Jump to content

Αστεροειδής SYLVIA-Romus-Romulus - Jan30 19h33minUT - Ελλάδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

....κουκούλωμα με μαύρο πανί....Κάλυμμα ματιού σαν πειρατές....

 

Πόσο τρελοί θα φαινόμασταν σε κάποιους αν μας έβλεπαν έτσι!! :-k

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα το δω από Αθήνα με 3 ίντσες και σ'όποιον αρέσει! \:D/ Λέμε τώρα...

 

Απ'οτι έχω δει, το αμυδρότερο που βλέπει από Αθήνα πρέπει να είναι γύρω στο 9.5... :?

Tότε εγώ με το ..τεραστίων διαστάσεων (5") δικό μου τηλεσκόπιο δεν θα έχω κανένα πρόβλημα 8-[

 

Στέφανε πολύ ωραίο το Check List σου.

Θα προαπσθήσω να το εφαρμόσω κατά γράμμα.

Για να δούμε λοιπόν τι θα δούμε 8)

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, η περιφερειακή όραση δεν εφαρμόζεται στα τυφλά! Εννοώ δεν εκτρέπουμε απλώς το μάτι μας κι ό,τι δούμε. Το μάτι κάνει διερευνητικές κινήσεις γύρω από το αμυδρό αντικείμενο και εντοπίζει πολύ γρήγορα τις ευαίσθητες περιοχές του. Υπάρχουν οι βέλτιστες γωνίες και αποστάσεις εκτροπής και δεν είναι καθόλου δύσκολο να βρεθούν. Με λίγες μόνο παρατηρήσεις, το μάτι συνηθίζει και εκτρέπεται προς τη σωστή κατεύθυνση.

Δοκιμάστε το με πολύ αμυδρά αστεράκια, και θα δείτε ότι είναι πολύ εύκολο!

 

Πάντως, ακόμα δεν βγήκα να εντοπίσω το σημερινό αστεράκι! Πάω...

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλά νέα!!!

Το αστεράκι που θα αποκρυφθεί (TYC 2467-00132-1 Μag. 11.15) φαίνεται ακόμη και με τηλεσκόπιο 80mm (εεμ... για την ακρίβεια 81mm) και με μεγέθυνση μόλις 93Χ !!! Επίσης φαίνονται και τα γειτονικά αστεράκια (πάντα με περιφερειακή όραση):

 

HIP38456 Mag 10.39

TYC 2467-00452-1 Mag. 11,21

(για τους δύσπιστους...)

 

Η ατμόσφαιρα απόψε στη Σκιάθο είναι διαυγέστατη με συνέπεια η Σελήνη να μην ενοχλεί παρά ελάχιστα!

 

Συνεπώς όλοι όσοι βρίσκονται μέσα στη ζώνη απόκρυψης μπορούν να δουν το φαινόμενο! Βιαστείτε, και πάρτε κι ένα χρονόμετρο ρυθμισμένο με το 141 ή με το χρόνο από ένα GPS.

 

Πάω να βγάλω το 10ιντσο, θέλω να δω και τη Sylvia (Mag 12.39)!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

A few hours later...

 

Θα το θέσω ως εξής: Η εγχείρηση πέτυχε, ο ασθενής απέθανε! Και το αστεράκι και ο αστεροειδής Sylvia ήταν εύκολα ορατοί με το 10ιντσο, αλλά η απόκρυψη, από τη Σκιάθο τουλάχιστον δεν έγινε ορατή με σιγουριά. Στον προβλεπόμενο χρόνο δεν είδα κάποια αισθητή μείωση της φωτεινότητας του αστεριού τόσο ώστε να είμαι σίγουρος ότι συνέβη.

 

Αναλυτικά:

Τα μεγέθη των δύο σωμάτων είναι 11,15 (αστέρας) και 12,39 (αστεροειδής Sylvia). Με δεδομένο ότι η διαφορά ενός μεγέθους είναι εξ ορισμού ίση με {πέμπτη ρίζα του 100} = 2,51188.. , βρίσκουμε ότι η συνδυασμένη λαμπρότητα των δύο σωμάτων είναι μεγέθους 10,85 (δεν θα σας απασχολήσω με τα μαθηματικά του υπολογισμού). Άρα, κατά την απόκρυψη οπότε φαίνεται μόνο ο αστεροειδής, έχουμε μείωση της συνολικής λαμπρότητας κατά 12,39-10,58=1,54 μεγέθη ή αλλιώς μείωση της λαμπρότητας στο 24,2% δηλ. στο 1/4 της συνδυασμένης. Η μείωση είναι σημαντική, και αν συνέβη (στη δική μου θέση παρατήρησης) πιστεύω ότι θα γινόταν αισθητή.

 

Ή λοιπόν διήρκησε πολύ λίγο για να γίνει αισθητή με σιγουριά, (συμπέρασμα: θέση παρατήρησης στην άκρη του μονοπατιού) ή δεν έγινε, δηλ. η Σκιάθος ήταν εκτός μονοπατιού.

 

Ωστόσο, παρατηρώντας τα δύο σώματα αρκετά λεπτά μετά την απόκρυψη, όταν πιά άρχισαν να ξεχωρίζουν μεταξύ τους, η Sylvia έδινε την εντύπωση ότι είχε αρκετή φωτεινότητα για να μπερδέψει το μάτι κατά την απόκρυψη. Γι αυτό δεν θεωρώ τα αποτελέσματά μου αξιόπιστα πριν δω κι άλλα.

 

Θα περιμένω με πολύ ενδιαφέρον τα αποτελέσματα του Βαγγέλη Τσάμη που έκανε βιντεοσκόπηση με αυτόματη καταγραφή του χρόνου ή και άλλων παρατηρητών. Ελπίζω να είναι πιό διαφωτιστικά από τα δικά μου που είναι συγκεχυμένα.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν πειράζει Στέφανε, η προσπάθεια μετράει! :D Εγώ τελικά, παρόλο που πέρασα όλο το βράδυ χθες πάνω από το χάρτη για να μάθω το πεδίο και με στόχο να δω τουλάχιστον τον αστέρα, τελικά σήμερα δεν έκανα τίποτα! Μόνο αναγνώρισα το πεδίο με τα κυάλια, αφού όταν είδα (πέρα από τα νούμερα) πόσο κοντά ήταν η σελήνη ήμουν σίγουρος πως δεν πρόκειται να έβλεπα ούτε ένα αστέρι στο προσοφθάλμιο...

 

Περιμένω κι εγώ τα αποτελέσματα από τους άλλους!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ούτε κι εγώ κατάφερα τίποτα.

Τπο οπτικό μου πεδίο ήταν σχεδόν κόκκινο.

Στέφανε ακόμη και dew-shield έφτιαξα, αλλά το μόνο που κατάφερα ήταν...να φαίνεται το τηλεσκόπιο μεγαλύτερο.

Βέβαια γαι την μη εκπλήρωση της αποστολής έχω και ένα ελαφρυντικό. Λίγη ώρα πριν το φαινόμενο, χτύπησε το τηλέφωνο και έτσι από το αστρικό περιβάλλον βρέθηκα στο εργασιακό. Έτσι ακυρώθηκε και το ραντεβού με τα υπόλοιπα μέλη της Ομάδας. 8-[ :oops: :-s

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν ξεκίνησα να στήνω μαζί με τον Βαγγέλη,είχα φοβερό άγχος,γιατί είχα περιθώριο κάτι λιγότερο από 1,5 ώρα.Δεν είχα δει το αστεράκι πριν , ώστε να γνωρίζω το πεδίο και να κάνω δοκιμές εύρεσής του,και έπρεπε να το εντοπίσω τάχιστα,αφού κάνω και ακριβή πολική ευθυγράμμιση!

Τελικά με την βοήθεια του Βαγγέλη,το εντόπισα.

 

Ούτε εγώ είδα το φαινόμενο της πτώσης λαμπρότητας( με το 8" ),αλλά κατάφερα να δω τον αστεροειδή να πλησιάζει και να απομακρύνεται! =D>

 

Στέφανε,μπορείς να μας πεις τι υπολογισμούς έκανες για να βρεις την πτώση της λαμπρότητας και το συνδυασμένο μέγεθος;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας,

Στο βίντεο έχω καταγράψει μια μείωση λαμπρότητας την αναμενόμενη στιγμή (19:33:14-17 UT), αλλά τελικά δεν ήταν αυτό που περιμέναμε.

Περιττό να πω πως ήταν ακόμα μια εξαιρετική εμπειρία με πολλές εκπλήξεις.

Πρώτη έκπληξη το πόσο καλά φάνηκε το αστέρι με το 10" Meade LX50 με f/6.3 focal reducer.

Δεύτερη έκπληξη: όχι μόνο το αστέρι, αλλά και η Sylvia, 20 λεπτά πρίν την απόκρυψη. Προς στιγμή μάλιστα νόμισα ότι πρόκεται για διπλό αστέρι! Αλλά η Sylvia ήταν το μόνο πιθανό αντικείμενο σε αυτήν τη θέση. Και βέβαια, ήταν απόλαυση να βλέπεις το "seperatin" να φθίνει, καθώς τα λεπτά κυλούσαν. 6-7 λεπτά πριν είχαν γίνει ένα, και 10 λεπτά μετά ο αστεροειδής ξαναφάνηκε από την άλλη πλευρά του αστεριού.

Την ίδια παρατήρηση έκανε και ο Δημήτρης δίπλα μου με 8" f/6.

Όταν γύρισα σε βίντεο με την WATEC, στην οθόνη του monitor φαινόταν ακόμα πιο καθαρά ο αστεροειδής.

Το σκηνικό του χώρου παρατήρησης μου ήταν πολύ οικείο, καθώς είχαμε στήσει σε έναν ελαιώνα στο χωριό μου, Ράχες Στυλίδας (ο ελαιώνας δικός μου!)

Στην ευρώπη δεν είδα θετική αναφορά ακόμα, ένας Ιταλός και μια ισπανίδα έγραψαν απλώς ότι δεν κατάφεραν καν να εντοπίσουν το αστέρι λόγω Σελήνης, προφανώς διότι εκεί δεν είχαν την ωραία διαύγεια ατμόσφαιρας που είχαμε εμείς στην Ελλάδα.

Σας ανεβάζω ένα βιντεάκι σε low ανάλυση απλώς για να μεταφέρω το κλίμα της παρατήρησης και με ήχο, καθώς και ένα πολύ πρόχειρο stack από 3 τυχαία frames, για να δείτε το πεδίο στο βίντεο (18 arcsec).

 

Βαγγέλης.

970172532_WatecTYC2467-132.jpg.14390750e421ad5f2cf9c142f88ca713.jpg

VIDEO_Sylvia_low.zip

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να καταλάβετε την βιασύνη να βρω το αστέρι της απόκρυψης!Ο καφές περιλαμβάνεται στον έξτρα εξοπλισμό!

DSCN1581.JPG.b6b8779b47ee257edcbd7c035c74474d.JPG

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά την απόκρυψη.Αφού βγάλαμε τις φωτογραφίες,συνεχίσαμε να βλέπουμε τον αστεροειδή ολοένα και απομακρυνόμενο,έστω και με το είδωλο του φλας δίπλα του!!!!

DSCN1584.JPG.4d30b07ba1618e74a2723dba55430638.JPG

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης