Jump to content

Έχω Meade 114 GoTo. Τί να πάρω μετά;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ MEADE 114 GOTO ΠΟΥ ΕΧΩ.

ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΖΑΛΙΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ,ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ASTROVOX ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΟΡΙΑ

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ

rc 6"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καλύτερο θα ήταν να πάρεις ενα Dobson μεγαλύτερης (τουλάχιστον 8") διαμέτρου.Αυτό βέβαια αν είσαι διατεθιμένος να αποχωριστείς το GoTo!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο καλως ηρθες στο astrovox!εγω ξερεις οτι σου προτεινω ενα 8'-10' ιντσες ντομπσονιαν!και καλυτερα να αγορασεις καποιο επωνυμο και να το ψαξεις λιγο για να μην την πατησεις οπως εγω στην αρχη!!!! #-o

 

σε χαιρετω

κωστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πόσο καιρό το έχεις το MEADE ?

Ειναι μεν μικρής διαμέτρου αλλά δεν είναι και άχρηστο.

Δοκίμασε να το αξιοποιήσεις τώρα που το έχεις και αργότερα πάρε κάτι μεγαλύτερο.

Οπως σου απάντησα και στην άλλη ερώτησή σου, το Βιβλίο NIGHTWATCΗ θεωρείται <<ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ>>

 

(προσπάθησε να μη γράφεις με κεφαλαία, είναι σα να φωνάζεις)

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 6 ΜΗΝΕΣ,ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΟΠΩΣ BARLOW 2X ΠΡΟΣΟΦΘΑΛΜΙΟ 6,5MM ΦΙΛΤΡΟ ΗΛΙΟΥ ΚΤΛ

ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΨΑΧΤΩ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΤΟ ΥΠΑΡΧΩΝ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ.

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΔΗΜΗΤΡΗ

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ

rc 6"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και η δικη μου γνωμη ειναι να παρεις ενα dobson (8'' το λιγοτερο).Στηνεται σε 1 λεπτο και αρχιζεις αμεσως την παρατηρηση χωρις αλλες καθυστερησεις.Το κακο ειναι οτι δεν θα μπορεις να φωτογραφιζεις τιποτα περα απο Σεληνη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πες μας το budget σου και θα σου δωσω μια καλη λυση. Οπως επισης και τι θες να κανεις με το τηλεσκοπιο σου

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναλογως το κοστος φιλε μου,περιπου 500 ευρω. θελω κατι απλα για παρατηρηση.

 

Τρέχα τότε να πάρεις την απλή έκδοση του TS-GSO 10" απο την ΑΚΤΙΣ στα 495 € :!: :!: :!: :wink: 8)

 

http://www.aktistar.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τρέχα τότε να πάρεις την απλή έκδοση του TS-GSO 10" απο την ΑΚΤΙΣ στα 495 € :!: :!: :!: :wink: 8)

 

http://www.aktistar.gr

 

Σωστη γνωμη!

 

Αλλα γιατι δε περιμενεις να μαζεψεις κανενα λεφτακι παραπανω να πας να χτυπησεις το ιδιο αλλα σε ORION OPTICS? Και καλυτερη ποιοτητα και πιο γνωστη μαρκα τηλεσκοπιου. Και μετα οταν θα ξαναμαζεψεις χρημα χτυπας μια καλη βαση..

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλα λετε φιλοι μου,ισως ειναι καλυτερα να κανω λιγο υπομονη και να καταληξω σε αυτα που μου λετε.Πολυ καλες τιμες για τετοια τηλεσκοπια.Οσο αφορα τα κατοπτρα,πεζει ρολο η μαρκα?τι λετε?
rc 6"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαφως!!!! Το ιδιο ειναι να παιρνεις ORION OPTICS και το ιδιο ειναι να παιρνεις SKY WATCHER?

 

Bεβαια πρωτη και καλυτερη ειναι η TAKAHASHI αλλα δε μπορεις να ξοδεψεις 5.000.000 για ενα κατοπτρικο. Θα συμβιβαστεις με MEADE ή με ORION OPTICS. H ΜΕΑDE τελικα εχει καλα οπτικα στα καινουρια της τηλεσκοπια και πολυ καλες κατασκευες.

 

Για παραδειγμα εκει θα σκασεις κατι γυρω στα 1000 ευρω το πολυ. Αλλα θα παρεις τηλεσκοπιο μετριο προς καλο και οχι μετριο της μετριοτητας :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σαφως και παιζει μεγαλο ρολο!!!οτι πληρωνεις παιρνεις!τα gso δεν εχουν καποια επιστρωση! τα skywatcer εχουν κατοπτρα απο pyrex τα orion εχουν επιστρωσεις hilux λ-6!!!τα meade απο την αλλη εχουν Eπιστρώσεις αλουμινίου με προστατευτική επίστρωση φθορίου μαγνησίου. (μιλαω παντα για dobsonian!)

 

φιλικα

κωστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστα μη το συζηταμε τωρα. Θα συγκρινουμε τη GSΟ με τη MEADE??? αν ειναι δυνατον. Το δευτερο ειναι τηλεσκοπιο! Οχι παιχνιδι.. Οπως και η ORION OPTICS ειναι εξισου πολυ καλη εταιρια. Λιγο καλυτερη απο τη MEADE ισως..

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συγκρινουμε τη GSΟ με τη MEADE??? αν ειναι δυνατον. Το δευτερο ειναι τηλεσκοπιο! Οχι παιχνιδι..

 

Ε συγνώμη αλλά πάλι θα επέμβω στα λεγόμενα σου KOTS :!: Αν η TS-GSO είναι παιχνίδι τότε εγώ είμαι ο Neil Armstrong :!: Μα γιατί βιάζεσαι να βγάζεις αυθέρετα συμπεράσματα χωρίς να ξέρεις καλά :?:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου σ αυτο το χομπυ κρατιεμαι μια δεκαετια και βαλε και δοξα το Θεο ξερω πολλα πραγματα μιας κι απο τα 10 μου χρονια παρατηρω με τηλεσκοπιο και διαβαζω. Οκ εισαι ο Neil Armstrong :P

 

Βρε συ τι να συγκρινουμε τωρα?? τι λες?? θα βαλουμε τα GSO με τα MEADE και τα ORION OPTICS???

 

Δηλαδη ελεος ρε παιδια. Μιληστε... εδω ο κοσμος παει και σκαει λεφτα για να παρει ενα αξιολογο οργανο και οταν μιλαμε για λεφτα εννουμε για 10" γυρω στα 1000 euro και με 400 και 500 νομιζεις οτι πηρες τηλεσκοπιο της ιδιας ποιοτητας???

 

Σου επαναλαμβανω οτι δε τα εβγαλα αχρηστα και προς Θεου δε το κανω, εφ οσον ειναι μια εταιρια η οποια προμηθευει και αλλες με καποια οπτικα της. Αλλα για ονομα της Παναγιας μη συγκρινουμε ποιοτητες αλλων εταιριων που ειναι δεκαετιες στη παραγωγη.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα δεν είπα οτι τα GSO συγκρίνονται σε ποιότητα την Orion Optics (για την Meade δεν θα αναφέρω τίποτα αφού έχει μόνο καταδιοπτρικά και μιλάω καθαρά για κατοπτρικά).Αλλά έτσι όπως το είπες άφησες να εννοηθεί οτι είναι για πέταμα κάτι που δεν ισχύει.Έχεις σκεφτεί οτι ίσως κάποιοι δεν είναι διατεθιμένοι να σκάσουν 1000 € μόνο και μόνο για 8" και καταφεύγουν στην λύση της GSO :?: Εγώ είμαι ενας απο αυτούς και δεν έχω μετανιώσει δεόλου για αυτή μου την αγορά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περιμενεις αλλους λιγους μηνες, μαζευεις αλλα λιγα χρηματα και παιρνεις αξιολογο μηχανημα.

 

Αρα μη μου λες οτι δε ξερω καλα..

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, για να τελιώνει το θέμα, ο καθένας κάτι οτι νομίζει.Άλλος θα περιμένει μέχρι να μαζέψει το ποσό που απαιτείται για την αγορά ενός πολύ καλού τηλεσκοπίου με άριστα οπτικά και κάποιος άλλος με πολύ λιγότερα λεφτά θα πάρει κάτι επίσης καλό (οχι φυσικά στο επίπεδο του πρώτου) και θα είναι απόλυτα ευχαριστημένος με αυτό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα λογια μου ερχεσαι παλι. Η μονη διαφορα ειναι οτι εγω το θεωρω βλακεια να κανεις το δευτερο απο τη στιγμη που με λιγη υπομονη μπορεις να εχεις κατι πολυ καλυτερο. Thats all

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους! :D

KOTS καλέ μου φίλε εδώ είσαι πολύ λάθος!! [-X [-X [-X [-X

Πως λες βλακεία το να μη διαθέτει κάποιος χρήματα??? Μη ξεχνάμε πως υπάρχουν και χειροποίητα όργανα κλάσεις καλύτερα από τα Orion Optics και τα MEADE....

Με τη λογική σου ένας μαθητής που δεν έχει χρήμα και σπρώχνει 300 για TS-GSO είναι βλάκας που δε περιμένει 5 χρόνια (αν γίνει φοιτητής παίζει και παραπάνω) για να πάρει Orion Optics...

Άρα είμαι και εγώ βλάκας που πήρα δάνειο για 8άρι Orion Optics και δε περίμενα άλλα 5 χρόνια για να πάρω Obssesion, σωστά???

Φίλε μου με αυτή τη λογική θα φτάσουμε 50 και τηλεσκόπιο δε θα έχει αγοράσει κανείς μας!!!! :lol: :lol: :lol: ](*,)' ](*,) ](*,)

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης