Jump to content

LIDL και παλι .... εν διπλουμ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλωστε, ο Παναγιώτης - Quendi έβγαλε μια εκπληκτική ολική φάση με αυτό:

http://www.astrovox.gr/forum/album_comment.php?pic_id=1651

Μια φωτο, χιλιες λεξεις (και βαλε) !!!!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 142
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Όντως είναι μία πολύ όμορφη φωτογραφία πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα πρέπει να ρίχνουμε στον Καιάδα οποιοδήποτε προϊόν αφού τηρουμένων των αναλογιών και της ικανότητας του καθενός μπορούν να προκείψουν εκπληκτικά αποτελέσματα!
Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά πήρα το bresser για να το βάλω κάποια στιγμή οδηγητικό. Μάλιστα σήμερα το έβαλα στο μπαλκόνι και είδα Σελήνη με τα δικά του προσοφθάλμια της πλάκας και μια χαρά μου φάνηκε \:D/

 

80€ και έχω μια βάση να παίζω στο μπαλκόνι :wink:

 

Ήμουν έτοιμος να βγάλω το laptop με την DMK στα 60 fps, αλλά ο μικρός διαφωνούσε :mrgreen:

 

Καλά Χριστούγεννα :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|=

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως από τα LIDL λείπουν 3 τηλεσκοπιάκια Bresser...

Τα πήραν 3 μαθητές μου, στην ΣΤ' τάξη του 144 ΔΣ Αθηνών!

Είχα πει στα παιδιά για την προσφορά αυτή, γιατί, ε, όπως και να το κάνουμε, υπήρχε κάποιο ενδιαφέρον για την αστρονομία στην τάξη μας!

Λοιπόν, την Παρασκευή 22 Δεκ. ήταν η τελευταία σχολική ημέρα πριν τις γιορτές, και το πρόγραμμά μας διαμορφώθηκε ως εξής: Το πρώτο δίωρο εκκλησιασμός, το δεύτερο δίωρο τραγούδια και χριστουγεννιάτικη διακόσμηση της τάξης, και το τρίτο δίωρο μπάλα στην αυλή. Μπάλα για όλους; όχι! Υπήρχαν 3 μοναχικοί τύποι στο προαύλιο που έστηναν τα τηλεσκόπιά τους και μάθαιναν πώς βρίσκουμε το βορρά, για πολική ευθυγράμμιση, για ευθυγράμμιση ερευνητή-τηλεσκοπίου, για ζύγιση ισημερινής στήριξης με τα αντίβαρα, κλπ.

Γρήγορα οι 3 έγιναν 13 και ο ενθουσιασμός μεγάλος (βάλτε και λίγη ζήλεια από τους μη έχοντες και κατέχοντες).

Λοιπόν, τα παιδιά κατάλαβαν αρκετά πράγματα, θα έλεγα ότι σε ηλικία 12 ετών μπορούν να αναπτύσουν δεξιότητες που χρειάζεται η χρήση οργάνων για παρατήρηση. Δεν έχω καμιά αμφιβολία ότι θα εξοικειωθούν αργά ή γρήγορα με τη λειτουργία του τηλεσκοπίου τους.

Θα μένατε έκπληκτοι αν είσασταν μπροστά στη σκηνή. Τα παιδιά εξηγούσαν ακόμα και σε συναδέλφους δασκάλους που ήρθαν να παρακολουθήσουν το θέαμα "πώς λειτουργεί αυτό και γιατί κάνουμε τι".

 

Κάτι μου λέει ότι τα 3 τηλεσκόπια της τάξης μας θα γίνουν 6 αν δε σπεύσετε να εξαντλήσετε τα αποθέματα!

 

ΥΣ: Δυστυχώς δεν είχα φωτό μαζί μου, αλλά σας βάζω 2 pics από μια πρόσφατη ηλιακή παρατήρησή μας με το ETX-125!

 

Φιλικά,

Βαγγέλης

b144th.jpg.627806ff8287d67dadfab15977b81dca.jpg

a144th.jpg.5903a310f5813d76574ad758eeda2e82.jpg

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη συγχαρητήρια για το μεράκι σου αλλά και τους 3 μικρούς ερασιτέχνες αστρονόμους, αν υπήρχαν ποιο πολύ δάσκαλοι σαν και εσένα ίσος η παιδεία μας να μην είχε τα προβλήματα που όλοι ξέρουμε.

 

Να σε καλά και πάντα τέτοια!!!

 

=D> =D> =D> =D> =D> =D>

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, σ' ευχαριστώ... αλλά, ε, να μην ξεφεύγουμε από το θέμα μας!

:oops:

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη συγχαρητήρια για το μεράκι σου αλλά και τους 3 μικρούς ερασιτέχνες αστρονόμους, αν υπήρχαν ποιο πολλοί δάσκαλοι σαν και εσένα ίσος η παιδεία μας να μην είχε τα προβλήματα που όλοι ξέρουμε.

 

Να σε καλά και πάντα τέτοια!!!

 

Συγχώρεσέ με Βαγγέλη αλλά Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Γιώργο! Τα συγχαρητήριά μου επίσης. Ευτυχώς στο astrovox έχουμε μερικούς τέτοιους δάσκαλους!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ακομα δεν το πηρα και δημιουργηθηκε προβλημα

 

Αφοτου εκανα την 1η μου παρατηρηση πριν 3-4 μερες, εβγαλα τον σωληνα με τους φακους και αφησα την βαση ετσι οπως ηταν. Παω εχτες να κοιταξω κατι στην βαση και βλεπω οτι ο αξονας συντεταγμενων εχει στραβωσει με αποτελεσμα ενω ο μισος αξονας ειναι ισιος, ο αλλος μισος να κοιτα ελαφρα προς τα κατω** (εχει ραγισει ελαχιστα στο κατω μερος και ο πλαστικος δακτυλιος με τις συντεταγμενες λογω της πιεσης) και ετσι γυριζει τελειως στραβα. Eιμαι σιγουρος οτι την ζημια την εκανε το αντιβαρο το οποιο προφανως επρεπε να το βγαλω. Ελα μου ντε που δεν το ηξερα και ουτε αναφεροταν μεσα στο (κακιστο) manual. ](*,) ](*,)

 

Λεω να το παω στο σερβις του εδω στο κορωπι. Θα το δεχθουν να το επισκευσουν δωρεαν με την εγγυηση ή οχι? ](*,)

 

**φωτο (την βρηκα απο ενα αλλο παιδι μεσα στο φορουμ-εχουμε σχεδον ιδια βαση):

 

image72ko8.jpg

 

ευχαριστω εκ τον προτερων για τις οποιες απαντησεις σας

Mε το να παρατηρεις το συμπαν, καταλαβαινεις ποσο μικρος εισαι...

HALO 2 rul3z

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν πιστευω να στο καλυψει η εγγυηση διοτι ειναι ευνοειτο πως σε οποιοδηποτε τηλεσκοπιο και αν εχεις με τετοια βαση αν την αφησεις μονο με το αντιβαρο η βαση θα υποστει καποια πιεση.Τωρα αυτη η ζημια θα εχει αμεση σχεση με την ποιοτητα της βασης.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μαλιστα. Εφοσον δεν καλυπτεται πλεον απο εγγυηση (που στο καλο να ξερω οτι πρεπει να βγαζω το αντιβαρο? Τεσπα...) ξερει κανεις ποσο περιπου θα στοιχισει η επισκευη? ](*,)

Mε το να παρατηρεις το συμπαν, καταλαβαινεις ποσο μικρος εισαι...

HALO 2 rul3z

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν χρειαζετε να πεις στο σερβις οτι την εκανες εσυ την κουτσουκελα.Πες πως το εστησες κ ηταν ετσι.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν θες να μπλέξεις με service κτλ. μπορείς να πας στο Lidl να τους πεις ότι τώρα το άνοιξες και το είδες και παρατήρησες ότι υπάρχει αυτό το πρόβλημα και αν έχουν άλλο να σου δώσουν αλλιώς να πάρεις τα λεφτά πίσω. Καλό θα ήταν να το κάνεις αύριο το πρωϊ (κλειστά λόγω χριστουγέννων και δεν μπορούσες να το γυρίσεις νωρίτερα).To Lidl δεν έχει μεγάλο πρόβλημα να το δεχτεί πίσω. Αρκεί να έχεις όλα τα πράγματα από την συσκευασία.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μιά πολυεθνική με υπερκέρδη δε νομίζω να είναι και μεγάλο πρόβλημα η αντικατάσταση σε αντίθεση με τον φίλο μας που τα 80 ευρώπουλα δε τα έχει για πέταμε μέσα σε μιά εβδομάδα .....ασε που δεν έφταιγε κιόλας!

 

Ενας αμερικανός πήρε αποζημίωση γιατι στο manual του αυτοκινούμενου τροχοσπιτου που μόλις αγόρασε δεν προειδοποιούσε για κινδυνο σε περίπτωση που ο ΟΔΗΓΟΣ του οχήματος προσπαθήσει να κάνει καφέ την ώρα που το τροχόσπιτο βρίσκεται σε κίνηση!!!!!!!!!!

 

Ετσι ο οδηγός έπαθε ατύχημα και τα ...πήρε χοντρα!!!!

 

Για βάση και αντίβαρα θα λέμε τώρα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκτός του ότι δεν το αναγράφει μέσα στο εγχειρίδιο χρήσης, (το έχω αγοράσει και εγώ) το ότι υπάρχει περίπτωσης ζημιάς σε περίπτωση που αφήσουμε το αντίβαρο πάνω χωρίς το σωλήνα, άρα και μόνο από αυτό θα έπρεπε να το δεχτούν πίσω (με αντικατάσταση η επιστροφή χρημάτων) και δεν πιστεύω ότι όλοι όσοι έχουν αγοράσει τηλεσκόπιο γνώριζαν από πριν το παραπάνω, μπορεί να είναι και κατασκευαστικό ελλάτωμα. Δεν έχω καταλάβει γιατί πρέπει να είναι ο ελληνικός τρόπος σκέψης αυτός και όχι ο υγιείς τρόπος σκέψης αφού η εν λόγω αλυσίδα επιτρέπει την συγκεκριμένη λογική/πολιτική και γιατί πρέπει ο καταναλωτής να είναι πάντα ο ριγμένος της υπόθεσης και να τον εκμεταλεύονται όλοι και να πλουτίζουν εις βάρος του αλλά και εις βάρος της υγείας του πολλές φορές και όταν κάνει κάτι "ανήθικο" καταναλωτικά να λέμε ο ελληνικός τρόπος σκέψης.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλα το εγχειριδιο αστο, τπτ δεν λεει. Ισα ισα που μπορει να μπερδεψει τον κοσμο. Εγω ελπιζω τουλαχιστον να μου βρουν κανεναν για να μην τρεχω αθηνα να αγοραζω καινουργιο

Mε το να παρατηρεις το συμπαν, καταλαβαινεις ποσο μικρος εισαι...

HALO 2 rul3z

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως παιδιά η όλη περίπτωση για κατασκευαστικό ελάττωμα ακούγεται. Αν είναι δυνατόν με ένα τόσο μικρό αντίβαρο που έχει η συγκεκριμένη βάση να στραβώνει ο άξονας!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ νομίζω ότι κάλλιστα θα μπορούσες να επικαλεστείς ότι η βάση είναι ελαττωματική. Μου φαίνεται άλλωστε και το πιο πιθανό. Άλλωστε αν ανατρέξουμε σε κάποιο σχόλιο του Αντώνη, ένα σημαντικό ποσοστό των τηλεσκοπίων του Lidl παρουσιάζει κάποια δυσλειτουργία. Άρα για το Lidl είναι κάτι αναμενόμενο. Μην χάσεις την αυριανή σου μέρα φίλε ΚaragouniS, μόνο να πας να το αντικαταστήσεις ή να πάρεις πίσω τα χρήματά σου.
Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπαρχει περιπτωση να στραβωσε απο μονο του λογω αφαιρεσης του σωληνα(μιλαμε για πολυ μικρο αντιβαρο ουτως η αλλως).Αν αποκλειεις την περιπτωση πτωσης,τοτε προκειται για αστοχια υλικου ή λανθασμενης συναρμολογησης.Πηγαινε το κατ ευθειαν πισω,και θα εξυπηρετηθεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω το εχω αφησει πανω απο ενα μηνα χωρις το σωληνα και να το πειραζει και ο 2χρονος ο ανεψιος μου και δεν εχει τετοια προβληματα. ασε που το εχω δανισει σε 10 διαφορετικα ατομα (μη σχετικους με την αστρονομια) και παλι η βαση ειναι ανεπαφη. τρεχα το πισω...

παντος η φωτογραφια που παραθετεις φαινετε να εχει πανω νευτωνιο τηλεσκοπιο :shock: :shock: (υπερβολικο αλλα ετσι δεν φαινετε?) και οχι το skylux

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης