Jump to content

Ερωτηση: LX90 συνδεση με laptop


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενας φιλος (βρεττανος) μου ζητησε να ψαξω για μια λυση στο εξης προβλημα. Θελει να ενωσει το LX90 που εχει με το φορητο υπολογιστη του, ο οποιος εχει μονο θυρες USB, ethernet και VGA, για ελεγχο του τηλεσκοπιου μεσω προγραμματος. Αντιλαμβανομαι οτι θα χρειαστει καποιου ειδους ανταπτορας. Η ερωτηση μου ειναι, οι χρηστες των LX90 πως ενωνονται με τα laptops τους και εαν εχει καποιος υποψην του ενα τετοιο ανταπτορα!

 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Αγαπιος

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γνωρίζω τι σύνδεση έχει το LX90, αλλά υποθέτω σειριακή ; Αν ναι, υπάρχουν κάτι αντάπτορες USB->Serial (περί τα 20 ευρο, ίσως και ποιό λίγο) που τους βρίσκει κανείς σε όλα τα καταστήματα υπολογιστών.

Ελπίζω να βοήθησα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι,ειναι η μονη λυση.Αν ψαξει στο δυαδυκτιο μαλιστα θα βρει πολλες προτασεις(USB -serial adapter).Το εχει και η Meade,αλλα ισχυει το γνωστο:το πληρωνεις χρυσο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη εχω τα συγκεκριμενα (Lx90 και usb->serial) πες του να ψαξει σε μαγαζι με ηλεκτρονικα ειδη (τυπου radioshack) και να παρει εναν τετοιο ανταπτορα. Επειτα να μην εγκαταστησει τον driver που παρεχει το καλωδιο αλλα αυτον που παρεχει η meade απο το site της και ολα ΟΚ.

Γιώργος Μπαλτόγλου

------------------------

8'' LX90 UHTC

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη εχω τα συγκεκριμενα (Lx90 και usb->serial) πες του να ψαξει σε μαγαζι με ηλεκτρονικα ειδη (τυπου radioshack) και να παρει εναν τετοιο ανταπτορα. Επειτα να μην εγκαταστησει τον driver που παρεχει το καλωδιο αλλα αυτον που παρεχει η meade απο το site της και ολα ΟΚ.

 

:mrgreen: =D>

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης