Jump to content

Explore scientific dob 16


filim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

Έχω την εξής προσφορά (αφορά αγορά καινούργιων και η τιμή είναι τελική μαζί με τα μεταφορικά)

1) Explore scientific ultra light dob 16     

2) Light Shroud              

3) Βάση telrad

4) Ερευνητής 9x50 με διαγώνιο          

 Σύνολο           2600,00 ευρώ

Το θέμα είναι αξίζει να δώσω το dob 12 goto που έχω και άλλα 1100-1200 ευρώ γι' αυτό το τηλεσκόπιο?

Το επεξεργάστηκε ο filim
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί θέλετε να το αλλάξετε ? Λόγω μεγαλύτερης διαμέτρου ή έχετε πρόβλημα με το GoTo ?

Έχω και εγώ το 12" GoTo δε θα μπορούσα να με φανταστώ με κάτι μεγαλύτερο για πρακτικούς λόγους. Αλλά αυτό είναι υποκειμενικό κριτήριο. Βέβαια είναι άλλης σχεδίασης το ES όχι αναδιπλούμενο truss από ό,τι είδα. Ίσως να μεταφέρεται και ευκολότερα παρά τη μεγαλύτερη διάμετρο.

Επίσης στο 12" μου αρέσει ο εστιακος λόγος 4,9 που είναι σχετικά πιο αργό σε σχέση με τα περισσότερα dob μεγάλης διαμέτρου και για αυτό δεν χρησιμοποιώ διορθωτή κόμης. 

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο λόγος που το σκέφτομαι είναι ότι το esxplore scientific dob 16 είναι:

- στα ίδια κιλά

- λόγο της σχεδίασης λίγο πιο εύκολα μεταφέρσιμο

- φαντάζομαι θα έχει και μια διαφορά ποιότητας εικόνας περίπου όσο το 8 με το 12. 

Πάντως με το 12αρι είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά σκεφτόμουν και το κάτι παραπάνω. Ο λόγος που το σκέφτομαι τώρα είναι και το ότι το συγκεκριμένο dob είναι σε προσφορά περίπου 500 ευρώ κάτω, γι' αυτό βγαίνει και σε αυτήν την τιμή με τα έξτρα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα στα πω όλα που έκανα κάτι ανάλογο . Είχα 10αρι goto και το πούλησα μαζί με άλλα αντικείμενα και έδωσα ακόμα 2.000 για να πάρω ένα Taurus 14 push to go . Καμιά σχέση το ένα με το άλλο . Ελαφρύ (λιγότερο από το μισό βάρος του 10αριού) , Μικρό όγκο (πιάνει τον μισό χώρο στο αυτοκίνητο) . Στην παρατήρηση εμφανής διαφορά κυρίως στις μεγάλες μεγεθύνσεις . Εκεί που το άλλο σκοτείνιαζε αυτό δείχνει τα αντικείμενα φωτεινά . Αυτό που θα πρέπει να σε προβληματίζει μόνο είναι ότι δε θα έχεις το goto . Το push to go που έχει το δικό μου είναι πολύ καλό . Εσύ θα έχεις κάτι ανάλογο ή θα βρίσκεις μόνος σου τον στόχο ; Νομίζω ότι αυτό που θες να αγοράσεις έχει και τη δυνατότητα να του βάλεις push to go .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

8 hours ago, geo1970 said:

 Εκεί που το άλλο σκοτείνιαζε αυτό δείχνει τα αντικείμενα φωτεινά . 

Σε ίδια μεγέθυνση το Taurus έχει δηλαδή καλύτερο contrast-σκοτεινο υπόβαθρο?

Αυτό ίσως και να οφείλεται στα καλύτερα οπτικά του Taurus σε σχέση με το SW παρά στη διάμετρο ή αναφέρεστε στην ποσότητα των λεπτομερειών? 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεγαλύτερη διάμετρο περισσότερο φως . Όσο μεγαλώνεις τη μεγέθυνση όμως το αντικείμενο σκοτεινιάζει . Στους αχνούς γαλαξίες στο 10αρι ήταν πολύ έντονο . Ο γαλαξίας σχεδόν έσβηνε . Στο 14 όχι . 

 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να βάλω και δύο ακόμα παραμέτρους:

1) Η παρατήρηση θα γίνεται τις περισσότερες φορές είτε απο την πόλη της Δράμας είτε απο ενα χωριό δίπλα στην Δράμα.

Μια φορά τον χρόνο περίπου πηγαίνω σε σκοτεινή τοποθεσία

2) το push to στοιχίζει ακόμα 600 ευρώ τα οποία δεν είμαι διαθέσιμος να δώσω. 

Δηλαδή αν θα πάρω το τηλεσκόπιο θα το πάρω μαζί με τα έξτρα που φαίνονται παραπάνω.

Αν καταλαβαίνω καλά οι απόψεις γέρνουν προς το να μεταβώ σε 16

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υποθέτω ότι είναι αυτό:

https://www.astroshop.eu/telescopes/explore-scientific-dobson-telescope-n-406-1826-ultra-light-generation-ii-dob/p,55225

Έχει πολύ καλά οπτικά,16" διάμετρο και δύο πολύ σημαντικά πλεονεκτήματα:

-Είναι ultra truss,όχι μεν αναδιπλούμενο,αλλά αποσυναρμολογούμενο και συναρμολογούμενο σχετικά εύκολα πριν την παρατήρηση.Αποσυναρμολογημένο,στο αυτοκίνητο πιάνει σαφώς λιγότερο όγκο από το 12" και τα κομμάτια του μεταφέρονται πιο εύκολα,αφού έχουν μικρότερο βάρος το καθένα.

-Έχει την μεγάλη ευκολία της ευθυγράμμισης του πρωτεύοντος κατόπτρου από μπροστά στο ύψος του εστιαστή,εξαιρετικά βολικό για το μήκος του!

Δεν χρειάζεται δεύτερο άτομο για βοήθεια στην ευθυγράμμιση,ούτε παιδεύει όπως το κλασικό νευτώνιο τέτοιου μήκους,να κοιτάς στον εστιαστή και να ρυθμίζεις τις βίδες του πρωτεύοντος στην άλλη άκρη...

Θα έλεγα ότι αξίζει η μετάβαση από το 12" σε αυτό το 16" στην τιμή που προσφέρεται.

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον Κώστα η ζυγαριά γέρνει προς την αντικατάσταση σε αυτή την τιμή.

Όντως η μεταφορά θα είναι ευκολότερη και από άποψη όγκου στο αυτοκίνητο αλλά και στο κουβάλημα.

Το αναδιπλούμενο Dob 12 της SW στήνεται κυριολεκτικά σε δευτερόλεπτα. Η ευκολία αυτή όμως εξανεμίζεται από το γεγονός ότι παρόλο που τα κιλά της βάσης είναι διαχειρίσημα, είναι ιδιαίτερα ογκώδης και δεν έχει καλό πιάσιμο. Τα χερούλια είναι μακριά από το σώμα και έτσι ουσιαστικά είναι η ροπή που ασκεί στη μέση του ανθρώπινου σώματος το πρόβλημα. Η δύναμη που απαιτείται να ασκήσει η μέση είναι πολλαπλάσια από το να σήκωνε κάνεις κατακόρυφα απλά τα περίπου 20 κιλά της βάσης όπως γίνεται πανευκολα με τον σωλήνα. Παρόλα αυτά τα αρκετά κιλά του προσφέρουν ένα στιβαρό κράτημα. Ως προς αυτό δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Ούτε με ευθυγράμμιση καθώς αλλάζει κλίση το τηλεσκόπιο. Δε ξέρω στα πιο ελαφριά τηλεσκόπια αν επηρεάζει ο αέρας (έστω και εάν είναι αδύναμος) την σταθερότητα.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ σωστή η παρατήρηση του Βαγγέλη για τις κλασικές ογκώδεις dob βάσεις και το άβολο πιάσιμο που ταλαιπωρεί τη μέση!

Τη δικιά μου (τηλ. 10") που είναι μικρότερη και ελαφρύτερη,την πιάνω από το κεντρικό χερούλι έχοντας τα πόδια προσεκτικά μέσα στον εσωτερικό χώρο που μπαίνει ο σωλήνας,προσπαθώντας να μειώσω την απόσταση και τις ροπές (ένεκα μέσης...).Στο 12" και στα πιο μεγάλα,η μεταφορά της βάσης δυσκολεύει ακόμα πιο πολύ.

Πάντως σε αυτή τη σχεδίαση των ultra truss όπως είναι το ES 16",η περισσότερη μάζα είναι στο πρωτεύον κάτοπτρο και τη βάση του,οπότε το κέντρο βάρους του συστήματος λογικά είναι χαμηλότερα από τα συμπτυσσόμενα της SW.Οπότε και οι ροπές θα είναι μικρότερες και μάλλον δεν θα έχουν θέμα με ταλαντώσεις στο φύσημα του ανέμου.

Αν προκύψει θέμα πάντως βολεύεται με την προσθήκη αντίβαρων στη βάση,όπως γίνεται και με τα συμπτυσσόμενα που έχουν την τάση να είναι εμπροσθοβαρή.

Οι βάσεις γενικά επιδέχονται μαστορέματα.

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ό,τι είχα διαβάσει για το στήσιμο των ultra truss,στην αρχή η προσεκτική και ακριβής συναρμολόγηση θα πάρει αρκετή ώρα,ίσως και 1 ώρα,όσο όμως εξοικειώνεται ο χρήστης ο χρόνος μειώνεται στα 30' ίσως και λιγότερο.Κερδίζει χρόνο βέβαια στην ευθυγράμμιση με το ES 16",που πρέπει να γίνεται σε κάθε συναρμολόγηση.

Το θέμα που ίσως προβληματίσει τον Γιώργο (filim) είναι η χειροκίνητη οδήγηση του τηλεσκοπίου,έναντι της αυτόματης go-to που έχει το 12".

Εδώ είναι το ζήτημα αν δυσκολεύεται η όχι με την χειροκίνητη οδήγηση.

Η go-to προσφέρει πάντως πιο άνετη και ξεκούραστη παρατήρηση,αν δουλεύει αξιόπιστα.

Δεν ξέρω πώς συμπεριφέρεται η go-to του 12" σε σχετικά μεγάλες μεγεθύνσεις (αν έχουν επιτευχθεί λόγω ατμοσφαιρικών συνθηκών).

Χρειάζεται πολύ μεγάλη ομαλότητα και σταθερότητα στην κίνηση,ώστε να μειωθούν στο ελάχιστο οι τριβές, τριγμοί κλπ.,που δημιουργούν μικροταλαντώσεις και θολώματα στην εικόνα.

Κάποιοι είχαν αναφέρει κάποια τέτοια φαινόμενα και με απέτρεψαν από το να πάρω τέτοια go-to βάση,από τη στιγμή που η απλή δικιά μου βγήκε πολύ σταθερή και αξιόπιστη.

Για αυτόματη οδήγηση σε βαριά dob,υπάρχει και η επιλογή μιας αξιόπιστης ισημερινής πλατφόρμας (κόστος πάνω από 1000€).

Φιλικά-Κώστας 🙂

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά παρόλο που το 12" GoTo έχει τη δυνατότητα freedom find δηλαδή να κουνήσεις το σωλήνα και με τα χέρια χωρίς να χάσει την ευθυγράμμιση το σύστημα GoTo, χρησιμοποιώ το χειριστήριο ακόμη και για "χειροκίνητη" εύρεση ή και παρακολούθηση. Νομίζω πως συμβάλει και στην μακροχρόνια αξιοπιστία του GoTo αν δεν παρεμβαίνω με το χέρι. Έχει πολλές ταχύτητες ρύθμισης και δεν υπάρχει τρέμουλο καθόλου. Αλλά και στο αυτόματο tracking είναι λίγες οι φορές που παρατήρησα σπασμωδική κίνηση με ταυτόχρονο clicking noise (έχει ίσως να κάνει με τη θέση κάθε φορά η την κατανομή βάρους ανάλογα το προσοφθαλμίο).  Γενικά είμαι ευχαριστημένος αλλά στο βάθος του χρόνου θα φανεί πραγματικά η αξιοπιστία της βάσης GoTo. Εχω διαβάσει διάφορα θέματα που έχουν εμφανιστεί σε πολλούς και με αγχώνει η σκέψη να χαλάσει. Δεν γίνεται οικονομικά ξανά τέτοια αγορά. Επίσης δεν του έχω κάνει μέχρι στιγμής καμία αναβάθμιση του firmware. Δε ξέρω αν ειναι κακό. Απλά είμαι της άποψης όταν λειτουργεί κάτι να μη το πειράξω. Κατεβάζω βέβαια τα αρχεία που η SW αναρτα στο site και τα έχω φυλαγμένα σε φλασάκι και στο cloud μήπως και πότε χρειαστεί.

@filim εσείς το έχετε κάνει αναβάθμιση ποτέ το firmware του χειριστηρίου?

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά εμένα ανα πάω να το χειριστώ χειροκίνητα δεν κινείται τελείως μάλλον γιατί υπάρχει κάποιο κενό μεταξύ των γραναζιων. Οταν το κινώ με το τηλεχειριστήριο έχει άριστη μετακίνηση χωρίς ποτέ να μου δημιουργήσει θέμα. Επίσης με το τηλεχειριστήριο μπορείς να κάνεις μικρές κινήσεις που δεν μπορείς να τις κάνεις με το χέρι. Βέβαια όταν πάω να βρω στόχους δεν με πάει ακριβώς αλλά στο περίπου.

 

Τώρα οσο για το firmware update δεν έχω κάνει τίποτα. Μου είπαν απο το πλανητάριο αφου δουλεύει να μην το πειράξω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

26 minutes ago, filim said:

Γενικά εμένα ανα πάω να το χειριστώ χειροκίνητα δεν κινείται τελείως μάλλον γιατί υπάρχει κάποιο κενό μεταξύ των γραναζιων. Οταν το κινώ με το τηλεχειριστήριο έχει άριστη μετακίνηση χωρίς ποτέ να μου δημιουργήσει θέμα. Επίσης με το τηλεχειριστήριο μπορείς να κάνεις μικρές κινήσεις που δεν μπορείς να τις κάνεις με το χέρι. Βέβαια όταν πάω να βρω στόχους δεν με πάει ακριβώς αλλά στο περίπου.

 

Τώρα οσο για το firmware update δεν έχω κάνει τίποτα. Μου είπαν απο το πλανητάριο αφου δουλεύει να μην το πειράξω.

Όντως οι κινήσεις με το χειριστήριο είναι τέλειες σε σημείο που στην πιο αργή ταχύτητα να μην καταλαβαίνεις αν κουνιέται. Και η κίνηση είναι άκρως ομαλή. Και εγώ με το χέρι ποτέ δε το χρησιμοποιώ δεν έχει νόημα δεν γίνεται να επιτευχθεί τέτοια κίνηση που προσφέρει το χειριστήριο. Είναι και διαφορετικές βάσεις από τις χειροκίνητες εκείνες νομίζω έχουν πιο "βουτυρενια" κίνηση από ότι τα γρανάζια του goto με το χέρι.

Όσο για το κέντρισμα όλα είναι θέμα καλής αρχικής ευθυγράμμισης με τα αστέρια. Πρέπει χρησιμοποιηθεί το προσοφθάλμιο μεγαλύτερης μεγέθυνσης που υπάρχει στα επιλεγμένα άστρα και να μπουν ακριβώς στο κέντρο. Με μικρή μεγέθυνση ακόμη και φαινομενικά στο κέντρο να είναι αν μπει το μέγιστης μεγέθυνσης προσοφθαλμίο είναι εκτός. Για αυτό για ακριβέστερη ρύθμιση απαιτείται όσο το δυνατόν μικρότερης εστιακής προσοφθαλμίο. Μετά λειτουργεί τέλεια. Αλλά και πρόχειρα να γίνει και να πέφτει λίγο εκτός όταν βρει το στόχο μειώνει το χειριστήριο αυτόματα την ταχύτητα, το κεντραρεις/βρίσκεις, και μετά ακολουθεί μια χαρά το στόχο.

Εύχρηστη είναι και η σκέτη λειτουργία τρακινγκ χωρίς goto που δεν απαιτει ευθυγράμμιση, απλά ανοίγοντας το πρέπει να είναι  στραμμένο στο βορρά και απλά ακολουθεί μετά ο,τι αντικείμενο βάζεις χειροκίνητα. Πολλές φορές το κάνω χονδρικά στο περίπου χωρίς πυξίδα. Και πάλι το αντικείμενο μένει πολλή ώρα στο πεδίο. Αν γίνει με πυξίδα πιο ακριβές μπορεί να μείνει και για ώρες.

Η άληθεια όλα αυτά είναι πλεονεκτήματα που θα λείψουν με το ES (tracking, goto, στήσιμο σε 20 δευτερόλεπτα).

Θυσιάζονται αλλά θα έχετε μεγαλύτερη διάμετρο και ευκολοτερη μεταφορά

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

19 minutes ago, vagkaf said:

Όσο για το κέντρισμα όλα είναι θέμα καλής αρχικής ευθυγράμμισης με τα αστέρια. Πρέπει χρησιμοποιηθεί το προσοφθάλμιο μεγαλύτερης μεγέθυνσης που υπάρχει στα επιλεγμένα άστρα και να μπουν ακριβώς στο κέντρο. Με μικρή μεγέθυνση ακόμη και φαινομενικά στο κέντρο να είναι αν μπει το μέγιστης μεγέθυνσης προσοφθαλμίο είναι εκτός. Για αυτό για ακριβέστερη ρύθμιση απαιτείται όσο το δυνατόν μικρότερης εστιακής προσοφθαλμίο. Μετά λειτουργεί τέλεια. Αλλά και πρόχειρα να γίνει και να πέφτει λίγο εκτός όταν βρει το στόχο μειώνει το χειριστήριο αυτόματα την ταχύτητα, το κεντραρεις/βρίσκεις, και μετά ακολουθεί μια χαρά το στόχο.

Εδώ να προσθέσω ότι πρέπει να βρίσκεται και σε επίπεδη επιφάνεια για ακρίβεια στο goto. Έχω φτιαξει μια βάση/σανίδα με κόντρα πλακέ και τρία ποδαράκια ρυθμιζόμενα σε ύψος. Με αλφάδι τα ρυθμίζω να είναι επίπεδη η σανίδα και μετά βάζω πάνω τη βάση του τηλεσκοπίου. Έτσι και υπάρχει ακρίβεια στο goto, και η βάση δεν ακουμπά / φθείρεται από το έδαφος.

Screenshot_2024-02-15-12-24-51-034-edit_com.android.chrome.thumb.jpg.d3e9232ae1244ba2e9301002aa523a60.jpg

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλος πάντων κατάλαβα ποια είναι τα πλεονεκτήματα του dob 12 goto και του es16. Θα τα σκεφτώ.

 

Πάντως σκέφτομαι ότι κατά πάσα πιθανότητα σε λίγο θα ανακοινωθεί και αυτό. Δεν ξέρουμε όμως ακόμα πότε και σε ποια τιμή 

FB_IMG_1700519814452.jpg

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και προσχώρησε η συζήτηση ορίστε και μερικά tips στο pdf. Αυτό με τα βελάκια πολύ σημαντικό επίσης. Οποιοδήποτε click noise και κίνηση σε καρέ οφείλεται εκεί. Πρέπει πάντα να τελειώνει το κεντραρισμα με up and right όχι μόνο στο collimation αλλά και σε χειροκίνητη εύρεση αντικειμένου.

Tips for improving alignment accuracy.pdf

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

7 minutes ago, filim said:

Τέλος πάντων κατάλαβα ποια είναι τα πλεονεκτήματα του dob 12 goto και του es16. Θα τα σκεφτώ.

 

Πάντως σκέφτομαι ότι κατά πάσα πιθανότητα σε λίγο θα ανακοινωθεί και αυτό. Δεν ξέρουμε όμως ακόμα πότε και σε ποια τιμή 

FB_IMG_1700519814452.jpg

Το έχει πάρει το μάτι μου σε μεγαλύτερη διάμετρο όμως το Stargate. Έχει ενδιαφέρον να δούμε..

Γύρω στα 4100 ευρώ παίζει το αντίστοιχο flextube. Άρα 4,5k θα έχει λογικά και πάνω.

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ES 16" το είχα πριν χρόνια σαν υποψήφια αγορά,μου είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον πέρα από τα καλά οπτικά του και τα ελαφρύτερα τμήματά του που μεταφέρονται πιο εύκολα,η δυνατότητα ευθυγράμμισης από το ύψος του εστιαστή,πράγμα εξαιρετικά βολικό!Όμως τότε βγήκε το SW Stargate 18" και έψαξα το θέμα.

Έμαθα από αξιόπιστη πηγή,ότι το SW Stargate 18" είχε θέματα με την όλη του ευστάθεια και στιβαρότητα...

Μάλιστα είχε το F.L.O ένα εκθεσιακό σε άριστη κατάσταση £900 κάτω της τιμής καινούργιου και το σκεφτόμουν.Ομως το άφησα λόγω της βάσης του και είπα να πάρω μια και καλή το SW Stargate 20" go-to...

Λόγω αμφιβολιών μου για τη βάση και της υψηλής τιμής,το άφησα και αυτό.

Τώρα αν έχουν βελτιωθεί οι βάσεις των Stargate δεν γνωρίζω.

Υπάρχουν πάντως και για τα απλά ultra truss όπως το ES 16" επεμβάσεις-αναβαθμίσεις από μάστορες για auto-tracking όπως και για τα  SW Dob.Έχουν δημοσιευτεί και εδώ στο φόρουμ κατασκευές και με πολύ μικρότερο κόστος από των εργοστασιακών.

Υπάρχει και η λύση ισημερινής πλατφόρμας που παίρνει διάφορα τηλεσκόπια,αλλά κοστίζει πάνω από 1000€.Κάποιοι φτιάχνουν ισημερινές με πολύ μικρότερο κόστος.Δεν γνωρίζω όμως λεπτομέρειες.

Το θέμα της χειροκίνητης οδήγησης του τηλεσκοπίου είναι για κάποιους σημαντικό πρόβλημα,για άλλους όχι.

Πρέπει όμως να ξεκαθαριστεί πριν γίνει αγορά χειροκίνητου dob.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 15/2/2024 at 12:38 ΜΜ, vagkaf said:

Το έχει πάρει το μάτι μου σε μεγαλύτερη διάμετρο όμως το Stargate. Έχει ενδιαφέρον να δούμε..

Γύρω στα 4100 ευρώ παίζει το αντίστοιχο flextube. Άρα 4,5k θα έχει λογικά και πάνω.

Που το είδες αυτό;Φαίνεται ενδιαφέρον. Η βάση με το δευτερευον φαίνεται καλά δεμένη. Μάλλον η σταθερότητα θα ειναι καλύτερη από την πρώτη stargate

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

43 minutes ago, filim said:

Κάποιοι γράφουν ότι ο σωλήνας είναι όσο κοντός όσο φαίνεται και ότι πιθανόν ο εστιακος λόγος θα είναι μπορεί και κοντά στο 3. Άρα θα χρειάζεται ένας πολύ καλός διορθωτής κομης.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης