Jump to content

Έχω Meade 114 GoTo. Τί να πάρω μετά;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου με αυτή τη λογική θα φτάσουμε 50 και τηλεσκόπιο δε θα έχει αγοράσει κανείς μας!!!!

 

Σωστος ο Αργυρης!

Αφηστε τις ατερμονες συζητησεις περι εξοπλισμου οι καινουργιοι παρτε τηλεσκοπια ΟΧΙ ακριβα κυαλια και παρατηρειστε!

Και εδω που τα λεμε αν με 300-350 ευρω παιρνει κανεις τηλεσκοπιο 8" ας παρει τηλεσκοπιο το ποσο μπορει ο καθενας να το διαθεσει λιγο πολυ!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν εννοουσα αυτο αλλα το θεωρω ανουσιο να μιλαμε αλλο γι αυτα απο τη στιγμη που εχω κανει τοσα post και δεν εχω περασει απ οτι φαινεται αυτο που θελω να πω.

 

Δεν ειπαμε να περιμενεις 5 χρονια. Αλλωστε γι αυτο οι περισσοτεροι πιανουμε μια δουλιτσα σε μικρη ηλικια και μαζευουμε το χαρτζιλικι μας.

 

Αντε bye παιδες :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό απόγευμα! :D

Το να μπορεί ο καθένας να δουλέψει σε μικρή ηλικία πάλι είναι κάτι που παίζεται... Η θέση σου Κώστα μάλλον αφορά το περιθώριο ολιγόμηνης αναμονής για μάζεμα 200-300 ευρώ παραπάνω.. Ναι, έτσι συμφωνώ, δεν έχει νόημα να πάρεις ένα φτηνό τηλεσκόπιο αν με 4-6 μήνες αναμονή μπορείς να πάρεις κάτι σαφώς καλύτερο... :wink:

Ο giorgosgr έχει δίκιο! Τα 300 ευρώ για ένα 8ιντσο κατοπτρικό είναι μια χαρά! Δεν είναι και τέλειο, τι πειράζει όμως?? Με λίγα βλέπεις πολλά! Και το ίδιο θα πω και για τα κιάλια: δε χρειάζεσαι κιάλια 300 ευρώ για να αρχισεις το ταξίδι στον ουρανό! Πολλοί "δουλεύουν" με κιάλια των 20-40 ευρώ για χρόνια μέχρι να πάρουν ένα πολύ καλό ζευγάρι..

Στο τέλος τέλος η τσέπη του καθενός ειναι διαφορετική.... :!:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια....ηρεμα.ΜΗΝ υποτιματε ορισμενα προιοντα επειδη ειναι φθηνα,και προπαντων,ΜΗΝ ΥΠΕΡΤΙΜΑΤΕ αλλα,επειδη ειναι ακριβα και επωνυμα.Ειναι πραγματικα αστειο,πολλες φορες να πληρωνουμε Αμερικανικες τιμες ,για Κινεζικα προιοντα.

Και φυσικα δεν τιθεται θεμα οικονομιας,μια που το ποσον που θα εκταμιευτει ειναι δεδομενο.Μιλαμε για την καλυτερη τοποθετηση χρηματων,και στην προκειμενη περιπτωση θα προτιμουσα Κινεζικες ιντσες,παρα Αμερικανικο ονομα(και μονο ονομα!).

Τωρα αν καποιος μπορει να καταλαβει την διαφορα στην εικονα συγκρινοντας ενα λ/4 και ενα λ/6,ειναι κατι που σηκωνει παρα πολυ συζητηση.

Στην προκειμενη περιπτωση δεν θα το σκεπτομουν δευτερη φορα,και θα επελεγα Κινεζικο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mου κάνουν εντύπωση τα παρακάτω ρε παιδιά:

1. Στο cloudynights διάβασα το εξής: Σε ένα astoroparty στην αμερική είχαν βάλει σε σειρά 3 τηλεσκόπια το 'ενα λ/4 το άλλο λ/8 και το τελευταίο πάνω από λ/10. Έβαζαν κόσμο τυχαίο να παρατηρεί μέσα από αυτά και να τα κατατάσει σε σειρά ποιότητας. Ο συγγραφέας έλεγε οτί το συντριπτικό ποσοστό μπορούσε να διακρίνει σωστά τη σειρά ποιότητας χωρίς κατ' ανάγκη να είναι έμπειρος στο αντικείμενο.

2. Γιατί οι αμερικανοί με τα τόσα αστροπαρτυ έχουν μια τόσο ανεπτυγμένη βιοτενία χειροποίητων οπτικών. Αν δεν άξιζε τον κόπο θα είχε τελειώσει η ιστορία εδώ και καιρό. Κανείς δεν είναι χαζός για να τα σκάει τσάμπα. Και ακόμα με τους μισθούς τους μιλάμε, για πολλά λεφτά για ένα 10-12αρι. Ειδικά με τα αστροπάρτυ που μπορείς να συγκρίνεις καμιά 15αρια τηλ μαζί.

3. Δεν κάνω αστροφωτογράφιση (μάλλον δεν έχω ιδέα!!!) αλλά έχω την παρακάτω απορία: Τι θα δούλευε καλύτερα ΄σε αστροφωτογράφιση: Ένα 12άρι λ/4 κινεζικο τηλεσκόπιο με μια Atik κάμερα ή ένα obsession/discovery/Zambuto με μια Tukam web σε ας πούμε άνω του μετρίου seeing?

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το S&T αντιθετως σε ερωτηση αναγνωστη πριν 1-2 τευχη λεει οτι με λ/2 και λ/8 ειναι απιθανο να διακρινεις οποιαδηποτε διαφορα σε βαθυ ουρανο.

Επισης σε παλιοτερο αρθρο που εχω αναφερει στομ παρελθον λεει πως ακομα και για πλανητες η διαφορα απο το λ/4 εως το λ/10 ειναι τοσο μικρη που μονο με τεστ διπλα διπλα απο εμπειρους παρατηρητες θα ειναι ορατη.

Πιθανοτατα τα τηλεσκοπια με καλυτερα οπτικα να ναι και ακριβοτερα πιο εξελιγμενα μοντελα και ο καθε ενας που παρατηρει να θεωρει πως δειχνουν και καλυτερα μονο επειδη τα βλεπει και εξωτερικα καλυτερα. Η αποψη του "μεσου" παρατηρητη δεν ειναι κατ αναγκην η σωστη. Πιστευω χωρις να μπορω να το αποδειξω πως αν πουν σε καποιον πως ενα τηλεσκοπιο εχει τελειο κατοπτρο χωρις να εχει και αυτος ο καποιος δεν ξερει θα "δει" ποσο καλο ειναι.

Εχω ακουσει πολλους να βλεπουν με μετριο seeing τον Δια απο μικρο και μεγαλο τηλεσκοπιο διπλα διπλα και να λενε πως ειναι καλυτερο το μικρο.. πραγμα που φυσικα δεν ισχυει.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σπυρο καλα τα λες,και το 5% των ερασιτεχνων που αποκτα ενα εξωτικο τηλεσκοπιο εχει τους λογους του.Κατι ξερει ομως και το υπολοιπο 95% και αποκτα τηλεσκοπιο"της σειρας"(οχι ομως "της δεκαρας").Το Ιδιο ισχυει και για τα αυτοκινητα π.χ. Και ειμαι σιγουρος οτι αν η διαφορα στην τιμη ηταν στοιχειωδως αναλογη με την ποιοτητα στην εικονα,τοτε θα ειχαν καθιερωθει στον χωρο τα λ/10 και τα υπολοιπα "ελιτ".Απλως θα ηταν λιγοτεροι οι ερασιτεχνες.Νομιζω πως αυτα τα τεχνικα χαρακτηριστικα, περισσοτερο εντυπωσεις προκαλουν παρα ουσια.Ενας γνωστος μου,εντυπωσιαστηκε (και αγορασε :D )ενα μεγαλο καταδιοπτρικο μονο και μονο γιατι εμαθε οτι στη μνημη του εχει 140.000 αντικειμενα!!!! :D.Μπορει τα 5.000 να μην του εφταναν,ουτε τα .....135.000.Μενει κι αυτος ομως μονιμα στην Αμερικη,και η αντιληψη ειναι καπως διαφορετικη. :D .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή στην Ελλάδα παρατηρείται έντονα το φαινόμενο, όλοι να είναι ειδικοί σε όλα και επειδή παρακολουθώ καιρό τώρα τις συζητήσεις του είδους "Τι να αγοράσω", θα πω και εγώ τη γνώμη μου:

 

1- Το να έχει κανείς μία σχετικά τεκμηριωμένη (θα έλεγα σοβαρή) άποψη για ένα ζήτημα, δεν είναι μία αυτοματοποιημένη διαδικασία επιφοίτησης. Θέλει χρόνο, κόπο και κυρίως ΔΙΑΒΑΣΜΑ (στη δική μας περίπτωση απαιτεί και πολές παρατηρήσεις - εμπειρία). Το ζητούμενο συνεπώς ίσως δεν είναι "τι τηλεσκόπιο να αγοράσω", εφόσον μάλιστα κάποιος έχει ήδη ένα τηλεσκόπιο τουλάχιστον 4'', αλλά "τι βιβλία να αγοράσω". Είμαι σχεδόν βέβαιος, ότι τα περισσότερα νεαρά ενεργά μέλη του forum δεν έχουν περισσότερα από 2 βιβλία, τα οποία είναι αμφίβολο εάν έχουν χρησιμοποιηθεί όπως πρέπει. To βιβλίο του Dickinson είναι το 1ο βιβλίο, όχι το μοναδικό, και από προσωπική εμπειρία, παρακολουθώντας το forum μπορώ να πω ότι ελάχιστοι το έχουν διαβάσει με προσοχή.

 

Ένα άλλο ενδιαφέρον ερώτημα είναι: έχω εξαντλήσει τις δυνατότητες του τηλεσκοπίου, που ήδη έχω? Γιατί π.χ. εγώ προσωπικά δεν έχω ακόμα εξαντλήσει τις δυνατότητες τοω κιαλιων μου (γι αυτό και πρόσφατα παράγγειλα σχετική με τα κιαλια βιβλιογραφία - binocular astronomy).

 

Σχετικά με τόν εστιακό λόγο, βλ. Dickinson σελίδα 80 (είναι αδύνατον να το χάσετε, το όλο θέμα είμαι μισή σελίδα).

 

2- Παρακολουθώ τις συζητήσεις για τα θηριώδη Dobson και ακόμα δε μπορώ να καταλάβω πόσο συχνά τα χρησιμοποιούν οι χρήστες τους και πώς τα μεταφέρουν. Επίσης, μιας και είμαστε, από όσο φαίνεται, κολημμένοι με τον Dickinson, μπορεί κάποιος να μας πει τι αναφέρει για τα Dobsonian (και για τον "πυρετό της διαμέτρου")?

 

3- Τον τελευταίο καιρό εξελίσεται μία ολόκληρη συζήτηση στο Forum σχετικά με τα προβλήματα της φωτορύπανσης ==> λίγες παρατηρήσεις σε δύσβατες τοποθεσίες. Υπάρχει ένα πρόβλημα εδώ, και η επιλογή του τηλεσκοπίου δε μπορεί να είναι ανεξάρτητη από τις συνθήκες περιβάλλοντος. Μήπως τελικά το καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό, που χρησιμοποιούμε περισσότερο - ακόμα και εάν αυτό είναι ... κιάλια (χιλιοειπωμένο αλλά ας το αναφέρουμε μία ακόμα φορά)?

 

4- Γιατί κανένας δεν ανατρέχει σε παλιότερες συζητήσεις, ούτε αναφέρεται κάποιο σχετικό link, δεδομένου του ότι σε αρκετές περιπτώσεις πολύ πιο έμπειροι παρατηρητές έχουν διατυπώσει απόψεις για το ίδιο ζήτημα?

 

Φιλικά, chder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ενα μεγαλο καταδιοπτρικο μονο και μονο γιατι εμαθε οτι στη μνημη του εχει 140.000 αντικειμενα!!!

 

Και 1.000.000 αντικειμενα να εχει ποια η διαφορα; Το θεμα ειναι ποσα μπορεις να δεις με το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο.. τα αντικειμενα ειναι στον ουρανο οχι στην μνημη του τηλεσκοπιου ...

Και ενα τηλεσκοπιο 5cm μπορεις να εχεις με οσα αντικεινμενα θελεις στην database.

Ανθρωποι που προσεγγιζουν το τηλεσκοπιο σαν ενα ακομα γκατζετ και οχι ως εργαλειο για να εντρυφυσουν στην ομορφια του ουρανου μου προκαλουν αηδια! ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΘΕΛΩ στον χωρο μας.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανθρωποι που προσεγγιζουν το τηλεσκοπιο σαν ενα ακομα γκατζετ και οχι ως εργαλειο για να εντρυφύσουν στην ομορφια του ουρανου μου προκαλουν αηδια! ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΘΕΛΩ στον χωρο μας.

Γιώργο, νομίζω ότι πρέπει να δέχεσαι τους άλλους όπως είναι.

Δεν σε ανάγκασε κανείς να τους κάνεις παρέα!

Κατά τη γνώμη μου το μεγαλύτερο δράμα των σημερινών ερασιτεχνών είναι η φωτορύπανση. Τι να το κάνω το 14", 18" κ.λ.π., όταν παρατηρώ από φωτορυπασμένο ουρανό?

Αντίθετα, από σκοτεινό ουρανό και με κυάλια 40χιλ. βλέπεις θαύματα!

Όσο για τα Dob, πραγματικά είναι υπέροχα τηλεσκόπια για βαθύ ουρανό και είναι πολύ πιο εύκολα στο στήσιμο. Εντάξει, πάνω από 10" είναι ογκώδη, όμως

και τα αντίστοιχα Schmidt Cassegrain είναι εξίσου ογκώδη και πιο βαριά - στηρίξεις, πηρούνια κ.λ.π. Επίσης τα Dob είναι πολύ πιο φθηνά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλια,που βρισκεις το παραξενο?Σε ολους τους χωρους δημιουργουνται "σχολες".Οι ιστιοπλοοι δεν παραδεχονται τους μηχανοκινητους κρουιζεραδες,οι παλαιοι καπεταναιοι χλευαζουν τους νεους ναυτικους που αφηνουν τους εξαντες και πλοηγουν με GPS,oι λατρεις του βινυλιου μισουν τα CD,mp 3,iPOD κλπ,και ενας σολιστας που εκφραζεται σε grande πιανο μισει τα συνθεσαιζερ.O καθενας επιλεγει οτι θελει (ή οτι μπορει),εχοντας ομως δεδομενη την ελξη για το στερεωμα (οσον αφορα εμας).

Επειδη μιλησαμε και για αποδοχη στην "παρεα",εγω προσωπικα αδιαφορω για τον εξοπλισμο εκαστοτε αστρονομου,και επικεντρωνω αποκλειστικα στην διαθεση για εμπρακτη συνεργασια και αλληλοβοηθεια.Μαλιστα,συνομιλω και διατηρω φιλικες σχεσεις με ανθρωπο που δεν εχει καν τηλεσκοπιο.Τον προτρεπω φυσικα να παρει σαν πρωτο τηλεσκοπιο ενα 8'' Ντομπ,τον αντιμετωπιζω 100% σαν ερασιτεχνη αστρονομο,και τελικα ανακαλυπτω(με ευχαριστηση)οτι δεν κατευθυνομαι ως προς την διαθεση μου απο εξοπλισμους(απλους ή συνθετους)αλλα απο την κοινη ελξη νυχτερινης "βολτας" 8).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη μιλησαμε και για αποδοχη στην "παρεα",εγω προσωπικα αδιαφορω για τον εξοπλισμο εκαστοτε αστρονομου,και επικεντρωνω αποκλειστικα στην διαθεση για εμπρακτη συνεργασια και αλληλοβοηθεια.

 

=D>

 

Ξεκολλατε ρε!

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη μιλησαμε και για αποδοχη στην "παρεα",εγω προσωπικα αδιαφορω για τον εξοπλισμο εκαστοτε αστρονομου,και επικεντρωνω αποκλειστικα στην διαθεση για εμπρακτη συνεργασια και αλληλοβοηθεια.Μαλιστα,συνομιλω και διατηρω φιλικες σχεσεις με ανθρωπο που δεν εχει καν τηλεσκοπιο.Τον προτρεπω φυσικα να παρει σαν πρωτο τηλεσκοπιο ενα 8'' Ντομπ,τον αντιμετωπιζω 100% σαν ερασιτεχνη αστρονομο,και τελικα ανακαλυπτω(με ευχαριστηση)οτι δεν κατευθυνομαι ως προς την διαθεση μου απο εξοπλισμους(απλους ή συνθετους)αλλα απο την κοινη ελξη νυχτερινης "βολτας" 8).

Συμφωνώ απόλυτα. Π.χ. τι να το κάνω αν ένας ερασιτέχνης έχει (ή δεν έχει) σπουδαίο εξοπλισμό, κάνει (ή δεν κάνει) άψογη δουλειά, αλλά δεν είναι συνεργάσιμος, ή είναι εγωπαθής? Προσωπικά κάνω τις επιλογές μου και σίγουρα δεν είναι δυνατό να ταιριάζω με όλους. Δεν ζούμε σε ουτοπία.

Από την άλλη πλευρά όμως δεν έχω το δικαίωμα να απαγορεύσω σε κανέναν να είναι στο χώρο!

Πάντως έχω διαπιστώσει ότι τα κοινά ενδιαφέροντα σε κάνουν να ταιριάζεις περισσότερο με ορισμένους.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ βασικο αυτο και δυστυχως πολλες φορες αντιμετωπισα αυτη τη συμπεριφορα στο παρελθον. Το ειχα πει και το λεω και τωρα ΔΥΣΤΥΧΩΣ καποιοι το κανουν καθαρα για ελιτιστικους σκοπους και να επιδειχθουν. Δυστυχως ετσι ειναι.

 

Τον Παρνωνα τον χαιρομαι περισσοτερο για τις συζητησεις και τη παρεα που κανουμε κυριως προς στο τελος της βραδιας και μετα για τη παρατηρηση που ριχνουμε.

 

Ειτε το θελουμε ειτε οχι εχουμε ενα εξαιρετικα ξεχωριστο χομπυ το οποιο λιγοι εως ελαχιστοι κατανοουν και θα πρεπει αν μη τι αλλο να ειμαστε ολοι μια παρεα και να βοηθαμε ο ενας τον αλλο. Δε χωρανε ουτε τα "εγω" ουτε οι βεντετισμοι τους οποιους δυστυχως τους εχω δει

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετα απο οτι ειδα που λεγατε,το πορισμα μου ειναι να κρατησω αυτο που εχω,και να πεσω με τα μουτρα στο διαβασμα.Παντως να σας πω να ξερεται οτι το χομπι αυτο το ηθελα πολλα χρονια,ασχετα με το οτι το ξεκινησα τωρα.Δεν το κανω για υποδειξω οτι ειμαι αστρονομος.Αντιθετως ειμαι τορναδορος και πολυ καλος μαλιστα.Δεν υπαρχει κανενας λογος να επιδειχθω,ουτε εγω,ουτε κανενας αλλος αρχαριος εδω μεσα.Ειναι δυνατον?Σε εσας που σας θεωρω δασκαλους?βλεπετε στην Ελλαδα μονο απο το internet μπορεις να μαθεις κατι.

φιλικα Γιωργος

rc 6"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι ρε Γιωργο.. δεν υπονοουσαμε κατι τετοιο προς Θεου :)

 

Απλα υπαρχουν καποιοι πολυ παλιοι στο χωρο τους οποιους τους γνωριζουμε ελαχιστοι σε σχεση με το πληθος των οσων υπαρχουν εδω μεσα οι οποιοι ειναι το λιγοτερο για να τους πετας πετρες. Καλαμι και αγιος ο Θεος..

 

Ας μη τα ζυζητησουμε καλυτερα..

 

Οτι θες εδω ειμαστε

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε chder γνωρίζουμε το φαινόμενο του "ξερόλα".. Θες να αναφερθείς σε κάτι/κάποιον συγκεκριμένο?? Γιατί μου φάνηκε σα κατηγορία έτσι όπως το έθεσες... :|

εννοείται πως αυτά που κατά καιρούς γράφονται σε νέους στο χώρο δεν είναι μια στάνταρ διαδικασία επιφοίτησης, είναι όμως κάποια πράγματα που προτείνονται από την πλειοψηφία ως προτιμότερα...

Το βιβλίο του Dickinson είναι μια εισαγωγή στο χώρο της ερασιτεχνικής αστρονομίας με πληροφορίες πολύ χρήσιμες στους νέους-φαντάζομαι συμφωνείς. Δε νομίζω να πιστεύει κανείς πως με 1-2 βιβλία ολοκλήρωσε τις γνώσεις του. Και εγώ όταν ήθελα να διαλέξω τηλεσκόπιο αγόρασα και το the astronomers backyard guide μιας και χρειαζόμουν περισσότερες πληροφορίες.. Το να αρχίσουμε να προτείνουμε άλλα δέκα βιβλία (που πολλά είναι γραμμένα στα Αγγλικά) αξίας αρκετών ευρώ (το backyard έκανε 80...) ποιόν θα βοηθήσει?? Ούτε τις τσέπες του καθενώς ξέρουμε ούτε τι ακριβώς χρειάζεται... Η επιλογή αυτή πρέπει πλέον να γίνεται από τον καθένα ξεχωριστά :!:

Το αν έχουν διαβάσει οι περισσότεροι (λες και τους γνωρίζεις προσωπικά) το βιβλίο του Dickinson με την προσοχή που εσύ θεωρείς κατάλληλη το αφήνω στη κρίση του καθενός. Απλά θα προσθέσω πως υπάρχουν και άτομα όπως ο Σάββας Χανλαρίδης που γνωρίζουν τις σελίδες ανά θέμα απέξω...

Εσύ μπορεί να πήρες κιάλια και να νομίζεις πως πρέπει να μείνεις στις 10 μεγενθύσεις για δέκα χρόνια... Τα όρια των κιαλιών σου μπορεί να σε ικανοποιούν προσωπικά ακόμα και για μια ζωή.. Είναι όμως μέγα λάθος να μένει κάποιος στάσιμος μέχρι να ξεζουμίσει τον εξοπλισμό που έχει! Μη ξεχνάς πως ως εξοπλισμός δε θεωρείται μόνο ο σωλήνας αλλά τα τρίποδα, οι διαρκώς εξελισόμενες στηρίξεις κτλ!! Συγνώμη που θα το θέσω έτσι αλλά η άποψή σου σα τιμωρία ακούγεται! ](*,) ](*,)

Θες να μάθεις πόσο συχνά παρατηρούν οι κάτοχοι μεγάλων dob?? Γιατί, σου είπε κανείς ότι όλοι έχουν μόνο το γίγαντα?? Πολλοί διαθέτουν ένα 6 ή 8, και το χρησιμοποιούν πολύ πιο συχνά από το θηρίο...Πως τα μεταφέρουν?? Απλό! Κανονίζουν με κάποιο φιλαράκι, το φορτώνουν στο αμάξι κα έφυγαν για σκοτεινή περιοχή!

Μίλησες για τον πυρετό της διαμέτρου.. Πλέον οι τιμές (ειδικά στα dob) έχουν πέσει τόσο που τσιμπάς 16άρι Orion Optics με 3150 ευρώ..... Και μη ξεχνάς πως όλοι προτείνουν για πρώτο ένα 8άρι...

Το φαινόμενο της φωτορύπανσης είναι δεδομένο. Ο Πάρνωνας όμως τελικά δεν είναι και τόσο μακριά.. 2 ώρες από Αθήνα είναι, δρόμο με άσφαλτο έχει, σκοτεινός είναι, παρέα υπάρχει πάντα...

Για κάποιους το καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό που θα τους προσφέρει δυνατές συγκινήσεις μόλις 5-10 φορές το χρόνο...

Συνθήκες περιβάλλοντος? πάρε διοπτρικό για πόλη (4 ίντσες αλλιώς πας για αποχρωματικό= τρελό χρήμα) και βλέπε στο μπαλκόνι σου κάθε βράδυ πλανήτες και Σελήνη(άντε, και το νεφέλωμα του Ορίωνα το χειμώνα..). Όταν ανεβεις στον Πάρνωνα και δεις κανα σφαιρωτό σμήνος από τους γιγαντες που προανέφερες θα μείνεις με το στόμα ανοιχτό! Αυτό παθαίνουν πολλοί ιδιοκτήτες μικρών και μετανιώνουν που δε πήρανε τουλάχιστον 8άρι κατοπτρικό για πρώτο...

Προσωπική μου άποψη είναι πως πλέον έχουμε ξεφύγει από τη λογική "ένα τηλεσκόπιο"... Πλέον λέμε "ένα για συχνή-καθημερινή παρατήρηση και ένα για το βίτσιο μας (διάμετρος, αποχρωματικό, ρομποτικό, κτλ). Και ΠΑΝΤΑ ένα ζευγάρι κιάλια μαζί!!

Γιατί, έχει υπογράψει κανένας συμβόλαιο να κάνει search και να δίνει links για χάρη άλλου?? Ή μήπως αυτός που έχει ανέβει στον Πάρνωνα 15 φορές έχει γνώμη που μετράει περισσότερο από κάποιον που ανέβηκε 5?? Όποιος ενδιαφέρεται πρέπει να ψάχνει και μόνος του φίλε μου..

 

ΥΓ καλό είναι να κρίνουμε αυτούς που προαπαθούν να βοηθήσουν, ακόμα καλύτερο είναι όμως να βοηθάμε και εμείς.. :!:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης