Jump to content

Θα ταξιδεύατε σε διαστημική αποστολή;


dkef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίρνοντας αφορμή από τη συζήτηση για το Dawn και τα ονόματα που ταξιδεύουν στο διάστημα, να κάνω μια ερώτηση προς όλους;

 

Θα δεχόσασταν να συμμετάσχετε σε μια διαστημική αποστολή, εντός ή εκτός του Ηλιακού Συστήματος, με δεδομένο είτε ότι δεν θα γυρίσετε ποτέ στη Γη, είτε ότι θα πεθάνετε σίγουρα στο Διάστημα; (προφανώς το δεύτερο περιλαμβάνει και το πρώτο, στο πρώτο όμως κάπου θα φτάσετε).

 

Προσωπικά νομίζω ότι θα δεχόμουν με τρελή χαρά το πρώτο, αλλά το δεύτερο θα μου έπεφτε βαρύ.

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά :-k . Θα μου λείψουν τα αγαπημένα μου πρόσωπα αλλά πάντα ονειρευόμουν να πάω στο διάστημα. Αν μου πρότειναν ταξίδι στο Ηλιακό Σύστημα με επιστροφή στη Γη, θα δεχόμουν ευχαρίστως \:D/ . Για διαστρικό ταξίδι όμως, χωρίς δυνατότητα επιστροφής στη Γη, τα πράγματα αλλάζουν. Θα το σκεφτώ και θα απαντήσω :-k .

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

=D> =D> =D> =D> =D> ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

 

Προσωπικά μέχρι την Σελήνη θέλω να πάω παιδιά!!! και φυσικά να γυρίσω πίσω τελικά :mrgreen:

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα το όνειρο μου δεν είναι να ταξιδέψω ο ίδιος σε μια διαστημική αποστολή, αλλά να αναλάβω τον συντονισμό της. Με συγκινεί περισσότερο η στιγμή στις διάφορες ταινίες που όλοι στο "control" χειροκροτούν τον συντονιστή - διευθυντή της αποστολής.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω σκεφτεί πολλές φορές την ερώτηση του dkef..προσωπικά είναι και θα είναι μεγάλο όνειρο να ταξιδέψω/συμμετάσχω σε μια διαστημική αποστολή. Θα με ενδιέφερε το Ηλιακό Σύστημα (Σελήνη-Άρης), με προοπτική όμως να επέστρεφα ξανά. Βέβαια αν επρόκειτο για εποικισμό, ποιος ξέρει..δεν ξέρω αν θα άφηνα τη όμορφη Γη μας για πάντα..αλλά ίσως να ήταν η μοναδική ευκαιρία να δω έναν άλλον κόσμο και να ανακαλύψω τα μυστικά του. Ίσως να άξιζε τον κόπο..όλα όμως εξαρτώνται και από άλλους παράγοντες, όπως η οικογένεια..Μια καλή ερώτηση στις υποψήφιες συζύγους: "Αγάπη μου θα με ακολουθούσες μέχρι τον Άρη αν έπρεπε να πάω???" :cheesy:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γαργαλιστικό ερώτημα!

 

Σίγουρα, το μέλλον στην ανάπτυξη του ανθρωπίνου γένους είναι εκεί ψηλά, έξω.

 

Δεν είναι εύκολο όμως να απαγκιστρωθούμε από τις φυσικές μας καταβολές, ανάγκες και συνήθειες.

 

Επειδή το ερώτημα τίθεται σε κάποιον που έχει γεννηθεί και ζει στον πλανήτη γη, κι όχι λ.χ. σε κάποιον που γεννήθηκε στο διάστημα, ταξιδεύοντας, με ή χωρίς προορισμό, που δεν θα είχε την προηγούμενη εμπειρία της ζωής στη γη, και ούτε θα έχει παρόμοια εμπειρία για εκείνο που θα συναντήσει, αν και όταν κάπου φθάσει, θα έλεγα ότι, δεν θα μου άρεσε να «βολτάρω» διαρκώς στο διάστημα. Θα μου έμοιαζε σαν ένα είδος φυλακής. Και η γή μας ακόμα, εννοούμενη κι αυτή ως φυλακή, είναι απείρως μεγαλύτερη και πιο φιλική. Ο τελικός προορισμός, αν θα ήταν καλύτερος (με ποιά άραγε κριτήρια – κοινωνικά? οικονομικά? περιβαλλοντολογικά? …) από αυτόν της γης, ίσως να με εύρισκε σύμφωνο με το εγχείρημα.

 

Επειδή το αν θα βρούμε άλλον τόπο που να προσομοιάζει με αυτόν της γης και να τον επισκεφθούμε είναι ένα ερώτημα που ίσως και να μην απαντηθεί ποτέ ολοκληρωτικά, και πάντως όχι στα πλαίσια της τρέχουσας, σύντομης, ζωής μας, θα περιόριζα τις ιδιαίτερα προχωρημένες και οργιάζουσες φιλοδοξίες της φαντασίας μου, όχι μόνο στην απόσταση γης – σελήνης, που αναφέρθηκε προηγουμένως ο φίλος Ταρσούδης, αλλά σε αυτό: Ένα ταξιδάκι (ζωής!) σε τροχιά γύρω από τη γή, για να νιώσω την έλλειψη βαρύτητας, που «ιδέα» της μόνο παίρνω, όταν χαλαρώνω καταδυόμενος μέσα στην θάλασσα, και να βιώσω την εκπληκτική εικόνα του πλανήτη μας απ΄έξω!

 

Πάντως, και μια εκδρομούλα σε χαμηλό ύψος, σαν κι αυτές που θα ξεκινήσει να διοργανώνει ο ανήσυχος mr Richard Branson, ιδιοκτήτης της Virgin ( http://www.virgingalactic.com ), δεν θα με χάλαγε καθόλου!!! – όταν βεβαίως πέσουν οι τιμές! :D

 

Φιλικά

 

PapGeo

--------------------

Υ.Γ.: Κανας εξωγήινος βρε παιδιά πουθενά?!!! :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα δεχόσασταν να συμμετάσχετε σε μια διαστημική αποστολή, εντός ή εκτός του Ηλιακού Συστήματος, με δεδομένο είτε ότι δεν θα γυρίσετε ποτέ στη Γη, είτε ότι θα πεθάνετε σίγουρα στο Διάστημα; (προφανώς το δεύτερο περιλαμβάνει και το πρώτο, στο πρώτο όμως κάπου θα φτάσετε).

 

 

 

Με βαση τα δεδομενα που εχω τωρα, οχι.

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δύσκολη ερώτηση...μπαίνεις στο πειρασμό...πάντος ένα ταξιδάκι μέχρι τη σελήνη με επιστροφή....ευχαρίστως!!! αντε για να μοιραστείς και αυτά που είδες με τους δικούς σου ανθρώπους...άλλωστε ήδη δεν ταξιδεύομε στο διαστημα καβάλα στη Γη; ή όχι... :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλο το ταξιδακι μεχρι τη Σεληνη γιατι αυτο θα ειναι αναψυχη.

 

Το να παω στο διαστημα παντως ειναι κατι που με αφηνει παντελως αδιαφορο. Μονο και στη σκεψη μαλιστα τρομαζω. Ασε καλυτερα, θα επενδυσω σε ενα 30αρι Obsession οταν θα μεγαλωσω και θα τα βλεπω ολα πιατο.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το να παω στο διαστημα παντως ειναι κατι που με αφηνει παντελως αδιαφορο. Μονο και στη σκεψη μαλιστα τρομαζω. Ασε καλυτερα, θα επενδυσω σε ενα 30αρι Obsession οταν θα μεγαλωσω και θα τα βλεπω ολα πιατο.

 

 

 

=D> \:D/

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγώ θα ήθελα να πατησω στη Σελήνη και να περάσω από όσο πιο κοντά γίνεται από τους δακτυλίους του Κρόνου.το δεύτερο μάλιστα,θα το ήθελα περισσότερο από όλα!!!φυσικά να ξαναγυρίσω..

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ μετά χαράς θα πήγαινα στο διάστημα :mrgreen:

Και....μεταξύ μας αποκλείεται να στείλουν οι διαστημικές υπηρεσίες ανθρώπους στο διάστημα γνωρίζοντας ότι σίγουρα θα υπάρξει απώλεια του πληρώματος.Τόσες αποστολές χωρίς πλήρωμα πως στέφθηκαν με επιτυχία;

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ονειρο της ζωης μου,που δεν θα πραγματοποιηθει ποτε!Θα πηγαινα με χιλια,δεν μπορω να φανταστω καλυτερο τροπο για να πεθανω.Μονο που θα βρισκομουν στο διαστημα,θα εβλεπα τη γη απο μακρυα,τα αμετρητα αστερια οπως δεν μπορει κανεις να τα δει απο τη γη(αραγε πως θα φαινεται η γαλαξιακη ζωνη?)

Το υπερτατο ονειρο ειναι να πεσω σε μια μαυρη τρυπα,να δω ολα αυτα τα περιεργα φαινομενα του φωτος κοντα στο βαρυτικο πεδιο της.

Παντος,αν ποτε στιγμη χρειαστουν για καποιο πειραμα καποιον στο διαστημα,να δουνε ποσο αντεχει,η για να παταει καποιο κουμπι,θα δηλωνα ευχαριστως εθελοντης.Αλλωστε,η γη θα τα καταφερει(ισως και καλυτερα) και χωρις εμενα,μαλλον πολυ λιγοι θα το παρουν χαμπαρι οτι λειπω.

Απο το να με πατησει κανενα τρολει η να πεθανω απο το νεφος της Αθηνας το προτειμω.Αν γινοταν αυτο,μαλλον θα πεθαινα απο υπερβολικη ευτυχια στο διαστημα.

Τελευταια επιθυμια μου θα ηταν να εχω ενα τηλεσκοπιο στο διαστημοπλοιο.(Ισως και κανενα κιβωτιο μπυρες) :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και....μεταξύ μας αποκλείεται να στείλουν οι διαστημικές υπηρεσίες ανθρώπους στο διάστημα γνωρίζοντας ότι σίγουρα θα υπάρξει απώλεια του πληρώματος.

 

Συμφωνώ αλλά όχι λόγω μη ύπαρξης εθελοντών αλλά λόγω των κοινωνικών αντιδράσεων! Ακόμα και μια τέτοια αποστολή σαν τη Λάικα δε θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί σήμερα για τους ίδιους λόγους.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πήγαινα οπουδήποτε αρκει να ήταν στο πηδάλιο ο lt Data, και κυβερνήτης ο Picard!

Ετσι εξασφαλίζω:

A. "To boldly go where no one has ever gone before"

B. Tην σίγουρη επιστροφή μου στα πάτρια εδάφη.

 

Ζητάω πολλά? \:D/

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ δεν πάω πουθενά αν δεν δω πρώτα σε 7 περίπου μήνες το πρώτο μου παιδί!!!!!!! :oops: :oops: \:D/ \:D/ :cheesy: :cheesy:

 

Μετά που θα το δω, πάλι δεν θα πάω πουθενά γιατί θα έχω σημαντικότερα πράγματα να κάνω!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ αλλά όχι λόγω μη ύπαρξης εθελοντών αλλά λόγω των κοινωνικών αντιδράσεων

 

ναι αλλά... τότε δε μιλάμε για κανονικούς ανθρώπους αλλά για λόξα....

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου το έχουν ρωτήσει:

 

Ασχολήσε με την αστρονομία :

 

Σε διαστημική αποστολή θα πήγαινες??όταν ήμουν μικρότερος έλεγα ....σίγουρα...τώρα ίσως φοβάμαι λίγο... :oops:

 

Αλλά αν βρεθώ ποτέ στο δίλημμα,θα σας ενημερώσω και θα ακούσω τις γνώμες σας... :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

fysika kai tha phgaina sto diasthma kai xoris epistrofh.apkei na ayto na vohthoyse thn anthropothta.xoris thysies tipota den einai dynaton na epityxoyme? :D

Θέλω να ταξιδέψω στο σύμπαν και να δω τους πλανήτες και τα αστέρια από κοντά!

Λιόπη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

fysika kai tha phgaina sto diasthma kai xoris epistrofh.apkei na ayto na vohthoyse thn anthropothta.xoris thysies tipota den einai dynaton na epityxoyme? :D

 

Αχ αυτα τα μεγαλα λογια, δειχνουν ποσο μη σκεπτομενοι ειναι μερικοι ανθρωποι

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχ αυτα τα μεγαλα λογια, δειχνουν ποσο μη σκεπτομενοι ειναι μερικοι ανθρωποι

Ή μπορεί να δείχνουν ρομαντισμό, ενθουσιασμό, αλτρουισμό κι ένα σωρό άλλα όμορφα πράγματα...

Ας μη βιαζόμαστε να κρίνουμε :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης