Jump to content

Σαν σήμερα το 1957 ο Sputnik 2.....


Άξιζε η θυσία της Λάικα για την "κατάκτηση του διαστήματος";  

146 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Άξιζε η θυσία της Λάικα για την "κατάκτηση του διαστήματος";

    • Ναι
      104
    • Όχι
      42


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστευω ότι η παρακατω φωτογραφία μπορεί να αποτελέσει καλή τροφή για σκέψη, οσον αφορά τα επιστημονικά πειράματα, και τα πειράματα με ζώα.

 

Δεν είναι τίποτα αλλό παρά η καρδιά ενός σκύλου, με τη βοήθεια της οποίας προσπαθούν να βγάλουν μαθηματικά μοντέλα για την περιγραφή της λειτουργείας της καρδιάς.

 

 

 

mulierheart.gif

http://www.trincoll.edu/~palladin/JPresearch/heartdynamics/heartdynamics.htm

 

Τα σχόλια δικά σας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δηλαδή ρε παιδιά πού θέλετε να κάνουν πειράματα;Σε ανθρώπους;Κατηγορείτε κάποιες επιστημονικές μεθόδους.Έχετε σκεφτεί αν υπάρχουν άλλες λύσεις;Τι λύσεις προτείνετε;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ούτε εγώ υποστηρίζω την χρήση πειραματόζωων, μα τι γίνεται αν δεν υπάρχει άλλη λύση;

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδω καθε μερα πεθαινουν παιδια απο την πεινα, γινονται πολεμοι, κοσμος σφαζεται και μας επιασε ευαισθησια για απαραιτητα πειραματα με χρηση ζωων; Συγνωμη βρε παιδια εχουμε σοβαροτερα θεματα να ασχοληθουμε!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να πω κουταμάρα, μα νομίζω πως η ιεραρχία των προτεραιοτήτων έχει γίνει πλέον περισσότερο υποκειμενική και λιγότερο αντικειμενική :-k . Για παράδειγμα, υπάρχουν άνθρωποι που θεωρούν την ζωή ενός σκύλου σημαντικότερη από την ζωή ενός ανθρώπου και άνθρωποι που θεωρούν την ανεργεία σοβαρότερη από την περιβαλλοντική υποβάθμιση. Πιστεύω πως είναι κυρίως όπως το βλέπει ο κάθε ένας. Διορθώστε με αν κάνω λάθος :-s .

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδω καθε μερα πεθαινουν παιδια απο την πεινα, γινονται πολεμοι, κοσμος σφαζεται και μας επιασε ευαισθησια για απαραιτητα πειραματα με χρηση ζωων; Συγνωμη βρε παιδια εχουμε σοβαροτερα θεματα να ασχοληθουμε!

 

Γιωργο το να ειμαστε ευαισθητοποιημενοι σε οσα περισσοτερα προβληματα αντιλαμβανομαστε γυρω μας, αυτο δειχνει μια κοινωνια σε εγρηγορση, ετοιμη ν αναλαβει δραση για τη λυση κι οχι με την οκνηρια της να διαιωνιζει τα προβληματα.

Αν προτασσουμε συνεχως το ιδιο επιχειρημα "υπαρχουν πολεμοι, υπαρχει πεινα" αρα γιατι ν ασχολουμαστε με τα "λιγοτερο" σημαντικα, τοτε ουτε σε αυτο το φορουμ θα πρεπε να ασχολουμαστε με την φωτορυπανση.

Οι πολεμοι και η πεινα ειναι στην κορυφη του βουνου. Αν θελουμε να σκαρφαλωσουμε ως εκει, ξεκιναμε ν ανεβαινουμε απο τους προποδες...

 

Αν υπηρχε μια εξισωση που θα μπορουσαμε να βγαλουμε σημερα το δεικτη πολιτισμου μιας χωρας, κατα τη γνωμη μου ενας απ τους πολλους παραγοντες που θα διαμορφωνε το δεικτη, θα επρεπε να ηταν και ο τροπος που αντιμετωπιζουμε τα ζωα, γιατι θα εδειχνε κατα ποσο αντιλαμβανομαστε και σεβομαστε την Ιεροτητα της Ζωης.

Προσωπικα με προβληματιζει παρα πολυ η βιοηθικη ή "βιοανηθικη" που θεωρει σωστο ή αναγκαιο, τη θυσια του οποιου ζωου για μικροπολιτικες σκοπιμοτητες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικα με προβληματιζει παρα πολυ η βιοηθικη ή "βιοανηθικη" που θεωρει σωστο ή αναγκαιο, τη θυσια του οποιου ζωου για μικροπολιτικες σκοπιμοτητες.

 

 

 

Τι εννοείς με τις μικροπολιτικές σκοπιμότητες,Κατερίνα;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επι του προκειμενου, μιλω για την οφθαλμοφανη προπαγανδα των Ρωσων.

Διαφορετικα δε θα ειχαν αποσιωπησει το θανατο της Λαϊκα.

Επετρεψε μου επισης να εχω επιφυλαξεις και να αμφιβαλλω αν καταφερε να ζησει εστω και μερικα λεπτα (κι οχι ωρες οπως διαβαζω) κι αν επισης τα στοιχεια που συνελεξαν απ το χρονικο διαστημα που ηταν ζωντανη, ηταν επαρκη για οποιοδηποτε επιστημονικο συμπερασμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν προτασσουμε συνεχως το ιδιο επιχειρημα "υπαρχουν πολεμοι, υπαρχει πεινα" αρα γιατι ν ασχολουμαστε με τα "λιγοτερο" σημαντικα, τοτε ουτε σε αυτο το φορουμ θα πρεπε να ασχολουμαστε με την φωτορυπανση.

 

Η φωτορυπανση ειναι πολυ πιο σημαντικη απο ενα σκυλο που πεθανε στο διαστημα. Η φωτορυπανση εμποδιζει την αστρονομια και την επιστημονικη προοδο τα ζωα στο διαστημα την προηγαγαν.

Δεν σταλθηκε μονο η Λαικα στο διαστημα. Ηταν το πρωτο απο τα σκυλια που εστειλαν στο διαστημα οι τοτε σοβιετικοι ενω αντιστοιχες αποστολες εγιναν και απο αμερικανικης πλευρας.

 

In the 1950s and 60s, the Soviet Union launched missions with passenger slots for at least 57 dogs. The actual number of dogs in space is smaller, as some dogs flew more than once. Most survived; the few that died were lost mostly through technical failures.

 

Πηγη wikipedia

 

Δειτε και το σχετικο link:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Russian_space_dogs

 

Ακομα και μονος λογος να ηταν η πολιτικη και η προπαγανδα μονο ως απολυτως πετυχημενη θα μπορουσε να χαρακτηριστει η συγκεκριμενη κινηση καθως και ταρακουνησε ολοκληρες ΗΠΑ και φυσικα με τα δεδομενα της εποχης απολυτως κατανοητη.

 

Strelka_at_essendon.jpg.f9b9274511dbb6c3a9ddf87a54b90f05.jpg

Ο σκυλος κοσμοναυτης Strelka βαλσαμωμενη πια σε εκθεση.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακαλω οπως διαγραφει ολο το ποστ της φωτορυπανσης και να επανελθει οταν σταματησουν ολοι οι πολεμοι και οταν ολα τα παιδακια της Αφρικης και της Ασιας σιτιζονται επαρκως. :P :mrgreen: :P :mrgreen: :P :mrgreen: :P :mrgreen:

 

Οκ ! Οκ ! Σοβαρευομαι :)

Αν ο σκοπος αγιαζει τα μεσα Γιωργο, τοτε ειμαστε αξιοι της οποιας μοιρας μας... γιατι η μοιρα μας δεν ειναι τιποτε αλλο παρα το αποτελεσμα των επιλογων μας.

Η αλυσιδα της ζωης ειναι αρκετα γερη αλλα αν την πολιοζορισεις θα σπασει...

Η ιστορια της Λαϊκα και οι προεκτασεις της ειναι ενα μικροσκοπικο κομματακι απ την αλυσιδα αυτη.

Πειραματοζωα χωρις να το γνωριζουν εχουν γινει οι στρατιωτες στο Ιρακ, τα μελλοντικα παιδια που θα αναπτυξουν στα πρωτα χρονια της ζωης τους λευχαιμια απο τις συνεπειες της ραδιενεργειας (ή κατα τους Αμερικανους "παραπλευρες απωλειες") και παει λεγοντας.

Στην τροχια της σχιζοφρενειας που εχουμε μπει, ολα τα βαφτιζουμε οπως μας βολευουν ή οπως μας τα σερβιρουν και οσο μεγαλωνει ο βαθμος της ανοχης μας σε τετοια γεγονοτα, τοσο μειωνονται οι ηθικες μας αντιστασεις ωστε να δεχτουμε στη συνεχεια ακομα πιο τερατωδη πραγματα.

Αν ολα αυτα εσυ θελεις να τ αποκαλεις, επιστημονικη προοδο, κανενα προβλημα. Εγω ειμαι η παραλογη και μ αρεσει να παραλογιζομαι :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια με πολυ μεγαλη λυπη διαβαζω το θεμα που πολυ ευστοχα θεσατε. θα δωσω πρωτα μια παντηση πριν επεκταθω. οχι. λυπαμαι αλλα δεν αξιζε μια τετοια θυσια. κατανοω την συνειδητη αυτοθυσια ενος ανθρωπου οταν η περισταση το απαιτησει και δεν γινεται αλλιως κατι που φυσικα ολοι ευχομαστε ποτε να μη χρειαστει να συμβει. αλλα τη θυσια ενος ζωου , που δεν διαθετει τουλαχιστον με τα δικα μας δεδομενα συνειδηση, την κατακρινω. παντα εξοργιζομουν οταν σκεφτομουν το πως η βιομηχανια χρησιμοποιει τα ζωα. γουνες , τροφη , πειραματα.... και η σκεψη και μονο του τι εχει συμβει σ αυτα τα ζωα για να φορουν καποιες κυριες γουνα στο λαιμο τους με κανει να γυρναω το κεφαλι αλλου , οχι απο αδιαφορια αλλα απο αηδια και ντροπη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά έχω μεγαλώσει σε μια οικογένεια με 2 σκυλάκια, τώρα πλέον ζει το ένα και μάλιστα ο άλλος είναι πολύ γέρος και με πολλά προβλήματα!!! :cry:

 

Αλλά ένα ξέρω ότι έχουν ψυχή!!!! και μάλιστα μικρού παιδιού Αγγελική O:)

 

Μέσα στα μάτια σε κοιτούν και καταλαβαίνουν την ψυχική σου διάθεση, για να βλέπει ένα πλάσμα την ψυχή σου έχει και αυτό ψυχή!!!

:)

3.jpg

\"Οι ευθύνες αρχίζουν από τα όνειρα...\"

Γ.Σεφέρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια με πολυ μεγαλη λυπη διαβαζω το θεμα που πολυ ευστοχα θεσατε. θα δωσω πρωτα μια παντηση πριν επεκταθω. οχι. λυπαμαι αλλα δεν αξιζε μια τετοια θυσια. κατανοω την συνειδητη αυτοθυσια ενος ανθρωπου οταν η περισταση το απαιτησει και δεν γινεται αλλιως κατι που φυσικα ολοι ευχομαστε ποτε να μη χρειαστει να συμβει. αλλα τη θυσια ενος ζωου , που δεν διαθετει τουλαχιστον με τα δικα μας δεδομενα συνειδηση, την κατακρινω. παντα εξοργιζομουν οταν σκεφτομουν το πως η βιομηχανια χρησιμοποιει τα ζωα. γουνες , τροφη , πειραματα.... και η σκεψη και μονο του τι εχει συμβει σ αυτα τα ζωα για να φορουν καποιες κυριες γουνα στο λαιμο τους με κανει να γυρναω το κεφαλι αλλου , οχι απο αδιαφορια αλλα απο αηδια και ντροπη.

 

Ακριβώς!

 

Ένας ανθρωπος θα μπορούσε να κατανοήσει την σοβαρότητα του εγχειρήματος για την επιστήμη και να παει...Επίσης θα μπορούσαν να στείλουν έναν ήδη ετοιμοθάνατο οπου μικρή διαφορά θα χε το τέλος...Η Λάικα όμως δεν έδωσε την συγκατάθεση της, και μην μου πείτε οι σκύλοι δεν έχουν συνείδηση...Έχουν και παραέχουν, καλύτερη απο την δική μας μάλιστα! Δεν θα ξεχάσω τον σκύλο μου, που όταν ήμουν μικρός και με έριχνε κάτω στις βόλτες ετρεχε πάνω μου και με έγλειφε κλαίγοντας...

Για αυτο λοιπόν κύριοι, διαφωνώ με την θυσία...Ακόμα και ΕΓΩ μπορεί να πήγαινα στην θέση της, έτσι για την επιστήμη βρε αδερφέ, αλλα εγώ θα ξερα γιατι δίνω την ζωή μου, και θα το έκανα εν γνώση μου....

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως να ξέρετε ότι τις υπηρεσίες της σύγχρονης ιατρικής που απολαμβάνετε με τόση ευχαρίστηση όταν παρουσιαστεί η ανάγκη, τις οφείλετε στις ζωές εκκατομυρίων ζώων.

 

Και επίσης υποθέτω ότι όλοι εσείς που είστε ενάντια στη χρήση πειραματόζωων δεν τρώτε καθόλου κρέας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης θα μπορούσαν να στείλουν έναν ήδη ετοιμοθάνατο οπου μικρή διαφορά θα χε το τέλος...

 

 

Βρε Αχιλλεα τι προτεινεις δηλαδη; οι ετοιμοθανατοι να γινονται πειραματοζωα;;;; #-o

Ασε που η αριστη υγεια ειναι προαπαιτουμενο για διαστημικες πτησεις!

Τα να ρωταμε σκυλους η δεν μπορει να ρωταμε σκυλους τα θεωρω αστεια και ανευ περιεχομενου.

 

Δεν θα ξεχάσω τον σκύλο μου, που όταν ήμουν μικρός και με έριχνε κάτω στις βόλτες ετρεχε πάνω μου και με έγλειφε κλαίγοντας...

Για αυτο λοιπόν κύριοι, διαφωνώ με την θυσία...

 

Ενα αδεσποτο απο καποιο δρομο της Μοσχας μαζεψαν, δεν πηραν το σκυλο καποιου :cheesy:

 

Ακόμα και ΕΓΩ μπορεί να πήγαινα στην θέση της, έτσι για την επιστήμη βρε αδερφέ, αλλα εγώ θα ξερα γιατι δίνω την ζωή μου, και θα το έκανα εν γνώση μου....

 

Ιστοριες για σκυλους που θυσιαζονται για τον αφεντη τους εχω ακουσει αλλα ειναι η πρωτη φορα που ακουω το αντιθετο (και συγνωμη αλλα δεν μπορω να το παρω στα σοβαρα).

 

Οσο για την Λαικα κρινοντας το εγχειρημα υστερα απο μισο αιωνα εγω λεω πως και καμμια επιστημονικη αξια να μην ειχε η αποστολη και μονο για προπαγανδα και πολιτικους λογους να εγινε (που δεν ειναι ετσι, ληφθηκε τηλεμετρια με τις ζωτικες λειτουργιες, διαπιστωθηκε η αντοχη στις επιταχυνσεις και η αντιδραση ζωντα οργανισμου σε συνθηκες ελλειψης βαρυτητας, υπηρχε προβλεψη για ευθανασια του σκυλου με το τελειωμα της τροφης ασχετως με την αποτυχια της ασπιδας προστασιας απο την θερμοτητα) παλι ηταν μια πανεξυπνη κινηση ΜΑΤ μεσουντος του ψυχρου πολεμου στη διεθνη πολιτικη σκακιερα.

Οσο για τα ζωα που εκτρεφονται για γουνες συγνωμη αλλα οι φυσικες γουνες ειναι πολυ πιο οικολογικες απο τα πλαστικα-παραγωγα του πετρελαιου των δηθεν "οικολογικων".

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα ζωα ειτε αδεσποτα ειτε με αφεντικο , απο τη μοσχα , απο το μογκαντισου η απο την ανταρκτικη ειναι το ιδιο ζωντανα , πονουν το ιδιο και υποφερουν το ιδιο. οσον αφορα τα περι κρεατος , εγω τουλαχιστον δηλωνω οτι ναι θα μπορουσα να ζησω και χωρις αυτο. αλλωστε εχει αποδειχτει οτι για τις απαραιτητες πρωτεινες υπαρχουν και εναλακτικες πηγες
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υ.Γ. Νομιζω οτι αν θελουμε να θεωρουμε τον εαυτο μας στην κορφη της πυραμιδας του πλανητη (αφου εκει τον θεσαμε αυθαιρετα) , μπορουμε να παψουμε να ειμαστε "εκπολιτισμενα" σαρκοβορα που ζουν απο το θανατο των αλλων οργανισμων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και τι ζωη θα ζησεις χωρις μπριζολες, κοντοσουβλια και αρνι στη σουβλα το Πασχα; :cheesy:

Τα περι σφαγιασμου ζωων για τροφη συγνωμη παιδια τα θεωρω αναξια συζητησης.

Προτιμω να τρωω και οχι να βοσκαω οπως κανουν οι χορτοφαγοι!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σ αυτο θα διαφωνησω φιλε γιωργο αλλα δεν χρειαζεται να λογομαχουμε γι αυτο ενταξει. αποψεις ειναι ολα. αλλα θα συμφωνησεις νομιζω οτι οι σφαγες ζωων που προοριζονται για καταναλωση θα ΠΡΕΠΕΙ να γινονται με νομιμα και ανωδυνα μεσα , αναισθησια και ολα τα απαραιτητα σταδια που ακολουθουν μονο εγκεκριμενα σφαγεια του κρατους και οχι να γινονται ερμαιο στα χερια καθε αγριανθρωπου. ενας αξιοπρεπης και ανωδυνος θανατος νομιζω οτι αξιζει και επιβαλεται να ισχυει σε καθε ζωντανο ον.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το γεγονός ότι βρισκόμαστε στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας μας καθιστά, μόνο και μόνο για την εξασφάλιση της τροφής μας, κατά συροήν δολοφόνους. Κατα συνέπεια ο μόνος τρόπος ώστε καθένας από εμάς να μην ευθύνεται ποτέ για την καταστροφή ενός ζωντανού οργανισμού είναι να ξεκινήσει μάλλον να τρώει πέτρες... Διότι ακόμη και χορτοφάγος να είναι κάποιος, εξακολουθεί να σκοτώνει φυτά, τα οποία θεωρούμε προφανώς ότι ζουν.

 

Όσον αφορά την άσκοπη θανάτωση ζώων δεν νομίζω ότι υπάρχει κανείς σοβαρός άνθρωπος, ο οποίος να διαφωνεί ότι είναι καταδικαστέα.

Έτσι το ερώτημα, για να επαναφέρω τη συζήτηση στο θέμα μας, είναι αν ο θάνατος της Laica (ή οποιοδήποτε άλλου πειραματόζωου) ήταν άσκοπη ή όχι...

 

Νομίζω ότι η απάντηση σε αυτό το ερώτημα είναι μάλλον ξεκάθαρη.

Σε περίπτωση που υπήρχε κάποιος άλλος τρόπος προκειμένου οι επιστήμονες να συλλέξουν τα στοιχεία που χρειάζονταν τότε η απάντηση είναι ότι ναι μάλλον ήταν άσκοπη και συνεπώς καταδικαστέα.

Σε διαφορετική περίπτωση όμως μάλλον θε πρέπει να είμαστε λίγο επιφυλακτικοί πριν καταδικάσουμε την χρήση των πειραματόζωων. Μην ξεχνάμε ότι προκειμένου να δοκιμάσουμε π.χ. ένα φάρμακο στο τελευταίο στάδιο της έρευνας σαν πειραματόζωα χρησιμοποιούνται και άνθρωποι και μάλιστα πολλοί απο αυτούς εθελοντικά...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Φυσικα και αξιζε... Γιατι μπορει να πεθανε αλλα εμαθαν πολλα οι επιστημονες απο αυτην την θυσια.

Οπως και τοσα χαμστερ εχουν πεθανει για να μπορουμε να περνουμε ασπιρινη ή οτιδηποτε αλλα αντιβιοτικα για να ζουμε περισσοτερο και καλυτερα.

Οπως και τοσοι ανθρωποι εχουν θυσιαστει για να ειμαστε "ελευθεροι" σημερα εμεις!

 

 

:roll:

Το Ελληνικό Φόρουμ για τα Μπονσάι

http://www.bonsaiforum.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α! Sputnik...

Τι μου θύμισες... είχα δεί μία ταινία που ξεκίνούσε με αφορμή την εκτόξευση του Sputnik και σχετιζόνταν με την εκτόξευση πυραύλων κλπ...δεν ξέρω αν έχετε δει το OCTOBER SKY. πάρα πολυ ωραία ΤΑΙΝΊΑ ΑΞΊΖΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΊΤΕ :P

 

Συμφωνώ απόλυτα jupiter,

Ιδού και η υπόθεση της ταινίας:

Τα εφηβικά χρόνια του Όμηρου Χίκαμ, ενός νεαρού που μεγάλωσε σε χωριό ανθρακωρύχων και έβαλε στόχο να ασχοληθεί με την τεχνολογία πυραύλων, κατασκευάζοντας με τη βοήθεια τριών συμμαθητών του αυτοσχέδιες ρουκέτες, είναι πραγματικά δύσκολα. Η επιμονή και η αγάπη του Όμερ, όμως, για αυτό που κάνει, δίνει ένα μάθημα σε εμάς τα νέα παιδιά, έτσι ώστε ποτέ να μην το βάζουμε κάτω. ΑΛΗΘΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ που θα συγκινήσει και τους πιο σκληρούς αστρόφιλους…

ΤΑΙΝΙΑΡΑ ΠΑΙΔΙΑ! Δείτε την. :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

ourania

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Τηλέμαχε,

αν και δεν είναι και το πιο κατάλληλο μέρος για να συζητήσουμε για ταινίες τη ''συνονόματη'' θα πάω να τη δω στα Village αν και άκουσα την υπόθεση και δε με ενθουσίασε... [-(

ourania

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης