Jump to content

Αγορά προσοφθαλμίων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα SkyWatcher 130EQ2. Τα προσοφθάλμια που είχε στο πακέτο είναι αρκετά "μέτρια", οπότε καθίσταται πλέον μεγάλη ανάγκη να πάρω ένα σετάκι, τώρα που μάλλον ξαναμάζεψα λίγα χρήματα.

Επειδή δεν έχω εμπειρία, αν μπορείτε βοηθείστε.

Σκέφτομαι να πάρω τρία προσοφθάλμια: 40mm(22x),15mm(60x) και 10mm(90x) και ένα Barlow 2x. Όσο για τύπο, μάλλον Plossl.

Τι λέτε πρώτον για το σετ και δεύτερον τι έχετε να προτείνετε για τύπο/εταιρία/κατάστημα.

Οποιαδήποτε άλλη επείσης πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.

Ακόμα λέω και για ένα φίλτρο νεφελωμάτων και ένα Red Dot finder. Αξίζουν;

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα είναι ότι τα προσοφθάλμια θα κοστίζουν πολύ περισσότερο απ'όσο πήρες το τηλεσκόπιο... Βέβαια, θα σου μείνουν αν σκέφτεσαι στο μέλλον να αναβαθμιστείς σε κάτι μεγαλύτερο. Όσο για το red dot, σίγουρα βοηθάει πάρα πολύ, ειδικά αν ο ερευνητής σου δεν είναι και ο καλύτερος.

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά θα σου πρότεινα να πάρεις τα Hyperion της Baader. Ειμαι κάτοχος και μπορώ να πω οτι τα πολυ καλα οπτικά τους σε συνδυασμό με το μεγάλο πεδίο (68 μοίρες) είναι εξαιρετικά και ουδεμία σχέση έχουν με plossl "της σειράς" που δίνονται από την πλειονότητα των εταιρειών με τα τηλεσκόπιά τους. Υπάρχουν σε 21mm, 17, 13, 8, 5, 3.5 και για την απόδοσή τους πιστεύω είναι εξαιρετικά από άποψη τιμής - 99€ έκαστο. Φυσικά όλα εξαρτώνται από το ποσό που διαθέτεις. Οσο για barlow ο ultima της Celestron λαμβάνει πολύ καλές κριτικές από όλα τα μέλη του astrovox (και οχι μονο) και δεν έχεις λόγο να μη τον εμπιστευτείς ως ποιοτική αγορά.

Γιώργος Μπαλτόγλου

------------------------

8'' LX90 UHTC

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόσφατα αγόρασα το VIXEN LV ZOOM 8-24 (AKTIS 175 euro).

Xωρίς να έχω μεγάλη εμπειρεία νομίζω ότι έχει πολύ

καλό contrast και καλύπτει μια μεγάλη γκάμα απο

επιθυμητές μεγεθύνσεις.

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακόμα λέω και για ένα φίλτρο νεφελωμάτων και ένα Red Dot finder. Αξίζουν;

 

Εγω παρηγγειλα σημερα απο το Πλανηταριο ενα φιλτρο νεφελωματων και συγκεκριμενα το VHC-S της Baader.Εχω ακουσει οτι θα δω μεγαλη διαφορα.

Οσο για το Red Dot finder δεν νομιζω οτι σου χρειαζεται.Σιγουρα ειναι καλο αλλα οχι απαραιτητο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ένα SkyWatcher 130EQ2. Τα προσοφθάλμια που είχε στο πακέτο είναι αρκετά "μέτρια", οπότε καθίσταται πλέον μεγάλη ανάγκη να πάρω ένα σετάκι, τώρα που μάλλον ξαναμάζεψα λίγα χρήματα.

Επειδή δεν έχω εμπειρία, αν μπορείτε βοηθείστε.

Σκέφτομαι να πάρω τρία προσοφθάλμια: 40mm(22x),15mm(60x) και 10mm(90x) και ένα Barlow 2x. Όσο για τύπο, μάλλον Plossl.

Τι λέτε πρώτον για το σετ και δεύτερον τι έχετε να προτείνετε για τύπο/εταιρία/κατάστημα.

Οποιαδήποτε άλλη επείσης πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.

Ακόμα λέω και για ένα φίλτρο νεφελωμάτων και ένα Red Dot finder. Αξίζουν;

Το 1ο που πρέπει να πάρεις -χωρίς συζήτηση- είναι το red-dot.

Οι hyperion που προτείνουν τα παιδιά είναι πολύ καλοί φακοί

και μάλλον καλύτερη επιλογή από ploessl.

Επίσης, αν πάρεις φακό 40mm, να ξέρεις ότι το exit pupil θα ανέβει στα 6mm

περίπου, που σημαίνει ότι πρέπει να παρατηρείς σε πολύ σκοτεινή περιοχή,

αλλιώς θα είναι σαν να χάνεις "ίντσες", επειδή η κόρη του ματιού σου δεν

θα μπορεί να ανοίξει τόσο.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόσφατα αγόρασα το VIXEN LV ZOOM 8-24 (AKTIS 175 euro).

Xωρίς να έχω μεγάλη εμπειρεία νομίζω ότι έχει πολύ

καλό contrast και καλύπτει μια μεγάλη γκάμα απο

επιθυμητές μεγεθύνσεις.

 

Εδώ θα διαφωνήσω :!: Η ποιότητα αυτού που λες δεν συγκρίνεται με αυτή των άλλων προσοφθάλμιων Plossl.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι μια συσκευούλα που τοποθετείται πάνω στο τηλεσκόπιο και προβάλει μια κοκκινη κουκίδα πάνω σε ένα τζαμάκι. Εσύ κοιτάς μέσα από αυτό το τζαμάκι, χωρίς καμία μεγέθυνση, και όταν η κουκίδα πέσει πάνω στο αστέρι που ψάχνεις, τότε (αν το red dot) είναι καλά ευθυγραμμισμένο, το αστέρι που πέφτει πάνω στην κουκίδα θα βρίσκεται στο κέντρο του ερευνητή και του προσοφθαλμίου σου. 8)

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί κάποιος να μου πει τη γνώμη του για το συγκεκριμένο κιτ της Celestron, Eyepiece & Filter Kit 1.25

 

http://www.astronomy.gr/detail.cfm?ID=776

http://www.celestron.com/c2/product.php?CatID=42&ProdID=271

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί κάποιος να μου πει τη γνώμη του για το συγκεκριμένο κιτ της Celestron, Eyepiece & Filter Kit 1.25

...

Ότι πληρώνεις, παίρνεις. Το είχα για ένα χρόνο και με βοήθησε στα πρώτα μου βήματα, ύστερα κατάλαβα τι σημαίνει καλός προσοφθάλμιος φακός.

Οι 32mm και 15mm δεν είναι άσχημοι ploessl, αλλά οι μικρότεροι...

Τα φίλτρα είναι ελάχιστα χρήσιμα και μόνο για πλανήτες, ο barlow μπορεί

να σου βγεί καλός, μπορεί και όχι -υπάρχει διακύμανση στην ποιότητα από

κομμάτι σε κομμάτι.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί κάποιος να μου πει τη γνώμη του για το συγκεκριμένο κιτ της Celestron, Eyepiece & Filter Kit 1.25

...

Ότι πληρώνεις, παίρνεις. Το είχα για ένα χρόνο και με βοήθησε στα πρώτα μου βήματα, ύστερα κατάλαβα τι σημαίνει καλός προσοφθάλμιος φακός.

Οι 32mm και 15mm δεν είναι άσχημοι ploessl, αλλά οι μικρότεροι...

Τα φίλτρα είναι ελάχιστα χρήσιμα και μόνο για πλανήτες, ο barlow μπορεί

να σου βγεί καλός, μπορεί και όχι -υπάρχει διακύμανση στην ποιότητα από

κομμάτι σε κομμάτι.

 

OK! Σε ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καποτε μου ειχε πει καποιος.

Εξυπνος ειναι αυτος που μαθαινει απ τα λαθη του.Αλλα ακομη ποιο εξυπνος ειναι αυτος που μαθαινει απ τα λαθη των αλλων.

Γι αυτο κι εγω μαθαινω απ τα λαθη των αλλων κ δεν προκειτε να παρω ποτε κιτ προσοφθαλμιων.Οι πολυ μπασμενοι στο αθλημα λενε μακρια απο κιτ.Καλυτερα εναν ακριβο κ καλο προσοφθαλμιο παρα 10 μετριους

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγω αργα το καταλαβα αλλα δε πειραζει! Οποιος μαθαινει απο τα λαθη του αυτα του γινονται κτημα ενω στη περιπτωση που λες καποια στιγμη θα τη κανεις τη πατατα αφου δεν εχει συμβει σε σενα τον ιδιο.

 

Δεν ειναι θεμα κιτ. Ειναι θεμα καθαρα εταιριας και πολιτικης. Αν η Tele vue εβγαζε ενα κιτ με τους Nagler σε τιμη προσφορας 1000 ευρω τοτε το κιτ αυτο θα ηταν κατι το ΤΡΟΜΕΡΟ.

Oμως τα κιτς των συγκεκριμενων εταιριων οι οποιες δεν εχουν και τα καλυτερα οπτικα συμφωνω οτι ειναι για αρχαριους καθαρα και οχι οπως απολυτα σημειωσες "οι μπασμενοι λενε μακρια"!

 

Μεγα λαθος η παραπανω κουβεντα. Ενας αρχαριος, ο οποιος δε καταλαβαινει τη διαφορα ποιοτητας που δινει ο Meade απο τον Celestron και τον Tele vue, θα εκανε κρα για ενα τετοιο βαλιτσακι σε τιμη ευκαιρας με πολλες μεγεθυνσεις. :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι θεμα καθαρα εταιριας και πολιτικης. Αν η Tele vue εβγαζε ενα κιτ με τους Nagler σε τιμη προσφορας 1000 ευρω τοτε το κιτ αυτο θα ηταν κατι το ΤΡΟΜΕΡΟ.

Παρακαλα να μην βγαλει τετοιο ποραγμα γιατι με βλεπω κ για αλλο δανειο

:cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

To αρχαριος το εχω ακουσει πολλες φορες εδω κ για να ειμαι ειλικρινης δεν το καταλαβαινω.Σε λιγο καιρο ο αρχαριος θα ειναι εμπειρος κ θα ψαχνεται για καλυτερα προσοφθαλμια.Γιατι λοιπον να μην επενδυσει απ την αρχη σιγα σιγα σε καλα προσοφθαλμια?

 

Για μενα το αρχαριος μεχρι ενα βαθμο ισχυει μονο στην περιπτωση της αγορας τηλεσκοπιου.Εκει σωστα καποιος πρεπει να κανει μετρημενες κινησεις γιατι μπορει να βρεθει μ ενα ακριβο οργανο που τελικα να μην το θελει κ να δυσκολευεται να το πουλησει.Αν ομως δει πως του ταιριαζει το αθλημα τοτε πρεπει(παντα κατα την ταπεινη μου γνωμη) να επενδυει μονο σε καλα αξεσουαρ που θα του μεινουν.

Βεβαια υπαρχει κ ο παραγωντας τσεπη που πρεπει να λογαριαζει κανεις.Γι αυτο κ πιο πανω ρωτησα τον siouxwwss ποσα χρηματα διαθετει

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω με τον Παναγιωτη, μετα την αγορα του επιθυμητου τηλεσκοπιου, λεξεις όπως "αρχαριος" και "ξεκινημα" δεν πρεπει να τις λαμβανουμε υποψη για τον υπολοιπο εξοπλισμο. Καλο ειναι να αγοραζουμε το καλυτερο για το τηλεσκοπιο και φυσικα την τσεπη μας.

 

:wink:

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψιλοδιαφωνω στο σημειο οτι πρεπει να παιρνουμε το μεγαλυτερο τηλεσκοπιο. Οσο να ναι οταν εισαι αρχαριος δε μπορεις να παιρνεις οτι σου κατεβει δε πα να χεις τα τρελα λεφτα γι αυτη τη δουλεια.

 

Δε ξερεις αν θα σου αρεσει. Κι επειτα δεν εχει καμια γοητεια να πας κατευθειαν στις 16" για παραδειγμα. Θα το σπασεις και τζαμπα τα λεφτα. Η φροντιδα και η εκμαθηση ενος τηλεσκοπιου ειναι τα βασικοτερα στανταρντς που πρεπει να εχει καποιος για να περασει απο το σταδιο του αρχαριου στο σταδιο του σοβαρου ερασιτεχνη.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά εμένα που η οικονομική κατάσταση τώρα δεν είναι και στα καλύτερα της, θα έλεγα οτι οι Plossl δεν με χαλάνε καθόλου.Μάλιστα πιστεύω οτι είναι υπερβολικό να διαθέσεις ενα πολύ μεγάλο ποσό μόνο για προσοφθάλμιους.Τώρα αν κάποιος επιθυμεί να έχει τον "τέλειο" εξοπλισμό θα κάνει μεγάλη αγορά αλλά, δεν είναι δα και τόσο μεγάλη η διαφορά απο τους Plossl σε σχέση με τους "καλούς" που να αξίζει...δάνειο :roll: !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν λεμε για το μεγαλυτερο τηλεσκοπιο, λεμε για το επιθυμητο τηλεσκοπιο , αυτο που νομιζει ο καθενας και δη ο νεος στον χωρο (για να μη λεμε συνεχεια αρχαριος) οτι ειναι καταλληλο για την παρατηρηση του. απο εκει και περα, η επενδυση για αυτο το οργανο πρεπει να ειναι η καλυτερη δυνατη χωρις συμβιβασμους, και παντα προσιτη οικονομικα.

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά θα αγοράσω αύριο τα BAADER HYPERION 21 mm & 8 mm. Η τιμή τους είναι προσιτή (πόσο μάλλον για φοιτητή :wink: ) και η ποιότητα τους αρκετά καλή απ'ότι έχω διαβάσει (ειδικά για τα λεφτά τους).

 

Τι λέτε κι εσείς?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκεψου οτι εγω εχω το κιτ της ΜEADE και δε το χρησιμοποιω μετα την αγορα του HYPERION 13mm!!

 

Ειναι απλα φανταστικοι! Ευλογια! [-o<

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ και πάλι όλους.

Θα προσπαθήσω να κάνω την τσέπη να "χωρέσει" έστω 2 Baader Hyperion και ας μείνει απέξω και ο Barlow, αν και μάλλον κλείνω προς Super Plossl της SkyWatcher ή Plossl της Celestron (E-Lux ή Omni).

Τι λέτε μεταξύ αυτών των μοντέλων; Οι SkyWatcher αξίζουν;

 

Τώρα επί αυτών που απαντήθηκαν:

1) Ευχαριστώ ιδιαιτέρως geobalt και MARINOS για τις τόσο καίριες και περιεκτικές απντήσεις. Θα τα λάβω υπόψη.

 

2) filiatra το τηλεσκόπιο αν κατάλαβες και από τις μεγεθύνσεις, έχει εστιακή απόσταση 900mm και άρα εστιακό λόγο f7.

 

3) Nodens, χωρίς να θέλω να φανώ αυταρχικός, νομίζω ότι είναι καλό να μην αλλάζουμε το θέμα ενός forum προς δική μας κατεύθυνση. Με ένα καινούργιο θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα. Δεν λέω για μία απλή διευκρίνηση όπως αυτή του gohan.

Νομίζω ότι καλό θα είναι να εισηγηθούμε μία τέτοια προτροπή και στους χειριστές του συστήματος.

 

Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μην πρόσβαλα κανέναν με το τελευταίο.

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ και πάλι όλους.

Θα προσπαθήσω να κάνω την τσέπη να "χωρέσει" έστω 2 Baader Hyperion και ας μείνει απέξω και ο Barlow, αν και μάλλον κλείνω προς Super Plossl της SkyWatcher ή Plossl της Celestron (E-Lux ή Omni).

Τι λέτε μεταξύ αυτών;

 

Ναι είναι πραγματικά σωστό να κάνεις καλές αγορές εστω και αν χρονικά σε πηγαίνει πίσω. Για τους Plossl να ξέρεις ότι είναι εντάξει για πλανητική παρατήρηση (για deepsky δυστυχώς δεν έχουν το ευρύ πεδίο που προσφέρουν άλλοι τύποι). Γνώμη μου είναι αν πάρεις εν τέλει plossl να πάρεις με λίγα mm, δηλαδή μεγάλο zoom ώστε να τους προορίσεις για πλανητική περισσότερο παρατήρηση.

Πάντως θεωρώ ότι ο plossl είναι συμβιβασμός - και οπτικά και οικονομικά.

Από αυτούς που αναφέρεις, ο omni της Celestron είναι λίγο καλύτερος από τους άλλους.

Γιώργος Μπαλτόγλου

------------------------

8'' LX90 UHTC

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τους Super Plossl της SkyWatcher δε εχεις προβλημα.

Εχω τον 6.3 mm κσι ζοριζω τον Ερασμιο(το τηλεσκοπιο) πανω απο τη μεγιστη θεωρητικη του μεγεθυνση και ξετρελαθηκα οταν ειδα με αυτο το φακο τον Δια .Τωρα για το APO που γραφει το κουτακι του θα σε γελασω .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης