Jump to content

Αξίζουν τα φίλτρα για παρατήρηση;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν φίλτρα για παρατήρηση πολλά και διαφορετικά για κάθε σκοπό.... αλλά όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές το καλύτερο φίλτρο είναι βενζίνη στο αυτοκίνητο και παρατήρηση όσο το δυνατόν πιο μακριά από τα φώτα των πόλεων.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

41 minutes ago, vagkaf said:

Υπάρχουν φίλτρα για παρατήρηση πολλά και διαφορετικά για κάθε σκοπό.... αλλά όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές το καλύτερο φίλτρο είναι βενζίνη στο αυτοκίνητο και παρατήρηση όσο το δυνατόν πιο μακριά από τα φώτα των πόλεων.

Εγώ είμαι σε ένα χωριό έξω από την Λάρισα και δεν έχω φωτορυπανση. Δηλαδή τα φίλτρα για μένα δεν είναι χρήσιμα; 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Μιχάλη!

Φυσικά και είναι χρήσιμα τα φίλτρα νεφελωμάτων και για σένα,θα δουλέψουν καλύτερα σε σκοτεινό ουρανό!

Τα φίλτρα νεφελωμάτων δεν είναι μόνο για περιορισμό της φωτορύπανσης,αλλά κυρίως για να αναδεικνύουν καλύτερα κάποιες σημαντικές περιοχές των νεφελωμάτων,αποκόβοντας κάποιες άλλες περιοχές συχνοτήτων που εκπέμπουν τα νεφελώματα.

Αν πρόκειται να πάρεις μόνο ένα φίλτρο,πάρε το ΟΙΙΙ.

Θα αναδείξει υπέροχα περιοχές νεφελωμάτων πλούσιες σε ιονισμένο οξυγόνο,όπως το νεφέλωμα του Ωρίωνα!

Το τηλεσκόπιό σου έχει επαρκή διάμετρο για να ανταποκριθεί στο φίλτρο αυτό,που κόβει αρκετό φως,οπότε θα δουλέψει καλύτερα στον σκοτεινό ουρανό που έχεις,καθώς θα μπορέσεις να δεις και πιο αμυδρά νεφελώματα,από ό,τι αν παρατηρούσες από ουρανό με φωτορύπανση.

Αξιόπιστες εταιρείες είναι οι Baader,Astronomik,και τα παλαιότερα-προ δεκατετίας-Lumicon αν τα βρεις.

Άλλο ειδικό φίλτρο είναι το Η-β με πιο περιορισμένη χρήση όμως σε αρκετά λιγότερα νεφελώματα,όπως το Νεφέλωμα της Κεφαλής του Αλόγου (Horsehead Nebula) κλπ.

Ψάξε τιμές και στα μεταχειρισμένα.

Επίσης φίλτρο γενικής χρήσης είναι ένα UHC,αλλά δεν θα δείξει τόσο καλά κάποιες περιοχές στα νεφελώματα,όπως τα πιο ειδικευμένα φίλτρα.Μπορεί όμως να χρησιμοποιηθεί σαν πρώτο φίλτρο για να αναδείξει καλύτερα πληθώρα νεφελωμάτων,και μετά χρησιμοποιείς τα πιο εξειδικευμένα,όπως το ΟΙΙΙ.

Τέλος ένα ακόμα πιο γενικής χρήσης ειδικό για περιορισμό της φωτορύπανσης,είναι το Baader Moon & Skyglow (Neodymium),αλλά δουλεύει μόνο αν ο ουρανός έχει φωτορύπανση "θερμών" αποχρώσεων,δηλ.κοκκινο-πορτοκαλο-κίτρινων.Δεν δουλεύει όταν η φωτορύπανση προέρχεται από λευκά φώτα!

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για παρατήρηση της Σελήνης αυξάνοντας το κοντράστ της,μόνο όμως όταν είναι στη φάση του μηνίσκου και δεν εκπέμπει πολύ φως.

Είναι όμως εξαιρετικό για την παρατήρηση του πλανήτη Άρη,διότι περιορίζει το έντονο φως του όταν πλησιάζει τη Γη κάθε 2 χρόνια,και αυξάνει θεαματικά την αντίθεση,αναδεικνύοντας λεπτομέρειες της επιφάνειάς του!

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης