Jump to content

Εστιαστής κρεμαγιέρας VS Crayford


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνωντας μέσα στο site διάβασα για την ’’ανωτερότητα’’ των εστιαστών crayford.

Ποιά η διαφορά τους; είναι όντως τόσο μεγάλη διαφορά ανάμεσα στους δύο τύπους εστιαστών; Ο crayford απλά είναι πιό απαλός ή έχει και κάποια άλλα πλεονεκτήματα;(ίσως στην φωτογράφηση; πιο στιβαρός; βαρος;).

:roll:ο crayford για να μπει σε νευτώνιο χρειάζονται μετατροπές;

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο,

 

ο εστιαστής Crayford υπερέχει σε ακρίβεια κίνησης και στιβαρότητα έναντι των περισότερων εστιαστών κρεμαγιέρας (rack and pinion). Έτσι, δεν έχει καθόλου backlash (o τζόγος κατά την αντιστροφή της φοράς κίνησης) και επίσης δεν αποκλίνει καθόλου από την παραλληλία με τo εξωτερικό του περίβλημα όταν τοποθετούνται προσοφθάλμιοι ή φωτ. μηχανές με βάρος. Είναι λοιπόν ιδανικός για δουλειά ακριβείας.

 

Μειονεκτήματα: περιορισμένη διαδρομή (30-40mm) και λίγο αναποτελεσματικό κλείδωμα κίνησης σε κάποια μοντέλα.

 

Όταν αλλάζουμε εστιαστή, εκείνο που μπορεί να οδηγήσει στην ανάγκη μετατροπών είναι το κατώτερο και το ανώτερο ύψος του νέου εστιαστή σε σχέση με τον παλιό. Πρέπει μετά την τοποθέτηση να εστιάζουν τα πάντα (φακοί, φωτ. μηχανές κλπ.) Αν δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί φωτ. μηχανή SLR μπορεί να μή χρειαστεί μετατροπή παρά μόνο οι κατάλληλες τρύπες για τις νέες βίδες. Αλλιώς μπορεί να χρειαστεί ο εστιαστής να τοποθετηθεί πιό κοντά ή πιό μακριά από το στόμιο του οπτικού σωλήνα, σε συνδιασμό με μετακίνηση και του δευτερεύοντος κατόπτρου. Επιπλέον λόγω τις περιοροσμένης διαδρομής κίνησης του εστιαστή Crayford μπορεί να επιστρατευθεί ένα extension tube για να εστιάζουν όλοι οι προσοφθάλμιοι.

 

Με δεδομένο ότι θα γίνουν ακριβείς υπολογισμοί των θέσεων, η επιτυχής τοποθέτηση ενός Crayford σ΄ένα νευτώνειο είναι πάντα δυνατή. Όπως έχω τονίσει και στο παρελθόν, λίγη απλή αλλά ακριβής γεωμετρία είναι απαραίτητη για τις επεμβάσεις μας στα τηλεσκόπια.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω απο τοτε που εβαλα crayford βρηκα την υγειά μου!

 

Δεν κουνιεται τιποτα,ολα μενουν εκει που πρεπει να ειναι!

Μειονεκτημα,δεν μπορω να εστιασω αλλο με το binoviewer,το παω τερμα μεσα αλλα δεν φτανει!

 

 

Στεφανε,οταν λες ΄΄ σε συνδιασμό με μετακίνηση και του δευτερεύοντος κατόπτρου΄΄ τι ενοεις;

 

γινεται να μετακινησω το δευτερευον κατοπτρο χωρις να παρουσιασει προβλημα στο ειδωλο;

Εγω λογικα θα επρεπε να μετακινησω το δευτερεον ,σε κατευθυνση αντιθετη του εστιαστη!

Εξηγησε μου λιγο αν ξερεις σε παρακαλω!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Στεφανε,οταν λες ΄΄ σε συνδιασμό με μετακίνηση και του δευτερεύοντος κατόπτρου΄΄ τι ενοεις;

 

γινεται να μετακινησω το δευτερευον κατοπτρο χωρις να παρουσιασει προβλημα στο ειδωλο;

Εγω λογικα θα επρεπε να μετακινησω το δευτερεον ,σε κατευθυνση αντιθετη του εστιαστη! ...

Εννοώ ότι αν χρειαστεί ο νέος εστιαστής να τοποθετηθεί πιό κοντά στο στόμιο του οπτικού σωλήνα, ή πιό μακριά (για να επιτευχθεί η εστίαση), τότε κατά την ίδια απόσταση πρέπει να μετακινηθεί και το δευτερεύον κάτοπτρο κατά μήκος του οπτικού άξονα. Συνήθως οι βίδες ευθυγράμμισης του δευτερεύοντος (όπως και του πρωτεύοντος) επιτρέπουν μετακίνηση κάποιων χιλιοστών χωρίς να χρειαστούν νέες τρύπες στα τοιχώματα του οπτικού σωλήνα. Όμως στη δική μου περίπτωση, για την επιτυχή χρήση του bino (με το glasspath/coma corrector) και όλων των προσοφθαλμίων, χρειάστηκε το δευτερεύον κάτοπτρο και ο νέος εστιαστής να μετακινηθούν προς το προτεύον κάτοπτρο κατά 10mm. Ευτυχώς απέφυγα τις νέες τρύπες στα τοιχώματα του οπτικού σωλήνα για τη βάση του δευτερεύοντος, κάνοντας μιά μικρομετατροπή στο κέντρο της. (Κατά την κατασκευή της βάσης αυτής είχα αφήσει κάποια περιθώρια που αποδείχτηκαν πολύτιμα.)

 

Με λίγα λόγια: Η μετακίνηση εστιαστή και δευτερεύοντος πρός το πρωτεύον κάτοπτρο, βγάζει το εστιακό επίπεδο πιό έξω, πιό ψηλά στον εστιαστή, και αντιστρόφως. Αυτές οι μετακινήσεις δεν προκαλούν καμμία αλλοίωση του ειδώλου εφόσον ακολουθήσει η συνήθης, ακριβής ευθυγράμμιση. (Μόνο αν το δευτερεύον κάτοπτρο είναι οριακά μικρό και απομακρυνθεί από το πρωτεύον, μπορεί να χαθεί λίγο φως από το είδωλο. Και εδώ η γεωμετρία και ο έλεγχος με σχεδίαση σε χαρτί μιλιμετρέ βοηθάει πάρα πολύ.)

 

Για περισσότερες διευκρινίσεις εδώ είμαστε...

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπότε εάν κατάλαβα καλά ο crayford συστήνετε περισσότερο για φωτογράφιση όπου και χρειάζεσαι μεγάλη ακρίβεια. Στέφανε εάν θυμάμαι καλά έχεις ένα orion uk 10’’. Πως ήταν ο εστιαστής του;

Σε ρωτάω γιατί σκέφτωμαι να παραγείλω το dob 12’’orion uk και δεν ξέρω εάν αξίζει τον κόπο να περιμένω 3 μήνες για να μου έρθει με crayford (που σημαίνει ότι πάει σχεδόν το καλοκαίρι) ή να το πάρω αρχές ιουνίου με εστιαστή κρεμαγίερας και τον αλλάζω αργότερα με crayford (εάν βάλω τον σωλήνα σε ισημέρινή για φωτογράφιση). Μιάς και έχεις υπάρξη χρήστης... του εστιαστή :wink: ποιά είναι η γνώμη σου;

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστά, το τηλ/πίο μου είναι ένα GX250 της Orion Optics. O Ο οπτικός του σωλήνας είναι ίδιος ακριβώς με τη μετέπειτα σειρά DX. Ο αρχικός εστιαστής ήταν μεταλλικός 1,25" τύπου Vixen με το γνωστό, σφυρύλατο πρασινόγκριζο φινίρισμα. Δούλευε θαυμάσια και είχε ποιοτική κατασκευή. Ο μόνος λόγος που τον αφαίρεσα ήταν για να περάσω στις 2" αφού αυτό απαιτεί το μεγάλο glaspath/coma corrector της Baader και η σωστή στήριξη του binoviewer Baader Mark V. Νομίζω ότι εκείνο ακριβώς τον εστιαστή 1,25" δεν τον χρησιμοποιεί πιά η Ο-Ο. Δες περισσότερα στην ιστοσελίδα της για να συμπεράνεις με τι εστιαστές έρχονται τα μοντέλα της ή επικοινώνησε με την AKTIS.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ Στέφανε.

Για την ιστορία τώρα το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο έρχεται με 2’’ εστιαστή κρεμαγιέρας. Η Ο.Ο βάζει κατόπιν παραγγελίας crayford στο ίδιο μήκος (6εκ) με διαφορετικές τρύπες. Απο την Ακτις Μου είπαν ότι μπορούμε αργ’οτερα να βάλουμε τον JMI crayford (4εκ) στις ίδιες τρύπες με τον κρεμαγιέρας που έχει.

Μήπως όμως είναι καλύτερα να πάρω τον μαμίσιο για να έχει μεγαλύτερη διαδρομή. :-k απο ότι βλέπω Στέφανε έχεις σαν μειoνέκτημα του crayford το μικρο μήκος οπότε βάζοντας τον μαμισιο crayford που είναι στα 6 εκ είναι καλύτερα :roll:

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...
Σωστά, το τηλ/πίο μου είναι ένα GX250 της Orion Optics. O Ο οπτικός του σωλήνας είναι ίδιος ακριβώς με τη μετέπειτα σειρά DX. Ο αρχικός εστιαστής ήταν μεταλλικός 1,25" τύπου Vixen με το γνωστό, σφυρύλατο πρασινόγκριζο φινίρισμα. Δούλευε θαυμάσια και είχε ποιοτική κατασκευή. Ο μόνος λόγος που τον αφαίρεσα ήταν για να περάσω στις 2" αφού αυτό απαιτεί το μεγάλο glaspath/coma corrector της Baader και η σωστή στήριξη του binoviewer Baader Mark V. Νομίζω ότι εκείνο ακριβώς τον εστιαστή 1,25" δεν τον χρησιμοποιεί πιά η Ο-Ο. Δες περισσότερα στην ιστοσελίδα της για να συμπεράνεις με τι εστιαστές έρχονται τα μοντέλα της ή επικοινώνησε με την AKTIS.

 

Φιλικά, Στέφανος

 

Στέφανε μία σχετική με το θέμα ερώτηση:

 

Έχω ένα Οrion Optics 1200mm και 8".

 

Παρατήρησα χθες ότι δεν εστίαζε ένα αστέρι με προσοφθάλμιο 7mm Nagler type6.Σκέφτηκα ότι το πρωτεύον πιθανόν να ήταν πιο κοντά στο δευτερεύον από όσο έπρεπε και έτσι το μετακίνησα όσο μπορούσα μακρύτερα από το δευτερεύον.

 

Στη συνέχεια έκανα ακριβή ευθυγράμμιση και το πρόβλημα λύθηκε . με το προσοθφάλμιο Nagler 7mm εστιάζει πλέον πολύ καλά , αλλά παρατηρώ ότι ο εστιαστής σχεδόν τερματίζει προς τα έξω για να εστιάσει.Υποθέτω δηλαδή ότι με προσοφθάλμιο των 5mm , το πρόβλημα αυτό θα ξαναεμφανιστεί.

΄

τι άλλο μπορώ να κάνω;

 

Ευχαριστώ

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχε τον προσοφθαλμιο λιγακι εξω στον εστιαστη και θα σαι οκ! :cheesy:

Αν παρολα αυτα χρειαζεσαι κι αλλη διαδρομη προς τα εξω με εναν απλο σωληνα προεκτασης 1.25" τελος το προβλημα. Κολπο: ενας φτηνιαρικος κοντος barlow με ξεβιδωμενο τον φακο ειναι μια χαρα σωληνας προεκτασης :wink:

Περα απο την κρεμαγιερα και τον Crayford να συμπληρωσω πως υπαρχουν και οι ελικοειδεις (helical) εστιαστες. Ειναι φτηνοι, ακριβειας και χωρις backlash. Μειονεκτηματα; χρονοβοροι στο βιδωσε ξεβιδωσε για να εστιασεις και περιστρεφομενοι, αρα ακαταλληλοι για αστροφωτογραφια εκτος απο μερικα ακριβα μη περιστρεφομενα (non rotating) μοντελα.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης