Jump to content

Οι κινήσεις της Σελήνης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά νομίζω ταιριάζει με το θέμα, η σελήνη γιατί δεν περιστρέφεται γύρω από τον εαυτό της? Υπάρχουν κάποιες απαιτήσεις μάζας?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σεληνη περιστρεφεται γυρω απο τον εαυτο της φυσικα!

Απλως η διαρκεια περιστροφης της ειναι ιδια με την διαρκεια περιφορας της γυρω απο την γη.Λεμε πως ειναι παλιρροιακα κλειδωμενη.

Φαντασου πως εχεις σε ενα δωματιο ενα στρογγυλο τραπεζακι και γυρνας γυρω του ενω εισαι στραμενος προς αυτο. Οταν κανεις μια πληρη περιστροφη γυρω του εχεις ταυτοχρονα περιστραφει και γυρω απο τον εαυτο σου (εχεις δει ολο το δωματιο).

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σεληνη περιστρεφεται γυρω απο τον εαυτο της φυσικα!

Απλως η διαρκεια περιστροφης της ειναι ιδια με την διαρκεια περιφορας της γυρω απο την γη.Λεμε πως ειναι παλιρροιακα κλειδωμενη.

Φαντασου πως εχεις σε ενα δωματιο ενα στρογγυλο τραπεζακι και γυρνας γυρω του ενω εισαι στραμενος προς αυτο. Οταν κανεις μια πληρη περιστροφη γυρω του εχεις ταυτοχρονα περιστραφει και γυρω απο τον εαυτο σου (εχεις δει ολο το δωματιο).

 

Σωωωστος!! :D

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γιαυτό και βλέπουμε πάντα την ίδια πλευρά.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι όπως ο σφυροβόλος με τη σφύρα, τους συνδέει το σύρμα, μόνο που το "σύρμα" μεταξύ Γης - Σελήνης ειναι η βαρυτική έλξη
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόνο που η σφύρα δεν περιστρέφεται γύρω από τον εαυτό της...

 

λάθος.περιστρέφεται.εκτελεί 2 κινήσεις. την μεταφορική γύρω από τον άξονα του σφυροβόλου και την κυκλική γύρω από τον δικό της άξονα.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγώ άλλο θέλω να ρωτήσω: ποια είναι η επίδραση της περιστροφής της γης γύρω από το κεντρο μάζας του συστήματος γης-σελήνη; το κέντρο μάζας βρίσκεται στο εσωτερικό της γης και αλλάζει πολύ γρήγορα θέση, επειδή η γη περιστρέφεται πολύ πιο γρήγορα γύρω από τον εαυτό της,παρά γύρω από το σημείο αυτό.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς ρωτάς αλλά θα προσπαθήσω να μιλήσω γενικά.

Το κέντρο βαρύτητας Γη-Σελήνης είναι μέσα στη Γη στην ευθεία που ενώνει τα 2 σώματα. Συγκεκριμένα 2900 km από το κέντρο ή στο 75% της ακτίνας της Γης από το κέντρο.

Δεν νομίζω το κέντρο μάζας να αλλάζει θέση λόγω περιστροφής της γης. Εκτός και αν εννοείς το εξόγκωμα που δημιουργείται στη Γη λόγω έλξης από το φεγγάρι (μέχρι και 30 cm). Λόγω της περιστροφής αυτής το εξόγκωμα δεν είναι στην ευθεία των κέντρων αλλά λίγο πιο μπροστά. Το εξόγκωμα έχει κάποια μάζα άρα ασκεί και βαρύτητα, και τραβά τη Σελήνη μπροστά. Αυτό δίνει στη Σελήνη μεγαλύτερη τροχιακή ενέργεια. Τροχιά με μεγαλύτερη ενέργεια σημαίνει και τροχιά με μεγαλύτερη ακτίνα. Άρα η Σελήνη απομακρύνεται όπως είπαμε και πριν κατά 1 cm το χρόνο.

Φυσικά η Σελήνη έλκει το εξόγκωμα επίσης. Αφού είναι πιο πίσω η Σελήνη, το τραβάει προς τα πίσω και κάνει τη Γη να χάνει ταχύτητα. Η μέρα γίνεται μεγαλύτερη. Σε κάθε 100 χρόνια η μέρα γίνεται μεγαλύτερη κατά 0,002 sec, το έτος κατά 0,7 sec. Τελικά ο χρόνος περιστροφής θα πέσει τόσο ώστε το εξόγκωμα να είναι στη ευθεία των 2 κέντρων. Τότε ο χρόνος μιας περιστροφής της Γης θα είναι ίσως με το χρόνο περιφοράς της Σελήνης, και οι άνθρωποι στη Σελήνη θα βλέπουν πάντα την ίδια πλευρά της Γης!

Η Σελήνη έχει και αυτή εξογκώματα λόγω της έλξης από τη Γη. Ο ίδιος μηχανισμός λειτούργησε και στη Σελήνη. Λόγω όμως της πολύ μεγαλύτερης έλξης της Γης, η Σελήνη έχει ήδη "κλειδώσει".

 

Η εικόνα δείχνει 2 σώματα όπου το κέντρο βαρύτητας είναι μεσα στο μεγάλο σώμα. Κάντε κλικ πάνω της για να δείτε την κίνηση.

Orbit3.gif.6627c5594f568c2d1cf4a051b3b3cae9.gif

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά και σε ευχαριστούμε πολύ.

 

συνεχίζω να πιστεύω ότι το κέντρο μάζας του συστήματος γης-σελήνη κινείται στο εσωτερικό της γης.ο λόγος είναι απλός: η γη περιστρέφεται πιο γρήγορα γύρω από τον εαυτό της παρά η σελήνη γύρω από τη γη.επειδή λοιπόν αφήνει π'ισω τη σελήνη, μένει πίσω και το κέντρο μάζας του συστήματος γης-σελήνη το οποίο μοιάζει να περιστρέφεται στο εσωτερικό της γης.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης