Jump to content

Αγορά προσοφθαλμίων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε siouxwwss έγραψες:

"Nodens, χωρίς να θέλω να φανώ αυταρχικός, νομίζω ότι είναι καλό να μην αλλάζουμε το θέμα ενός forum προς δική μας κατεύθυνση. Με ένα καινούργιο θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα. Δεν λέω για μία απλή διευκρίνηση όπως αυτή του gohan.

Νομίζω ότι καλό θα είναι να εισηγηθούμε μία τέτοια προτροπή και στους χειριστές του συστήματος. "

 

Το θέμα του forum "είναι αγορά προσοφθαλμίων". Είδες τον Nodens να ρωτάει για κάτι άλλο????? :-k :-k

ΔΕ χρειάζεται να ανοίξει καινούργιο θέμα γιατί συνδοιάζεται μια χαρά με το δικό σου. Μπορεί εσένα να μη σε βοήθησε και να το βρήκες περιττό-ίσως και να σε εκνεύρισε που κάποιος "άλλαξε τη ροή του θέματός σου", κάποιος άλλος όμως αξιοποίησε τη "διπλή" πληροφορία που πήρε... :!:

Με αυτή τη λογική και εσύ (και εγώ και όλοι!) θα μπορούσες να κάνεις αναζήτηση και να μην ανοίξεις καν αυτό το θέμα μιας και ανοίγει σχεδόν μια φορά την εβδομάδα παρόμοιο...

Προτροπή στους διαχειριστές να κάνουν τι? Να απαγορεύουν σε άλλους χρήστες να ρωτάνε μια πληροφορία έκεί που πρέπει??? :|

Με βρίσκεις αντίθετο σε όσα έγραψες σε αυτό το μικρό κομμάτι και δυστυχώς μου φάνηκες αυταρχικός.. :roll:

ΠΑΝΤΑ με σεβασμο και φιλική διάθεση...

 

Στο θέμα μας τώρα:

αν μπορέσεις να βρεις άτομα που έχουν αυτά τα προσοφθάλμια που σε ενδιαφέρουν και να κανονίσετε μια ομαδική παρατήρηση-σύγκριση εξοπλισμού, θα αποφασίσεις ΑΚΡΙΒΩΣ στο ποια σε καλύπτουν και τι θα αγοράσεις πρώτα...

Ο όρος "ότι πληρώνεις παίρνεις" ισχύει για τα καλά στα προσοφθάλμια... Για μια ακόμα φορά αυτό που θα προτείνω είναι υπομονή, πρώτα έλεγχος αν γίνεται με κάποιον που διαθέτει τον εξοπλισμό που θες πάνω ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ για να δεις αν σου κάνει και μετά αγορά με 100% ικανοποιητικά αποτελέσματα!!

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε siouxwwss έγραψες:

"Nodens, χωρίς να θέλω να φανώ αυταρχικός, νομίζω ότι είναι καλό να μην αλλάζουμε το θέμα ενός forum προς δική μας κατεύθυνση. Με ένα καινούργιο θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα. Δεν λέω για μία απλή διευκρίνηση όπως αυτή του gohan.

Νομίζω ότι καλό θα είναι να εισηγηθούμε μία τέτοια προτροπή και στους χειριστές του συστήματος. "

 

Το θέμα του forum "είναι αγορά προσοφθαλμίων". Είδες τον Nodens να ρωτάει για κάτι άλλο????? :-k :-k

ΔΕ χρειάζεται να ανοίξει καινούργιο θέμα γιατί συνδοιάζεται μια χαρά με το δικό σου. Μπορεί εσένα να μη σε βοήθησε και να το βρήκες περιττό-ίσως και να σε εκνεύρισε που κάποιος "άλλαξε τη ροή του θέματός σου", κάποιος άλλος όμως αξιοποίησε τη "διπλή" πληροφορία που πήρε... :!:

Με αυτή τη λογική και εσύ (και εγώ και όλοι!) θα μπορούσες να κάνεις αναζήτηση και να μην ανοίξεις καν αυτό το θέμα μιας και ανοίγει σχεδόν μια φορά την εβδομάδα παρόμοιο...

Προτροπή στους διαχειριστές να κάνουν τι? Να απαγορεύουν σε άλλους χρήστες να ρωτάνε μια πληροφορία έκεί που πρέπει??? :|

Με βρίσκεις αντίθετο σε όσα έγραψες σε αυτό το μικρό κομμάτι και δυστυχώς μου φάνηκες αυταρχικός.. :roll:

ΠΑΝΤΑ με σεβασμο και φιλική διάθεση...

 

Σ'ευχαριστώ πολύ. Με κάλυψες απόλυτα.

 

Φίλε siouxwwss δεν είχα καμία πρόθεση να κάνω "το δικό σου" thread "δικό μου". Συγγνώμη, αλλά πιστεύω πως η παρατήρηση σου ήταν τουλάχιστον άστοχη αν όχι αυταρχική. Υποτίθεται πως είμαστε μια κοινότητα που βοηθάμε ο ένας τον άλλο, στο κοινό μας hobby την αγάπη για τον ουρανό. Αυτά, δεν θέλω να επεκταθώ άλλο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι, δε νομίζω ότι υπήρχε κακή πρόθεση για αλλαγή θέματος.

 

Ας επανέλθουμε λοιπόν στη συζήτηση για τους προσοφθάλμιους.

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θα επεκταθώ στην αψιμαχία. Είμαι κάθετα αντίθετος. Εγώ τουλάχιστον θα φροντίσω να δείχνω το σεβασμό που θα ήθελα.

 

Για τους προσοφθάλμιους, καλύφθηκα και ευχαριστώ και πάλι.

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα.

Καταρχήν δεν υπάρχει αψιμαχία..

Κανείς δεν έχει να χωρίσει τίποτα με κανέναν. Ίσα ίσα που κάποια στιγμή μπορεί να παρατηρούμε και παρέα..

Το ξέρεις πως παίρνεις το σεβασμό που δίνεις... Δε σε έπιασε (και ούτε θα το κάνει) κανείς από "το λαιμό"... Μια παρέα είμαστε όλοι!

Καλό απόγευμα και ότι χρειαστείς (και μπορούμε να βοηθήσουμε) εδώ είμαστε! :D

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη τον 8 μμ "Υπεριων" ισως τον προοριζεις για πλανητικη κυριως παρατηρηση,θα σε κατευθηνα σε εναν ορθοσκοπικο.Για τους 21 και 13,προχωρα ανεπιφυλακτα(value for money).Αν νικησει ο......ματαιοδοξος μεσα σου,προχωρα και σε Naglers,γιατι ειναι απο τις περιπτωσεις που τα εξοδα πιανουν τοπο.

Φυσικα,στο θεμα προσοφθαλμια,σκεπτομαστε μακροπροθεσμα,και ισως αξιζει μια υπερβολη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι πως τον 8mm τον θέλω για πλανητική παρατήρηση. Δεν γνώριζα για ορθοσκοπικό και δεν ξέρω τι ακριβώς είναι. Τελικά αγόρασα χθες τoν 8mm & 21mm. Όσον αφορά τους Nagler φυσικά και θα ήθελα έναν αλλα είναι πολλά τα λεφτά για τώρα. Στο μέλλον σίγουρα θα αγοράσω (λογικά!). Τέτοιες αγορές μένουν για μια ζωή άλλωστε.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλα εκανες. Μια χαρα προσοφθαλμια και τελεια.

 

Αργοτερα παιρνεις Nagler να εχεις γιατι ειναι must στη βαλιτσα ενος ερασιτεχνη

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης