Jump to content

Θα ταξιδεύατε σε διαστημική αποστολή;


dkef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κ εγω θα πηγαινα ταξιδι στο διαστημα με την προυποθεση να ξαναγυρισω.ΔΕΝ θα πηγαινα ΠΟΤΕ για να μεινω στον αρη. Νομιζω οτι οι ομορφιες του πλανητη μας ειναι τοσες πολλες που δεν φτανουν ουτε 2 ζωες για να τις δεις-ζησεις.

Κυριάκος Καβακλιώτης

 

41 . 05΄. 55΄΄ Ν

23 . 33΄. 25΄΄ Ε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κ εγω θα πηγαινα ταξιδι στο διαστημα με την προυποθεση να ξαναγυρισω.ΔΕΝ θα πηγαινα ΠΟΤΕ για να μεινω στον αρη. Νομιζω οτι οι ομορφιες του πλανητη μας ειναι τοσες πολλες που δεν φτανουν ουτε 2 ζωες για να τις δεις-ζησεις.

 

Mε καλυψες πληρως

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανεις λογικος ανθρωπος δεν θα δεχοταν κατι τετοιο... και οσοι τυχον το δηλωνουν λενε λογια του αερα εκ του ασφαλους γνωριζοντας πως ποτε δεν υπαρχει περιπτωση να συμβει κατι τετοιο. :P

 

Μα ετσι οπως τα λες ειναι! Δεν ειναι αλλιως. Ειναι η αληθεια και η πραγματικοτητα.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στον Άρη θα πήγαινα, μόνον μετ΄επιστροφής, και για όσο χρόνο θα χρειαζόμουν για να πάω (άντε να βάλω κάτι παραπάνω) και να μείνω στη Σαχάρα! – ξέρετε, το πρωί βόλτες με τις καμήλες, το βράδυ stargazing κλπ. \:D/

Δηλαδή, με τις υπάρχουσες συνθήκες, όχι ευχαριστώ, δεν θα πάρω.

 

Αν τώρα αλλάξουν τον πλανήτη σε πιο ανθρώπινο με όλες αυτές τις τεχνικές που λένε, στα πλαίσια της παρούσας ζωής, θα το σκεφτόμουν για να μείνω λίγο περισσότερο, εκδρομικά μιλώντας πάντα… 8)

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανεις λογικος ανθρωπος δεν θα δεχοταν κατι τετοιο... και οσοι τυχον το δηλωνουν λενε λογια του αερα εκ του ασφαλους γνωριζοντας πως ποτε δεν υπαρχει περιπτωση να συμβει κατι τετοιο. :P

 

Μα ετσι οπως τα λες ειναι! Δεν ειναι αλλιως. Ειναι η αληθεια και η πραγματικοτητα.

 

Δε λένε όμως ψέματα, δε μπορείς να αποδείξεις το αντίθετό.Εξάλλου ποιος ο λόγος να γίνει μία τέτοια διαστημική αποστολή με πλήρωμα το οποίο δε θα επιστρέψει σίγουρα οι διαστημικές υπηρεσίες αυτή τη στιγμή δε σκέφτονται κάτι τέτοιο; :?:

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θα πηγαινα παντου.Διαστημα,Αρη,οποιοδηποτε και να ηταν το ταξιδι μακρυα απο τη γη.Η θεση μου δεν εκφραζει την κοινη λογικη.Αλλωστε και το να ασχολεισαι με την αστρονομια δεν εκφραζει την κοινη λογικη.

Γενικα στη ζωη μου περναω καλα,αλλα δεν θα μπορουσα ποτε να αφησω μια τετοια ευκαιρεια να χαθει.Αμφιβαλω εαν ειμαι σε θεση να προσφερω σε αυτο το ταξιδι κατι στην ανθρωποτητα,τουλαχιστον οχι αμεσα και συνειδητα.Ουτε και θεωρω οτι ειναι τοσο μεγαλα λογια αυτα,αλλοι πανε στην αλλη ακρη της γης για να σκοτωθουν σε πολεμο.Απλα ισως δεν με συγκινει τοσο η επιγεια καθημερινοτητα.Μονο που θα δω τον πλανητη μας απο μακρυα μου αρκει.Ειναι το μονο πραγμα που εκτιμω οτι αξιζει οσο η ζωη μου,ουτε σημαιες,ουτε πατριδες,ουτε θρησκειες ειναι σημαντικα πραγματα για μενα. :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Εμένα πάντως νομίζω ότι θα μου άρεσε να ζήσω στον Άρη. Με την προϋπόθεση όμως ότι δεν θα ζω μέσα σε μια "ντουλάπα", αλλά θα έχω 2 έστω και μικρά δωμάτια. Επίσης ότι αν ζω υπό θα μπορώ να ανεβαίνω στην επιφάνεια για καμιά βολτούλα και παρατήρηση! Μπορεί βέβαια να λέω μεγάλα λόγια και των υστέρων να μην μου άρεσε καθόλου.
"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεψε με, μετα τη 20 μερα θα θες να μυρισεις καθαρο οξυγονο και να δεις και λιγο γαλαζιο ουρανο!

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεψε με, μετα τη 20 μερα θα θες να μυρισεις καθαρο οξυγονο και να δεις και λιγο γαλαζιο ουρανο!

 

Πολύ πιθανόν! Άλλωστε έχω ζήσει όλη μου τη ζωή σε προσβάσιμη απόσταση από τη θάλασσα, την οποία λατρεύω και μπορεί να μην άντεχα μετά από κάποιο διάστημα χωρίς αυτήν.

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, ας μην ξεγελιόμαστε. Όλοι όσοι εδώ μέσα είμαστε έστω λίγο θετικοί σε κάποιο ταξίδι πέραν της ατμόσφαιρας, διαπνεόμαστε από μια δόση ρομαντισμού κι εξιδανίκευσης των συνθηκών του ταξιδιού. Στα πλαίσια της παρούσας ζωής (πάντα), οποιοδήποτε εγχείρημα θα χρειαζόταν μεγάλη προσπάθεια προσαρμογής από μέρους μας, τόσο βιολογικά, όσο και ψυχολογικά. Είδατε λ.χ. τί τραβάνε οι ήρωες οι αστροναύτες προκειμένου να πάνε (όχι διαστημικό περίπατο, αλλά…) τουαλέτα! Επιστρατεύονται ειδικής σχεδίασης μηχανισμοί συγκέντρωσης των βιολογικών αποβλήτων δια της απορροφήσεως με υποπίεση, διότι εκεί πάνω οι φυσικοί νόμοι (βλέπε έλλειψη βαρύτητας) είναι διαφορετικοί και… δεν συγχωρούν! Πόσο εύκολα ο καθένας από εμάς θα έκανε την ανάγκη του μέσα σε μια «ηλεκτρική σκούπα»?!!! :lol:

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πόσο εύκολα ο καθένας από εμάς θα έκανε την ανάγκη του μέσα σε μια «ηλεκτρική σκούπα»?!!!

 

Μπααα, εγώ μάλλον θα πέθαινα από... δυσκοιλιότητα.

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:lol: :lol: :lol:

Εσύ μάλλον είσαι κατάλληλος για αστροναύτης του… Σαββατοκύριακου! :lol:

 

Έχουν βγει κατά καιρούς ντοκιμαντέρ ή δημοσιεύματα για τις συνθήκες ζωής στο διάστημα. Μια μαρτυρία που προσεγγίζει περισσότερο τον μέσο όρο των ανθρωπίνων δυνατοτήτων αποτελεί αυτή της πρώτης γυναίκας / μουσουλμάνας Ιρανής (!) τουρίστριας του διαστήματος, της Ανουσέ Ανσαρί, η οποία περιγράφει αρκετά γλαφυρά τα προβλήματα που αντιμετώπισε κατά την διάρκεια του ταξιδιού της, αξίας 20 εκατ. δολαρίων (ναυτίες, τήρηση κανόνων υγιεινής κ.α.), αλλά και τις πανέμορφες εμπειρίες που είχε. Για περισσότερα: http://spaceblog.xprize.org

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και με τρελαίνει η ιδέα να μπορούσα να ταξιδέψω στο διάστημα, δεν θα άφηνα ποτέ για πάντα τους αγαπημένους μου ανθρώπους και τον... πλανήτη που γεννήθηκα για να ζω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα πάντως νομίζω ότι θα μου άρεσε να ζήσω στον Άρη. Με την προϋπόθεση όμως ότι δεν θα ζω μέσα σε μια "ντουλάπα", αλλά θα έχω 2 έστω και μικρά δωμάτια. Επίσης ότι αν ζω υπό θα μπορώ να ανεβαίνω στην επιφάνεια για καμιά βολτούλα και παρατήρηση! Μπορεί βέβαια να λέω μεγάλα λόγια και των υστέρων να μην μου άρεσε καθόλου.

Από εμπειρία μου σε μεγάλη ορειβατική αποστολή στα Ιμαλάια μετά απο δύο μήνες στο βουνό με τις ’’φιλικές’’ συνθήκες που μπορεί να έχει ένα βουνό πάνω απο οκτώ χιλιάδες μέτρα, σε σχέση πάντα με το διάστημα,σας λέω ότι είναι πολύ δύσκολο να ελεγσεις τα νεύρα σου. σου φταίνε τα πάντα και φαντάσου ότι έχεις και χώρο να απλωθείς, να περπατήσεις να πας τουαλέτα, εάν ο καιρός στο επιτρέπει βέβαια. Εκ των υστέρων βέβαια η εμπειρία φοβερή, όταν όμως είσαι μέσα στην κατάσταση και δεν μπορείς να την αλλάξεις... νιώθεις παγιδευμένος, πολλές φορές να φτάνεις κοντά στον πανικό και αναρωτιέσαι τί κάνω εγώ εδω;

Ξεπερνάς τα όρια σου, αλλά για να τα ξεπεράσεις τα βρίσκεις πρώτα.

Ένα ταξίδι σε τόσο μικρό χώρο τόσους μήνες είναι πάρα πολύ δύσκολο λόγω ψυχολογικής πίεσης. Οι ψυχολόγοι θεωρώ ότι θα έχουν πολύ δουλειά και πρίν και κατα την διάρκεια μιάς μεγάλης αποστολής, πόσο μάλλον να ξέρεις ότι το ταξίδι θα είναι one way.

Οι ’’τρελοί’’ είναι απαραίτητοι για να καταφέρει η ανθρωπότητα βήματα, εξίσου και οι λογικοί για να μπορούν να’’εκμεταλευόνται’’ τα αποτελέσματα των τρελών. Χωρίς θάρρος και τρέλλα θα είμασταν πολύ πίσω ακόμη.

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο,σε πόσους βαθμούς βράζει το νερό στα 8000 μέτρα;;

 

Φαντάζομαι διαύγεια του νυχτερινού ουρανού :shock:

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη σε αυτά τα υψόμετρα δεν βράζουμε νερό απλά λιώνουμε χίονι για να έχουμε υγρά για την αφυδάτωση, το οποίο για να λιώσεις δύο ποτήρια νερό μπορεί να σου πάρει και δύο ώρες. :roll: Από ουρανό, εάν πετύχεις ξαστεριά.... άστο καλύτερα :shock: δε νομίζω να έχω βρεθεί σε ποιό σκοτεινό ουρανό στη ζωή μου ,εκτός ίσως σε άλλες ορειβατικές αποστολές και πάλι στα Ίμαλάια...., και σε τόσο κρύο επίσεις... :roll: :cheesy: παρατηρήσεις και τέτοια ξέχνατα.... :cheesy:

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης