Jump to content

Ολα ξεκινησαν απο το φως...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

προχωραμε στην αρχη της ΑΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑΣ και στο κακο μας το μπλεξιμο!!!

----------------------------------------------------------------------------------

Προσεχως :-({|=

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 170
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυο γάιδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα

ήταν σκασμένοι απ'το φαϊ, μια θλιβερή εικόνα,

νομίζανε πως λέγανε για ίσκιους και για φώτα

μα λέξη δεν κατάλαβαν από αυτές που πρώτα

ο ένας εις τον άλλονε έλεγαν για ένα θάμα

που νόμιζαν γι'αλλιώτικο, μα ήταν το ίδιο πράμα.

 

Χωνέψτε ξεροκέφαλοι τ'αρνί πού'χετε χάψει

και το μυαλό σας θόλωσε, την κρίση έχετε κάψει,

άστε και τα νηστήσιμα, σουπιές και χταποδάκια,

σοδίτσα πιέστε καταρχήν, ν'αδειάσουν τ'αντεράκια

και ύστερα αν διαβάσετε το ξέφρενο λογίδριο,

θα καταλάβετε ευθύς πως λέγατε το ίδιο....

 

(με αγάπη, στους φίλους maxplanck και vegan) :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

προς johndouk,

 

Ωραία Γιάννη μας τα λές, με περισσή τη χάρη,

Μήπως όμως ο γάϊδαρος ήτανε μουλάρι?

Και το μουλάρι έφαγε πολύ το κοκορέτσι,

κι απ'το πολύ το φαγητό δε λέει να χωνέψει?

 

προς inest

Και σύ γιατί πετάγεσε, δουλεία άλλη δεν έχεις?

αφού από το άθλημα φαίνετε δεν κατέχεις!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να σου δώσω φίλε μου και του στραβού το δίκιο

ομολογώ τον λόγο σου τον έλαβα για αντρίκιο.

Το κοκορέτσι νόστιμο, στη Λάρισα το ΄φάγαν

μεσ'στο στομάχι έκατσε και τα μυαλά πετάγαν

και απ'την πολλή λαχτάρα τους να πούνε καμμιά λέξη

παρλάτες μας φλομώσανε, κι όποιος μπορεί ας αντέξει ! :mrgreen:

 

Κι ασ'τον inest το φίλο μου μονάχο να γελάει

αφού λες για τη φυσική δεν ξέρει να μιλάει... =;

 

Εσύ μονάχα φίλε μου δες να μας δικαιώσεις

γιατί τις προσδοκίες μας δεν θέλω να προδώσεις. :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ησυχία στο μπροστινό θρανίο!! Είχατε δεν είχατε πάλι τη συζήτηση αρχίσατε!!! Το κόβω να μας πετάει όλους έξω ο δάσκαλος και να συνεχίζει μόνος του το μάθημα 8-[ ..

Όχι και τίποτα άλλο αλλά θα μείνω και από απουσίες :-note !!

 

Κύριε,κύριε έχω μια απορία! Πως γίνεται η σκιά να "πιάσει" μεγαλύτερη ταχύτητα από αυτή του φωτός;; :-s

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν τρέχω γύρω γύρω από τη λάμπα, η σκιά μου, από κάποια απόσταση και μετά θα έχει γραμμική ταχύτητα μεγαλύτερη της ταχύτητας του φωτός ΑΣΧΕΤΑ με την ταχύτητα με την οποία τρέχω εγώ γύρω από τη λάμπα

Συγκεκριμένα η κρίσιμη απόσταση είναι ίση με R=c/ω ,όπου ω η γωνιακή μου ταχύτητα

Αχ, Εμμανουέλα ! Τελικά εσύ δεν πρόσεχες και φωνάζεις στους άλλους ! [-X

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ωωωωωωωωχχχχχχχχχχχ

παλι ηρθε το κορακι :D :D

 

Εγω καθωμαι στο τελευταιο θρανιο,εκει που ειναι τα μπουμπουκια :mrgreen:

 

Αλλα εχω και γω εχω μια απορια,ισως να φανει και χαζομαρα(αλλα απο ενα μπουμπουκι τι αλλο περιμενει κανεις;),αλλα ποτε δεν μπορεσε να χωρεσει μεσα στο αυγοειδες κεφαλι μου!

 

Ξερουμε(εγω δεν ξερω,ετσι μου λενε) οτι υπαρχουν αστρα που εχουν σβησει,αλλα το φως τους ακομη δεν εχει φτασει σε μας ή αυτο που βλεπουμε εκει πανω,εχει εξαφανιστει εδω και χιλιαδες χρονια!

Η απορια μου ειναι,αν αναψω εναν φακο και τον κατευθυνω στον ουρανο και μετα τον σβησω,θα ταξιδευει το φως του αιωνεια;

Αν ναι γιατι και αν οχι γιατι;

Μηπως ταξιδευει μονο το φως που εχει και την απαιτουμενη ενεργεια;

Και ποση ειναι αυτη τοτε;

Να μου το εξηγισει καποιος χωρις τυπους και φορμουλες αν ειναι δυνατον(μη βαρατε,δεν ετυχε να ειχα και γω καθηγητες σαν τον μαξ,εκτος αυτου εχει και πολλα χρονια απο τοτε :-$ )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πως γίνεται η σκιά να "πιάσει" μεγαλύτερη ταχύτητα από αυτή του φωτός;; Eh?

 

H σκιά δεν έχει υλική υπόσταση οπότε δεν υπόκειται στους περιορισμούς της ΕΘΣ :wink:

 

 

Ξερουμε(εγω δεν ξερω,ετσι μου λενε) οτι υπαρχουν αστρα που εχουν σβησει,αλλα το φως τους ακομη δεν εχει φτασει σε μας ή αυτο που βλεπουμε εκει πανω,εχει εξαφανιστει εδω και χιλιαδες χρονια!

Η απορια μου ειναι,αν αναψω εναν φακο και τον κατευθυνω στον ουρανο και μετα τον σβησω,θα ταξιδευει το φως του αιωνεια

 

 

Ναί! Θεωρητικά το φώς θα ταξιδεύει αιώνια!

Στην πράξη όμως ένας φακός έχει τόσο μικρή ενέργεια που σχεδόν αμέσως το φώς του απορροφάται και σκεδάζεται από την ατμόσφαιρα!

 

Επίσης ,αν άναβες το φακό στο διάστημα, τότε το πιό πιθανό είναι να μήν τον ανίχνευε κανείς, ποτέ ,γιατί το φώς του δεν είναι αρκετά δυνατό για να ανιχνευθεί από οπτικά τηλεσκόπια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Καθε πραγμα στον καιρο του κι ο κολιος τον Αυγουστο"

Η συντριπτικη πλειοψηφια των φυσικων που εχουν διαπρεψει ,εχουν προτεινει θεωριες και παρουσιασει ιδεες ,σε νεαρα ηλικια οντες!!!

Αν καποιος σκεφτει τον Isaak Newton θα του προτεινα να ΜΗΝ τον σκεφτει!!!

Απο τον "κανονα" αυτο δεν ξεφυγε φυσικα ουτε ο Werner Heisenberg.

To 1927 και σε ηλικια 26 ετων παρουσιαζει την ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΑΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑΣ ή ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΙΑΣ και εισπραττει το σχετικον (ενα ... Nobel δηλαδη) το 1932.

Τί λεει ομως η αρχη?

Λοιπον, δεν ειναι δυνατον να υπολογισουμε ταυτοχρονα και τη θεση και την ορμη ενος σωματιδιου με απεριοριστη ακριβεια!!!Οσο ακριβεστερα υπολογιζουμε τη μια, τοσο μειωνεται η ακριβεια στον προσδιορισμο της αλλης.

"Ε,σιγα" θα πει καποιος ,"αυτο οφειλεται στην ατελεια των οργανων μετρησης'

Οχι φιλοι μου, οφειλεται στη φυση των πραγματων...

Αν λοιπον Δχ ειναι το σφαλμα στον υπολογισμο της θεσης και Δp το σφαλμα στον υπολογισμο της ορμης τοτε Δχ*Δp >=h/2π

Αλλα ας μιλησει ο ιδιος ο Heisenberg

"Ας υποθεσουμε οτι θελουμε να υπολογισουμε τη θεση και την ορμη ενος ηλεκτρονιου με πολυ μεγαλη ακριβεια.Για να καθορισουμε τη θεση του πρεπει απαραιτητως να το δουμε.Για να το δουμε πρεπει να πεσει πανω στο ηλεκτρονιο τουλαχιστον ενα φωτονιο,το οποιο κατοπιν θα πεσει στο ματι μας.Φυσικα,ενα ηλεκτρονιο δεν επαρκει ,αλλα ακομη και σ'αυτη την ιδανικοτερη των περιπτωσεων,το φωτονιο θα μετεφερε στο ηλεκτρονιο μερος της ορμης και της ενεργειας του.Θα ειχαμε ηδη λοιπον διαταραξει το συστημα"

Η αρχη της αβεβαιοτητας ισχυει τοσο για τον μικροκοσμο οσο και για τον μακροκοσμο.Η τιμη του h ειναι τοσο μικρη ομως που για τον μακροκοσμο δεν εχει καμια απολυτως σημασια!

Η αρχη της αβεβαιοτητας μαζι με την εξισωση Schrondiger αποτελουν τους δυο πυλωνες πανω στους οποιους στηριζεται το λαμπρο οικοδομημα της Κβαντομηχανικης.

Ακολουθει φωτο των πειραματων δυο γνωστων φoιτητων φυσικης (και μελων του ASTROVOX ) για την ισχυ της αρχης της αβεβαιοτητας στο ευρυτερο ζωικο βασιλειο.

Το ... ζωντανο που συμμετεχει ειναι κι αυτο ενταγμενο στο δυναμικο του Α.Π.Θ !!!

1650781640_.jpg.fe388d4330dd6d1acee79f7c29fa376e.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλοι

Το μικρο οδοιπορικο εφτασε στο τελος του.

Ξεκινησαμε απο τον Γαλιλαιο και φτασαμε μεχρι ενα βημα πριν την Κβαντομηχανικη.Ευχαριστω για την υπομονη σας και να με συγχωρειτε για τα λαθακια που σιγουρα θα εχω κανει!!!

Πω-πω τα παιδια φαινονται τοσο .... στεναχωρημενα !!!

2142946489_.jpg.5182d08be09175a9058d8844ca4f6556.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εεεεε, δάσκαλε, τί έγινε; (κι άλλο, κι άλλο, κι άλλο κι άλλο ...) :-({|=

Άντε, προχώρα με την κβαντομηχανική ...

 

275px-HAtomOrbitals.png

 

...και μετά...

Θεωρία του Χάους , Υπερχορδές .... ](*,)

 

180px-Lorenz_attractor_yb.svg.png300px-Damped_driven_chaotic_pendulum_-_double_period_behavior.png

string2.jpgstring3.jpg

 

Ή μήπως να φωνάξουμε κανέναν... νεώτερο ; :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας τα προσεγγισουμε κατα ... ενοτητες!

Ας προηγηθει ... καταποσις των προαναφερθεντων!

Ας συνειδητοποιησουν οι νεωτεροι τη μια καποια μορφη χρεους που εχουν (οχι ομως και να παραμελησουν τη κυρια ασχολια τους :) )

Ας ξεκουραστουμε και λιγο!

Ας ξαναδιαβασουμε παλιες σημειωσεις και νεες εξελιξεις!

Γιατι να μη χρησιμοποιηθει εναντιον μας το γνωστο αποσπασμα ενος λογου του Τσωρτσιλ!

Λοιπον κουτσομπολιο!!!

Η απαντηση του Τσωρτσιλ σε καποιον πολιτικο του αντιπαλο αρχισε ως εξης:

"O λορδος Ταδε μας ειπε πολλα καλα και πολλα καινουργια.Οσα ηταν καλα δεν ηταν καινουργια και οσα ηταν καινουργια δεν ηταν ... καλα"!!!Κοκαλο ο Λορδος Ταδε :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H σκιά δεν έχει υλική υπόσταση οπότε δεν υπόκειται στους περιορισμούς της ΕΘΣ :wink:

Δεν έχω καταλάβει κατά πόσο η συζήτηση περί της ταχύτητας του σκότους είναι σοβαρή, αλλά με έβαλε σε σκέψεις.

 

Ορίζουμε ως «φως» περιοχή με φωτόνια και ως «σκότος» την παντελή έλλειψη φωτός. Προφανώς, μπορούμε να έχουμε ακριβώς μία των δύο καταστάσεων: δεν υπάρχει «φως και σκοτάδι» ταυτόχρονα, δεν υπάρχει «ούτε φως ούτε σκοτάδι». Χωρίς βλάβη της γενικότητας (ελπίζω), περιορίζομαι σε μία διάσταση και μετά μπορώ να γενικεύσω στις ν (και για όσους δεν το κατάλαβαν, είμαι μαθηματικός :cheesy: ).

 

Έχουμε λοιπόν μία ευθεία, πάνω στην οποιά κινείται το φως, με σταθερή ταχύτητα c (ως ώφειλε). Αν επιχειρήσουμε να μετρήσουμε την ταχύτητα του σκότους, ήτοι την ταχύτητα με την οποία η έναρξή του μάς πλησιάζει, ουσιαστικά μετρούμε την ταχύτητα της λήξης του φωτός, η οποία είναι σταθερή. Ο.Ε.Δ.

 

Αν λανθάνω, πείτε μου πού.

 

Επίσης ,αν άναβες το φακό στο διάστημα, τότε το πιό πιθανό είναι να μήν τον ανίχνευε κανείς, ποτέ ,γιατί το φώς του δεν είναι αρκετά δυνατό για να ανιχνευθεί από οπτικά τηλεσκόπια.

Θα ταξιδεύει επ'άπειρον, όμως, ή τουλάχιστον μέχρι να σκεδαστεί/απορροφηθεί/ανακλαστεί από κάποιο σώμα, ε;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ καλο το μαθημα παντως

ας μην ξεχναμε οτι,η πρακτικη σκεψη,ειναι παντα η καλυτερη......... :D

 

Αριστερα

Για την πρωτη τους εκτοξευση ανθρωπων στο διαστημα,

οι αμερικανοι κατασκευασαν εναν στυλο,που μπορει να γραφει (να βγαζει μελανη )ακομη και οταν δεν υπαρχει βαρυτητα.

Τα εξοδα κατασκευης, 1 εκατομυριο δολαρια

 

Δεξια

Οι Ρωσσοι ελυσαν το προβλημα διαφορετικα

praktisches-denken.jpg.2cf05317c913ecad41939276bc2a228e.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ :D

Μπραβο ΑστροΗλια!!!!!

Τελικα το αυγο του Κολομβου εχει... διαχρονικη αξια :)

Ενα απλο μολυβακι...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H σκιά δεν έχει υλική υπόσταση οπότε δεν υπόκειται στους περιορισμούς της ΕΘΣ :wink:

Δεν έχω καταλάβει κατά πόσο η συζήτηση περί της ταχύτητας του σκότους είναι σοβαρή, αλλά με έβαλε σε σκέψεις.

 

Ορίζουμε ως «φως» περιοχή με φωτόνια και ως «σκότος» την παντελή έλλειψη φωτός. Προφανώς, μπορούμε να έχουμε ακριβώς μία των δύο καταστάσεων: δεν υπάρχει «φως και σκοτάδι» ταυτόχρονα, δεν υπάρχει «ούτε φως ούτε σκοτάδι». Χωρίς βλάβη της γενικότητας (ελπίζω), περιορίζομαι σε μία διάσταση και μετά μπορώ να γενικεύσω στις ν (και για όσους δεν το κατάλαβαν, είμαι μαθηματικός :cheesy: ).

 

Έχουμε λοιπόν μία ευθεία, πάνω στην οποιά κινείται το φως, με σταθερή ταχύτητα c (ως ώφειλε). Αν επιχειρήσουμε να μετρήσουμε την ταχύτητα του σκότους, ήτοι την ταχύτητα με την οποία η έναρξή του μάς πλησιάζει, ουσιαστικά μετρούμε την ταχύτητα της λήξης του φωτός, η οποία είναι σταθερή. Ο.Ε.Δ.

 

Αν λανθάνω, πείτε μου πού.

 

Επίσης ,αν άναβες το φακό στο διάστημα, τότε το πιό πιθανό είναι να μήν τον ανίχνευε κανείς, ποτέ ,γιατί το φώς του δεν είναι αρκετά δυνατό για να ανιχνευθεί από οπτικά τηλεσκόπια.

Θα ταξιδεύει επ'άπειρον, όμως, ή τουλάχιστον μέχρι να σκεδαστεί/απορροφηθεί/ανακλαστεί από κάποιο σώμα, ε;

 

 

Θεόφιλε, η συζήτηση είναι για τον ΙΣΚΙΟ ΤΟΝ ΚΟΙΝΟ και κατα πόσο μια περιστρεφόμενη κοινή σκια μπορεί να ξεπεράσει την ταχύτητα του φωτός :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

προς inest

Και σύ γιατί πετάγεσε, δουλεία άλλη δεν έχεις?

αφού από το άθλημα φαίνετε δεν κατέχεις!!!

 

Ας ειναι καλα το πασχα!!!! δε μιλαω πολυ οταν χωνευω. Αμα τελειωσει η διαδικασια τοτε θα μιλησω περισσοτερο. :cheesy:

 

ΑΑΑΑ!!!! τελικα σου παει πολυ το σωμα γατας. :mrgreen: :mrgreen:

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης