Jump to content

Αλλη μια επενδυση...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα ειχα την ευχαριστηση, να πληροφορηθω, οτι εφτασε η παραγκελια μου στην αθηνα.... Παραγγελία: ΗΕQ5 - Δαχτυλιδια στηρηξης - Celestron nextimage CCD - Baader planitarium UHC (φιλτρο νεφελωματων) - Baader planitarium IR\UV (φιλτρο αποκοπης υπερυθρων) - σεληνιακό φιλτρο (Δωρο απο το πλανηταριο)....

 

Ας αρχισει η αστροφωτογρφηση.... :mrgreen:

 

Υ.Γ Εννοείται ακουω σχόλια και συμβουλες για τις αγορες μου... O:)

Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραιοτατα ! Μπραβο !

 

Λογικα θα εχεις κανα νευτωνιο για να παρηγγειλες δαχτυλιδια .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικα όλα! Μόλις χρησιμοποιήσεις την neximage κάνε τον κόπο να γράψεις εντυπώσεις και τα συναφή - κάτι σαν mini review.

Γιώργος Μπαλτόγλου

------------------------

8'' LX90 UHTC

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ισως να θες και το focal reducer για τη NexImage . Κι εγω αυτη εχω αλλα αυτο δε το εχω παρει ακομη .
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

haha αν δεν κανω λαθος 8'' ντοπσον δεν εχεις?Πανω στην HEQ5 θα κανεις θαυματα!Καλοριζικη και καλες αστροφωτογραφιες! :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 8" έχει.

Για την neximage δεν χρειάζεται focal reducer αφού είναι για πλανητική φωτογράφιση, ίσα-ίσα που θέλει barlow. Για Σεληνιακή κ Ηλιακή κάνεις ωραιότατο μωσαικό κ βγάζεις φωτό μεγάλης ανάλησης.

 

Καλή επιτυχία Δημήτρη.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

hahas, οπως βλεπω απο την ηλικια σου εισαι ενας εκκολαπτομενος Αστροφωτογραφος. Σε λιγα χρονια απο τωρα θα εχουμε τις καλυτερες φωτογραφιες δικες σου. Σου ευχομαι καλο μερακι και πολλη υπομονη, στις προσπαθειες σου. Μην απογοητευτεις στην αρχη. :wink:

 

Φιλικα

Κωστας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετσι μ αρεσει να βλεπω τα παιδια αυτα. Οσο να ναι κι εγω τα 16 μου τα αναπολω παρα πολυ. Και γενικα τη μικρη ηλικια. Οχι οτι ειμαι κανας μεγαλος. 21 ετων ειμαι κι εγω. Παιδακι ακομα αλλα οσο να ναι οι ηλικιες αυτες εχουν αυτο το κατι που χανεται με το που μπεις στο πανεπιστημιο. :(

 

Ετσι λοιπον οταν ακουω παιδακια να ασχολουνται με αυτα χαιρομαι που εχουν ξεφυγει απο τη βλακεια και την ηλιθιοτητα του γυρω κοσμου. Του κλασικου στερεοτυπου που θελει το νεο ανθρωπο καθηλωμενο στα εφικτα και ευκολα. Βλεπω παιδακια που ο μονος τους στοχος ειναι να βρισουν και να μαγκεψουν μεσα απο το διαδυκτιο σε συζητησεις ανευ ουσιας (ενα παραδειγμα τυχαιο αναμεσα στα εκατονταδες). Ετσι ειναι η νεολαια δυστυχως. Διχως ενδιαφεροντα, κατευθυνομενη πληρως, ολιγαρκης και διχως ονειρα και στοχους.

 

Τα λεω αυτα επειδη, οσο να ναι, το χομπυ μας ειναι πολυ ξεχωριστο και απαιτειται ενα υποβαθρο νοημοσυνης για να ασχοληθεις. Αλλα δυστυχως απαιτειται και θαρρος για να το πεις προς τα εξω. Θα σε παρουν με τις πετρες οι μικρομυαλοι.

 

Μακροσυρτο μεν post αλλα το ευχαριστηθηκα.. :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαρηστω παρα πολυ, ολους για τα καλα σας σχολεια, και να δηλώσω ρητα, οτι συμφωνω 1000% με αυτα που εγραψε ο ΚΟΤS για την κατασταση που επικρατη αυτη τη στιγμη σε μας τη νεολεα ](*,) ....

 

Πολυ συντομα (σημερα το βραδυ) θα δειτε τις πρωτες μου φωτο (και σχολεια για την nextimage) :wink:

 

Y.Γ Σαββα το Skywatcher DOB 8" εχω...

Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα εχω ολα απο χθες, μετα απο καποιες επιπλοκες... Τωρα, για την στηρηξη, αθοριβη, αλλα τοσο μεγαλη που οταν εχω το τηλεσκοποιο πανω, και στοχευω καπου ψηλα, το προσοφθαλμιο παει σε θεσεις που χρειαζομαι σκαλα για να το φτασω.... Τι μπορω να κανω για αυτο?? Επισις, υπαρχει περιπτωση να χαλαει το guiding λογο κακης τροφοδοσιας? Εχω ενα μετασχηματηστη που δινει 12V αλλα μονο 1Α και απο οτι ξερω, η στηρηξη καταναλωνει 1,8Α...

 

Τωρα η nextimage ... Ποσα mb ειναι καθε καρε?? Θεε μου δηλαδη, τα .avi που βγαινουν ειναι τεραστια.... Αυτο πως περιοριζεται?

 

Τα υπολοιπα μια χαρα...

Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαρταται και απο την αναλυση που θα επιλεξεις. Μπορεις να τραβας μικροτερα αρεχεια και να τα επεξεργαζεσαι ολα μαζι μετα .
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τωρα, για την στηρηξη, αθοριβη, αλλα τοσο μεγαλη που οταν εχω το τηλεσκοποιο πανω, και στοχευω καπου ψηλα, το προσοφθαλμιο παει σε θεσεις που χρειαζομαι σκαλα για να το φτασω.... Τι μπορω να κανω για αυτο??

 

Η παιρνεις σκαλα η περιμενεις να μεγαλωσεις :cheesy:

Μα τι ερωτηση ειναι αυτη βρε φιλε hahas!

 

Τα avi οντως ειναι μεγαλα αλλα για Δια Κρονο δεν χρειαζεσαι πανω απο 1 λεπτο βιντεακια (η περιστροφη του πλανητη σε κανει να χανεις πλεον σε λεπτομερεια).

 

Επι τη ευκαρια καλοριζικα και απο μενα.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τωρα, για την στηρηξη, αθοριβη, αλλα τοσο μεγαλη που οταν εχω το τηλεσκοποιο πανω, και στοχευω καπου ψηλα, το προσοφθαλμιο παει σε θεσεις που χρειαζομαι σκαλα για να το φτασω.... Τι μπορω να κανω για αυτο??

 

Η παιρνεις σκαλα η περιμενεις να μεγαλωσεις :cheesy:

Μα τι ερωτηση ειναι αυτη βρε φιλε hahas!

 

 

[-X

 

Κατασκευη Wilcox Rings

 

Let me know αν θες βοηθεια.

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aπλα προφανως πρεπει να ξαναξεσφιξεις τα δαχτυλιδια και να γυρισεις το τηλεσκοπιο. Καταλαβα. Στην αρχη μου φανηκε καπως αλλα βλεποντας τις φωτο αντιληφθηκα πως γινεται. Απλα και μονο για να μη χασουμε δηλαδη το κεντρο βαρους του σωληνα ετσι? ξεσφιγγουμε τα δαχτυλιδια που το αγκαλιαζουν και γυριζουμε το σωληνα. Σωστα?

:-k

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aπλα προφανως πρεπει να ξαναξεσφιξεις τα δαχτυλιδια και να γυρισεις το τηλεσκοπιο. Καταλαβα. Στην αρχη μου φανηκε καπως αλλα βλεποντας τις φωτο αντιληφθηκα πως γινεται. Απλα και μονο για να μη χασουμε δηλαδη το κεντρο βαρους του σωληνα ετσι? ξεσφιγγουμε τα δαχτυλιδια που το αγκαλιαζουν και γυριζουμε το σωληνα. Σωστα?

:-k

 

 

 

..και για να μην χανουν το alignement τα go-to αφου θα πρεπει να χαλαρωσουν τη βαση για να γυρισουν το σωληνα...

 

Μπορεις να εχεις χαλαρα τα δαχτυλιδια και να γυρνας τον σωληνα κατα βουλησιν! Τα wilcox δεν θα αφησουν το σωληνα να μετακινηθει ουτε mm απο τη θεση του!

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομιζω να εννουσε πως δεν ξερει να .... γυρισει τον σωληνα! μαλλον προβλημα με το υψος του προσοφθαλμιου εχει.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι...Ουτε καν παρατηρηση δεν εχω κανει ακομα,γιατι υπαρχουν μερικες επιπλοκες, που περιμενω να λυθουν... πχ σημερα πηρα μπαταρια και ακομα την φορτιζω, το τηλεσκοποιο μου δεν ζυγιζεται και περιμενω απο θεσαλονικη μια προεκταση για τη μεταλικη ραβδο των αντιβάρων ωστε να ζυγιστει το τηλεσκοποιο και να βρω και μια λυση για το πως θα βλεπω απο το τηλεσκοποιο γιατι και με την μέθοδο του γυρισματος του σωληνα, μπορεις μεν να δεις, αλλα απο πολυ περιεργες στασεις, και μπορω να πω, αρκετα αβολες... Οταν ξεπερασω ολα τα προβληματα και κανω παρατηρηση θα παραθεσω φωτο και σχολεια για τον εξοπλησμο... Αυτα... ](*,)
Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προεκταση της ραβδου των αντιβαρων? πιστευω οτι με ενα 2κιλο βαρακι απο ενα γυμναστηριο θα ειχε τελειωσει η ταλαιπωρια σου.

 

Προσωπικα αυτο εκανα

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους! :D

Αλήθεια λέει..

Πήρε ένα δισκάκι 2 κιλών που βάζουν στα αλτηράκια από μαγαζί αθλητικών ειδών και ξεμπέρδεψε!

Είσαι σίγουρος πως η προέκταση σου χρειάζεται???

Για καλό και για κακό βγάλε φωτό με και χωρίς προέκταση να τις δούμε...

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Λοιπον, τη στηριξη, τελικα την τροφοδοτησα με μια μπαταρια ξηρου τυπου για μοτοσικλετες (μικρη σε μεγεθος και σχετικα ελαφρια 5 κιλά) 18 Αμπερωρια.... Η στηριξη ζυγιζει 16 κιλα (τριποδας και κεφαλή) + 5,1 κιλα καθε αντιβαρο (2 αντιβαρα)... οποτε μαζι με το τηλεσκοποιο (14 κιλα) ζυγιζουν ολα 18+5+10,2+14= 47,5 κιλα 8-[ ... ](*,)' ](*,) ](*,)
Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης