Jump to content

TS 20x80 - Triplet Objective έφτασαν.


Michalis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα με πολύ μεγάλη χαρά και αγωνία, (η οποία έγινε μεγαλύτερη έπειτα από την νίκη της Εθνικής μας εναντίον των 'πολύ' Αμερικάνων) πήρα τα TS 20x80 - Triplet από την UPS.

 

Πρώτη έκπληξη, το super βαλιτσάκι που τα συνόδευε. Όπως βλέπεται και από τις φωτογραφίες 1,2 και 3 αποτελεί ένα πολύ καλό αξεσουάρ.

 

Πρώτες εντυπώσεις και ένα σύντομο review, με την παρουσία και την πολύτιμη βοήθεια του Κώστα (Τον ευχαριστώ πολύ και για το τριποδο):

 

Από μηχανικής άποψης τα κιάλια φαίνονται στιβαρά και αρκετά εύχρηστα ακόμα και χωρίς τρίποδο λόγο του χαμηλού τους βάρους ~2,5 κιλά. Είναι βέβαιο όμως ότι ένα καλό τρίποδο είναι απαραίτητο εργαλείο. Το τρίποδο του Κώστα φαίνεται να κάνει πολύ καλή δουλειά. Είναι πολύ σταθερό και σχετικά μικρό έτσι ώστε να μετακινείτε εύκολα (το έφερε στο πίσω κάθισμα της μηχανής του :D )

 

Η χρωματική εκτροπή είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα, και απομένει να δώ έαν είναι εμφανής και το βράδυ με ουράνιους στόχους.

Οι φακοί φαίνονται να είναι fully multicoated όπως αναφέρεται και στις προδιαγραφές άλλωστε.

 

Γενικά μπορώ να πώ ότι είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την μέχρι τώρα απόδοση τους, πράγμα που περιμένω να επιβεβαιώσω και με κάποια βραδυνή παρατήρηση.

Για τα λεφτά τους (212 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά) πιστεύω ότι είναι μια άριστη επιλογή ακόμα και για έμπειρους , που δεν μπορούν να διαθέσουν πολλαπλάσια ποσά για καλύτερης ποιότητας κιάλια.

 

Αυτά προς το παρών, επιφυλάσσομαι για τις νυχτερινές εκτιμήσεις ...

 

Φιλικά Μιχάλης

5.thumb.JPG.e05779e2da6f614371b2f15226083eff.JPG

4.thumb.JPG.32e8b699c1216f0eb8d6a97d0c0505a8.JPG

3.thumb.JPG.cecd17e425899c364bab6f268e45aec1.JPG

2.thumb.JPG.52abcef4c67d13e24487c36c50c4e013.JPG

1.thumb.JPG.49acc8e4f1c0e7813c533639211eb5c9.JPG

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άντε μεγειά!! Το τρίποδο είναι α-πα-ραί-τη-το!! Βλέπω ο φίλος σου να μένει χωρίς τρίποδο μέχρι να αγοράσεις εσυ!! :P

 

Άντε, και καλές παρατηρήσεις!!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικα και καλές παρατηρήσεις! Περιμένουμε και περισσότερες εντυπώσεις...

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιχαλη μη μασας,χρησιμοποιησε το τριποδο οσο θες(ετσι κι αλλιως δε χαλαει ).Παντως δεν σε βλεπω να αποφευγεις τα (πολλα) εξοδα,γιατι στις 20Χ,οπως θα καταλαβες ηδη,ακομα και το μετριο τριποδο ειναι ανυποφορο.Και απο μια προχειρη ματια που εριξα γενικως στο ιντερνετ,... :-k :-k :-k .

Παντως οπως και τα κυαλια,ειναι κατι που αξιζει να επενδυσεις,γιατι ειναι αγορα life time.(θα παιρνεις και ωραια πλανα με βιντεοκαμερα σε τιποτα γεννεθλια ) :D :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, εντυπώσεις από μια γρήγορη σάρωση :

Έχω μείνει εντυπωσιασμένος από την απόδοση των κιαλιών. Τα άστρα φαίνονται σαν τελείες, με ελάχιστο αστιγματισμό στα άκρα του πεδίου, που όμως είναι σχεδόν απαρατήρητος.

Μου αρέσει ιδιαίτερα η αμεσότητα στην παρατήρηση. Σε 1΄τα έχω στήσει και κάνω βόλτες στον ουρανό!! :lol:

Νομίζω ότι δεν θα μετανιώσω καθόλου για την αγορά αυτή.

Τρίποδο εννοείται ότι θα πάρω, και μάλιστα καλό γιατί είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!

Θα ψάξω λίγο την αγορά και θα ήθελα την γνώμη σας όταν καταλήξω...

 

Αναμένεται και συνέχεια...

 

Καλό βράδυ...

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλοριζικα φιλε μιχαλη....καλες παρατηρησεις και καθαρους ουρανους...μια ερωτηση....ποιος ο λογος που τα αγορασες αφου ήδη εχεις ενα αρκετα καλο τηλεσκοπιο DOBSON. συνηθως πρωτα αγοραζεις κυαλια για να μαθεις τον ουρανο και μετα τηλεσκοπιο???!!!(οσον αφορα τις αστρονομικες παρατηρησεις))) :-k :-k
Δp*Δq > h / 4π(αρχή αβεβαιότητας)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα πηρε γιατι οποιος εχει Μερτσεντες,αγοραζει εκ των υστερων και ενα Σμαρτ για να κανει τη δουλεια του "on-off".Ειναι καθαρα θεμα ευκολιας,και οχι επιδοσεων,ή γνωσεων. 8) 8)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοτάξιδα... στ'αστέρια!

 

Σαφώς και θεωρώ τα κυάλια εκπληκτική επιλογή σε σχέση με το τηλεσκόπιο γιατι:

 

Είναι εύχρηστα! Όση ώρα θες να κάνεις πολική ευθυγράμμιση εγώ έχω σαρώσει τον τοξότη, τον Σκορπιό και έχω δει 3 νεφελώματα και μια ντουζίνα σμήνη.

 

Όσο αφορά την μεγέθυνση, λυπάμε που στο λέω αλλά οι Πλειάδες είναι πανέμορφες μέσα από μια μεγέθυνση 15χ. Τα κυάλια σου δίνουν εύρος και αίσθηση του γύρω χώρου αυτών που κοιτάς.

 

Και ναι δεν βλέπουν deep sky αντικείμενα γι αυτό έχεις φίλους με τηλεσκόπια!

 

***

Μην ξεχάσεις να πάρεις ενα red-dot finder, εμένα μόλις μου ήρθε το telrad το οποίο χωράει ίσα-ίσα πάνω στα 25χ100 μου για να αντικαταστήσω το χαλασμένο μου stelavue.

***

 

Η βάση είναι περίπλοκη υπόθεση στα μεγάλα κυάλια. Στα 8,5 κιλά που είναι τα δικά μου έχω 5,5 κιλά αντίβαρα σε μια βάση σχεδιασμένη στην Αμερική και κατασκευασμένη εδώ. Θα τραβήξω καλύτερες φωτογραφίες να την δεις.

 

Καλές παρατηρήσεις και καθαρούς ουρανούς

 

P8311900_small.jpg.7aec36bcca5d243ded955e31abeb498c.jpg

Εγώ με τα 25χ100 πάνω σε μια ιδιοκατασκευή. Απέναντι ένα μακ-6 :-)

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις γύρισα από Κρήτη, οπου και δεν είχα Ιντερνετ...

Φίλε Salvation, τα πήρα από Γερμανία (ΤS)(παραγγελία μέσω Ιντερνετ, και πληρωμή μέσω τράπεζας) και ήρθαν με UPS. Δεν έχω κανένα παράπονο από την όλη διαδικασία, τα πράγματα πήγαν έτσι όπως έπρεπε...

Φίλε tsirigas, νομίζω ότι με πρόλαβαν άλλοι... Αλλά αν θές την γνώμη μου τα κιάλια προσφέρουν αμεσότητα, απλότητα, μια αίσθηση 3-D παρατήρησης, και μεγάλο πεδίο ... Βλέπεις πιο φυσικά... Βέβαια θα μπορούσα να πάρω και ενα binoviewer :D

Φίλε, csot τα δικά σου είναι σαφώς μεγαλύτερα και πιο βαριά... Από ότι βλέπω η βάση σου είναι αρκετά καλή... Στην περίπτωση μου, νομίζω μια βάση σαν αυτή του Κώστα, είναι ιδανική.

Καλό χειμώνα σε όλους, και καλές παρατηρήσεις...

 

Φιλικά,

Μιχάλης

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μία καθαρότερη φωτογραφία της βάσης των 25χ100. Ακριβώς από πίσω η δεύτερη βάση, μια Dynatran για τα 15χ70 η οποία μπορεί άνετα να κρατήσει και 20χ80. Την πήρα από το www.amvona.com μέσω ebay γυρίζει κάθετα και εκτείνεται μέχρι 210cm

 

Η κεφαλή της βάσης είναι εδώ

http://www.amvona.com/v7/shop/?page=shop/flypage&view=1&product_id=2741

 

P9101925.jpg.de84db478bef58de2acbdfc3db55caee.jpg

από την τελευταία αστροβραδιά στην Κερά - Καλύβες - Χανιά

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης