Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τί τα θέλετε, "life presents fortunes not according to the book" για να χρησιμοποιήσω κάτι από τους αγαπημένους Dead Can Dance...

 

Όταν πριν καιρό ο φίλος Νίκος Πασχάλης μας παρουσίασε το αστεροσκοπείο Nunki στη Σκιάθο (http://www.freewebs.com/paschalis) δεν φανταζόμουν ότι θα είχα σύντομα την ευκαιρία για μια γνωριμία μακράς διαρκείας με το νησί, τον Νίκο και το αστεροσκοπείο του. Νά 'μαι λοιπόν στο νησί του Παπαδιαμάντη (κατόπιν αναπάντεχης υπηρεσιακής μετακίνησης, αναβάθμισης, κλπ-κλπ), να χαίρομαι για ευνόητους λόγους και να λυπάμαι για άλλους. Αν σταθώ στην ερασιτεχνικοαστρονομική πλευρά του θέματος μάλλον είμαι τυχερός. Αλλά κάτι μου λέει ότι τα λίγα χρόνια που θα βρίσκομαι εδώ θα είναι όμορφα, ακόμη και με συννεφιασμένο ουρανό...

 

Το τρέξιμο των τελευταίων εβδομάδων έγινε αιτία να ξεχάσω και τι θα πει internet. Πρώτο μέλημα βέβαια στο νέο μου σπίτι μια σύνδεση ADSL, και ο χειμώνας ελπίζω ότι θα μου επιτρέψει να κερδίσω το χαμένο έδαφος στο forum.

 

Ά, και κάτι ακόμη! Η ΑστροΠαρατηρησιακή Ομάδα Λάρισας (Α-Polaris) προχωρά ακάθεκτη, όπως και η ήδη σημαντική βιβλιοθήκη/mediaθήκη της (χάρη κυρίως στις καλές ιδέες του Γιώργου). Και χαίρομαι ιδιαίτερα που θα συναντηθούμε όλες οι ομάδες/σύλλογοι στην Πάτρα το Σάββατο. Εύχομαι ο χειμώνας να είναι αστρονομικά δημιουργικός για όλους μας!

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα διάβαζα κάποια παλιά posts και φωτογραφίες από το Καστελλόριζο και σκεφτόμουν "που έχει χαθεί αυτός...;"!!! Θα ψάξω μήπως το γυρίσω σε μέντιουμ, αφού η απάντηση ήρθε την ίδια κιόλας μέρα!! :mrgreen: Καλή αρχή στη Σκιάθο! Εύχομαι τα καλύτερα! Καλές παρατηρήσεις στο παρατηρητήριο του φίλου σου και γενικότερα καλή διαμονή! (Πολλά "καλά" είπα, αλλά μακάρι να είναι έτσι!)

 

Φιλικά,

 

Βαγγέλης

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε,δε σε έχω γνωρίσει,αλλά σου εύχομαι καλή και ευχάριστη διαμονή,όπως,είμαι σίγουρος,και πολλοί άλλοι εδώ μέσα!!!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την ΑστροΠαρατηρησιακή Ομάδα Λάρισας ήταν πλήγμα η απομάκρυνση του Στέφανου από τη Λάρισα. Όμως η μετακίνηση αυτή μπορεί να αποδειχθεί και θετική γιατί η ομάδα μας θα έχει την ευκαιρία να επεκταθεί και στη Σκιάθο.

 

Φιλικά Γιώργος O:)

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε,

σου εύχομαι και δημοσίως να περάσεις καλά στη νέα φάση της ζωής σου, με καλή δόση "παράπλευρων απολαύσεων", όπως η αστρονομία, η θάλασσα, το ποδήλατο.

Ελπίζω να έρθω σύντομα να σε επισκεφτώ.

Αγγελος

 

ΥΓ Αντε με το καλό να βρείς και καμιά καλή νησιωτοπούλα :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ζηλευω! Εξοπλιστειτε, παρτε κουβερτες, ζεστες σοκολατες και βγαλτε τη κατω απο το τηλεσκοπιο. Ευχομαι καλη αρχη! :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Στέφανε σου εύχομαι και εγώ με τη σειρά μου καλή και ευχάριστη διαμονή αλλά και ταυτόχρονα επικοδομητική αστρονομικά!!!

 

Θα τα πούμε άυριο στην Πάτρα!! :cheesy:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα εξηγούνται όλα!

 

Λοιπόν, Στέφανε, καλή διαμονή κι εύχομαι ο χρόνος στην όμορφη Σκιάθο να περάσει γρήγορα, όχι τόσο γιατί πρέπει να επιστρέψεις στα πάτρια εδάφη, αλλά επειδή θα περάσει ευχάριστα και δημιουργικά – είμαι σίγουρος για το τελευταίο. :wink:

 

Καλή συνέχεια!

 

Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ποιότητα ζωής στην επαρχία δεν συγκρίνεται με τίποτα. Μακάρι να είχα και εγώ την επαγγελματική δυνατότητα επιστροφής στα πάτρια εδάφη (Ζάκυνθος).
Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ποιότητα ζωής στην επαρχία δεν συγκρίνεται με τίποτα. Μακάρι να είχα και εγώ την επαγγελματική δυνατότητα επιστροφής στα πάτρια εδάφη (Ζάκυνθος).

 

Αμήν! (και γω από το πιο όμορφο μέρος του κόσμου είμαι)

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε, καλησπέρα

σου εύχομαι ολόψυχα ότι καλύτερο τόσο στην επαγγελματική όσο και στην αστρονομική σου σταδιοδρομία και θα δεις πως η λαϊκή ρήση κάθε εμπόδιο για καλό θα επιβεβαιωθεί για άλλη μία φορά. Η απουσία σου πάντως από την A-POLARIS έχει γίνει αρκετά αισθητή. Περιμένω νέα σου.-

 

Υ.Γ.

Ελπίζω η απόδρασή σου το Σαββατοκύριακο στη Πάτρα να σε γέμισε με ενέργεια για να συνεχίσεις την ζωή σου με αυτοπεποίθηση και δύναμη.

 

Φιλικά

Μπίσκας Παναγιώτης

ΑστροΠαρατηρησιακή Ομάδα ΛΑΡΙΣας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Στέφανε,

 

Χειμώνας = μεγάλες νύχτες

Σκιάθος = μικρή φωτορύπανση (και ωραίο αστεροσκοπείο, απ'ότι είδα στο site)

 

Καλοκαίρι = μικρές νύχτες

Σκιάθος = υπέροχη θάλασσα

 

ωραίο μου φαίνεται!!

 

Ευχομαι καλή παραμονή.

 

Φιλικά,

 

Κωστής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στεφανε,

 

Σε βλεπω να ευχαριστεις τους αρμοδιους που σε εστειλαν στην Σκιαθο και μαλιστα να το κανεις καθε μερα ... η μηπως πω καθε βραδυ οταν εισαι κατω απο τον καταμαυρο εναστρο ουρανο. :wink:

 

Ισως οργανωσουμε και μια μικρη εξορμηση στην Σκιαθο. :-k

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε,

Σε πρώτη ευκαιρία, θα έρθουμε στα Α.Π.Ο.ΣΚΙΑ. για αστρο-παρατήρηση!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΠΟΛΛΗ ΧΑΡΑ ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ :D :D :D

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βέβαια στη Σκιάθο το "άλλο" αξιόθέατο είναι το αεροδρόμιο. :mrgreen:

 

Για όσους ξέρουν πρόκειται για την ελληνική εκδοχή του διάσημου St. Maarten's (Princess Juliana) που βρίσκεται στις Ολλανδικές Αντίλλες.

 

Επειδή ο αεροδιάδρομος βρίσκεται πολύ κοντά στη θάλασσα και σε ένα δρόμο, μπορείς να κάθεσαι εκτός αεροδρομίου στην αρχή του διαδρόμου προσγείωσης και τα αεροπλάνα να περνούν κυριολεκτικά λίγα μόνο μέτρα απο το κεφάλι σου.

 

Βέβαια στη Σκιάθο το πολύ πολύ να κατέβει κανένα Β737 ενώ στο St.Maarten's κατεβαίνουν άνετα Β747 και Α340.

 

Και για να δείτε τι εννοώ

http://www.11aviation.com/gr_PhotosLarge.php?fun=enlarge&PhotoID=119

 

Τάκης

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΠΟΛΛΗ ΧΑΡΑ ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ :D :D :D

Λιγο νωρις :mrgreen: αλλα θα μποερουσαμε να κανονισουμε καμια συναντηση για το καλοκαιρι να μαζευτουμε στη Σκιαθο ?

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι,

(επιτέλους λειτούργησε η ADSL)

σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας και την ...ηθική συμπαράσταση. Το νησί είναι όμορφο, ο ουρανός έχει ασήμαντη φωτορύπανση εκτός πόλης της Σκιάθου, και ελπίζω με το Νίκο Πασχάλη να έχουμε τη χαρά να σας υποδεχτούμε το καλοκαίρι για παρατηρήσεις και όχι μόνο. Ίσως είναι καλή ιδέα οι καλοκαιρινές συναντήσεις να μην είναι μόνο ορεινές αλλά και νησιωτικές! Οι λόφοι στα κεντρικά/βόρεια του νησιού υπόσχονται πολύ σκοτεινό ουρανό (η Σκιάθος κατοικείται σχεδόν αποκλειστικά στις νότιες-νοτιοανατολικές ακτές). Πιο ειδικός βέβαια για το θέμα είναι ο Νίκος (σίγουρα δεν θα θέλει να το δει εδώ, αλλά πρέπει να πώ ότι είναι πολύ θετικός και φιλόξενος άνθρωπος - συγνώμη Νίκο 8-[ ...)

 

Γιώργο, Παναγιώτη, η Α-Polaris δεν θα πληγεί βέβαια από την απουσία μου αφού τα μέλη της έχουν περίσσιο μεράκι για να την προχωρήσουν. Άλλωστε, στη Λάρισα θα βρίσκομαι πολλά Σ/Κ και θα έχουμε τη δυνατότητα να βρισκόμαστε όλοι μαζί. Και το καλοκαίρι, θα λειτουργούμε το ...παράρτημα Σκιάθου! (Στα Α.Π.Ο.ΣΚΙΑ όπως αστειεύεται ο Βαγγέλης) :D :D

 

Άγγελε, το ποδήλατο και τα τηλεσκόπια είναι ήδη εδώ!

 

Ελπίζω ο καιρός να βοηθήσει σύντομα για να μεταφέρω τις πρώτες εντυπώσεις από τον ουρανό του νησιού.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στεφανε,

 

Για καποιον απο την Αττικη, τι προτεινεις για διαδρομη; Εχω αμεση προσβαση προς την Ευβοια (Ερετρια η/και γεφυρα Χαλκιδας) και φυσικα την Εθνικη Οδο.

 

Περιμενω μια δευτερη βαση απο την Astro-Physics σε περιπου αναμιση μηνα και η οποια θα ειναι τελεια για εξορμησεις. Ο στοχος μου ειναι για πριν το καλοκαιρι οσον αφορα την Σκιαθο.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη, η πρόσβαση από Αθήνα/Αττική είναι οδικώς μέχρι Άγιο Κωνσταντίνο και από κει Σκιάθο με πλοίο ή δελφίνι. Το νησί συνδέεται και αεροπορικώς με την Αθήνα, όμως το χειμώνα τα δρομολόγια είναι αραιά (δύο την εβδομάδα?) Καλώς να έρθεις!

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη, μια φίλη-πειραχτήρι μου έστειλε το εξής μήνυμα:

 

"Καλησπερα σας. Λιμεναρχειο Σκιαθου εκει;

Να σας ρωτησω παρακαλω, το καλοκαιρι εχει κι απο Κυμη δρομολογια; Α ναι σοβαρα; Πολυ ωραια!

Δηλαδη αν ειμαι Ωρωπο, μπορω να περασω με το καραβακι Ερετρια και σε μια ωρα να ειμαι Κυμη; Αχ πολυ ωραια, σας ευχαριστω!!!"

 

Νομίζω μιλάει από μόνο του!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βέβαια στη Σκιάθο το "άλλο" αξιόθέατο είναι το αεροδρόμιο. :mrgreen:

 

Για όσους ξέρουν πρόκειται για την ελληνική εκδοχή του διάσημου St. Maarten's (Princess Juliana) που βρίσκεται στις Ολλανδικές Αντίλλες.

 

Επειδή ο αεροδιάδρομος βρίσκεται πολύ κοντά στη θάλασσα και σε ένα δρόμο, μπορείς να κάθεσαι εκτός αεροδρομίου στην αρχή του διαδρόμου προσγείωσης και τα αεροπλάνα να περνούν κυριολεκτικά λίγα μόνο μέτρα απο το κεφάλι σου.

 

Βέβαια στη Σκιάθο το πολύ πολύ να κατέβει κανένα Β737 ενώ στο St.Maarten's κατεβαίνουν άνετα Β747 και Α340.

 

Και για να δείτε τι εννοώ

http://www.11aviation.com/gr_PhotosLarge.php?fun=enlarge&PhotoID=119

 

Τάκης

 

 

 

Και που να δεις και το καλυτερο ...να κεντραρει το 737 στο αμαξι σου και να λες περναει η δεν περναει, η ακομα καλυτερο να καθοντε τα εγγλεζακια πισω την ωρα που ετοιμαζεται το 737 να απογειωθει (να τους λες καντε στην ακρη θα σας ριξει κατω) ,και αυτοι να γινονται Rocketman , ευτυχως δεν εχουμε κανενα σοβαρο μεχρι τωρα!!!!

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη, η πρόσβαση από Αθήνα/Αττική είναι οδικώς μέχρι Άγιο Κωνσταντίνο και από κει Σκιάθο με πλοίο ή δελφίνι. Το νησί συνδέεται και αεροπορικώς με την Αθήνα, όμως το χειμώνα τα δρομολόγια είναι αραιά (δύο την εβδομάδα?) Καλώς να έρθεις!

 

Φιλικά, Στέφανος

 

Αντωνη οντως ειναι ετσι οπως τα λεει ο Στεφανος, αν θες ρωταμε τα ακριβη δρομολογια (μερες - ωρες) και σου λεμε .

Στη χειροτερη περιπτωση υπαρχει παντα και η λυση του Βολου .

Το αεροπλανο ειναι καθε Τεταρτη και Σαββατο , Τεταρτη ειναι 16.30 και Σαββατο αν δεν κανω λαθος πιο αργα.

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή ο αεροδιάδρομος βρίσκεται πολύ κοντά στη θάλασσα και σε ένα δρόμο, μπορείς να κάθεσαι εκτός αεροδρομίου στην αρχή του διαδρόμου προσγείωσης και τα αεροπλάνα να περνούν κυριολεκτικά λίγα μόνο μέτρα απο το κεφάλι σου.

 

Βέβαια στη Σκιάθο το πολύ πολύ να κατέβει κανένα Β737 ενώ στο St.Maarten's κατεβαίνουν άνετα Β747 και Α340.

 

Και για να δείτε τι εννοώ

http://www.11aviation.com/gr_PhotosLarge.php?fun=enlarge&PhotoID=119

Νικο,

 

Με εχεις απογοητευσει αφανταστα!!! :oops: [-(

 

Ξερεις τι μονοδικες ΑΣΤΡΟφωτογραφιες θα μπορουσες να βγαλεις με τετοιες συνθηκες?!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη, η πρόσβαση από Αθήνα/Αττική είναι οδικώς μέχρι Άγιο Κωνσταντίνο και από κει Σκιάθο με πλοίο ή δελφίνι. Το νησί συνδέεται και αεροπορικώς με την Αθήνα, όμως το χειμώνα τα δρομολόγια είναι αραιά (δύο την εβδομάδα?) Καλώς να έρθεις!

 

Φιλικά, Στέφανος

 

Αντωνη οντως ειναι ετσι οπως τα λεει ο Στεφανος, αν θες ρωταμε τα ακριβη δρομολογια (μερες - ωρες) και σου λεμε .

Στη χειροτερη περιπτωση υπαρχει παντα και η λυση του Βολου .

Το αεροπλανο ειναι καθε Τεταρτη και Σαββατο , Τεταρτη ειναι 16.30 και Σαββατο αν δεν κανω λαθος πιο αργα.

Μαγκες,

 

Επειδη θα εχω εξωπλισμο μαζι μου, η δουλεια θα γινει με ΙΧ εναντι αεροπορικος. Οποτε τα λεμε σε λιγο οταν με το καλο φθασει η δευτερη και φορητη βαση της Astro-Physics.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης