Jump to content

Αγορά Χάρτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, σήμερα μου έκατσε δώρο μια δωροεπιταγή 100Ε από Παπασωτηρίου \:D/ \:D/

Οπότε λέω μέσα στις επόμενες μέρες να την μετατρέψω σε κάτι αστρονομικό... :mrgreen:

 

Μιας και δεν εχω κάποιο αστρονομικό χάρτη λέω να πάρω (παραγγείλω) έναν αξιοπρεπή χάρτη, κυρίως για field-operations. Μετά από ένα σύντομο ψάξημο στο forum με βλέπω για τον πλαστικοποιημένο SkyAtlas 2000 (field edition). Τι λέτε; καμιά αντιπρόταση; Σκεφτόμουν και κανένα βιβλίο αλλά δεδομένου ότι τα πάντα σχεδόν μπορεί κανείς να τα μαζέψει από το δύκτιο, ένας χάρτης σύντροφος εκεί έξω (δεν έχω δικό μου laptop) θα ήταν απαραίτητος...

38° 05' 01,77" , 23° 48' 56,79"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά και σου είναι απαραίτητος ο χάρτης! Η άλλη επιλογή εκτός απο αυτή που διάλεξες είναι η Uranometria, με ποιο πολλά αστέρια, αλλά είναι σε δύο τόμους. Ας πούνε και οι υπόλοιποι όμως τη γνώμη τους που γνωρίζουν καλύτερα.

 

Νομίζω με 100 ευρώ, αν πάρεις το Sky Atlas 2000 σου περισσεύουν κιόλας.

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ασυζητιτι θα παρεις τον SkyAtlas και αν σε αρκουν τα χρηματα παρε την εκδοση που περιλαμβανει και τους χαρτες Field edition αλλα και home edition πλαστηκοποιημενους!

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω και τους δύο άτλαντες, καθώς επίσης και τον Millenium Star Atlas.

H Uranometria είναι σαφώς καλύτερη από τον Sky Atlas για κάποιον που έχει 8ιντσο dob!

Uranometria: It consists of 473 separate charts, with more than 300,000 stars plotted down to magnitude 9.5, plus more than 10,000 deep-sky objects. Sky Atlas: 26 charts contain some 43,000 stars down to magnitude 8, and about 2500 deep-sky objects.

Ο Sky Atlas είναι καλαίσθητη έκδοση, ωραίος για να τον κοιτάς την ημέρα και να τον καμαρώνεις, αλλά το βράδυ;;;

Πολλές φορές είχα δυσκολευτεί στο star-hopping προς ένα deep-sky αντικείμενο, γιατί "έλειπαν" 4-5 αστέρια που θα έκαναν τα αστρικά άλματα πιο εύκολα.

Προσέξτε ένα υποθετικό παράδειγμα:

Ας υποθέσουμε ότι έχεις πεδίο 1 μοίρας στο τηλεσκόπιό σου. Έστω πχ ότι βλέπεις με το μάτι 17 αστέρια στον προσοφθάλμιό σου. Ο Sky Atlas απεικονίζει, έστω, 3 αστέρια (και πολλά λέω). Αστέρια πχ mag 8.5 που ΕΙΝΑΙ ορατά ακόμα και στον ερευνητή, ΔΕΝ απεικονίζονται στον Sky Atlas. Αντίθετα, πάρα πολλά αστέρια μέχρι mag 9.5 - απεικονίζονται στο ίδιο πεδίο της Uranometria: Ας πούμε 9 (και λίγα λέω).

Δηλαδή, κάνοντας star hopping, άλλο είναι να έχεις στο χάρτη σου 3 αστέρια, άλλο 9. Η πραγματική αναλογία συνολικών αστεριών που απεικονίζονται στους 2 άτλαντες βέβαια, δεν είναι μόνο 1:3, όπως στο υποθετικό παράδειγμα, αλλά 1:7 - 300.000 έναντι 43.000!

 

Πέρα από τους αριθμούς, η χρήση της Uranometria δίνει μια αίσθηση ασφάλειας και απόλαυσης της παρατήρησης. Είναι σημαντικό να ξέρεις ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ στοχεύει το dob σου, και σε ΠΟΙΟ ΑΣΤΕΡΙ ΑΚΡΙΒΩΣ παραδίπλα είναι αυτός ο γαλαξίας που αναζητάς!!!

 

Παραπομπές:

Uranometria 2000

http://www.willbell.com/u2k/index.htm

Why you need Uranometria 2000

http://www.umich.edu/~lowbrows/reflections/2001/dscobel.6.html

Για + και - , Sky Atlas 2000 Deluxe vs. Uranometria 2000.0

http://groups.google.gr/group/sci.astro.amateur/browse_thread/thread/3fb783d8163fbcef/e62954f34cfb2589%23e62954f34cfb2589

 

Φιλικά,

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη, θυμάμαι που το είχαμε συζητήσει αυτό, γι'αυτό και δεν παρέθεσα λεπτομέρειες, φαντάστηκα ότι θα παρέμβεις! :P

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά και σου είναι απαραίτητος ο χάρτης! Η άλλη επιλογή εκτός απο αυτή που διάλεξες είναι η Uranometria, με ποιο πολλά αστέρια, αλλά είναι σε δύο τόμους. Ας πούνε και οι υπόλοιποι όμως τη γνώμη τους που γνωρίζουν καλύτερα.

 

Νομίζω με 100 ευρώ, αν πάρεις το Sky Atlas 2000 σου περισσεύουν κιόλας.

 

Μέχρι στιγμής οι εκδόσεις που έχω βρει έχουν ~100$

 

Sky Atlas 2000.0 Laminated Desk Version $99.95

Sky Atlas 2000.0 Laminated Field Version $99.95

Sky Atlas 2000.0 Laminated Deluxe Version $169.95

 

( http://www.telescopes.ca/telescopes/RENDER/5/1019/1030/11207.html )

Φυσικά ενδιαφέρομαι για την δεύτερη.

38° 05' 01,77" , 23° 48' 56,79"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη (tsamis) η δεύτερη έκδοση του SKYATLAS απεικονίζει αστέρες μέχρι 8,5 mag , γαλαξίες μέχρι 13 mag και νεφελώματα μέχρι 14 mag.Όταν γνωρίζει κάποιος το πραγματικό πεδίο του προσοφθάλμιου που χρησιμοποιεί μπορεί πιστεύω να καταφέρνει να εντοπίζει DSO's,αν μάθει να χρησιμοποιεί την διαφάνεια με τις κλίμακες που παρέχεται μαζί με τον χάρτη.

 

Προσωπικά συνιστώ τον SKYATLAS 2000.0 2nd Edition , Field laminated version(δηλαδή παστικοποιημένος , μαύρο φόντο με λευκά άστρα και δέσιμο σπιράλ).

 

Αν δε κάνω λάθος η uranometria είναι σε μορφή βιβλίου,πράγμα που για μένα αποτελεί μεγάλο μειονέκτημα,διότι με τις συνθήκες παρατήρησης στις οποίες όλοι έχουμε βρεθεί,η εργονομία είναι πολύ βασικός σύμμαχος.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη έχεις δίκιο σε αυτό που λές, καλύτερα να έχεις παραπάνω πληροφορία παρά λιγότερη. Το μόνο που με προβληματίζει είναι πόσο ανθεκτικός θα είναι ο ένας σε σχέση με τον άλλο. Και εννοώ το θέμα της υγρασίας. Ένας μη πλαστηκοποιημένος φοβάμαι οτι δεν θα κρατήσει. Η μέχρι τώρα εμπειρία μου είναι με κάποιες εκτυπώσεις που έκανα πριν την παρατήρηση όπου σρκετές φορές ήταν για πέταμα μετα από 3-4 ώρες. Δεν ξέρω πως είναι το χαρτί της Uranometria (μπορεί να αρκετά ανθεκτικό και με λίγη προσοχή να μην χαλάσει) αλλά πραγματικά δεν θα ήθελα να τον δω να σκίζεται.

 

Κατά τα άλλα το τηλεσκοπιό μου είναι ενα 8" dob (που μάλλον βολεύεται και με τον SA2K)

και...

εγώ σίγουρα ήμουν χαρτογράφος στην προηγούμενη ζωή μου (κατά καιρούς φτιάχνω δικούς μου χάρτες πάσης φύσεως, οποτέ, φαντάζομαι δεν θα εχω πρόβλημα ιδιαίτερο πρόβλημα με την λεπτομέρια με της U2K).

38° 05' 01,77" , 23° 48' 56,79"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη, Γιώργο και Δημήτρη, κι εγώ έτσι νόμιζα, ότι είναι μεγάλο μειονέκτημα η μορφή βιβλίου, μέχρι που την αγόρασα την U2K!

 

Τελικά το μειονέκτημα είναι ότι δεν την ξέρει ο πολύς κόσμος.

Anyway, περί ορέξεως ουδείς λόγος. Είναι καλός χάρτης βέβαια και ο SA2K και τον χρησιμοποιώ ακόμα κάποιες φορές (Sky Atlas 2000.0 Laminated Deluxe Version).

Αν κάποιος πάρει τον SA2K προτείνω να πάρει οπωσδήποτε και το συνοδευτικό βιβλίο, το SA2K Companion. Αν μάλιστα έχει και τηλεσκόπιο με κύκλους σκόπευσης (=μπορεί να βρίσκει αντικείμενα με συντεταγμένες), ένας λόγος παραπάνω.

 

Τώρα, ως προς την U2K, δεν κάνει δουλειά μόνο για το 10ιντσό μου ΜΕΑDE LX50, αλλά κυρίως για το 6ιντσο dob μου (ΤΑL-2Μ σε χειροποίητη βάση dob). Δηλαδή, σύμφωνα με την εμπειρία μου, υπερτερεί όχι μόνο στα μεγάλα, αλλά και στα μικρά 6ιντσα τηλεσκόπια.

 

Ως προς το θέμα της υγρασίας, λίγη υγρασία δεν έβλαψε ποτέ καμιά Ουρανομετρία. Ακόμα και όταν έχει τόσο πολύ υγρασία που είναι όλα εντελώς μούσκεμα, και ο παρατηρητής για κάποιο λόγο θέλει να συνεχίσει να παρατηρεί, έχει το αυτοκίνητο δίπλα στο τηλεσκόπιο και τους χάρτες του στο πορτ-μπαγκάζ. Με ανασηκωμένο καπώ, όλα εκεί μέσα είναι στεγνά, εντελώς στεγνά. Τόσο απλά!

 

Φιλικά

Βαγγέλης

 

ΥΣ: Σόρυ για το mag 8, όντως είναι 8.5!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά τζίφος! Κατέβηκα Παπασωτηρίου εχτές και δεν εχει #-o ουτε μπορεί να φέρει #-o κανένα από τους δυο γιατι δεν συνεργαζεται με τιους εκδοτες τους! ](*,) ](*,) ](*,)

 

Μπηκα όμως στο τρυπάκι και θα τους αγοράσω από αλλου :twisted: (ελπίζω ο Ελευθερουδάκης να μπορει να παραγγειλει).

 

Το καλό είναι ότι ετσι θα έχω λίγο χρόνο για περισσοτερο ψαξημο.

 

Ευχαρηστώ πολύ για τις συμβουλές! :D

38° 05' 01,77" , 23° 48' 56,79"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγορασε τους απο το ιντερνετ. Απο το sky and telescope το amazon η το barnes and noble για παραδειγμα.. που κολλας;
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγορασε τους απο το ιντερνετ. Απο το sky and telescope το amazon η το barnes and noble για παραδειγμα.. που κολλας;

 

Εγώ τον δικό μου από το SKY AND TELESCOPE τον παρήγγειλα.Σε 5 μέρες είχε φτάσει!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγορασε τους απο το ιντερνετ. Απο το sky and telescope το amazon η το barnes and noble για παραδειγμα.. που κολλας;

Ε ο άνθρωπος είχε και τα 100 ευρουλάκια δωροεπιταγή, γι'αυτό το λέει...!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης