Jump to content

Σαν σήμερα το 1957 ο Sputnik 2.....


Άξιζε η θυσία της Λάικα για την "κατάκτηση του διαστήματος";  

146 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Άξιζε η θυσία της Λάικα για την "κατάκτηση του διαστήματος";

    • Ναι
      104
    • Όχι
      42


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ifikrati μια συμβουλή από εμένα..μην κάθεσε και ασχολείσε πάλι με τον stephanou..

Όταν ο άνθρωπος έγραφε ότι ο Μ.Αλέξανδρος ήταν σφαγέας καταλαβαίνεις περι τίνος πρόκειται..

Μας χωρίζουν τεράστιες ιδεολογικές διαφορές.

Δεν χρειάζεται να τις διογκώνουμε σε αυτό το φόρουμ αστρονομίας..

Αγνόησε τον..

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αγαπητοί φίλοι,

 

Όλοι έχουμε τις απόψεις μας και τις ιδεολογίες μας σε πολιτικά ζητήματα (λέγοντας πολιτικά, αναφέρομαι στην έννοια του πολίτη). Σκοπός της συζήτησης δεν είναι η κρίση επί των ιδεολογιών μας. Για κάποιον μπορεί η ζωή να είναι το υπέρτατο αγαθό, για κάποιον άλλο η ελευθερία, για κάποιον άλλο μια καλοψημένη μπριζόλα, δικαίωμα του καθενός και επ'αυτού δεν υπάρχει συζήτηση.

 

Ας μη ξεθάβουμε όμως το τσεκούρι του πολέμου, μιας και δύσκολα θα κάνουμε κάποιον να αλλάξει άποψη ή να τον πείσουμε για την ορθότητα των δικών μας θέσεων. Εξάλλου είναι πλεόν εμπειρικός νόμος ότι όποτε ανοίγουν τέτοιες συζητήσεις περνάμε απλά σε τσακωμό και απόλυτα εξωαστρονομική κουβέντα.

 

Εδώ δεν είμαστε επειδή έχουμε κοινή ιδεολογία και πολιτική άποψη αλλά επειδή μας ενδιαφέρει η αστρονομία, ας εστιάσουμε λοιπόν στην αγαπημένη μας επιστήμη.

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αλλα απο την στιγμή που εμπλέκονται (και) λόγοι καθαρά πολιτικοί (βλέπε: προπαγάνδα, είμαστε καλύτεροι απο εσάς, κτλ κτλ) είμαι αντίθετος.

 

Δεν γινεται να μην εμπλεκονται! Εμπλεκονταν, εμπλεκονται και θα εμπλεκονται.

 

Ζωή = Ζωή, δεν υπάρχει ανθρώπινη και σκυλίσια! Μην γίνονται διακρίσεις...

 

ΟΧΙ σε καμμια περιπτωση η ζωη ενος ανθρωπου δεν ειναι ισοδυναμη με αυτη ενος σκυλου, μην τρελλαθουμε δηλαδη!!!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μας χωρίζουν τεράστιες ιδεολογικές διαφορές.

Ευτυχώς!...

 

Πάντως για τη Laika (γιατί πάντα νόμιζα ότι είναι Leica?...) νομίζω πως δε χωράει συζήτηση για το αν άξιζε... Κάθε μέρα σκοτώνονται δεκάδες αδέσποτα σκυλιά στους δρόμους και δεν ιδρώνει κανενός το αυτί, αν αξίζει ή όχι να είναι αυτή η στάση μας απέναντι στα ζώα ως κοινωνία... Μας έπιασε ξαφνικά το φιλότιμο για ένα ζωάκι που προσέφερε και κάτι ο χαμός του;... Ακόμα και τα πειραματόζωα, όσο άκαρδο και αν ακούγεται αυτό, προσφέρουν τα μέγιστα στην πρόοδο και την ευημερία... Δηλαδή μόνο τα χαμστεράκια έχουν ψυχή;; Τόσα ζώα που τρώμε καθημερινά νομίζετε δε μας πειράζουν;

 

Η φύση, άσχετα αν μας αρέσει η όζι, έχει κάποιους κανόνες. Όποιος μπορεί να επιβάλλει κάτι, το κάνει, είτε έναντι σε μέλη του ίδιου είδους είτε σε άλλα είδη. Κι όταν αυτό γίνεται για καλό σκοπό (και είπα και παραπάνω, αρκεί να είναι αγνός και ανιδιοτελής) δε μπορούμε παρά να το επικροτούμε.

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μονο και μονο ο πανικος που επιασε την τοτε αμερικανικη ηγεσια μεσουντος του ψυχρου πολεμου αξιζε τον κοπο :cheesy:

Αρκει να θυμηθει κανεις την αποτυχημενη εκτοξευση αρον αρον στις 6/12/1957 του Vanguard και την καταστροφη του επι του εδαφους σε ζωντανη τηλεοπτικη μεταδοση... οποιος εξευτελισμος ....... :mrgreen:

Vanguard_explosion.jpg.01fcd697b1f7aa2adc33040e99a2779d.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε παιδιά μην ξεφύγουμε από το θέμα μας. Και εγώ αγαπώ τα ζώα και δεν θέλω να πάθουν κάτι κακό, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να σταματήσουμε την επιστημονική πρόοδο. Κάπου είχα διαβάσει για μεθόδους πειραμάτων χωρίς την χρήση ζώων. Θα ψάξω και ελπίζω να το βρω.

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΧΙ σε καμμια περιπτωση η ζωη ενος ανθρωπου δεν ειναι ισοδυναμη με αυτη ενος σκυλου, μην τρελλαθουμε δηλαδη!!!

 

Απο τη στιγμή που ξεκινάς την διάκριση, είναι σαν να μου λές οτι δεν είναι δολοφόνος ο κάθε χωριάτης που τουφεκίζει σκυλιά για να μην του φανε τις κότες(προληπτικά κιόλας), και δυστυχώς είναι πολλοί! Και φυσικά ούτε λόγος για καποιον νόμο που να τους καθιστά παράνομους!

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εισαι εκτος τοπου και χρονου... περιορισου στο θεμα της σηζητησης. Φυσικα αυτο που εγραψα ειναι σωστο και δεν το συζητω παραπερα.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο ανθρωπος ειναι στη κορυφη της αλυσιδαας και συμφωνω απολυτα, γεγονος το οποιο το καθιστα ενα ζωο αναγκασμενο να σκοτωσει για να φαει. Και μπορει να φαει τα παντα. Παμφαγο κοινως.

 

Αλλα συμφωνω στο γεγονος οτι υπαρχουν παρα πολλοι οι οποιοι σκοτωνουν για πλακα, ετσι επειδη γουσταρουν βρε αδερφε.

 

Περα απο αυτα ομως, γιατι ξεφυγαμε λιγο, και παλι διαφωνω στη χρησιμοποιηση ζωων για πειραματα του κωλου (sorry κιολας). Συμφωνω στη διατηρηση μιας καποιας ισσοροπιας η οποια ποτε βεβαια δεν επιτευχθηκε! Και ουτε προκειται...

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στις κότες μόνο κόλησες ρε αχιλλέα, αυτοί που βάζουν τις φόλες μόνο και μόνο επειδή τους ενοχλούν τα γαυγίσματα πως να τους χαρακτηρίσουμε αυτούς;
ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στις κότες μόνο κόλησες ρε αχιλλέα, αυτοί που βάζουν τις φόλες μόνο και μόνο επειδή τους ενοχλούν τα γαυγίσματα πως να τους χαρακτηρίσουμε αυτούς;

 

Εγω προσωπικα θα τους βαραγα στα 3 μετρα! Με οπλο φυσικα...

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικα αυτο που εγραψα ειναι σωστο και δεν το συζητω παραπερα.

 

Κλασικος Γιωργος! :P :P :P :P :P

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικα αυτο που εγραψα ειναι σωστο και δεν το συζητω παραπερα.

 

Κλασικος Γιωργος! :P :P :P :P :P

 

Μετριοφρωσύνη πάνω απ'όλα! (και φασισμός αλλα τελοσπάντων) :roll:

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω προσωπικα θα τους βαραγα στα 3 μετρα! Με οπλο φυσικα...

 

Λόγω.. παλαιότερης "εμπειρίας" και εγω μαζί σου!!

Στο απόσπασμα!! =D>

αν και μπορεί να με έπιανε το σαδιστικό μου, και να του έδινα να φάει την ιδια του την φόλα, οπότε εσύ μετά, θα μπορούσες να τον βάραγες..

:-note :-note :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρωτα στα ποδια για πεδαιμα και μετα στο σταυρο! Γιατι ειναι γουρουνια και κτηνη.

 

Θα ξεχασω εγω που στο χωριο μου δε μπορουσα να κρατησω γατακι για γατακι? επειδη ο διπλανος εχει παθος με τη δολοφονια ζωων τα εβρισκαν πνιγμενα με σκοινια στο χωραφι εκει διπλα και αλλα θαμενα ζωντανα και σκασμενα απο την ασφιξια μεσα στο καυτο απο τη ζεστη χωμα του καλοκαιριου? επειδη δε μπορει να αντεξει τους ηχους της φυσης ο καθε ανωμαλος και διεστραμενος δινει τροφες με ανακατεμενα θραυσματα γυαλιου και καρφια?

 

Καταλαβαινεις τι κανουν? :shock: :shock:

 

Οπως στο ειπα! Χτυπημα στα ποδια και μετα κατευθειαν!

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστηχώς ξέρω καλά τι κάνει το σπασμένο γυαλί..

εχουμε αλλάξει 5 σκυλιά σε 10 χρόνια, απο φόλες..

να παρακαλάει μόνο μη βρω ποιός είναι.. :evil: :evil:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετριοφρωσύνη πάνω απ'όλα! (και φασισμός αλλα τελοσπάντων)

 

Φιλαρακο πρωτον κρατα τους χαρακτηρισμους για τον εαυτο σου γιατι οταν δεν ξερεις τον αλλο να προσεχεις πως εκφραζεσαι οκ;

Και δευτερον αν εσυ θεωρεις τη ανθρωπινη ζωη ιση με αυτη ενος σκυλου η μιας κοτας ειναι δικαιωμα σου οπως και δικαιωμα μου να γελαω με τετοιες ασυναρτησιες!

Το Πασχα που τρως σφαγιασμενα αρνια τι εισαι δηλαδη; αποδεκτης προιοντων εγληματος; ](*,)

Κατα τα αλλα το θεμα μας δεν ειναι η ζωοφιλια και δεν απαντω αλλο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...και δεν απαντω αλλο.

 

Σε σκεφτομαι να τα λες την ωρα που τα διαβαζω. Κλασικος! :P

 

Κοιτα Γιωργο, πιστευω οτι αυτο ειναι ενα θεμα καθαρα υποκειμενικο. Εγω για παραδειγμα τα ζωα τα λατρευω και ειμαι παθιασμενος μαζι τους. Ειμαι λοιπον λιγο πιο ευαλωτος σε θεματα που αφορουν την ελευθερια τους και τη σχεση με τον ανθρωπο. Ειναι στο καθε ατομο.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλο η κότα, άλλο ο σκύλος...Εγώ μιλάω για τους σκύλους, διοτι, αγαπούν, μισούν, μιλούν(με τον τρόπο τους)...Η κότα προορίζεται για τροφή είναι φανερό αυτό...Ο σκύλος προορίζεται για σύντροφος του ανθρώπου όπως και η γάτα κλπ, για αυτο θεωρω εγκληματική ενέργεια την δολοφονία τους...

 

 

Στις κότες μόνο κόλησες ρε αχιλλέα, αυτοί που βάζουν τις φόλες μόνο και μόνο επειδή τους ενοχλούν τα γαυγίσματα πως να τους χαρακτηρίσουμε αυτούς;

 

Εγώ αν ανέβω ποτε στην εξουσία θα επαναφέρω τον σταυρικό θάνατο για αυτούς τους χωριάτες!

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ αν ανέβω ποτε στην εξουσία θα επαναφέρω τον σταυρικό θάνατο για αυτούς τους χωριάτες!

 

Και πως θα τιμωρείς αυτούς που θα σταυρώνουν ανθρώπους;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ αν ανέβω ποτε στην εξουσία θα επαναφέρω τον σταυρικό θάνατο για αυτούς τους χωριάτες!

 

Ελεος!!!! Μου ερχονται στο μυαλο κουβεντες και αμπελοφιλοσοφιες μπαρμπαδων σε καφενεια του στυλ αν γινομουν για μια μερα πρωθυπουργος. Για σοβαρεψου!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ αν ανέβω ποτε στην εξουσία θα επαναφέρω τον σταυρικό θάνατο για αυτούς τους χωριάτες!

Ε όχι βρε παιδιά και θανατική ποινή [-X [-(

Νομίζω πως μια γερή φυλακή είναι ότι πρέπει :twisted: :mrgreen:

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης