Jump to content

Βοήθεια για αγορά τηλεσκοπίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για αγορά τηλεσκοπίου ωστόσο δεν ξέρω που να κατευθυνθώ. Έχω ένα Celestron Travel Scope 70 το οποίο έχω χρησιμοποιήσει για να δω σελήνη Δία Κρόνο αλλά πλέον δεν το πολυχρησιμοποιώ ιδιαίτερα μιας και δεν μπορείς να δεις λεπτομέρειες εκτός της σελήνης. Ζω σε προάστια της Αθήνας με ουρανό  bortle class 7 (όπου θα χρησιμοποιείται κυρίως στην ταράτσα του σπιτιού) ενώ υπάρχει δυνατότητα να μετακινούμε αραιά και που σε ουρανό με bortle class 5. Το αντικείμενο παρατήρησης θα ήθελα να είναι κυρίως τα dso αλλά και οι πλανήτες φυσικά. Από όσο έχω διαβάσει εδώ μέσα τα καλύτερα τηλεσκόπια για να ξεκινήσει είναι τα Dobsodian 8'' . Το budget κυμαίνεται μέχρι 350-400 ευρώ. 

Στο φόρουμ υπάρχουν αρκετές επιλογές από Dobsodian 6", 8", ενώ που και που μπορεί να παίξει μέχρι και 10" στα λεφτά που αναφέρω. Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής:

1) Στον ουρανό που μένω πόσο εύκολο είναι να δώ dso με ένα τέτοιο τηλεσκόπιο μιας και συνήθως δεν επιτρέπονται μεγάλες μεγεθύνσεις σε μεγάλες πόλεις όπως η Αθήνα λόγω seeing;

2) Τι πραγματάκια θα χρειαστώ επιπλέον που θα ανεβάσουν το κόστος αγοράς (ερευνητής κουκίδας, προσοφθάλμιο ευθυγράμμισης, barlow κτλ);

3) Τι μέγεθος είναι το καλύτερο για να επιλέξω;

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για την πόλη,σε περιβάλλον φωτορύπανσης,σου συνιστώ το SW Dob 10" (254/1200).

Θα δεις αρκετά DSO,όχι βέβαια όπως θα τα δεις σε σκοτεινό ουρανό.

Ούτως ή άλλως για τα DSO χρησιμοποιούμε μικρές έως μεσαίες μεγεθύνσεις,επειδή είναι σχετικά αμυδρά και έχουν χαμηλό κοντράστ.

Κατάλληλοι φακοί για DSO είναι εστιακής απόστασης περίπου το διπλάσιο του εστιακού λόγου.

Για το 10" συνιστάται ένας ευρυγώνιος πχ.11mm,όπως ο εξαιρετικός ES 11mm,82o.

Πιστεύω όμως ότι για να ξεκινήσεις είναι μια χαρά ένας ποιοτικός ευρυγώνιος ζουμ,όπως ο Baader zoom Hyperion Mark IV,8-24mm και ο αντίστοιχος Vixen:

https://planitario.gr/gr/baader-hyperion-universal-zoom-mark-iv-8-24mm-eyepiece-1-2.html

https://www.skyandweather.gr/Αρχική/834-vixen-lv-zoom-8-24mm-125.html

Για τις μέρες που η διαύγεια και το seeing είναι σχετικά καλά,ένας καλός barlow 2x θα είναι χρήσιμος,ειδικά για παρατήρηση Σελήνης και φωτεινών πλανητών:

https://planitario.gr/gr/barlow-x-cel-2x-o-31-8mm.html

Θα βοηθήσει πολύ και ένα προσοφθάλμιο ευθυγράμμισης.Για τηλεσκόπια μικρού εστιακού λόγου,όπως το 10",θα βοηθήσει στην ευθυγράμμιση και ο barlow (barlowed collimation).

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να επισημάνω εδώ ότι η μεγάλη διάμετρος έχει μια αρνητική επίδραση σε αμυδρούς στόχους σε περιβάλλον φωτορύπανσης:

Όσο μικρότερη η μεγέθυνση,τόσο φωτεινότερα μεν τα αντικείμενα αλλά και η φωτορύπανση,με αποτέλεσμα να γκριζάρει ο ουρανός περισσότερο και να χάνονται κάποιοι αμυδροί στόχοι,διότι συγχέονται με την γκριζάδα του ουρανού.

Μπορούν κάποια φίλτρα να μειώσουν τη φωτορύπανση και να αυξηθεί το κοντράστ και το μαύρο του ουρανού,μόνο αν η φωτορύπανση οφείλεται κυρίως σε φώτα "θερμών" αποχρώσεων,δηλ.κοκκινο-πορτοκαλο-κίτρινων αποχρώσεων.

Αν προέρχεται από λευκά led τότε τα φίλτρα δεν δουλεύουν όσο αφορά τη μείωση της φωτορύπανσης.Μόνο στην ανάδειξη κάποιων περιοχών σε νεφελώματα θα δουλέψουν,καθώς αποκόβουν περιοχές του φάσματός τους και αναδεικνύουν κάποιες άλλες.

Η καλύτερη λύση είναι να φύγει κανείς σε καλύτερο ουρανό,αν θέλει να παρατηρήσει DSO με αξιώσεις.

Δύσκολα τα πράγματα λοιπόν σε ουρανούς όπως της Αθήνας,όπου θα περιοριστεί ο παρατηρητής στα φωτεινότερα DSO.

Η μεγαλύτερη διάμετρος θα δώσει και περισσότερες λεπτομέρειες σε όλα τα αντικείμενα,και αυτό θα αναδειχθεί καλύτερα στα πιο φωτεινά,όπως η Σελήνη και οι φωτεινοί πλανήτες (Δίας,Κρόνος,Άρης).

Και εδώ βέβαια παίζει αποφασιστικό ρόλο η διαύγεια και το seeing της ατμόσφαιρας,που αλλάζει και από περιοχή σε περιοχή.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!🙂

Σε περίπτωση που επιλέξω μικρότερο τηλεσκόπιο 8" ή 6" πιστεύετε θα μείνω ευχαριστημένος;

Ένας λόγος που το αναφέρω είναι ότι το 10" είναι λίγο πιο δύσκολο στη μετακίνηση του (καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό που χρησιμοποιείς πιο συχνά, όπως έχει αναφερθεί πολλές φορές και εδώ μέσα).

Ένας δεύτερος λόγος είναι ότι εκτός από την μία αγγελία που έχω πετύχει το τελευταίο καιρό ενός 10" στα 320 και η οποία ολοκληρώθηκε τώρα δεν πετυχαίνεις συχνά τέτοια τηλεσκόπια σε τέτοια τιμή και το budget ανεβαίνει πολύ για το δικό μου πορτοφόλι προς το παρόν...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε μου!

Δυστυχώς έχασες την ευκαιρία να πάρεις ένα 10" σε πολύ καλή τιμή.

Φυσικά μπορείς να συνεχίσεις το ψάξιμο στα μεταχειρισμένα,έχεις αρκετό καιρό μέχρι το καλοκαίρι.

Επειδή θέλεις να παρατηρείς κυρίως DSO χρειάζεσαι μια ικανή διάμετρο.

Όσο μεγαλώνει η διάμετρος,αυξάνει η φωτοσυλλεκτικότητα (δηλ.βλέπεις περισσότερα αντικείμενα και πιο αμυδρά),αλλά και η διακριτική ικανότητα (θα βλέπεις περισσότερες λεπτομέρειες σε όλα τα αντικείμενα).

Και θα μπορείς να ανεβάσεις μεγέθυνση,μεγαλύτερη από μικρότερες διαμέτρους,όποτε σου το επιτρέπει η διαύγεια και το seeing της ατμόσφαιρας.

Επίσης με ένα τουλάχιστον 8" θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και φίλτρα νεφελωμάτων που κόβουν αρκετό φως,όπως τα φίλτρα ΟΙΙΙ.

Με το 6" δεν μπορείς να το κάνεις αυτό σε περιβάλλον φωτορύπανσης.

Αν και το SW ή GSO150/1200 έχει πολύ καλή ποιότητα εικόνας,αλλά η μικρότερη διάμετρος σε περιορίζει ανάλογα.

Θα έλεγα να μην πέσεις κάτω από τις 8".

Όσο για τη φορητότητα,και το 8" αλλά και το 10" είναι μια χαρά φορητά,εκτός αν έχεις σοβαρό πρόβλημα με τη μέση σου.

Μην βιάζεσαι στις αγορές,εκτός αν βρεις κάποια καλή ευκαιρία.

Αν μπορείς πήγαινε σε κάποιον αστρονομικό σύλλογο,ή έλα σε επαφή με μέλη του φόρουμ που βγαίνουν παρέα για παρατήρηση,να δεις από κοντά κάποια dob τηλεσκόπια,να διαπιστώσεις αν μπορείς να τα χειριστείς,χωρίς να δυσανασχετήσεις.

Φιλικά-Κώστας 🙂

  • Ευχαριστώ 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5 hours ago, waylker said:

...καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό που χρησιμοποιείς πιο συχνά,όπως έχει αναφερθεί πολλές φορές και εδώ μέσα.

Αυτό πράγματι λέγεται,όμως έχω κάποια διαφοροποίηση:

Αν ο σκοπός της χρήσης του τηλεσκοπίου είναι η απλή θέαση κάποιων στόχων για να περνάμε ευχάριστα τον χρόνο μας,τότε θα επιλέξουμε συνήθως τον εξοπλισμό που μας κουράζει λιγότερο.

Αν όμως θέλουμε να παρατηρήσουμε πιο προσεκτικά,αντλώντας όσο γίνεται περισσότερο "πληροφορία" από το αντικείμενο,θα επιλέξουμε το τηλεσκόπιο που θα μας δώσει αυτή τη δυνατότητα.

Και δεν θα υπολογίσουμε ιδιαίτερα τον χρόνο και τον κόπο της μεταφοράς,του στησίματος κλπ.

Ανάλογα λοιπόν με τη διάθεση,τον διαθέσιμο χρόνο μας,την κατάσταση της ατμόσφαιρας,αλλά και το αντικείμενο,επιλέγουμε και τον ανάλογο εξοπλισμό.

Βέβαια με τα χρόνια έρχεται κάποια ψυχική κόπωση σε όλα τα χόμπυ,αρχίζει να υπερνικά τον αρχικό ενθουσιασμό μια κάποια βαρεμάρα σε όλους μας.🙂

Όμως εμείς επιλέγουμε τελικά πώς θα αξιοποιήσουμε δημιουργικά τον ελεύθερο χρόνο μας.

Έχω 3 τηλεσκόπια: το πρώτο που απέκτησα,ένα διοπτρικό 60/600 είναι πολύ ελαφρύ και φορητό,παροπλίστηκε όμως σαν αστρονομικό και το έχω μόνο για ηλιακή και επίγεια παρατήρηση.

Το δεύτερο SW Dob 10" (254/1200) το έχω σαν κύριο όργανο παρατήρησης,έχει τις περισσότερες δυνατότητες.

Το τρίτο SW 102/500 διοπτρικό,το πήρα σαν βοηθητικό του 10".

Βγάζω πρώτο στην ταράτσα το 102/500,κάνω έλεγχο του seeing και αν η ατμόσφαιρα είναι καλή,θα βγάλω και το βαρύτερο 10" dob.

Θα κάνω στην αρχή με τα κιάλια 15Χ70 σάρωση του ουρανού και αναζήτηση της περιοχής που θέλω να παρατηρήσω.

Μετά θα ακολουθήσει το 102/500 όπου θα δω περισσότερα αντικείμενα,με περισσότερες λεπτομέρειες και με καλύτερη οξύτητα από τα κιάλια έχοντας το ίδιο σχεδόν οπτικό πεδίο (με φακό 2" 31mm,72o).

Με βοηθάει πολύ το 102/500 να βρω πιο εύκολα κάποια δύσκολα αντικείμενα μέσα στη φωτορύπανση πχ.κομήτες,αστεροειδείς κλπ.

Μετά θα ακολουθήσει η κυρίως παρατήρηση των ευρεθέντων αντικειμένων με το 10".

Αν η ατμόσφαιρα δεν είναι καλή,δεν θα βγάλω το 10",αλλά θα χρησιμοποιήσω το 102/500 στις μικρές-μεσαίες μεγεθύνσεις που δίνει,αλλά και για θέαση μεγάλων αστρικών πεδίων,θέαμα επίσης πολύ ωραίο!

Αν βαριέμαι και δεν θέλω να ξοδέψω πολύ χρόνο τη νύχτα,θα βγάλω μόνο τα κιάλια πάνω στο μονόποδο,που είναι και το πλέον φορητό οπτικό σύστημα.

Το κάθε οπτικό μέσο λοιπόν έχει τη χρήση του και τη θέση του.

Δεν χρησιμοποιώ λοιπόν πιο πολύ το 102/500 επειδή είναι πολύ πιο φορητό από το 10",αλλά ανάλογα με το τι θέλω να δω,θα δώσω και την ανάλογη βαρύτητα στο μέσο που εξυπηρετεί καλύτερα την δεδομένη νύχτα.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Ευχαριστώ 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανάλογα και εσύ μπορείς να αξιοποιήσεις το πρώτο σου μικρό τηλεσκόπιο,70/400 σαν βοηθητικό χάρη στο μεγάλο οπτικό πεδίο που σου δίνει,αν χρησιμοποιήσεις και ανάλογο φακό μεγάλης εστιακής και ας μην είναι 2",πχ.έναν plossl μέχρι 40mm το πολύ,για να έχεις κόρη εξόδου (exit-pupil) κάτω απο7mm.

Ένα πρόγραμμα για να βλέπεις οπτικά πεδία κλπ.ειναι το:

https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

Θα σε βοηθήσει και όταν θα έχεις το μεγαλύτερο τηλεσκόπιο,και με καλύτερη οπτική ποιότητα από αντίστοιχης τιμής κιάλια.

Επίσης φυσικά μπορείς να το χρησιμοποιείς για επίγεια παρατήρηση.

Δεν θα παροπλιστεί λοιπόν το 70/400 σου.🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Ευχαριστώ 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειλικρινά σε ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ, για τις πολύτιμες συμβουλές που μου έδωσες και τον χρόνο που αφιέρωσες. Με βοήθησες να ξεκαθαρίσω το μυαλό μου αρκετά!

Θα περιμένω μήπως υπάρξει καμία καλή προσφορά πάλι αλλιώς ίσως να κατευθυνθώ στο 8".

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να είσαι καλά φίλε μου και να κάνεις τις καλύτερες αγορές!

Συχνά βγαίνουν στις αγγελίες 8",10".

Είναι δημοφιλή τηλεσκόπια και αν μετανιώσεις για την αγορά τους,τα μεταπουλάς εύκολα.

Ψάξιμο,υπομονή κα αρκετό διάβασμα χρειάζεται ειδικά στην αρχή.

Καλές αγορές-Κώστας 🙂

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρήκα και δυο πολύ ενδιαφέρουσες παλαιότερες συζητήσεις,σχετικές με την παρατήρηση από ουρανούς πόλεων:

 

Ο οδηγός παρατήρησης του Ντίνου Μακρόπουλου είναι πολύ καλογραμμένος.

Καλό και ευχάριστο διάβασμα!🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 2

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, fotodektis said:

Βρήκα και δυο πολύ ενδιαφέρουσες παλαιότερες συζητήσεις,σχετικές με την παρατήρηση από ουρανούς πόλεων:

 

Ο οδηγός παρατήρησης του Ντίνου Μακρόπουλου είναι πολύ καλογραμμένος.

Καλό και ευχάριστο διάβασμα!🙂

Ευχαριστούμε Κώστα. Έψαχνα κατά καιρούς εμπειρίες για παρατήρηση στη πόλη και δεν είχε πάρει το μάτι μου ότι υπήρχε μέχρι και οδηγός. Όντως καλογραμμένος με μεράκι.

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 3
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης