Jump to content

Θα ταξιδεύατε σε διαστημική αποστολή;


dkef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχω διαθεση να κρινω κανενα αλλα απλα πιστευω οτι ειναι μια σκεψη καθολου πεδαιμενη και αναληθης.

 

Πρεπει να εισαι απολυτα ταγμενος σ αυτο που κανεις και τετοια μυαλα μετριουνται ελαχιστα

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν και σε γενικες γραμμες μαλλον συμφωνω μαζι σας κ. Heal, να προσθεσω πως η κριτικη δεν ειναι παντα αρνητικη. Μπορει καλλιστα να ειναι και θετικη και να επιβραβευει τις προσπαθειες καποιου.

Για την ισορροπια των δυναμεων, λογικα και οι δυο ειναι θεμιτες, αρκει μια αρνητικη κριτικη απο υποκειμενικη σκοπια και με επιχειρηματα, να βοηθαει σε κατι την προοδο της συζητησης ωστε να μην οδηγηθει σε προσωπικες αντιπαραθεσεις.

 

Για να επανελθουμε ομως στο θεμα, απαντω στην αρχικη ερωτηση του dkef μονολεκτικα και με κεφαλαια γραμματα : ΟΧΙ !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την ισορροπια των δυναμεων, λογικα και οι δυο ειναι θεμιτες, αρκει μια αρνητικη κριτικη απο υποκειμενικη σκοπια και με επιχειρηματα, να βοηθαει σε κατι την προοδο της συζητησης ωστε να μην οδηγηθει σε προσωπικες αντιπαραθεσεις.

 

Εδώ θα με βρεις σύμφωνο Κατερίνα.

 

Λέγοντας κριτική εννοώ τους χαρακτηρισμούς είτε θετικούς είτε αρνητικούς που με βάση μια-δυο η δέκα δημοσιεύσεις λέμε ότι ο Α είναι καλός/κακός/έξυπνος/επιπόλαιος, και ο λόγος που τη "φοβάμαι" είναι ότι ένα φόρουμ είναι πολύ λίγο για να πούμε κάτι τέτοιο.

 

Για να επανέλθουμε στο θέμα, ούτε εγώ θα το τόλμαγα ένα τέτοιο ταξίδι. Ίσως όμως αν ξεκινούσα μαζί με κοντινούς μου ανθρώπους και ίσως μια μικρή "κοινωνία" θα το τόλμαγα με την προϋπόθεση ότι θα έφτανα κάποτε σε κάποιο πλανήτη να πατήσω στερεό έδαφος!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η επιθυμία μου να ταξιδέψω στο διάστημα δεν είναι ρομαντισμός ούτε απερισκεψία κι ας πιστεύει το ίδιο και η κόρη μου.... θα ήμουν μάλιστα ευτυχισμένη αν μου δινόταν η ευκαιρία να στέλνω χρήσιμες πληροφορίες στη γη για πολλά χρόνια.. Εξ αλλου κανείς δεν είναι αιώνιος!!!!!!!!!!!!!

Θέλω να ταξιδέψω στο σύμπαν και να δω τους πλανήτες και τα αστέρια από κοντά!

Λιόπη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το διάστημα είναι ο ορισμός της κόλασης

Παιδί είμαι της Γης και

του έναστρου ουρανού, γένος ουράνιο.

 

Ορφεύς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το διάστημα είναι ο ορισμός της κόλασης

 

Καλά που μας το είπες, να μην ξανακοιτάξουμε μέσα στα τηλεσκόπια του διαβόλου!! :mrgreen: \:D/

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Bαγγελη εγραψες.. Θα βαλω τα κλαματα απο τα γελια... Να φερουμε και την Ελενη Λουκα λεω εγω!

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας!:) Ελπιζω να μην ειμαι πολυ εκτος θεματος:

 

Εχει καμια σχεση το ερωτημα που τεθηκε με το ταξιδι στο διαστημα που δινει δωρο το "ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ" sto Mega?

Σκεφτεται κανεις σας να λαβει μερος?

Παντως την προηγουμενη Κυριακη οι ερωτησεις στο τελος ηταν σχετικα ευκολες για οσους ασχολουνται ή εστω εχουν εγκυκλοπαιδικες γνωσεις. Και ολες οι ερωτησεις ειχαν να κανουν με την αστρονομια ,το διαστημα κλπ.

Το κουφο ηταν στο τελος που ηταν ισοπαλια οι δυο παικτες, τεθηκε η ερωτηση: "ποσα χρονια στελνει ηλιακη ενεργεια ο Ηλιος προς την Γη? "

Επρεπε να γραψουν οι παικτες σε ενα χαρτι ποσα χρονια νομιζουν...

(Εγω ως τηλεθεατρια ειπα με το νου μου, περιπου 5 δισεκ. χρονια.)

Ο ενας παικτης εγραψε 5 εκατ. χρονια και η αλλη παικτρια 7.000 χρονια!

 

Παιδια τρελαθηκα!!! αν ημουν εκει θα ειχα κερδισει!!!

Γιατι η απαντηση που ειχαν για σωστη ηταν τα 5 δισεκ. χρονια!!! :cheesy:

Τελικα κερδισε αυτος με τα 5 εκατ.χρονια γιατι επεσε πιο κοντα! #-o

Κερδισε την συμμετοχη του στην κληρωση που θα γινει στο τελος των εκπομπων για να κερδισει ενα ταξιδι στο διαστημα .

Περισσοτερες πληροφοριες δεν ειπαν...

Αν ξερει κανεις περι τινος προκειτε ας μας πει εδω.

Ευχαριστω και θα ηθελα και τα δικα σας σχολια αν οχι εδω, ας ανοιξουμε αλλο τοπικ για αυτο το θεμα.

 

Να εισαστε ολοι καλα!

Καλες παρατηρησεις! :cheesy:

astonomyvd6.jpg

Ένα αστέρι πέφτει...πέφτει, το κοιτώ στον ουρανό... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί έχω την εντύπωση ότι το "ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ" μας παραμυθιάζει ΠΟΛΥ? :lol:
ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θες που 2 χρονών βρέθηκα στην αγκαλιά του Γκαγκάριν όταν έκανε την περιοδία του στην Ελλάδα (η ιστορία είναι πέρα για πέρα αληθινή παρακαλώ και να λείπουν τα σχόλια, και ναί είμαι τόσο μεγάλος) θές που το 1968 το Star Treck ήταν η αγαπημένη μου εκπομπή στην ασπρόμαυρη TV... ναι θα ήθελα να πάω στο διάστημα.

Το σύμπαν μου όμως έχει μικρύνει απο τότε πολύ, και αποτελείται απο μία σύζυγο και δύο κόρες τόσο αγαπημένες που δεν συγκρίνονται με κανένα ταξίδι μακρυνό, όσο ποθητό και να είναι.

Μας μένουν τα όνειρα και οι ποθοι οι ανεκπλήρωτοι που αφήνουμε πίσω μας και αυτό είναι που μας κάνει και αιώνιους τελικά.....

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη ειπες μεγαλη κουβεντα και σε πιστευω περα για περα.

 

Ειναι κατι γεγονοτα τα οποια μας στιγματιζουν. Το αν καποιοι δε σε πιστεψουν ειναι δικο τους προβλημα. Σου αρκει εσενα ομως που το εζησες και αυτο ειναι αρκετο!

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σοφές κουβέντες Δημήτρη,

 

και καλως ήρθες στην παρέα μας!

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το διάστημα είναι ο ορισμός της κόλασης

 

Καλά που μας το είπες, να μην ξανακοιτάξουμε μέσα στα τηλεσκόπια του διαβόλου!! :mrgreen: \:D/

 

Δεν το εννόησα έτσι

Παιδί είμαι της Γης και

του έναστρου ουρανού, γένος ουράνιο.

 

Ορφεύς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τοτε πες καλε τι εννοεις.. Γιατι ετσι οπως μιλησες λογικο να σε παρεξηγησει ο αλλος

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εφόσον γνωρίζεις τι συνθήκες επικρατούν εκεί εξω υπέθεσα πως θα καταλάβαινες τι εννοούσα. Τρομακτικά χαμηλή θερμοκρασία, κοσμική ακτινοβολία απο την οποία οτι τεχνολογία και να αποκτήσουμε δεν πρόκειται να προστατευθούμε ποτέ, αποστάσεις καταστροφικές για οποιαδήποτε ψυχολογική κράση κ.α. Η επιλογή του να αποφασίσει κάποιος να ταξιδεύσει στο διάστημα είναι κάτι που θα τον χαρακτηρίσει ή πολύ ώριμο ή πολυ βλακα. Η αποφαση την οποία σχεδόν όλοι πέρνουμε αβίαστα κοιτώντας απλά τα όμορφα αστράκια και τα ακόμα πιο όμορφα νεφελώματα απευθύνεται στους ευγενής πόθους μας και όχι στην ρεαλιστική πραγματικότητα.

 

ΥΓ Την κόλαση δεν την φαντάζομαι με τσουκάλια και μάγειρες διαβόλους όπως η Λουκά.

Παιδί είμαι της Γης και

του έναστρου ουρανού, γένος ουράνιο.

 

Ορφεύς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η επιλογή του να αποφασίσει κάποιος να ταξιδεύσει στο διάστημα είναι κάτι που θα τον χαρακτηρίσει ή πολύ ώριμο ή πολυ βλακα. Η αποφαση την οποία σχεδόν όλοι πέρνουμε αβίαστα κοιτώντας απλά τα όμορφα αστράκια και τα ακόμα πιο όμορφα νεφελώματα απευθύνεται στους ευγενής πόθους μας και όχι στην ρεαλιστική πραγματικότητα.

 

Αυτο ακριβως εννοουσα οταν χαρακτηρισα εκεινη την αποψη που ελεγε

 

"fysika kai tha phgaina sto diasthma kai xoris epistrofh.apkei na ayto na vohthoyse thn anthropothta.xoris thysies tipota den einai dynaton na epityxoyme? "

 

Και αμεσως μετα η απαντηση ηταν

 

"Η επιθυμία μου να ταξιδέψω στο διάστημα δεν είναι ρομαντισμός ούτε απερισκεψία κι ας πιστεύει το ίδιο και η κόρη μου.... θα ήμουν μάλιστα ευτυχισμένη αν μου δινόταν η ευκαιρία να στέλνω χρήσιμες πληροφορίες στη γη για πολλά χρόνια.. Εξ αλλου κανείς δεν είναι αιώνιος!!"

 

Ειναι τοσο επιφανειακη σκεψη που φτανει σε σημειο να λεγεται απερισκεψια. Αλλα ως συνηθως υπαρχουν και καποιοι οι οποιοι πεφτουν να σε φανε. Ας ειμαστε και ρεαλιστες καποιες φορες. Και ειναι οντως μια απερισκεψια ακομη και αν στη πραγματικοτητα σε πλησιαζανε και στο ζητουσαν καποιοι να πας. Εγω δε θα δεχομουν. Ελαχιστοι ανθρωποι υπαρχουν που θα ελεγαν ναι και θα το εννοουσαν.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας ειμαστε και ρεαλιστες καποιες φορες

 

Και ας μην είμαστε ρεαλιστές κάποιες άλλες.

 

Ο κόσμος για να προχωρήσει χρειάζεται και αυτούς που είναι μετρημένοι και σκέφτονται λογικά αλλά και αυτούς που τολμάνε να κάνουν το ακατόρθωτο και να ρισκάρουν τη ζωή τους και δε θα σκεφτούν πολύ πριν πάρουν μια απόφαση. Δεν μπορώ να κρίνω ποιοι είναι καλύτεροι ή πιο χρήσιμοι, αλλά αυτό που ξέρω είναι οτι χρήσιμοι είναι και οι δύο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γι αυτο ειπα οτι ελαχιστοι ειναι αυτοι που θα ελεγαν το ναι. Το ιδιο πραμα λεμε με διαφορετικα λογια

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαφωνω KOTS. Το να λες "Αχ αυτα τα μεγαλα λογια, δειχνουν ποσο μη σκεπτομενοι ειναι μερικοι ανθρωποι", με αυτο που λεει ο Heal, δεν ειναι το ιδιο πραγμα με διαφορετικα λογια, ειναι απλως... αλλο πραγμα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα δεχόσασταν να συμμετάσχετε σε μια διαστημική αποστολή, εντός ή εκτός του Ηλιακού Συστήματος, με δεδομένο είτε ότι δεν θα γυρίσετε ποτέ στη Γη, είτε ότι θα πεθάνετε σίγουρα στο Διάστημα;

 

Κανεις λογικος ανθρωπος δεν θα δεχοταν κατι τετοιο... και οσοι τυχον το δηλωνουν λενε λογια του αερα εκ του ασφαλους γνωριζοντας πως ποτε δεν υπαρχει περιπτωση να συμβει κατι τετοιο. :P

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά από όλες αυτές τις απαντήσεις συνοψίζω:

 

- Οι περισσότεροι θα ήθελαν πάρα πολύ να ταξιδέψουν στο Διάστημα, με την προϋπόθεση ότι θα επέστρεφαν στη Γη και δεν θα λείπανε περισσότερο από μερικούς μήνες.

- Λίγοι θα ήθελαν να ταξιδέψουν στο Διάστημα με την προϋπόθεση ότι θα αποικήσουν άλλο πλανήτη και δεν θα ξαναγυρίσουν στη Γη.

- Σχεδόν κανένας δεν θέλει να ταξιδέψει σε μια διαστημική αποστολή τόσο μακρόχρονη που θα κάνει το διαστημόπλοιο σπίτι του και θα πεθάνει στο δρόμο.

- Όλοι θεωρούν το διάστημα και τις αποστολές επικίνδυνες και θα το διπλοσκέφτονταν να εκτεθούν σε κάτι πέρα από τη Σελήνη.

 

Επόμενη ερώσηση: Θα δεχόσασταν να εγκαταλείψετε τη Γη και να πάτε να μείνετε στον Άρη; Μην δώσετε ελαφριά απάντηση. Η κατοικία στον Άρη θα είναι κατά πάσα πιθανότητα κάτω από την επιφάνεια και οι συνθήκες, στην αρχή τουλάχιστον, θα είναι δύσκολες και "σπαρτιάτικες".

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα δεχόσασταν να συμμετάσχετε σε μια διαστημική αποστολή, εντός ή εκτός του Ηλιακού Συστήματος, με δεδομένο είτε ότι δεν θα γυρίσετε ποτέ στη Γη, είτε ότι θα πεθάνετε σίγουρα στο Διάστημα;

 

Κανεις λογικος ανθρωπος δεν θα δεχοταν κατι τετοιο... και οσοι τυχον το δηλωνουν λενε λογια του αερα εκ του ασφαλους γνωριζοντας πως ποτε δεν υπαρχει περιπτωση να συμβει κατι τετοιο. :P

 

Υπάρχει όμως και μια διαφορετική περίπτωση.Κάποιος να πάσχει απο μια σοβαρή ασθένεια και να είναι στα τελευτέα του οπότε και η όποια διαστημική αποστολή με τέτοιο κόστος να μην είναι καθόλου ζήτημα για αυτόν :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης