Jump to content

Μια βοήθεια ωρέ παιδιά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το Advanced C8-SGT της Celestron και δεν είμαι ευχαριστημένος απο τον εστιαστή του (μετακινεί το είδωλο κατα την εστίαση).Ξέρει κανείς αν ο εστιαστής crayford της Baader ειδικός για Schmidt - Cassegrain κάνει για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο; Θα μου κάνει διαφορά;

Επίσης μία γνώμη για τους ορθοσκοπικούς της Baader αν έχετε την καλωσύνη, το σκεφτωμαι σοβαρά.

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπιος εστιαστής είναι για SC κάνει. Κοίτα όμως πρώτα μήπως θέλει κάποια ρύθμιση. Πάρε ένα τηλέφωνο το κατάστημα που το πήρες και ρώτα.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Oι orthoscopic ειναι πολυ καλοι. Ειναι οι γνωστοι ιαπωνικοι που βγαινουν απο την Kasai με διαφορες ταμπελες. Παρε τους κλασσικους και οχι τους genuine ortho.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω το Advanced C8-SGT της Celestron και δεν είμαι ευχαριστημένος απο τον εστιαστή του (μετακινεί το είδωλο κατα την εστίαση).Ξέρει κανείς αν ο εστιαστής crayford της Baader ειδικός για Schmidt - Cassegrain κάνει για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο; Θα μου κάνει διαφορά;

Επίσης μία γνώμη για τους ορθοσκοπικούς της Baader αν έχετε την καλωσύνη, το σκεφτωμαι σοβαρά.

 

Πρόσεξε μηπως στο πάνω μέρος του σώματος του εστιαστή υπάρχουν 2 πολύ μικρές αλενόβιδες.Μάλλον χρειάζονται πολύ λίγο βίδωμα.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο αυτό είναι με εστιαστή κλειδώματος καθρέφτη. Δεν είναι όπως στα νευτώνεια.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο αυτό είναι με εστιαστή κλειδώματος καθρέφτη. Δεν είναι όπως στα νευτώνεια.

Φ'ιλε Παναγιώτη,

Το ξέρω ότι είναι διαφορέτικό απο τα Νευτώνια. Η εστίαση γίνεται με ένα περιστρεφόμενο πως το λένε το οποίο προφανώς μετακινεί το πρωτεύον. Γι αυτό και ρωτώ αν γίνεται να βάλω τον crayford και με το οποίο η εστίαση θα γίνεται στον προσοφθάλμιο. Μην πληρώσω ενα σκασμό λεφτα και δεν κάνει κιόλας.

Αν υπάρχει κάποιος με σχετική πρακτική εμπειρία.........

Φίλε Γιώργο, μέχρι στιγμής έχω βρει μόνο genuine. Πού μπορώ να βρώ κλασσικούς;

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη,

παλιότερα είχα ένα LX200 classic και παρουσιαζόταν το ίδιο πρόβλημα, που ήταν ενοχλητικό μόνο σε μεγάλες μεγεθύνσεις.

Είχα διαβάσει στο internet το παρακάτω κόλπο, το οποίο βελτίωσε σημαντικά την κατάσταση (όχι 100% βέβαια):

Στρίψε την βίδα του εστιαστή από άκρη σε άκρη 2-3 φορές για να απλωθεί ξανά το γράσσο που έχει πάνω της. Προσοχή να μην το παρακάνεις όταν τερματίσει η βίδα, δεν χρειάζεται να την σφίξεις καθόλου. Η διαδικασία παίρνει αρκετή ώρα, καθώς μπορεί να χρειαστεί καμιά 40αριά περιστροφές από τη μία άκρη στην άλλη!

Ελπίζω έτσι να δουλέψει κάπως καλύτερα ο εστιαστής σου και να μην χρειαστεί να μπείς σε έξοδα για εστιαστή Crayford.

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα είναι απλό με τον crayford, αφήνεις το κάτοπτρο σταθερό σε μια θέση χωρίς να πειράζεις τη βίδα του και εστιάζεις με τον εξωτερικό εστιαστή που έχεις τοποθετήσει στο rear cell. Απλά κοστίζει. Κοίτα και τους JMI, είναι πολύ καλοί απ' ότι έχω ακούσει.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόσεξε μηπως στο πάνω μέρος του σώματος του εστιαστή υπάρχουν 2 πολύ μικρές αλενόβιδες.Μάλλον χρειάζονται πολύ λίγο βίδωμα.

 

Το τηλεσκόπιο αυτό είναι με εστιαστή κλειδώματος καθρέφτη. Δεν είναι όπως στα νευτώνεια.

 

Εννοώ ότι δεν έχει εστιαστή όπως στα νευτώνια με τις αλενόβιδες

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτοι ειναι οι προσοφθαλμιοι:

 

http://www.teleskop-service.de/AstroTS/Okular125/okular125.htm#ortho

 

Τοσο το πλανηταριο Θεσ/νικης οσο και η aktis μπορουν να στους προμηθευσουν πιστευω.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και απο μενα και καλη χρονια.

Στο πρώτο μου τηλεσκοπιο που ειναι ενα 8" SC meade LX200 GPS, αντικατεστησα τον εστιαστη με εστιαστη feathertouch, που ειναι κατασκευασμενος ειδικα για αυτο το τηλεσκοπιο και ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ, εχει χονδρορυθμιση, οπως ο εστιαστης που ειχε το τηλεσκοπιο απο τη μανα του, αλλα και λεπτορυθμιση στο ενα δεκατο της χονδρορυθμισης με το ειδωλο να παραμενει εντελως ακινητο. Εχε τον στα υποψη. Κοστος απ'οτι θυμαμαι γυρω στα 150 ευρω

Δημητρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 8 μήνες αργότερα...

ξεθαβω ενα θεμα απο τον Ιανουαριο #-o

αλλα θελω να ρωτησω εαν και πως ελυσες φιλε μου το προβλημα που περιγραφεις, αφου αντιμετωπιζω ακριβως το ιδιο

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Νικος

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο, το πρόβλημα το έλυσα μίας και διαπαντώς.....Το πούλησα και πήρα ένα 9,25 :-note

Παρ όλα αυτά, ο φίλος που το πήρε, αγόρασε έναν Crayford και σε σημαντικό βαθμό του λύθηκε το πρόβλημα (George Kefalas) απο ότι λέει δηλαδή. Ωφείλω να πώ ότι το 9,25 δεν αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα.

 

Φιλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά δεν μπορώ να βρω το post μου για το θέμα της εστίασης με έναν επιπλέον εστιαστή grayford, αλλά αν δείτε την εικόνα που είχα ανεβάσει όταν είχα το 8 ίντσες SC τηλεσκόπιο θα καταλάβετε :

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=2122

 

Προσωπικά τώρα έχω Νευτώνειο αλλά και να είχα πάλι SC θα έβαζα ξανά έναν Greyford. Ο λόγος είναι ότι με βόλευε στην εστίαση, γιατί την χονδρική την έκανα με τον εστιαστή του τηλεσκοπίου και την μικρομετρική με τον Greyford!!!

Βασικό κομμάτι παιδιά στην φωτογράφηση είναι η εστίαση δώστε βάση και εκεί !!! προσωπικά τρώω ποιο πολύ ώρα στην εστίαση παρά στην φωτογράφηση.

Στην Σελήνη να το έχετε σαν αρχή!!! στους Πλανήτες πάλι σαν αρχή!!! εκεί αν και έχω τα φίλτρα L-RGB της Astronomik εστιάζω πάντα μετά την εναλλαγή των φίλτρων και ας είναι Astronomik.

 

Συμπερασματικά και εσύ που πήρες Celestron θα σου έλεγα να έχεις Greyford.

 

Φιλικά ΓΤ.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το προβλημα στο C8 οντως λυθηκε με εστιαστη τυπου Crayford. Μονο που ειναι λιγο ογκωδης κ αλλαζει την ισοροπια του σωληνα ειδικα αν θελεις να προσαρμοσεις ανταπτορες καμερα κλπ.

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας.

να συνεχισω ομως και να ρωτησω οσους γνωριζουν τι πρεπει να κοιταξω στους crayford, γιατι απο οτι βλεπω κυκλοφορουν πολλοι, αναλογα με το ποσο που διαθετω ή καποια αλλα χαρακτηριστικα τους?

 

 

 

και να φανταστητε οτι πηγαινα για να αγορασω το 9.25" στην αμερικη, τελευταια μερα πριν γυρισω ελλαδα, αλλα ειχαν τελειωσει και ετσι κατεληξα στο 8", τεσπα, καθε εμποδιο και καλο που λενε. #-o

 

@Γιωργο, εσυ ποιον εχεις?

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω αν εννοείς εμένα αλλά οι καλύτεροι είναι η MoonLite

http://www.focuser.com/

 

είναι βέβαια τσουχτερές οι τιμές τους.

Προσωπικά είχα πάρει έναν Baader Crayford τον οποίο τον έχω ακόμη και σκεφτόμουν να τον πουλήσω.

Βέβαια να πω κάτι πάνω στο θέμα SC και Crayford ότι δεν μπορούμε να τους χρησιμοποιήσουμε σε prime focus φωτογράφηση. Δηλαδή πχ. Canon σώμα και με adaptor πάνω στον εστιαστή. Τουλάχιστον εγώ που είχα SC 8 inch Meade δεν εστίαζε, όμως η χρήση του στην Πλανητική και στην Σελήνη είναι καθοριστική.

Για το βάρος που αναφέρει ο άλλος φίλος Γιώργος έχει δίκιο αλλά προσωπικά στην LXD-75 με τον Crayford και Barlow ή Telextender και την DMK που είναι αρκετά βαριά δεν είχα κανένα πρόβλημα, απεναντίας αν ζυγιστεί το σύστημα καλά θα έλεγα ότι είχα λιγότερους κραδασμούς.

Τα SC είναι μικρά σε μήκος και το να μπει κάτι παραπάνω από πίσω δεν είναι πρόβλημα!!!

Αν δείτε την διάταξη με το Νευτώνειο μου που έχει και μήκος 1.6 μέτρα εκεί είναι πρόβλημα γιατί όλα τα παραπάνω μπαίνουν στα πλάγια και μπροστά. Μάλιστα να μην ξεχνάμε στην Πλανητική έχουμε και τον τροχό φίλτρων ο οποίος προσθέτει και άλλο μήκος στην διάταξη μας!!!

 

Ακόμη δεν έχω καταλήξει για το πια θέση είναι καλύτερα να έχω τον εστιαστή στο Νευτώνειο μου, στα πλάγια ποιο κάτω ποιο πάνω???

Κάτω αν είναι λόγο του βάρους της φωτογραφικής μου διάταξης φεύγει η εστίαση, πάνω δεν μπορώ να αλλάζω αντί την CCD το προσοφθάλμιο και να βλέπω τον τροχό μου και στα πλάγια παρατήρησα ότι μου αυξάνει τους κραδασμούς ακόμη και στην EQ-6.

Βέβαια όλα τα παραπάνω που αναφέρω έχουν να κάνουν και με την θέση του αντικειμένου που θέλουμε να φωτογραφήσουμε!!!!

Οπότε πριν βάλω τον Σωλήνα πάνω στην EQ-6, υπολογίζω και αυτόν τον παράγοντα και κρίνω αναλόγως.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδω μπορεις να τον δεις πανω στο C8 στις φωτο που εχω ποσταρει

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=5841&postdays=0&postorder=asc&start=15

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi Dimitri,

 

The image shift that one observes when attempting to focus a schmidt-cassegrain telescope has always been annoying for me and other observers. As you may know, the primary mirror is moved when one attempts to focus this type of optical system. The primary is pushed from one point only and this causes the very slight image shift. Placing a focuser that will thread on the rear cell of the telescope is the best way to go-that I am aware of. Also don't forget to collimate your system too.

I hope my two cents worth is of some help.

 

Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βέβαια να πω κάτι πάνω στο θέμα SC και Crayford ότι δεν μπορούμε να τους χρησιμοποιήσουμε σε prime focus φωτογράφηση. Δηλαδή πχ. Canon σώμα και με adaptor πάνω στον εστιαστή. Τουλάχιστον εγώ που είχα SC 8 inch Meade δεν εστίαζε, όμως η χρήση του στην Πλανητική και στην Σελήνη είναι καθοριστική.

 

@γιωργο τ., τι εννοεις " όμως η χρήση του στην Πλανητική και στην Σελήνη είναι καθοριστική", μαλλον εννοεις παρατηρηση, σωστα?

 

@γιωργο κ. , αυτο πιστευεις οτι ισχυει για εμας με τα celestron? μου ακουγεται λιγο περιεργο να μην μπορεις να τραβηξεις φωτο σε p.f. με καποιον focuser??

 

ευχαριστω για τις απαντησεις σας, Γιωργηδες,

thanks Fred for your comment, I am still learning therefore please bear with me and my silly questions :oops:

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@γιωργο τ., τι εννοεις " όμως η χρήση του στην Πλανητική και στην Σελήνη είναι καθοριστική", μαλλον εννοεις παρατηρηση, σωστα?

 

Το ίδιο είναι η παρατήρηση ή φωτογράφηση θέλεις πάντα να έχεις την καλύτερη εστίαση!!!

 

 

@γιωργο κ. , αυτο πιστευεις οτι ισχυει για εμας με τα celestron? μου ακουγεται λιγο περιεργο να μην μπορεις να τραβηξεις φωτο σε p.f. με καποιον focuser??

 

Σίγουρα και στα Celectron !!! δεν θα μπορείς σε prime focus μεγαλώνει πολύ η απόσταση. Ίσος αν ήταν 2-3 cm κοντύτερος να μπορούσε.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

 

Σίγουρα και στα Celectron !!! δεν θα μπορείς σε prime focus μεγαλώνει πολύ η απόσταση. Ίσος αν ήταν 2-3 cm κοντύτερος να μπορούσε.

 

Αχ βρε Γιωργο αχ :( :(

 

εχω βρει και αυτο >http://starizona.com/acb/Feathertouch-SCT-MicroFocuser---Celestron-8-except-CPCNexStar-SE-P980C654.aspx,

 

πιστευεις οτι κανει οτι λεει? το εχει κανενας φιλος απο εδω μεσα?

ή η λυση ειναι μονο crayford και rack&pinion?

 

ευχαριστω και παλι για την βοηθεια σας

Φιλικα, Νικος

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi Dimitri,

 

The image shift that one observes when attempting to focus a schmidt-cassegrain telescope has always been annoying for me and other observers. As you may know, the primary mirror is moved when one attempts to focus this type of optical system. The primary is pushed from one point only and this causes the very slight image shift. Placing a focuser that will thread on the rear cell of the telescope is the best way to go-that I am aware of. Also don't forget to collimate your system too.

I hope my two cents worth is of some help.

 

Fred

Fred thank you for your post although your advise can be considered, with all due respect, post mortem, since the 8SC has been sold. However, what puzzles me is that although the 8 and the 9,25 are of the same optical design, the problem is not that apparent on the 9,25, to the point of not being noticed in most cases. How is that?

As for the collimation, one thing that did strike me as odd is that although the 8 had come perfectly collimated, the 9,25 was in urgent need of collimaton which was performed in two stages, one with the assistance of a friend and the second with the usage of the off-focused image of Albireo through my CCD camera at a high magnification (approx X300). I think that now I have it to a point where the naked eye can take it without the assistance of collimation tools.

 

Thanks for your advice once again,

 

Dimitris Sofoulis

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης