Jump to content

Ο ουρανός του Αγίου Όρους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την Παρασκευή,θα πάω με τον πατέρα μου στο Αγιο Όρος και σκέφτηκα ότι είναι ευκαιρία να κάνω παρατήρηση απο πολύ σκοτεινό ουρανό..

Βέβαια δεν μπορώ να κουβαλήσω μαζί τηλεσκόπιο αλλά τα κυάλια στον τρίποδα και ο εκπληκτικός ουρανός πιστεύω ότι θα μου χαρίσουν καταπληκτικές στιγμές.Έχω δει χάρτες φωτορύπνσης και στην περιοχή του Ορους δείχνει μάυρη μαυρίλα!!! :mrgreen: έχει παρατηρήσει κανείς??

 

Πάντως ένα είναι το σίγουρο: Θα είναι ΘΕΟσκότεινα.... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι φοβερά!

Τελευταία πήγα τέλη Αυγούστου και με ένα ζευγάρι κυάλια έκανα εξαιρετικές παρατηρήσεις. Συνάντησα κι ένα φίλο μου μοναχό ο οποίος έχει 5" Νευτώνειο Skywatcher, αλλά δυστυχώς ενώ ήμουν μέρες στο μοναστήρι τον βρήκα το πρωΐ που θα έφευγα και δεν πρόλαβα να παρατηρήσω με το τηλεσκόπιο του. (νόμιζα ότι θα 'χε κανά μικρό Buschnell και δεν τρελλαινόμουν)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν έχει 2 ώρες που γύρισα....

 

Τι να πω όλη μου η εμπειρία ήταν εκπληκτική.

πήγα στη σκήτη του Προφήτη Ηλία.Πραγματικά μαγευτικό τοπίο...έννοιωθα ότι ήμουν σε άλλο κόσμο...στον παράδεισο... :D

 

Στο θέμα μας ....το βράδυ ήταν εκπληκτικό ακόμα και με μέτριο seeing!!!

Βγήκα στις 2 τα ξημερώματα και πήρα με τη σειρά τους αστερισμούς...

ανδρομέδα..m13,m33,NGC 752

Ορίων..m42,NGC 2244

ηνίοχος..m38,m37,m36 NGC 1746

μεγ.Σκύλος..m41,m50,m93,m46,m47,m48

δίδυμοι..m35

Στον καρκίνο m67 και η κυψέλη με γυμνό μάτι για πρώτη φορά...

 

Και διάφορα άλλα ....

 

επίσης έβγαλα πολλές φωτογραφίες με τη μονή και τον ουρανό της...(περιμένω το φίλμ..)

 

Ο εξοπλισμός μου?? Κυάλια 10Χ50 και τρίποδο....ά και η zenit.!!!

 

 

ΜΑΓΕΥΤΙΚΟ ή μάλλον....ΘΕΙΚΟ!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλέμαχε μπράβο σου. Είχες την ευκαιρία να δεις αρκετά πράγματα. Ήσουν τυχερός όμως γιατί πήγες από την πλευρά του Στρυμωνικού και όχι του Σιγγιτικού, στη σκήτη του Πρ. Ηλία. Όλη η πλευρά αυτή είναι καταπληκτική για παρατήρηση. ΄Εχω κάνει παρατηρήσεις από Μ. Εσφιγμένου, Βατοπεδίου και Παντοκράτορα. Ήταν υπέροχα. Επίσης πολύ καλά ήταν και στο κέντρο στην περιοχή Κουτλουμουσίου αλλά και Φιλοθέου.

Από την μέσα πλευρά τα πράγματα είναι καλά μετά τη Σιμωνόπετρα. Πιό πάνω - και ποιό κοντά στον πολιτισμό- υπάρχει φωτορύπανση από τη Σιθωνία -ιδιαίτερα το καλοκαίρι.

Πάντως είναι μια καλή περιοχή για παρατήρηση αλλά και για επικοινωνία με ασύρματο(!)

Με το καλό να ξαναπάς.

73 de SV2BWD

Daniel

www.aegeanastronomy.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Τηλέμαχε είναι μια εμπειρία πραγματικά ωραία!!! εκτός από την πνευματική τροφή έχει κανείς να θαυμάσει το περιβολή της Παναγιάς και φυσικά τον υπέροχο ουρανό μακριά από πολλά φώτα.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνωμη αλλα ο ουρανος δηλαδη εκει ειναι καλυτερος απο εκεινον του Παρνωνα?

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο ουρανός του Αγίου Όρους όντως είναι πολύ σκοτεινός και ειδικά στο Νότιο άκρο της χερσονήσου. Αλλά και στα Βόρεια είναι πολύ καλά.

Το 1999 ή 2000 δε θυμάμαι ακριβώς, όταν υπήρχε έντονη ηλιακή δραστηριότητα, το Βόρειο Σέλας φάνηκε τόσο έντονα στο Όρος, που οι μοναχοί νόμισαν ότι έπιασε φωτιά ο Άθωνας! (θα ψάξω το απόκομμα της εφημερίδας και θα σας γράψω πότε ακριβώς)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ιδου τα αποτελέσματα του ουρανού του Αγίου Όρους..

Zenit,58 mm,400άρι φίλμ(φίλε giorgosgr :mrgreen: ) και έκθεση 45 λεπτών...

 

Astrika.jpg.db6f86843c713434fff944829de3a99d.jpg

Zenit,58 mm,400άρι φίλμ και έκθεση 45 λεπτών

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή Τηλέμαχε!!! =D> =D> =D>

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό το αντικείμενο που φαίνεται με διάστικτες κουκίδες στον ουρανό πάνω γωνία αριστερά τι είναι;
ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό το αντικείμενο που φαίνεται με διάστικτες κουκίδες στον ουρανό πάνω γωνία αριστερά τι είναι;

 

Aεροπλανο σιγουρα το οποιο δεν ειναι σε τελικη για προσγειωση αλλα προφανως ειναι εν πτηση. Ακομη πιο αριστερα ειναι τα ιχνη ενος αεροπλανου το οποιο προφανως ειναι σε τελικη προς ILS και εχει αναψει φωτα ουρας εξου και η συνεχης γραμμη φωτος αναμεσα στα σημεια τα οποια συμβολιζουν ασυρματο

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό το αντικείμενο που φαίνεται με διάστικτες κουκίδες στον ουρανό πάνω γωνία αριστερά τι είναι;

 

Aεροπλανο σιγουρα το οποιο δεν ειναι σε τελικη για προσγειωση αλλα προφανως ειναι εν πτηση. Ακομη πιο αριστερα ειναι τα ιχνη ενος αεροπλανου το οποιο προφανως ειναι σε τελικη προς ILS και εχει αναψει φωτα ουρας εξου και η συνεχης γραμμη φωτος αναμεσα στα σημεια τα οποια συμβολιζουν ασυρματο

 

kots έχεις κάνει πιλότος; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Oxi aλλα στο παρελθον απο το 1998 ημουν αρρωστος με τους εξομοιωτες πτησης και γενικα με την αεροπορια. Ειχα κανει αποπειρα για διπλωμα σε εκπαιδευτικα Cessna αλλα ναυαγησε. Στα simulator ομως λιωνω καθε φορα.

 

Μιλαω για πολιτικη αεροπορια και οχι για πολεμικη την οποια συχαινομαι γιατι τα μαχητικα ειναι τα πιο ασχημα αεροσκαφη που υπαρχουν ισως.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι λες πάλι ρε KOTS :?: :shock:

 

To F-16 είναι αεροδυναμική κούκλα!

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά μη μου παρεξηγηθείς κιόλας... απλά εξεπλάγην από την γνώμη σου!
ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά μη μου παρεξηγηθείς κιόλας... απλά εξεπλάγην από την γνώμη σου!

 

Δε θα σου παρεξηγηθω, απλα δε μπορω να μην απαντησω σ αυτο που πεταξες. Ειπαμε να εχουμε και τροπους :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης