25-eyepiece-adapter-for-dobsonians/

Κανονικά και οι δύο αντάπτορες 2" και  1.25" περιλαμβάνονται στη συσκευασία του τηλεσκοπίου σου.Οπότε ψάξε μήπως τον βρεις.Αν δεν τον βρεις ρώτα τον πωλητή από όπου πήρες μεταχειρισμένο το τηλεσκόπιο,μήπως τον έχει.

Αν δεν υπάρχει πρέπει να τον αγοράσεις καινούργιο ή μεταχειρισμένο,βάζοντας αγγελία στο φόρουμ.

Υπάρχουν διάφοροι αντάπτορες σε διάφορες τιμές πχ.

https://planitario.gr/gr/antaptoras-2-se-1-25-kai-t2.html

Πρέπει όμως πρώτα να βεβαιωθεί από το κατάστημα που θα τον αγοράσεις,ότι ο αντάπτορας θα είναι καταλληλος για τον εστιαστή που διαθέτει το τηλεσκόπιό σου!

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

34 minutes ago, fotodektis said:

Φίλε Μιχάλη νομίζω ότι ξεκαθαρίστηκε η κατάσταση: χρησιμοποιείς τον 28mm που είναι φακός 2"  στον αντάπτορα των 2" και εστιάζεις κανονικά,αλλά για τους άλλους 2 φακούς σου-20mm,9mm-που είναι 1.25" χρειάζεσαι αντάπτορα 1.25",που είναι αυτός εδώ (σου έδειξε φωτογραφία ο Βαγγέλης-vagkaf πιο πάνω):

https://www.siderealtrading.com.au/product/sky-watcher-2to-1-25-eyepiece-adapter-for-dobsonians/

Κανονικά και οι δύο αντάπτορες 2" και  1.25" περιλαμβάνονται στη συσκευασία του τηλεσκοπίου σου.Οπότε ψάξε μήπως τον βρεις.Αν δεν τον βρεις ρώτα τον πωλητή από όπου πήρες μεταχειρισμένο το τηλεσκόπιο,μήπως τον έχει.

Αν δεν υπάρχει πρέπει να τον αγοράσεις καινούργιο ή μεταχειρισμένο,βάζοντας αγγελία στο φόρουμ.

Υπάρχουν διάφοροι αντάπτορες σε διάφορες τιμές πχ.

https://planitario.gr/gr/antaptoras-2-se-1-25-kai-t2.html

Πρέπει όμως πρώτα να βεβαιωθεί από το κατάστημα που θα τον αγοράσεις,ότι ο αντάπτορας θα είναι καταλληλος για τον εστιαστή που διαθέτει το τηλεσκόπιό σου!

Φιλικά-Κώστας 🙂

Τον αντάπτορα τον έχω, μπαίνουν τα προσοφθαλμια κανονικά επίσης καθάρισα τον καθρέφτη και πάλι το ίδιο πρόβλημα έχω. Γιαυτό κ εγώ σκάω δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται... Η σήμερα η αύριο περιμένω να μου έρθει κ ένα λέιζερ να το κάνω ευθυγράμμιση. Μετά το μόνο πράγμα που μπορώ να σκεφτώ είναι μικρά τα προσοφθαλμια γιαυτό το τηλεσκόπιο δν ξέρω τι άλλο να πω... 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή έχεις δύο αντάπτορες:έναν 2" και έναν 1.25" πιο ψηλό όπως φαίνεται και στη φωτογραφία πιο πάνω, σωστά?

Το τηλεσκόπιό σου είναι το SW Dob 8" (200/1200) και έχει τον κανονικό του εστιαστή ή πιο μικρού προφίλ (πχ.dual speed)? Είναι τύπου crayford ή οδοντωτός που είχαν τα παλαιότερα μοντέλα?

Αυτοί οι δύο τύποι εστιαστών έχουν διαφορετικό μήκος.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

7 hours ago, Μιχάλης παπ said:

Τον αντάπτορα τον έχω, μπαίνουν τα προσοφθαλμια κανονικά επίσης καθάρισα τον καθρέφτη και πάλι το ίδιο πρόβλημα έχω. Γιαυτό κ εγώ σκάω δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται...Μετά το μόνο πράγμα που μπορώ να σκεφτώ είναι μικρά τα προσοφθαλμια γιαυτό το τηλεσκόπιο δν ξέρω τι άλλο να πω... 

Πώς καθάρισες το κάτοπτρο?

Τα προσοφθάλμια είναι συμβατά με το τηλεσκόπιο,δεν νομίζω ότι φταίνε.

Το πρόβλημα συνήθως είναι στους εστιαστές και τους αντάπτορες.

Φιλικά-Κώστας 🙂

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

18 hours ago, fotodektis said:

Πώς καθάρισες το κάτοπτρο?

Τα προσοφθάλμια είναι συμβατά με το τηλεσκόπιο,δεν νομίζω ότι φταίνε.

Το πρόβλημα συνήθως είναι στους εστιαστές και τους αντάπτορες.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Τελικά το πρόβλημα είναι στον αντάπτορα. Έκανα κ γω μεγάλο λάθος γιατί τους έβαζα και τους 2 μαζί. 

IMG_20240205_223800.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 6/2/2024 at 4:45 ΜΜ, Μιχάλης παπ said:

Τελικά το πρόβλημα είναι στον αντάπτορα. Έκανα κ γω μεγάλο λάθος γιατί τους έβαζα και τους 2 μαζί. 

IMG_20240205_223800.jpg

Ωραία...λύθηκε το πρόβλημα.🙂

Μη στεναχωριέσαι πάντως αν κάνεις βασικά λάθη,φυσικό είναι εφ'όσον είσαι τελείως αρχάριος.

Πρόσεχε όμως τα λάθη που δεν έχουν διόρθωση,όπως ο απρόσεκτος καθαρισμός κατόπτρων...

Πρέπει να γίνεται με ειδική διαδικασία πολύ προσεκτική!

Αν δεν γίνει με πολύ προσεκτικό τρόπο,θα δημιουργηθούν έστω και αδιόρατες στο μάτι γρατσουνιές,που θα μειώσουν την οξύτητα της εικόνας και γενικά την οπτική απόδοση του τηλεσκοπίου!

Η μέθοδος του Άρη Μυλωνά είναι η ασφαλέστερη!

Επίσης εκτός από την οπτική ευθυγράμμιση,καλό είναι μια φορά τουλάχιστον να γίνει και μηχανική ευθυγράμμιση,δηλ.ευθυγράμμιση του εστιαστή και στη συνέχεια ευθυγράμμιση της "αράχνης" που συγκρατεί το δευτερεύον κάτοπτρο.

Μετά ακολουθεί η οπτική ευθυγράμμιση δηλ. του δευτερεύοντος κατόπτρου και τέλος του πρωτεύοντος.

Υπάρχει ένα πολύ κατατοπιστικό βίντεο για τις ευθυγραμμίσεις (και ένα σχετικό με το πλύσιμο κατόπτρων) του Παναγιώτη Καζασίδη (# παναγιώτης # στο φόρουμ).

Θα ψάξω να τα βρω,τώρα δεν τα έχω πρόχειρα (παρατίθενται στο επόμενο post).

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικά με το πλύσιμο και την ευθυγράμμιση κατόπτρων:

https://astronomia.org.gr/katharismos-ton-katoptron-gia-tileskopia-eos-20-intson-apo-ton-ari-milona/

https://astronomia.org.gr/odigies-collimation-enos-nevtoniou-a-milonas/

 

 

 

Υπάρχει αρκετό σχετικό υλικό και εδώ στο φόρουμ,διάθεση και χρόνος για ψάξιμο και διάβασμα αρκεί να υπάρχει.Ούτως ή άλλως η αστρονομία ειδικά στην αρχή,χρειάζεται αρκετό-ευχάριστο πιστεύω-διάβασμα.🙂

Καλές παρατηρήσεις! 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιχάλη έχουμε τον ίδιο φακό SW 28mm,2".Με το τηλεσκόπιό σου που είναι εστιακού λόγου f/6 (=1200/200),πόσο μέροςτου οπτικού πεδίου βλέπεις καθαρά με αυτόν το φακό?

Με δυο δικά μου τηλεσκόπια f/5 βλέπω καθαρά το κεντρικό 55% του οπτικού πεδίου,ενώ το υπόλοιπο θολά...Όταν αλλάζω την εστίαση,βλέπω το υπόλοιπο καθαρά (εκτός βέβαια από τα άκρα που είναι θολά στους περισσότερους φακούς),και το κεντρικό μέρος θολά.

Αυτό συμβαίνει και με το δικό σου τηλεσκόπιο χρησιμοποιώντας τον συγκεκριμένο φακό?

Καλό θα είναι να πάρεις και έναν καλό barlow 2x,για να αυξήσεις τις εστιακές των φακών σου (και μελλοντικών),αλλά και να κάνεις πιο εύκολη και ακριβή  την ευθυγράμμιση των κατόπτρων (barlowed collimation).

Ένας καλός barlow 2x με χαμηλό προφίλ δηλ.κοντού μήκους που βοηθάει να εστιάζουν πλήθος φακοί με εστιαστές και διαγώνια (κάτοπτρα/πρίσματα) είναι ο :

https://planitario.gr/gr/barlow-x-cel-2x-o-31-8mm.html

Καλές παρατηρήσεις!🙂

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Κώστα.τωρα που έκανα κ ευθύγραμμιση θα έλεγα ότι βλέπω αρκετά καθαρά σίγουρα 80%.επίσης όπως είχα πει καθάρισα κ τον καθρέφτη Απλα δεν χρησιμοποιώ πολύ τον 28mm γιατί βλέπω πολύ μικρούς τους πλανήτες. Το συγκεκριμένο προσοφθάλμιο γιατί χρήση είναι δεν ξέρω καθόλου. Εγώ χρησιμοποιώ το 1-25  9mm όπως ανέβασα σε μια φωτογραφία πιο πάνω,αλλά εκεί έχω θέμα τα βλέπω κάπως θολά. 

IMG_20240202_204447.jpg

IMG_20240202_204453.jpg

IMG_20240202_204501.jpg

IMG_20240202_205711.jpg

IMG_20240202_205724.jpg

IMG_20240202_205735.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και κάτι άλλο που σκέφτομαι κάθε μέρα λογικά θα το σκέφτεται πολύ κόσμος. Τι προσοφθαλμια να πάρω για ένα skywatcher dobsonian 8;; 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, εγώ θα σου πρότεινα να μην προχωρήσεις σε αγορές μέχρι να εξοικειωθείς με το τηλεσκόπιό σου και τα προσοφθάλμια που ήδη έχεις, δηλαδή να κάνεις εξάσκηση με τα προσοφθάλμια σου, να γνωρίζεις τις μεγεθύνσεις που κάνουν οι φακοί και γενικότερα να έχεις εξοικειωθεί πλήρως. Τώρα αν θες όντως να αγοράσεις κάποιο φακό εγώ δεν είμαι ο κατάλληλος να σε προτείνω κάποιον καθώς χρησιμοποιώ αυτούς που είχε το τηλεσκόπιό μου + έναν 35mm φακό που απέκτησα πρόσφατα.

Καλές παρατηρήσεις!

Το επεξεργάστηκε ο StarDefender
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιχάλη βλέπω τη διαφορά πριν και μετά στην καθαριότητα του πρωτεύοντος κατόπτρου...🙂

Πριν το καθάρισμα ήταν σε άσχημη κατάσταση.Με προβλημάτισαν οι γκρίζες περιοχές που φαίνονται.Σημάδια σαν γκρίζες στάμπες,δίνουν και οι μύκητες των οπτικών.Δεν είναι όμως εστιασμένες οι φωτογραφίες ακριβώς στην επιφάνεια και δεν μπορώ να πω τίποτα με σιγουριά.

Επίσης οι μύκητες των οπτικών έχουν και μια εμφάνιση σαν μικρά νημάτια (κλωστές),είδες κάτι τέτοιο εξετάζοντας από κοντά;

Εν πάσει περιπτώσει τώρα το καθάρισες,σου έγραψα πιο πάνω τα πλέον αξιόπιστα links για τον ασφαλή καθαρισμό των κατόπτρων.

Το βαμβάκι πρέπει να είναι ειδικού τύπου (χειρουργικό),ώστε να μην έχει καθόλου σκληρά σώματα μέσα του που θα βλάψουν το κάτοπτρο,και πωλείται στα φαρμακεία όπως και το ειδικό νερό για ενέσεις (WFI).

Στην οπτική απόδοση ενός κατόπτρου παίζει τεράστιο ρόλο και η λείανσή του,δηλ.πόσο ομαλή και λεία είναι η επιφάνειά του.

Μη προσεκτικός καθαρισμός με την ειδική μέθοδο (Άρη Μυλωνά),θα προκαλέσει μικρογρατσουνιές στην ευαίσθητη επιφάνεια,αόρατες ίσως στο μάτι,αλλά θα επηρεάσουν σαφώς την οπτική απόδοση των κατόπτρων (πρωτεύοντος και δευτερεύοντος).

Ελπίζω να ακολούθησες ευλαβικά την πρέπουσα διαδικασία.Το λέω αυτό διότι είσαι στην αρχή ακόμα,και ο καθαρισμός κατόπτρου θέλει κάποια γνώση,τα κατάλληλα υλικά και πολλή προσοχή!

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

9 hours ago, Μιχάλης παπ said:

Απλα δεν χρησιμοποιώ πολύ τον 28mm γιατί βλέπω πολύ μικρούς τους πλανήτες. Το συγκεκριμένο προσοφθάλμιο γιατί χρήση είναι δεν ξέρω καθόλου.

Οι προσοφθάλμιοι μεγάλης εστιακής δίνουν μεν μικρές μεγεθύνσεις,αλλά και μεγαλύτερα οπτικά πεδία.Αυτό είναι χρήσιμο,διότι έτσι μπορούμε πιο εύκολα να εντοπίσουμε διάφορα αντικείμενα στο χάος του νυχτερινού ουρανού.Το μικρό οπτικό πεδίο μας δυσκολεύει σε αυτό.

Λειτουργούν λοιπόν σαν ερευνητές τρίτου επιπέδου,μετά την χρήση του πρώτου ερευνητή που καλό είναι να είναι ένας Telrad ή Rigel που δίνουν μεγέθυνση 1Χ και πεδίο πλησίον του ματιού,μετά σειρά έχει ο ερευνητής που έχει το τηλεσκόπιο (9Χ50) που δίνει μεν μεγαλύτερο πεδίο από τον προσοφθάλμιο,αλλά έχει μικρότερη φωτοσυλλεκτικότητα και δεν μπορούμε να δούμε πιο αμυδρά αντικείμενα,τα οποία θα τα δούμε με τον προσοφθάλμιο μεγάλης εστιακής.

Επίσης η θέαση μεγάλων αστρικών πεδίων είναι πολύ ωραίο θέαμα,και γίνεται μονόδρομος όταν οι ατμοσφαιρικές συνθήκες (διαύγεια και seeing) δεν επιτρέπουν μεγαλύτερες μεγεθύνσεις,διότι τότε τα είδωλα θα φαίνονται θολά!

Τα μεγάλα αστρικά πεδία βοηθούν και στην εκμάθηση του ουρανού.

Επίσης και στην θέαση των πλανητών με τους δορυφόρους τους.Μπορούμε να δούμε την αλλαγή των θέσεων των δορυφόρων κατά την διάρκεια της νύχτας.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φακοί μεγάλου πεδίου 2" είναι:

1) Εξαιρετικής οπτικής και μηχανικής ποιότητας με τον καλύτερο λόγο ποιότητας προς τιμή:

https://planitario.gr/gr/prosofth-explore-scientific-30mm-82o.html

2) Λίγο φθηνότερος αλλά σημαντικά βαρύτερος είναι ο:

https://www.skyandweather.gr/Αρχική/489-explore-scientific-82-30mm-2.html

3) Αρκετά φθηνότερος,ελαφρύτερος αλλά με αισθητά μικρότερο οπτικό πεδίο και υποδεέστερη οπτική απόδοση στα άκρα (πολύ καλός όμως στο μεγαλύτερο μέρος του πεδίου):

https://planitario.gr/gr/hyperion-aspheric-72-modular-prosofthalmio-31mm.html

*4) Ευρυγώνιος φακός γενικής χρήσης πολύ καλής οπτικής και μηχανικής ποιότητας,που θα καλύψει τα περισσότερα αντικείμενα και που προτείνω (τον έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος) είναι ο παρακάτω:

https://planitario.gr/gr/baader-hyperion-universal-zoom-mark-iv-8-24mm-eyepiece-1-2.html

Σημείωση:δεν έχει μόνο 5 διακριτές εστιακές όπως λανθασμένα αναγράφεται,αλλά και αρκετές ενδιάμεσες,πρακτικά έχεις αρκετούς ποιοτικούς φακούς σε έναν,που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν 2" αλλά και σαν 1.25".

*5) Πολύ καλής ποιότητας είναι ο παρακάτω barlow 2x (1.25"):

https://planitario.gr/gr/barlow-x-cel-2x-o-31-8mm.html

Με έναν ευρυγώνιο 30-32mm,τον zoom 8-24mm και τον barlow 2x,έχεις καλύψει με πολύ καλή ποιότητα τα περισσότερα αντικείμενα για πολλά χρόνια.

Αν σου φαίνεται μεγάλο το συνολικό κόστος,πάρε τουλάχιστον στην αρχή τον zoom και τον barlow 2x και δεν θα το μετανιώσεις!

Όταν κατασταλάξεις τί σε ενδιαφέρει να παρατηρείς περισσότερο,μπορείς να αγοράσεις πιο εξειδικευμένους φακούς.

Επίσης οι 2-3 φακοί που θα έχεις (θα γλυτώσεις και αρκετά χρήματα με αυτούς παρά αγοράζοντας μεμονωμένους ποιοτικούς φακούς από την αρχή) έχουν μεγάλη ευκολία μεταπώλησης,αν κάποτε αποφασίσεις να τους αλλάξεις.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

14 hours ago, Μιχάλης παπ said:

Εγώ χρησιμοποιώ το 1-25  9mm όπως ανέβασα σε μια φωτογραφία πιο πάνω,αλλά εκεί έχω θέμα τα βλέπω κάπως θολά. 

Μιχάλη αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα ο φακός των 9mm πχ.βρωμιές,πολύ σκόνη,μύκητες κλπ.τότε φταίει η ατμόσφαιρα (διαύγεια και seeing) της περιοχής σου.

Πρέπει ο ουρανός να είναι διαυγής-καθαρός και σταθερός,δηλ.να είναι όσο πιο πολύ γίνεται μειωμένα τα θερμικά ρεύματα (=καλό seeing).

Από πόλη μέσα μην περιμένεις πολλά όσο αφορά τις ατμοσφαιρικές συνθήκες...

Συνήθως θα χρησιμοποιείς μικρές-μεσαίες μεγεθύνσεις και στους πλανήτες,για να δεις σχετικά καθαρά είδωλα.

Με τον 9mm έχεις μεγέθυνση:1200/9=133x που την νύχτα της παρατήρησής σου δεν ήταν εφικτή,λόγω ατμοσφαιρικών συνθηκών,αν όλα τα υπόλοιπα ήταν εντάξει...

Αυτό είναι το μόνιμο πρόβλημα των ουρανών των πόλεων: η διαύγεια και το seeing συνήθως δεν είναι καλά,λόγω σκόνης,ρύπανσης,υγρασίας και πολλών πηγών θερμικών ρευμάτων.

Αν μπορείς να βγαίνεις τακτικά (στην ταράτσα υποθέτω),έχεις πιο πολλές πιθανότητες να πετύχεις κάποια καλή κατάσταση,ώστε να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις και τον 9mm.

Ο ουρανός πάντως τον χειμώνα συνήθως δεν είναι καλός.Σε αυτό προστίθενται και τα αυξημένα θερμικά ρεύματα το βράδυ,λόγω καυστήρων πετρελαίου,τζακιών-σομπών κλπ.

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 9/2/2024 at 1:11 ΠΜ, fotodektis said:

Μιχάλη βλέπω τη διαφορά πριν και μετά στην καθαριότητα του πρωτεύοντος κατόπτρου...🙂

Πριν το καθάρισμα ήταν σε άσχημη κατάσταση.Με προβλημάτισαν οι γκρίζες περιοχές που φαίνονται.Σημάδια σαν γκρίζες στάμπες,δίνουν και οι μύκητες των οπτικών.Δεν είναι όμως εστιασμένες οι φωτογραφίες ακριβώς στην επιφάνεια και δεν μπορώ να πω τίποτα με σιγουριά.

Επίσης οι μύκητες των οπτικών έχουν και μια εμφάνιση σαν μικρά νημάτια (κλωστές),είδες κάτι τέτοιο εξετάζοντας από κοντά;

Εν πάσει περιπτώσει τώρα το καθάρισες,σου έγραψα πιο πάνω τα πλέον αξιόπιστα links για τον ασφαλή καθαρισμό των κατόπτρων.

Το βαμβάκι πρέπει να είναι ειδικού τύπου (χειρουργικό),ώστε να μην έχει καθόλου σκληρά σώματα μέσα του που θα βλάψουν το κάτοπτρο,και πωλείται στα φαρμακεία όπως και το ειδικό νερό για ενέσεις (WFI).

Στην οπτική απόδοση ενός κατόπτρου παίζει τεράστιο ρόλο και η λείανσή του,δηλ.πόσο ομαλή και λεία είναι η επιφάνειά του.

Μη προσεκτικός καθαρισμός με την ειδική μέθοδο (Άρη Μυλωνά),θα προκαλέσει μικρογρατσουνιές στην ευαίσθητη επιφάνεια,αόρατες ίσως στο μάτι,αλλά θα επηρεάσουν σαφώς την οπτική απόδοση των κατόπτρων (πρωτεύοντος και δευτερεύοντος).

Ελπίζω να ακολούθησες ευλαβικά την πρέπουσα διαδικασία.Το λέω αυτό διότι είσαι στην αρχή ακόμα,και ο καθαρισμός κατόπτρου θέλει κάποια γνώση,τα κατάλληλα υλικά και πολλή προσοχή!

Φιλικά-Κώστας 🙂

Είχα παρακολουθήσει πολλά βίντεο και έτσι όπως το καθαρίζει ο Άρης Μυλωνάς το έκανα. Το μόνο πράγμα που έκανα διαφορετικά ήταν να το ξεπλύνω με απιονισμενο νερο. Λογικά αυτό που είδες ήταν δαχτυλια το έκανα επίτηδες ήθελα να δω αν αφήνει στίγμα τελικά άφησε κ το καθάρισα ξανά.....Απλα δεν καθάρισα το δευτερεύον γιατί δεν είμαι έτοιμος να το κάνω σωστή ευθύγραμμιση. Προς το παρόν ακόμα το φοβάμαι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 9/2/2024 at 7:16 ΠΜ, fotodektis said:

Μιχάλη αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα ο φακός των 9mm πχ.βρωμιές,πολύ σκόνη,μύκητες κλπ.τότε φταίει η ατμόσφαιρα (διαύγεια και seeing) της περιοχής σου.

Πρέπει ο ουρανός να είναι διαυγής-καθαρός και σταθερός,δηλ.να είναι όσο πιο πολύ γίνεται μειωμένα τα θερμικά ρεύματα (=καλό seeing).

Από πόλη μέσα μην περιμένεις πολλά όσο αφορά τις ατμοσφαιρικές συνθήκες...

Συνήθως θα χρησιμοποιείς μικρές-μεσαίες μεγεθύνσεις και στους πλανήτες,για να δεις σχετικά καθαρά είδωλα.

Με τον 9mm έχεις μεγέθυνση:1200/9=133x που την νύχτα της παρατήρησής σου δεν ήταν εφικτή,λόγω ατμοσφαιρικών συνθηκών,αν όλα τα υπόλοιπα ήταν εντάξει...

Αυτό είναι το μόνιμο πρόβλημα των ουρανών των πόλεων: η διαύγεια και το seeing συνήθως δεν είναι καλά,λόγω σκόνης,ρύπανσης,υγρασίας και πολλών πηγών θερμικών ρευμάτων.

Αν μπορείς να βγαίνεις τακτικά (στην ταράτσα υποθέτω),έχεις πιο πολλές πιθανότητες να πετύχεις κάποια καλή κατάσταση,ώστε να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις και τον 9mm.

Ο ουρανός πάντως τον χειμώνα συνήθως δεν είναι καλός.Σε αυτό προστίθενται και τα αυξημένα θερμικά ρεύματα το βράδυ,λόγω καυστήρων πετρελαίου,τζακιών-σομπών κλπ.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 Αδερφέ δεν ήξερα τίποτα από όλα αυτά.είναι πολύ σημαντικά αυτά που εγραψες και σε ευχαριστώ πολύ. 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 9/2/2024 at 3:37 ΠΜ, fotodektis said:

Φακοί μεγάλου πεδίου 2" είναι:

1) Εξαιρετικής οπτικής και μηχανικής ποιότητας με τον καλύτερο λόγο ποιότητας προς τιμή:

https://planitario.gr/gr/prosofth-explore-scientific-30mm-82o.html

2) Λίγο φθηνότερος αλλά σημαντικά βαρύτερος είναι ο:

https://www.skyandweather.gr/Αρχική/489-explore-scientific-82-30mm-2.html

3) Αρκετά φθηνότερος,ελαφρύτερος αλλά με αισθητά μικρότερο οπτικό πεδίο και υποδεέστερη οπτική απόδοση στα άκρα (πολύ καλός όμως στο μεγαλύτερο μέρος του πεδίου):

https://planitario.gr/gr/hyperion-aspheric-72-modular-prosofthalmio-31mm.html

*4) Ευρυγώνιος φακός γενικής χρήσης πολύ καλής οπτικής και μηχανικής ποιότητας,που θα καλύψει τα περισσότερα αντικείμενα και που προτείνω (τον έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος) είναι ο παρακάτω:

https://planitario.gr/gr/baader-hyperion-universal-zoom-mark-iv-8-24mm-eyepiece-1-2.html

Σημείωση:δεν έχει μόνο 5 διακριτές εστιακές όπως λανθασμένα αναγράφεται,αλλά και αρκετές ενδιάμεσες,πρακτικά έχεις αρκετούς ποιοτικούς φακούς σε έναν,που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν 2" αλλά και σαν 1.25".

*5) Πολύ καλής ποιότητας είναι ο παρακάτω barlow 2x (1.25"):

https://planitario.gr/gr/barlow-x-cel-2x-o-31-8mm.html

Με έναν ευρυγώνιο 30-32mm,τον zoom 8-24mm και τον barlow 2x,έχεις καλύψει με πολύ καλή ποιότητα τα περισσότερα αντικείμενα για πολλά χρόνια.

Αν σου φαίνεται μεγάλο το συνολικό κόστος,πάρε τουλάχιστον στην αρχή τον zoom και τον barlow 2x και δεν θα το μετανιώσεις!

Όταν κατασταλάξεις τί σε ενδιαφέρει να παρατηρείς περισσότερο,μπορείς να αγοράσεις πιο εξειδικευμένους φακούς.

Επίσης οι 2-3 φακοί που θα έχεις (θα γλυτώσεις και αρκετά χρήματα με αυτούς παρά αγοράζοντας μεμονωμένους ποιοτικούς φακούς από την αρχή) έχουν μεγάλη ευκολία μεταπώλησης,αν κάποτε αποφασίσεις να τους αλλάξεις.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

 

Να σου πω την αλήθεια φίλε κτηνοτρόφος είμαι κ όπως κατάλαβα για να πάρω κάνα 2 - 3 προσοφθαλμια πρέπει να σφάξω το μισό το κοπάδι (πλάκα κάνω) έχω βάλει στο μάτι τον barlow x2 για αρχή. Και ας μάθω καλά τον ουρανό κ βλέπω τι παίρνω. 

  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης