Jump to content

Η επόμενη εξόρμηση της ΕΑΕ στον Πάρνωνα 21-22-23 Ιουλίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζ Η Λ Ε Υ Ω ! ! ! ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

 

Εβλεπα τον "ουρανο" την νυχτα απο Αθηνα και σκεφτόμουν:

"Πώς να ειναι τα παιδια επάνω τωρα"

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Δευτέρα σήμερα και πάλι πίσω στη δουλειά ](*,) !!! Περιμένω πως και πως να τελειώσω για να συνεχίσω την επεξεργασία των φωτογραφιών που τράβηξα στον Πάρνωνα. Θα ανεβάσω ένα δείγμα της δουλειάς στο astrovox. Λυπάμαι που δεν μπόρεσα να απαχωριστώ για πολύ το τηλεσκόπιο μου και να γνωρίσω περισσότερους φίλους - η αστροφωτογράφιση με κρατούσε συνεχώς απασχολημένο!!!

 

Πάντως πέρασα υπέροχα και εύχομαι να ξαναείμαι εκεί τον Αύγουστο \:D/

 

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ηταν εκπληκτικα.πρωτη φορα ειδα με τοση διαυγεια τον ουρανο και προσπαθησα να εκμεταλλευτω το 5-ιντσο οσο γινεται περισσοτερο γιατι αν περιμενω απο την αθηνα και τα προαστια της,σωθηκα..παντως μπορω να πω οτι σε ενα βαθμο το καταφερα,εντοπιζοντας μετα απο πολυ κοπο και με τις πολιτιμες συμβουλες του ηλια,το πρωτο μου αντικειμενo: τον Μ101.

 

ηλια ειχες δικιο =D>

 

η χρηση κυαλιων για τον εντοπισμο ενος δυσκολου αντικειμενου οπως ο Μ101 με ισημερινη βάση και μαλιστα με 5-ιντσο,κρινεται απαραιτητη.μετα απο 1 ωρα μανιωδους αναζητησης,το εντοπισα :cheesy:

 

ευχαριστω ολους για την φιλοξενια στον εξοπλισμο τους

 

νικο θα στο πω και εγω : κανεις για δασκαλος, ..-- \:D/ \:D/

 

χαρηκα πολυ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα σε ολους.

Πρεπει κι εγω με την σειρα να ομολογησω οτι ολο αυτο που εζησα (για πρωτη φορα) ηταν εκπληκτικο! Δεν περιμενα οτι θα ηταν τοσο μαγευτικα. Χωρις να μπω σε λεπτομερειες, ειδα παρα πολλα που δεν περιμενα οτι θα εβλεπα ποτε :shock: . Πρεπει να πω ομως οτι εντυπωσιαστικα εξισου απο την φιλικη διαθεση οσων γνωρισα. Και χαιρομαι πολυ που γνωρισα ανθρωπους οπως ο Κος Νικος που μας εκανε πραγματικη ξεναγηση στον ουρανο! (Το 81 και 82 στο ιδιο πεδιο ηταν ονειρικα). Οπως ο Γιωργος που μας ειχε τριγυρω του συννεχεια και δεν εχασε το χιουμορ του και την ποιητικη του διαθεση :-note ουτε στιγμη! Οπως ο Βαγγελης με τον Δημητρη που μας βοηθησαν παρα πολυ με τις συμβουλες τους και την παρεα τους. Οπως τοσοι πολυ που χαιρονταν να μας δειχνουν απο τα τηλεσκοπια τους. Και φυσικα την Κατερινα :P που ηταν και η αιτια να παρω την αποφαση να ερθω στον Παρνωνα. Σας ευχαριστω πολυ ολους και ευχομαι να το ξαναζησω οσο πιο συντομα γινεται. =D>

Παρακαλαμε να μην βρεξει για να μην πνιγουμε...

παρακαλαμε να βρεξει να εχουμε νερο να πιουμε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ζ Η Λ Ε Υ Ω ! ! ! ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

 

Εβλεπα τον "ουρανο" την νυχτα απο Αθηνα και σκεφτόμουν:

"Πώς να ειναι τα παιδια επάνω τωρα"

 

ΚΑΙ ΓΩ! :-({|= :-({|= :-({|= ](*,) ](*,) ](*,) :-({|= :-({|= :-({|=

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ζ Η Λ Ε Υ Ω ! ! ! ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

 

Εβλεπα τον "ουρανο" την νυχτα απο Αθηνα και σκεφτόμουν:

"Πώς να ειναι τα παιδια επάνω τωρα"

Κώστα μας έλειψες πραγματικά.Κι'εσύ κι'ο Παναγιώτης ο Filiatra.Αντε να δούμε θα τα καταφέρουμε άλλη μία; [-o<

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και χαιρομαι πολυ που γνωρισα ανθρωπους οπως ο Κος Νικος που μας εκανε πραγματικη ξεναγηση στον ουρανο! (Το 81 και 82 στο ιδιο πεδιο ηταν ονειρικα). =D>

Φίλε Νίκο συνονόματε κι εγώ χάρηκα γνωρίζοντάς σας, όλα τα νέα παιδιά,και εύχομαι να είναι μια καλή αρχή για ν'ανταμώνουμε όλο το χρόνο.

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παίδες "ανέβασα" λίγες φωτό από τον Πάρνωνα στις Αστροφωτογραφίες - Αστρονομικές δραστηριότητες.

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ζ Η Λ Ε Υ Ω ! ! ! ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

 

Εβλεπα τον "ουρανο" την νυχτα απο Αθηνα και σκεφτόμουν:

"Πώς να ειναι τα παιδια επάνω τωρα"

Κώστα μας έλειψες πραγματικά.Κι'εσύ κι'ο Παναγιώτης ο Filiatra.Αντε να δούμε θα τα καταφέρουμε άλλη μία; [-o<

Φιλικά

 

](*,)' ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

 

Toν Αυγουστο ελπιζω να ειμαι εκει κ να τα ξαναπουμε \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

η χρηση κυαλιων για τον εντοπισμο ενος δυσκολου αντικειμενου οπως ο Μ101 με ισημερινη βάση και μαλιστα με 5-ιντσο,κρινεται απαραιτητη.μετα απο 1 ωρα μανιωδους αναζητησης,το εντοπισα :cheesy:

Δημήτρη, κάθε αρχή και δύσκολη! Εγώ αρχικά είχα χάσει την ψυχραιμία μου και είχα νευριάσει. Αν δεν είχαμε χρησιμοποιήσει ταυτόχρονα τα κυάλια σου, δεν επρόκειτο να βρίσκαμε τίποτα με αυτό το πολύ μικρό σκόπευτρο (συν ότι το είδωλο στο σκόπευτρο φαινόταν και ανάποδα και καθρεφτισμένο).

Τώρα που άρχισες να βρίσκεις μόνος σου αντικείμενα, θα εξοικιωθείς γρήγορα με το τηλεσκόπιο σου.

Να σημειώσω πάντως ότι στον Πάρνωνα και με κυάλια 40 χιλ. μπορεί να δει κανείς φοβερά πράγματα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και γώ πιστεύω ότι με τα παραδοσιακά finders, η εύρεση αντικειμένων είναι πάρα πολύ επίπονη. Όπως είπε και ο Ηλίας, είναι και ανεστραμένα.

Δεν έχω εμπειρία από άλλους τρόπους , και θα ήθελα να ρωτήσω αν ένα πράσινο laser, κάνει καλή δουλειά. Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς για finder?

Επίσης ποιές οι εντυπώσεις σας για τους RIGEL, TELRAD , και Sky Surfer "Red Dot" ? Κανένα συγκριτικό?

 

ΥΓ: ίσως πρέπει να ανοιχτεί καινούργιο θέμα για το παραπάνω να τα έχουμε συγκεντρωμένα (ίσως και να υπάρχει απο παλιά, δεν ξέρω )

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οποιος τολμα, ας ξαναχρησιμοποιησει green lazer στον Πάρνωνα...

ενώ κοντά του βρίσκεται γνωστος αντι-lazer-άς ! :-note :-note :-note

θα ανακαλύψει μέσα σ ένα δευτερόλεπτο... πως είναι να σου σπάει

το τύμπανο του αυτιού απ τις φωνές... :mrgreen:

 

Υ.Γ : Καλού κακού ας έχει προπονηθεί και στο τρέξιμο ώστε το κατοστάρι

να το κάνει κάτω απο 10 δευτερόλεπτα... :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκπληκτικη η εμπειρια του Παρνωνα!

 

Βεβαια ανεβηκα μονο Παρασκευη γιατι ειχα δουλεια το Σαββατο το βραδυ. Πολυς αερας αρχικα ο οποιος μας αποθαρρηνε στην αρχη αλλα μετα επεσε αισθητα. Ηρθε ομως το τσουχτερο κρυο. Ολοι θα καταλαβαν ποσο κρυωνα. Ειχα καταντησει σα καλογρια με τη κουβερτα δεμενη γυρω απο το κεφαλι μου :P

 

Ειχα ξεχασει σκουφια και γαντια στο εξοχικο μου! ](*,) ](*,)

 

Μαγεια!! μαγεια...

 

 

Απιστευτα ολα τα παιδια που γνωρισα απανω. Τρελη διαθεση. Φοβερη επαφη και ωραιο γελιο. Γιωργο θελω τα ποιηματα σου να τα εχω :P .. ο κ Βαγγελης με το LX50 απιστευτος. Φοβερη η ξεναγηση των προσκοπων δε συμφωνειτε ? :wink: οτι και να πω για το 15" του Αγγελου ειναι λιγο! Συγνωμη αν εγινα βαρος αλλα δε μπορουσα να αντισταθω ειδικα οταν ειδα το Μ51. Λυποθημια :mrgreen:

 

Συγνωμη που δε θυμαμαι αλλα usernameς και ονοματα προς το παρον. Παντως θυμαμαι προσωπα και ποσο απιστευτα περασαμε ολοι παρεα. Θα το επαναλαβουμε και οσοι θελουν μπορουν να ερθουν στο Κρυονερι . Θα βγαλω ανακοινωση. Ολο με παει πισω και δεν εχω ακομα συννενοηθει

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω περάσει κάνα πεντάλεπτο πάνω στο πληκτρολόγιο σκεπτόμενος πως να αρχίσω για να περιγράψω έστω και στο ελάχιστο την εμπειρία μου από αυτό το -παρατεταμένο για μένα- σαββατοκύριακο...

 

Σήμερα γύρισα λοιπόν από το ΚΑΤΑΣΚΟΤΕΙΝΟ βουνό του Πάρνωνα... Όπως θα φαντάζεται κανείς, η πρώτη και δυνατότερη εντύπωση που αποκομίζει κάποιος εκεί είναι η ομορφιά αυτού του ουρανού, καθώς και του κατάφυτου βουνού με τα πανύψηλα έλατα. Ομολογώ πως είμαι παιδί της πόλης και τέτοιο θέαμα, όσες εκδρομές και να έχω κάνει δεν εχω αντικρίσει ποτέ. Είναι πραγματικά επιβλητικό. Γιατί να μην μπορούμε να βλέπουμε αυτό το θέαμα από παντου;.... :?

 

Στη συνέχεια, η παρατήρηση... Όντας "αρχαριότατος" στον τομέα αυτό, έμεινα πολύ ευχαριστημένος από το "βάπτισμα του πυρός"... Τα αντικείμενα έδιναν και έπαιρναν μέσα στους προσοφθάλμιους χαρίζοντας μεγάλη ικανοποίηση και θαυμασμό! Προσωπικά δεν πίστευα ότι θα καταφέρουμε να δούμε τόσα πολλά, σκεπτόμενος ίσως πόσο δύσκολο είναι να εντοπίσεις αντικείμενα από τους φωτεινούς ουρανούς που έχουμε συνηθίσει. Εκεί πάνω όμως, στα 1400 μέτρα υψόμετρο, με το κοντινότερο χωριό στα 17 χιλιόμετρα τα πράγματα είναι διαφορετικά... Πολλά από τα messier αντικείμενα φαίνονται άνετα με το μάτι και καθιστούν την εύρεσή τους εύκολη και διασκεδαστική, ακόμα και απο εμένα που δεν είχα ξαναπιάσει ερευνητή στα χέρια μου!!

 

Last but not least, η μόνη εμπειρία που μπορεί να συναγωνιστεί και ίσως να ξεπεράσει την ομορφιά της παρατήρησης: Η παρέα!! vasiamits, Adam, KOTS, Stefanis Nikos (and bros), astrovox, Ελένη, Heal, quendi (και Ενάντια ;) ), Στέφανος Σοφολόγης, vtsamis( και κα. Κυριακή), giorgosgr (ε ντε λα μαγκεν...), Κατερίνα, Νίκος Τρεμούλης, PapGeo. (Συγγνώμη αν ξέχασα κάποιον..!) Με κάποιους περισσότερο, με κάποιους λιγότερο περάσμε όμορφες στιγμές που αξίζουν!

 

Πολλοί σε τέτοιες περιπτώσεις λένε ότι μια τέτοια όμορφη εμπειρία είναι ανεπανάληπτη. Εγώ λέω πως οπωσδήποτε πρέπει να επαναληφθεί!

 

Καλή αντάμωση! :cheesy:

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη, όρεξη και χρόνο να έχεις. Χρήματα ελάχιστα για τα απαραίτητα. Παρέα έχεις ήδη εξασφαλισμένη για χρόνια!

 

Λοιπόν, άλλη μια υπέροχη συνάντηση τελείωσε με τα γνωστά πολύτιμα σε παρατηρήσεις και συναισθήματα αποτελέσματα. Λυπάμαι που δεν βρήκα περισσότερο χρόνο να κουβεντιάσω με αρκετούς από εσάς, όσο θα ήθελα, αλλά βλέπετε κάθε βράδυ ήμουν συνήθως κολλημένος πάνω στο τηλεσκόπιό μου, που με ταξίδευε σε πλήθος όμορφων και ξεχωριστών αντικειμένων. Την ημέρα πάλι, υπήρξαν άλλα ενδιαφέροντα, που μου γέμισαν δημιουργικά τις ώρες. Σε αυτό ηθικός αυτουργός υπήρξε ο συνήθης ύποπτος rama, ο οποίος κατέβασε και πάλι το ΜΤΒ ποδήλατό του, αυτή την φορά όμως έπεισε, όχι μόνο τον Στέφανο Σοφολόγη, αλλά μεταξύ άλλων κι εμένα! Διαβάστε εδώ για τους άθλους μας: http://www.cyclist.gr/friends/viewtopic.php?t=4987&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

Φιλικά

 

Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο πραγματικά εγώ όταν σας είδα να ανεβαίνετε εκείνο τον κακοτράχαλο χωματοδρομο προς Πρ.Ηλία (οχι αυτόν εδώ στη γειτονιά, τον άλλον του Πάρνωνα! :P) έπαθα πλάκα!! Χαρά στο κουράγιο σας!!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι,

 

Ανέβασα μερικές φωτογραφίες στην κατηγορία Αστρονομικές δραστηριότητες..Βάλτε και εσείς τις δικές σας ώστε να δημιουργήσουμε ένα ωραίο album από τον φετινό Πάρνωνα!! Περιμένουμε την αναμνηστική που βγάλαμε όλοι μαζί!

 

Γιώργο και Άγγελε..νομίζω ότι προσπαθείτε να δημιουργήσετε ένα νέο είδος. Αυτό του αστροποδηλάτη!! Μακάρι να μπορέσω κάποτε να φέρω και το δικό μου ποδήλατο στο βουνό για να προστεθώ στην όμορφη παρέα σας!! :cheesy:

 

Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση στην φετινή εξόρμηση και πρέπει οπωσδήποτε να το αναφέρω είναι η παρουσία των γυναικών! Από το Σάββατο το βράδυ θυμάμαι και μετράω σίγουρα 12-13 γυναίκες! Μπορεί να ήταν περισσότερες ή να ήταν και άλλες την Παρασκευή. Άντε να αυξάνεστε..το χόμπι έχει ανάγκη και το αντίθετο φύλο! [-o<

 

Καλημέρα!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως η εμπειρία στον Πάρνωνα ήταν αξέχαστη. Σε αυτό δεν συνέβαλε μόνο ο υπέρλαμπρος ουρανός του Πάρνωνα (ναι, ήταν κατάφωτος από άστρα) αλλά και το πολύ καλο κλίμα της παρέας. Δεν θα μπώ σε περιγραφές, θα αφήσω τις εικόνες να μιλήσουν :

 

http://community.webshots.com/user/Starlancer303 (κλίκ στο αλμπουμ Mount Parnon 2006)

 

Παροτρύνω όλους τους νέους στο χώρο, να μην διστάσουν να έρθουν σε μια μελοντική εξόρμηση. Το κόστος είναι ελάχιστο και το κέρδος ανεκτίμητο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηταν για αλλη μια φορα φανταστικα.Πιστευω οτι η εξορμηση στον Παρνωνα ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στην Ελλαδα για ερασιτεχνες αστρονομους.

Δεν προλαβα να δω ολα αυτα που ηθελα,να ακουσω και να μαθω απο τους πολλους πλεον φιλους μου αρκετα περι αστρονομιας,να γνωριστω και με αλλους,καινουργιους φιλους.2 βραδιες ειναι πολυ λιγες.Μεγαλη μου χαρα που μπορεσα να συζητησω με το heal,ειναι σπανια για μενα η ευκαιρεια να συζηταω με επαγγελματιες αστρονομους(εκτος τον φιλο μου τον Ματσοπουλο),ο οποιος μου αφησε πολυ καλη εντυπωση ως νεος επιστημονας και ανθρωπος.

Τον Αυγουστο ορισμενοι θα ειμαστε απο την Τεταρτη 23/8 στον Παρνωνα,οποιος μπορει να ανεβει νωριτερα απο την Παρασκευη να ξερει οτι θα βρει παρεα(και τηλεσκοπια).:D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι επισης κατι αλλο που δεν εχει πει κανεις μεχρι τωρα στα κερδη αυτης της εμπειριας

 

Μαθαινεις τι σημαινει αληθινη ζωη. Γυριζεις πισω εκει που καποτε δεν ειχε ανακαλυφθει ο ηλεκτρισμος. Αντε να μαθαινουμε λιγο τι πως ζουσε καποτε ο κοσμος. Φυση, φυση, φυση..

 

Παρεα με κουκουβαγιες και σκιουρια

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

KOTS, άσε, ήρθα πάλι στην κωλο-Αθήνα και περνάνε τα μηχανάκια όλη την ώρα και μου παίρνουν τα αυτιά και ειλικρινά σκέφτομαι τον Πάρνωνα...!

 

Τελοσπάντων, ας μην πιάσουμε αυτή την κουβέντα τωρα γιατι... δεν τελειώνει ποτέ!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

KOTS, άσε, ήρθα πάλι στην κωλο-Αθήνα και περνάνε τα μηχανάκια όλη την ώρα και μου παίρνουν τα αυτιά και ειλικρινά σκέφτομαι τον Πάρνωνα...!

 

Τελοσπάντων, ας μην πιάσουμε αυτή την κουβέντα τωρα γιατι... δεν τελειώνει ποτέ!

 

Αντε παιδια.Ηρθε η ωρα να συνεισφερετε στην αποκεντρωση.ΠΙσω ολοι στα χωρια σας γιατι θα σβησουν απ τον χαρτη.

 

Κ απο ουρανο? :shock: :shock: :shock: :shock:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε vassiamits ουτε μια φωτο απο τηλεσκοπια! :roll:

 

Έχω μερικές αλλά δεν μου βγήκαν πολύ καλές. Βλέπεις η ψηφιακή μου, δεν είναι και η τελευταία λέξη της τεχνολογίας, και υπο συνθήκες χαμηλού φωτισμού το αποτέλεσμα δεν είναι τόσο καλό.

 

Προσωπικά το δικό μου τηλεσκόπιο αρκεί :D !!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης