Jump to content

Περί μεγένθυσης και καθαρότητας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω παρατηρήσει ότι όταν θέλω να χρησιμοποιήσω μεγάλες μεγενθύσεις με το προσοφθάλμιο (10mm) που είχε έρθει μαζί με τον τηλεσκόπιο (Orion Optics 10",f4.8 ) , σε συνδιασμό με τον Ultima, η καθαρότητα του ειδώλου θολώνει σημαντικά σε σχέση με μικρότερες μεγενθύσεις. Το θέμα έχει συζητηθεί με αρκετά έμπειρα άτομα, και συμφωνώ στο γεγονός ότι όσο μεγαλώνει η μεγένθυση τόσο μικραίνει η επιφανειακή λαμπρότητα του αντικειμένου, και συνεπώς η φωτεινότητα του. Αυτό είναι απόλυτα κατανοητό. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί δεν μπορώ να εστιάσω το ίδιο καλά. Αυτό που περιμένει κανείς είναι να μειώνεται η λαμπρότητα και όχι η καθαρότητα. Το φαινόμενο αυτό είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό στην σελήνη.

Μήπως φταίει το προσοφθάλμιο ? Έχετε παρατηρήσει και εσείς τέτοιο πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ

Μιχάλης

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο μεγαλύτερες μεγενθύνσεις χρησιμοποιούμε ολο και πιο δύσκολο είναι να εστιάσουμε σωστά.Μπορεί ακόμα και η παραμικρή αλλαγή στον εστιαστή να τα χαλάσει όλα.Πάντως μεγάλος παράγοντας για αυτό που περιγράφεις είναι και το seeing.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την ποιότητα του προσοφθαλμίου δε γνωρίζω αλλά αφού λες ότι ήταν μαζί με το τηλεσκόπιο φαντάζομαι ότι δεν θα έχει και πολύ καλή ποιότητα και ίσως γι αυτό θολώνει το είδωλο.Ίσως όμως να φταίει και το seeing αφού η σελήνη τώρα το καλοκαίρι είναι αρκετά χαμηλά και έτσι το seeing δεν είναι και τόσο καλό(1219,2/10=121,92).Μπορεί όμως να χρειάζεσαι και collimation.Όσο μεγαλύτερη μεγέθυνση χρησιμοποιείς τόσο ποιο λεπτές κινήσεις χρειάζεσαι για την εστίαση.Συγγνώμη για την βιαστική απάντηση αλλά δεν μπαίνω από το δικό μου pc Ας απαντήσει και κανένας άλλος ποιο έμπειρος αλλά πιστεύω να βοήθησα κάπως
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αντιμετωπιζω και εγω το ιδιο ακριβωσ προβλημα.διαθετω προσοφθαλμιο 14mm της meade και 9mm που υπηρχε με το τηλεσκοπιο μου(μαμισιο) καθως επισης και εναν barlow αποχρωματικο (2x) της meade.βλεπω μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα και στην φωτεινοτητα της εικονας χρησιμοποιωντας μονο τον 14αρι προσοφθαλμιο σε σχεση με το συνδυασμο αυτου του προσοφθαλμιου και του barlow. αυτο ηταν αναμενομενο.

 

γιαυτο σκεφτομαι να αγορασω εναν προσοφθαλμιο 9mm , ωστε να χρησιμοποιω λιγοτερο τον barlow.παντως θα ξερεισ και εσυ οτι οι μεγαλες μεγενθυσεις δεν ειναι πανακεια

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο ότι ξέρω απαιτούνται συνθήκες πολύ καλού seeing για να ανεβάσεις πολλές μεγενθύσεις χωρίς να έχεις πρόβλημα στην εστίαση...

 

Γι αυτό λέμε ότι σπάνια χρησιμοποιούνται μεγενθύσεις άνω των 300Χ ,καθώς απαιτούν άψογο seeing..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην αμησυχείτε φίλοι!

Υπάρχουν και χειρότερα!! :shock:

Έχω orion optics 8άρι, βάζω πάνω το 25άρι (μαμά), όλα τέλεια.. Βάζω το 10άρι (μαμά και αυτό), όλα τέλεια.. Ε, βάζω και τον apo Barlow 2x Celestron με ένα 6.4 Plossl....και βλέπω μαύρη μαυρίλα! Εστίασα μέσα έξω με Σελήνη, και δεν είδα τίποτα!! \:D/ \:D/ \:D/ ](*,) ](*,) ](*,)

Άντε να βρω τώρα τι αντάπτορα θα χρειαστώ και καλά θα είναι να θέλει λίγο μήκος παραπάνω προς τα έξω αλλιώς την έβαψα... ](*,) ](*,)

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Στα άστρα πάντως σε αντίθεση με τους πλανήτες όσο και να μεγενθυνεις (200x ας πούμε) δεν θα δεις αστρική διάμετρο η άλλες λεπτομέρειες λογω των τεράστιων αποστάσεων.

Το μόνο που βλέπεις είναι πολλά άστρα μικρότερης φαινόμενης λαμπρότητας μέχρι και αυτά με μέγεθος +14.0-15.0+, ή 20.0+ για το Hubble.

www.myspace.com/astrovoxgr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άντε να βρω τώρα τι αντάπτορα θα χρειαστώ και καλά θα είναι να θέλει λίγο μήκος παραπάνω προς τα έξω αλλιώς την έβαψα... ](*,) ](*,)

 

Μου θυμιζεις εμενα οταν πηγα να χρησιμοποιησω το νεο μου focuser της JMI πριν 4 χρονια..

 

Δεν ειχε αρκετο διαδρομο οσο επρεπε για την ακριβη εστιαση του ειδωλου και μετακινησα το κυριο κατοπτρο στις θεσεις αστροφωτογραφησης για να κερδισω μερικα χιλιοστα. Τι τα θελα? τιποτα. Πανω εκει που πηγαινε τελικα να εστιασει τελειωνε ο διαδρομος.Και δωστου παλι απο την αρχη στη θεση του το κατοπτρο και δωστου ξεβιδωμα και ευθυγραμμιση το focuser της MEADE παλι. Πατεντες πατεντες.. μεχι που βρηκα ενα "χωνι" μεσα στο κουτι που δε το ειχα παρει χαμπαρι! Και φωναξα με χαρα

 

Ο ΑΝΤΑΠΤΟΡΑΣ :D :mrgreen:

 

Και ολα διορθωθηκαν!

 

Ακομη θυμαμαι τι τραβηκσα για την ευθυγραμμιση του focuser!

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αυτό ήταν το πρόβλημά μου όταν πήρα τον barlowX2 που έχω..

με το 10mm είχα 240Χ μεγέθυνση, και έβλεπα αρκετά θολά.. μέχρι που ενα βράδυ ξαφνικά τα είδα όλα τέλεια!! εκεί κατάλαβα οτι το seeing τελικά, είναι πολύ μεγάλη υπόθεση..

Στα σχέδια είναι και ενα προσοφθ. 6mm, εκεί μάλλον θα ανεβαίνω στο βουνό μπας και δω φως..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλώς εννοώ, οτι υπήρχε πολύ κακό seeing, ξέρεις.. τα έβλεπα όλα να "βράζουν" και δεν μπορούσα να εστιάσω με τίποτα.. ο barlow ήταν μεν στην θέση του αλλα τίποτα..

Και ξαφνικά ενα βράδυ, πεντακάθαρα ολα μέχρι και την παραμικρή λεπτομέρεια..! πολύ λίγο-εως καθόλου "βράσιμο" και φυσικά εκεί κατάλαβα οτι ο barlow και το τηλεσκόπιο δεν έφταιγαν σε τίποτα..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και γω την δεύτερη φορά που είχα χρησιμοποιήσει τον 6άρη προσοφθάλμιο στην σελήνη, η ποιότητα του ειδώλου ήταν χάλια.Πήγα τότε να τρελαθώ γιατί νόμιζα οτι ήταν προβληματικός :shock: Αλλά μια άλλη βραδιά όταν είχε πιο σταθερό seeing κατάλαβα πόσο μεγάλη σημασία παίζει :) Πάντως είναι πολύ δύσκολο να βρείς νύχτα που θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις μεγάλες μεγενθύνσεις (200χ +) χωρίς να βράζει πολύ το είδωλο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης