Jump to content

Τι λετε για το stellarium?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eγω το εχω και το χρησιμοποιω πολυ.Ειναι ωραιο προγραμματακι!

Μπορεις να "παιξεις" με συντεταγμενες,ωρες κ.λπ. Αξιζει! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το κατεβασα πριν λιγες μερες.με εξεπληξε :shock: .ειναι πολυ καλο και ¨ελαφρυ"προγραμα ευκολο στον χειρισμο με ωραια γραφικα ...αν και 2d.ειναι μονο 18mb freeware και στα ελληνικα.αξιζει να το εχει καθε αστροφιλος.εδω μπορειτε να το κατεβασετε www.stellarium.org
##########
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν συμφωνω με τα διθυραμβικα σχολια... καλο ειναι για παιχνιδακι και διδασκαλια του ουρανου σε παιδια. Οι εικονες των αστερισμων συνεισφερουν σε αυτο. Για σοβαρη δουλεια το Cartes du ciel ειναι σκαλες ανωτερο.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω οτι μπορούμε να το συγκρίνουμε με το Cartes du Ciel, δεν έχουν καμία σχέση το ένα με το άλλο.Πιο πολύ σε απομήμιση του Starry Night μου φέρνει αλλά θα συμφωνήσω με το οτι είναι καθαρά ψυχαγωγικό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

είπαμε.. για αρχάριους είναι μια χαρά..

δε νομίζω οτι συγκρίνεται με τα υπόλοιπα "επαγγελματικά" προγράμματα, αυτά παίζουν σε άλλη κατηγορία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως το κατέβασα,το εγκατέστησα και πρέπει να ομολογήσω οτι το συμπάθησα! Για free είναι ενα καλό πρόγραμμα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγω μολις πριν μιση ωριτσα το κατεβασα και μεχρι τωρα επαιζα!! Εχει πολυ πλακα, ομολογω οτι με απορροφησε!

 

Εφφε ωραια και ειναι και σχετικα ακριβες. Πολυ ομορφο :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θα συμφωνήσω για πολλούς λόγους.

Πρώτον γιατί με 120,000 αστέρια, υπολογισμό εκλείψεων και δημιουργία σεναρίων είναι ένα εκπληκτικό εργαλείο όχι μόνο για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Βρήκαμε τον Ουρανό βάση του Stellarium και όχι του Carte du ciel το οποίο δεν παύει να είναι ένα εξαιρετικό πρόγραμμα.

 

Είναι πολύ ελαφρύ, δεν τρώει πολλά resources άρα και μπαταρία του λαπτοπ, δίνει πολλές πληροφορίες για τα άστρα που περιέχει και σαφώς δεν μπορείς να το συγκρίνεις με το Starry Night το οποίο κοστίζει όσο και ένα καλό ζευγάρι κιάλια όμως και στο λαπτοπ σέρνεται!

 

Πιστεύω ότι το Stellarium με την συνεχή υποστήριξη την οποία έχει θα γίνει ένα εκπληκτικό αστρονομικό εργαλείο.

 

Μιας που αναφέραμε το Stellarium μόλις τελείωσα την μετάφραση στα Ελληνικά και διόρθωσα αρκετά λάθη που είχε κάνει ο προηγούμενος μεταφραστής. Το project είναι 100% έτοιμο και θα συμπεριληφθεί στο επόμενο update.

 

Η Ελληνική Σελίδα του www.stellarium.org είναι έτοιμη και ελπίζω να ανέβει ακόμα και εντός ημέρας

 

Σε περίπτωση που εντοπίσετε λάθη στα Ελληνικά του επόμενου update παρακαλώ στείλτε μου μήνυμα να το διορθώσω

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Χρησιμοποιώ κ εγώ το stellarium κ ομολογώ ότι με εχει βοηθήσει πάρα πολύ στις αστροπαρατηρήσεις μου.Αλλά έχω ένα πρόβλημα-απορία.Για να φωτογραφήσεις μια εικόνα πατάς CTRL+S όπως γράφει.Μετά οι εικόνες που μεταφέρονται;Έψαξα στο δίσκο c όπου εγκαταστάθηκε αλλά δεν υπάρχει τπτ.Όποιος ξέρει παρακαλώ να help. :mrgreen:

Ευχαριστώ... :cheesy: [-o<

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το χρησιμοποιώ αρκετά γιατί είναι σαν να κοιτάς πραγματικά σε σκοτεινό ουρανό και αξίζει να χρησιμοποιείται για την εύρεση απλών στόχων . Το Cartes du Ciel είναι πιο ακριβής και ξεκάθαρο και είναι καλύτερο σε δύσκολους στόχους αλλά είναι εμφανισιακά φτωχό :? .

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ετοιμάζεται η έκδοση 0.10 και είμαστε στο 80%+ στην μεταφραση στα ελληνικά, εν αναμονή, θα έχει πολλά νέα στοιχεία

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ που το πήρα πριν από λίγες μέρες μπορώ να πω πως είναι πολύ καλό πρόγραμμα και έχει όλα τα αστέρια του ουρανού,γαλαξίες,νεφελώματα κ.α..Το πρόγραμμα αυτό χρησιμοποιήθηκε και στο τμήμα ολυμπιάδας του Θερινού σχολείου Αστρονομίας όπου ζητήθηκε..Για αρχάριους είναι πολύ καλό και θα συμφωνήσω.

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
ετοιμάζεται η έκδοση 0.10 και είμαστε στο 80%+ στην μεταφραση στα ελληνικά, εν αναμονή, θα έχει πολλά νέα στοιχεία

 

Χρήστο -ή όποιος γνωρίζει- θέλω μια βοήθεια.

 

Βρήκα ένα broken link στο site http://www.stellarium.org/ μα δεν βρίσκω πουθενά

το mail του admin.

 

Πιο συγκεκριμένα , στα "news" έχουν το ακόλουθο:

 

Job offer for working on Stellarium/VirGO

The FECYT (Spanish Science and Technology Foundation) opened a new Software Engineer position for working with Fabien on VirGO. VirGO is a plugin for Stellarium developed at ESO to browse and display data from the ESO archive. The position will be located at a research institute in Spain, combined with long-term stays in Garching near Munich at ESO headquarters. More info at: http://tinyurl.com/6nllf6. Application is valid until September 10th 2008 (0 comments)

 

Από ότι είδα και στο sourceforge υπάρχει σχετικό thread που κάποιος άλλος

το ανέφερε ως "broken link" αλλά απάντηση καμία.

 

Αν κανείς έχει/μπορεί να βρει το email του site admin...

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά, θεωρώ το Stellarium σαν ένα από τα κορυφαίας ποιότητας πακέτα επαγγελματικών προδιαγραφών από πλευράς software. Ακόμα και αν του λείπουν κάποια αστρονομικά στοιχεία αργά ή γρήγορα (μάλλον γρήγορα) θα τα αποκτήσει. :wink:

 

φιλικά

γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ότι είδα και στο sourceforge υπάρχει σχετικό thread που κάποιος άλλος

το ανέφερε ως "broken link" αλλά απάντηση καμία.

 

Αν κανείς έχει/μπορεί να βρει το email του site admin...

 

Στείλε σε έναν από τους developers, για παράδειγμα στον Mathew που φαίνεται από το φόρουμ ότι είναι πολύ ενεργός:

matthewg42 at users.sourceforge.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρησιμοποιώ κ εγώ το stellarium κ ομολογώ ότι με εχει βοηθήσει πάρα πολύ στις αστροπαρατηρήσεις μου.Αλλά έχω ένα πρόβλημα-απορία.Για να φωτογραφήσεις μια εικόνα πατάς CTRL+S όπως γράφει.Μετά οι εικόνες που μεταφέρονται;Έψαξα στο δίσκο c όπου εγκαταστάθηκε αλλά δεν υπάρχει τπτ.Όποιος ξέρει παρακαλώ να help. :mrgreen:

Ευχαριστώ... :cheesy: [-o<

 

Στη φωτογραφία φαίνεται που αποθηκεύονται οι εικόνες. Στον ανάλογο φάκελο θα βρεις τις δικές σου. Το περίεργο είναι ότι πρέπει να τις μεταφέρω σε άλλο φάκελο για να μπορέσω να τις δω.

stelarscreenshot.jpg.442984f2072ab6c5ed3e5aeb2ea6f94e.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ότι είδα και στο sourceforge υπάρχει σχετικό thread που κάποιος άλλος

το ανέφερε ως "broken link" αλλά απάντηση καμία.

 

Αν κανείς έχει/μπορεί να βρει το email του site admin...

 

Στείλε σε έναν από τους developers, για παράδειγμα στον Mathew που φαίνεται από το φόρουμ ότι είναι πολύ ενεργός:

matthewg42 at users.sourceforge.net

 

Thanks. :D

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια εμενα οι εικονες στελνονται κατευθειαν στο desktop. Το τσεκαρατε αυτο?

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγώ έχω φάει τον τόπο κ ακόμα δεν ξέρω που στέλνονται.Πάντως σε κανέναν φάκελο του stellarium...θα συνεχίσω το ψαξιμο

Καληνύχτα... :mrgreen: ](*,) :-note

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης