Jump to content

Binoculars


Achilleas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως παω Αμερική τα Χριστούγεννα και σκέφτηκα οτι δεν έχω κυάλια, και βρήκα ενα μαγαζί στην περιοχή που θα παω, αλλα εχει χιλιάδες μοντέλα!

 

Δείτε εδω link!

 

Κάποια καθοδήγηση υπάρχει? Μέχρι καμια 200αρια δολλάρια...!

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχιλλέα μπορείς από εδώ http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ih=015&sspagename=STRK%3AMEWA%3AIT&viewitem=&item=250044635641&rd=1&rd=1 να αγοράσεις τα ίδια ακριβώς κιάλια με τα μισά χρήματα όπου αντί για Celestron θα γράφουν Visioner. Πρόκειται για πολύ μεγάλη ευκαιρία πιστέψτε με.
Skywatcher DOB 8", TS WFT 110, ΕQ-EM10, Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Hyperion 3.5mm - 5mm - 8mm - 13mm - 17mm - 21mm, AllTelescopes 22X100 Binoculars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχιλλέα μπορείς από εδώ http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ih=015&sspagename=STRK%3AMEWA%3AIT&viewitem=&item=250044635641&rd=1&rd=1 να αγοράσεις τα ίδια ακριβώς κιάλια με τα μισά χρήματα όπου αντί για Celestron θα γράφουν Visioner. Πρόκειται για πολύ μεγάλη ευκαιρία πιστέψτε με.

Τα ίδια βγαίνουν και από Barska και Oberwerk αλλά δεν είναι ακριβώς ίδια, διαφέρουν στις επιστρώσεις, που είναι σημαντικός παράγοντας.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαρίνο έχω τα Celestron Skymaster 15X70 και τα Visioner 20Χ80. Τα σύγκρινα δίπλα-δίπλα στο νεφέλωμα του Ωρίωνα και ένιωσα μεγάλο κορόιδο που πλήρωσα 160 ευρώ για τα Celestron.
Skywatcher DOB 8", TS WFT 110, ΕQ-EM10, Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Hyperion 3.5mm - 5mm - 8mm - 13mm - 17mm - 21mm, AllTelescopes 22X100 Binoculars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαρίνο έχω τα Celestron Skymaster 15X70 και τα Visioner 20Χ80. Τα σύγκρινα δίπλα-δίπλα στο νεφέλωμα του Ωρίωνα και ένιωσα μεγάλο κορόιδο που πλήρωσα 160 ευρώ για τα Celestron.

Συγγνώμη αλλά, ναι είσαι, αν τα αγόρασες από την Ελλάδα, έξω έχουν 100 δολλάρια.

Επίσης, δε νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα με κιάλια διαφορετικής διαμέτρου και μεγέθυνσης, ούτε και το αντικείμενο που παρατήρησες είναι ιδανικό για τέτοια σύγκριση.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

........ρωτηστε ποσο κανουν εδω και τα 20Χ80,αξιζει μονο και μονο σαν....εμπειρια :D :D :D :D :D

 

Εμπειρία.. ζωής!!

θα το θυμάσαι για καιρό!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαρίνο έχω τα Celestron Skymaster 15X70 και τα Visioner 20Χ80. Τα σύγκρινα δίπλα-δίπλα στο νεφέλωμα του Ωρίωνα και ένιωσα μεγάλο κορόιδο που πλήρωσα 160 ευρώ για τα Celestron.

Συγγνώμη αλλά, ναι είσαι, αν τα αγόρασες από την Ελλάδα, έξω έχουν 100 δολλάρια.

Επίσης, δε νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα με κιάλια διαφορετικής διαμέτρου και μεγέθυνσης, ούτε και το αντικείμενο που παρατήρησες είναι ιδανικό για τέτοια σύγκριση.

 

στερνή μου γνώση να σ’ είχα πρώτα...

Skywatcher DOB 8", TS WFT 110, ΕQ-EM10, Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Hyperion 3.5mm - 5mm - 8mm - 13mm - 17mm - 21mm, AllTelescopes 22X100 Binoculars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα κυάλια τυπου zoom δεν ειναι καλή επιλογή? :-s

 

Αν είναι πραγματικά καλής ποιότητας (οπτικά και μηχανισμός zoom) είναι καλή επιλογή. Αν και χάνουν σε φωτεινότητα σε σχέση με τα σταθερής μεγένθυνσης, ακόμα και στο χαμηλότερο zoom, η εμπειρία του zoom είναι μοναδική, το να μπορείς να δεις ευρύ πεδίο και όπου θες να έρχεσαι πιο κοντά. Είχα την ευκαιρία να συγκρίνω πολύ επισταμένα τα Vixen 8x56 με τα Vixen Zoom 9-22x50 πλάι-πλάι και έτσι μιλάω εκ πείρας. Αν όμως δεν είναι πραγματικά καλής ποιότητας απόφυγέ τα, τα οπτικά θα είναι χάλια και ο μηχανισμός zoom χαλάει (τα Vixen έχουν εγγύηση εφ' όρου ζωής).

 

Μειονέκτημα; Υψηλή τιμή.

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλώς να τα δεχτείς, τα έχω κι εγώ. Προσοχή στην βάση στήριξης. Έχω μια ιδιοκατασκευή που τα στηρίζει άνετα. 'Εχω τα σχέδια κατασκευής αν σε ενδιαφέρουν.

 

Έβγαλα τα προσοφθάλμια λαστιχακια και προσαρμόσαμε πάνω τους δύο ΟΙΙΙ της Baader με εκπληκτικά παοτελέσματα... α ενα telrad χωράει ίσα ίσα πάνω τους \:D/

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά μόλις ηρθαν χτες!

 

ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!!

 

@csot Αν μπορείς στείλε μου τα σχέδια και ότι αλλο μπορεί να με ενδιαφέρει σου στειλα PM...

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης