Jump to content

Τι εξοπλισμο εχετε ΚΑΙ τι εξοπλισμο θα θελατε να αποκτησετε?


KOTS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω η ερωτηση τα λεει ολα. Ξεκιναω με τα δικα μου:

 

ΕΧΩ:

 

MEADE STARFINDER EQUATORIAL 8" με MAGELAN II

 

series 3000 plossl MEADE κιτ με 7 προσφθαλμιους και HYPERION 13mm

 

 

ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ:

 

MEADE LX200R 14" μαζι με ενα William optics οδηγητικο και ccd καμερα ή

 

Το Orion Optics 16" πανω στη paramount

 

Kαι ολη τη σειρα των Televue Nagler

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΕΧΩ:

DOBSON SKYWATCHER 8''

 

Και θελω ενα:

καταδιοπτικο SCHMIDT-CASSEGRAIN 14'' (οχι οτι παραπανω θα με χαλουσε!)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω ένα Meade LX10 SC 8".

 

Θα ήθελα ένα Meade RCX400 Ritchey-Chrétien 10" (και παραπάνω φυσικά! :-note ). Επίσης θα ήθελα κι εγώ όλη τη σειρα Televue Nagler :D !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω ενα Meade LX90 LNT 8'' με διαφορα καλουδια (crayford focuser, δυοφθάλμιο, προσοφθάλμια κλπ.)

 

Θελω περισσοτερο ελευθερο χρονο και ουρανο χωρις φωτορυπανση!

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω TS-GSO 10''.Για αρχή θέλω μια στήριξη EQ6, φίλτρα Ο-ΙΙΙ και UHC-S, ένα φασματοσκόπιο της Baader, μια CCD της Atik, ένα ηλιακό φίλτρο και 5-6 καλά προσοφθάλμιο.

Αργότερα δεν θα με πείραζε να αποκτήσω και ένα 14" Meade RCX400 :mrgreen: :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω ενα 14''orion optics κ θα ηθελα αν ποτε καταφερω να το ξεζουμισω(αλλοιως δεν εχει νοημα) ενα 30'' obsession ή jmi
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ'αρχήν συγχαρητήρια για το πολύ ωραίο thread!

 

ΕΧΩ:

 

TS-GSO 8" Dobsonian με διαφορα αξεσουαρ

 

 

 

ΘΕΛΩ:

 

Ένα οποιοδήποτε Smidth-Cassegrain, ίσως 12"-14", με αστροστάτη, GO-TO, CCD Camera, μερικές βαλίτσες προσοφθάλμια, όλα τα φίλτρα, ηλιακά φίλτρα κλπ...

Εννοείται πως θέλω και εναν σκοτεινό ουρανό! [-o<

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ, εκτός από κιάλια του Lidl Bresser, δεν έχω κάτι άλλο.

 

Παρατηρώ όμως μια ψιλο-εμμονή με τον εξοπλισμό... Για μένα, κι αυτό ισχύει σε πολλά χόμπι, είναι πολύ εύκολο η αναζήτηση του καλού εξοπλισμού να γίνει αυτοσκοπός και να χαθεί η κύρια ιδέα...

 

Για να πω και γω τι θα ήθελα λοιπόν, ένα 10" dobson και αν ποτέ είχα ΠΟΛΛΑ λεφτά μια καλή ισημερινή στήριξη, κυρίως για φωτογράφηση αλλά και γιατί τη θεωρώ "έξυπνη" σχεδιαστικά. Το GO-TO δε με τρελαίνει. Μ'αρέσει ως gadget, αλλά πιο πολύ με τραβάει το παίδεμα το ψαξίματος, τουλάχιστον όσο είμαι νέος... Αλλιώς δε θα καθόμουνα με τις ώρες με κιάλια στα μπαλκόνια της φωτορύπανσης να ψάχνω για πράγματα που 99.9% δε θα βρω...

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=2565

 

Καλά θυμόμουνα ότι υπήρχε...

Τεσπα, θέλω τον εξοπλισμό του Russel Croman, είναι το είδωλό μου (μετά τον Αντώνη που τον ξέρω κ ως άνθρωπο), φοβερή δουλειά...

http://www.rc-astro.com/

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ, εκτός από κιάλια του Lidl Bresser, δεν έχω κάτι άλλο.

 

Παρατηρώ όμως μια ψιλο-εμμονή με τον εξοπλισμό... Για μένα, κι αυτό ισχύει σε πολλά χόμπι, είναι πολύ εύκολο η αναζήτηση του καλού εξοπλισμού να γίνει αυτοσκοπός και να χαθεί η κύρια ιδέα...

 

=D> =D> =D> =D> =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΕΧΩ:MEADE 12,5" DOBSONIAN +ΣΕΙΡΑ BAADER HYPERION+ηλιακά φίλτρα+φίλτρα....+σκοτεινό ουρανό στην Κερκυρα(παραλιες βουνα) ΚΑΙ ΘΕΛΩ:RCX400 20 "+διαφορα καλουδια....+σκοτεινό ουρανό ΠΑΝΤΟΥ

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω:

Orion Optics 8ιντσο κατοπτρικό λ/6 με εστιαστή crayford

στήριξη Vixen Great Polaris Delux (λευκή)

2 προσοφθάλμιά του τηλεσκοπίου πολύ καλά (10 και 25mm), plossl 6.4mm

barlow 2x Celestron Ultima

Ηλιακό φίλτρο baader astrosolar (έγινε η κατασκευή για κιάλια και μένει η κατασκευή για το τηλεσκόπιο-κάποια στιγμή... 8-[ )

Κιάλια Celeston SkyMaster 15x70

Διοπτρικό KONUSTART 601 πλέον στο κουτί του... 8)

 

Θέλω:

τα μοτέρ της GPDX με το Skysensor 2000 PC (1.350)

τρίποδο και στήριξη για τα κιάλια (250)

2-3 προσοφθάλμια Hyperion (200-300)

φίλτρα uhc-s και O-III (160)

2ο ζευγάρι κιάλια 9-10x50 λόγω βάρους (<100)

Μετά από τα παραπάνω κάμερα για αστροφωτογράφηση (1.000)

Να πηγαίνω εξωτερικό να βλέπω ολικές εκλείψεις ηλίου [-o< [-o< [-o< (πάρα πολλά ευρώ...)

καλή παρέα για αστροπαρατήρηση 8-[ 8-[ (μηδέν ευρώ...)

ένα green laser και.... το giorgos gr να κάνει φροντιστήριο (άγνωστο ποσό ευρώ...)

 

ΔΕ θέλω:

Πάρνωνα με φωτορύπανση

κομπλεξισμούς και εγωιστικές επιδείξεις στις γνώσεις περί αστρονομίας, αστροφωτογράφησης και εξοπλισμού

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω:

 

TS-GSO 200 f/6 - Vixen Short Barlow 2x - GSO Super Plossl 25mm,Vixen Plossl 12mm & 6mm - Baader UHC-S

 

Θέλω:

 

Orion Optics Dob 300 f/5,3 - Orion Shorty Barlow 2x - Vixen LVW 42mm,Baader Hyperion 21mm 13mm & 5mm - Baader 6 colour set,Baader OIII

 

Και φυσικά σκοτεινό ουρανό! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eγώ θέλω ενα τηλεσκόπιο και εξοπλισμό καλλίτερο απο του διπλανού μου!!! :shock:

 

 

χεχεχε αστιεύομαι φυσικά, για την ώρα την βγάζω με κυάλια 10Χ50 και θέλω ενα καλό κατοπρικό 150mm -200mm σε μια στιβαρή βάση με αστροστάτη και 2-3 προσοφθάλμια. Απλά πράματα...

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το που βγει lightbridge 16" το εχω χτυπησει! Και αργοτερα κοιταω για βαση φυσικα να το στηριξω. Η μονη βλακεια ειναι οτι θα χρειαστω γυρω στα 5000 ευρω για στηριξη που να κραταει τετοιο βαρος.

 

Παντως οι 16" κατευθειαν με τη μια. Το σκεφτομουν για τις 12" αλλα δε προκειται να χαλασω τοσα λεφτα απο τη στιγμη που μπορω να περιμενω να δουλεψω αλλο λιγο να βγαλω αλλα λιγα παραπανω χρηματα και να παω κατευθειαν σε 16".

 

Θα προτιμουσα βεβαια να εριχνα το LX200R 14" αλλα και 8500 ευρω ειναι πολλα χρηματα. Αυτο οταν θα μεγαλωσω λιγο ακομα! :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το που βγει lightbridge 16" το εχω χτυπησει! Και αργοτερα κοιταω για βαση φυσικα να το στηριξω. Η μονη βλακεια ειναι οτι θα χρειαστω γυρω στα 5000 ευρω για στηριξη που να κραταει τετοιο βαρος.

 

Παντως οι 16" κατευθειαν με τη μια. Το σκεφτομουν για τις 12" αλλα δε προκειται να χαλασω τοσα λεφτα απο τη στιγμη που μπορω να περιμενω να δουλεψω αλλο λιγο να βγαλω αλλα λιγα παραπανω χρηματα και να παω κατευθειαν σε 16".

 

Θα προτιμουσα βεβαια να εριχνα το LX200R 14" αλλα και 8500 ευρω ειναι πολλα χρηματα. Αυτο οταν θα μεγαλωσω λιγο ακομα! :)

Κοts

Ήρθε:

http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/443942/an/0/page/0/gonew/1#UNREAD

2500Ε. Όμορφο!!!!

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το που βγει lightbridge 16" το εχω χτυπησει! Και αργοτερα κοιταω για βαση φυσικα να το στηριξω. Η μονη βλακεια ειναι οτι θα χρειαστω γυρω στα 5000 ευρω για στηριξη που να κραταει τετοιο βαρος.

 

Παντως οι 16" κατευθειαν με τη μια. Το σκεφτομουν για τις 12" αλλα δε προκειται να χαλασω τοσα λεφτα απο τη στιγμη που μπορω να περιμενω να δουλεψω αλλο λιγο να βγαλω αλλα λιγα παραπανω χρηματα και να παω κατευθειαν σε 16".

 

Θα προτιμουσα βεβαια να εριχνα το LX200R 14" αλλα και 8500 ευρω ειναι πολλα χρηματα. Αυτο οταν θα μεγαλωσω λιγο ακομα! :)

 

Φιλε δε είναι μόνο αυτα τα έξοδα, υπολόγισε και 30.000 euros για ενα SUV τέρας να το κουβαλάς, :P αν και "σπαει" πάλι ειναι τεράστιο.

 

ειναι ομορφο πάντως οπως και όλη η σειρά!

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νο problem για το τεραστιο!

 

Οσο πιο ογκωδες ενα τηλεσκοπιο και οσο πιο δυσκολο να στηθει τοσο πιο πολυ με προκαλει και με ευχαριστει η διαδικασια στησιματος και παρατηρησης.

 

Μαζωχισμος ε?? :mrgreen:

 

Και για να ειμαι ειλικρινης στη φωτο ειναι σχετικα μικρο για 16αρι τηλεσκοπιο. Ισα ισα που θα ειναι και portable απ οτι βλεπω.Καθολου μεγαλος ογκος :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα έχεις σκεφτεί όλα ε? =D> =D> =D>

 

Η τιμή θα ισχύει και στην Ελλάδα όπως και έξω 2500€

Δύσκολο το βλέπω πάντως...

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

20" Obsession, tracking, Nagler, Binoviewer ... τα πολλα λόγια είναι περιττά :D
Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης