Jump to content

Teloneeon SUCKS!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

'Ενα απο τα αποκτήματα μου απ'το ταξίδι στις Η.Π.Α (Zhumell Green Astronomical Laser). χάλασε, και η εταιρία πρόθυμη μου έστειλε ενα καινούριο με FedEx δωρεαν...Το laser ήρθε, και έχει κολλήσει στο τελωνείο, οπου μου ζητούν 150 ευρώ για εκτελωνισμό, ενώ το προιόν αρχικά το αγόρασα για περίπου 50 ευρώ...Ωραία "εγγύηση και δωρεάν αντικατάσταση σε περίπτωση βλάβης!" Πόσο μ@λ@κες μπορεί να είναι οι τελωνειακοί? Τι εισήγαγα γαμώτο 10000 αυτοκίνητα? Πανε και ψάχνουν κάθε ιδιώτη και τον γδύνουν...Ντροπής πράγματα...

 

Μπορώ να κάνω κάτι? ](*,)

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορώ να κάνω κάτι? ](*,)

 

Θα μπορούσες να μιλάς πιο όμορφα γιατί όπως σου είπε και ο Ανδρέας, το "@" δεν αντικαθιστά επάξια το "α". :lol: :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ απλα να παρεις και ξεκινωντας ευγενικα να ρωτησεις τι μπορεις να κανεις.

 

Σε διαφορετικη περιπτωση βρες καποια γνωριμια να στο περασουν ετσι. Αλλιως πληρωνεις.

 

Μην εισαι ευεξαπτος. Αυτα δε πιανουν στη κωλοχωρα αυτη. Δειξε απλα και μονο ευγενια, σιγουρια και πετα τους και κανα υπονοουμενο. Τιποτ αλλο δε μπορεις να κανεις δυστυχως.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχιλλεα,

 

ΜΗΝ το δεκτεις και ας το γυρησουν πισω. Ρωτησε απο την εταιρεια στην Αμερικη να σου το στειλει με την βοηθεια του ταχυδρομειου των ΗΠΑ (συστημενο).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβως!!! να στο στείλουν με USPS και όλα μέλι γάλα.

 

Διαφορετικά πές στην fedex οτι θα κάνεις ΕΣΥ τον εκτελωνισμό.

Θα χρειαστεις 3 ώρες στο ΕΛ ΒΕΝΙΖΕΛ καθώς και τα ΜΙΣΑ περίπου χρήματα απο αυτα που σου ζήτησαν.

ΑΑΑ και πολυ υπομονή...

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ζητα να στο στειλουν με απλο ταχυδρομειο.Θα ερθει κατ ευθειαν στο σπιτι ή στο ταχυδρομειο της περιοχης σου,και δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα ή ενοχληση.Χρονος αποστολης περιπου 4-7 εργασιμες,εξοδα 10-15$ για υλικο αυτου του ογκου και βαρους. 8) 8) .

(γιατι σε δασμολογησαν τοσο αγρια?Τι αναγραφομενη τιμη ειχε το προιον?Πως δικαιολογησαν τα 150€?)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά, η Zhumell όχι μόνο μου έστειλε το laser χωρις καν να ζητήσει απόδειξη αγοράς η οτιδήποτε, πλήρωσε και τα μεταφορικά, τωρα θα τους πρηζω παλι να το ξαναστέλνουν?
Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχιλλεα,

 

Και κατι αλλο ... ποσο ειναι η δηλωμενη αξια; Θελω να μαθω ποσα ειναι τα εξοδα της FedEx για τον εκτελωνισμο. Ειναι κατι που μπορεις να το κανεις και εσυ μεσα σε δυο ωρες το ποιο πολυ ...

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ'ότι λεει η Zhumell Suggested Retail Price: $180.00

Αλλο το οτι εγω αγοράζοντας το απο Amazon έδωσα $80...

 

Το τελωνείο ζητά 95 ευρώ και η FedEx 150ευρω αν θελω να το εκτελωνισει η ιδια...

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τελωνείο ζητά 95 ευρώ και η FedEx 150ευρω αν θελω να το εκτελωνισει η ιδια...

Please return to sender.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

The way these people, putting it mildly, operate, it would probably end up being cheaper if you just flew back and got the exchange. -Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

The way these people, putting it mildly, operate, it would probably end up being cheaper if you just flew back and got the exchange. -Fred

Fred,

 

In fact it is cheaper to just buy a brand new replacement unit from Amazon again! :evil:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ερώτηση προς τον φίλο που πήγε στις ΗΠΑ: γενικά, τσεκάρουν όταν φτάνεις Ελλάντα στο τελωνείο για τηλεσκόπια κλπ και εσένα σε τσέκαραν/τι έκανες???

 

Γιατί πιθανόν σε μερικούς μήνες να πάω στο αμέρικα και σκέφτομαι αρκετά σοβαρά μήπως και γυρίσω με κάνα tak ή televue από'κει :cheesy:

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ερώτηση προς τον φίλο που πήγε στις ΗΠΑ: γενικά, τσεκάρουν όταν φτάνεις Ελλάντα στο τελωνείο για τηλεσκόπια κλπ και εσένα σε τσέκαραν/τι έκανες???

 

Γιατί πιθανόν σε μερικούς μήνες να πάω στο αμέρικα και σκέφτομαι αρκετά σοβαρά μήπως και γυρίσω με κάνα tak ή televue από'κει :cheesy:

 

 

Κανονικά ναι σου την πέφτουν, αλλα δεν είναι σίγουρο...Εμένα κανεις δεν με ρωτησε φεύγοντας τι είχα μαζί μου, οπότε λογικα θα μπορούσα να πω οτι όλα τα χω παρει απο Ελλάδα πριν παω Αμερική... Αν φέρεις 10 τηλεσκόπια ναι θα σε ..... είναι σίγουρο!

Αν πάρεις κατι μπορείς και να πείς ειναι δώρα κλπ κλπ...Γενικά νομίζω οτι μπορείς να φέρεις κατι στο χέρι εύκολα

 

Εμένα προσωπικά δεν με έλεγξε κανείς γυρνώντας, γιατι ίσως είχαν απεργία, ή μας είδαν με τη γιαγιά στο καροτσάκι και δεν κάθονταν να κανουν ελέγχους!

 

Έτσι τα 6κιλα Celestron 25x100 κυάλια που έφερα απο κει (που έπιαναν την μισή βαλίτσα) δεν πέρασαν τελωνείο! Hahaha!

:cheesy:

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχιλλεα,

 

ΜΗΝ το δεκτεις και ας το γυρησουν πισω. Ρωτησε απο την εταιρεια στην Αμερικη να σου το στειλει με την βοηθεια του ταχυδρομειου των ΗΠΑ (συστημενο).

 

H Zhumell δέχτηκε να μου το στείλει με USPS, αλλα είναι σίγουρο οτι δεν θα περάσει τελωνείο έτσι?

Μια υπεύθυνη απάντηση παρακαλώ να ξέρω πως θα προχωρήσω!

:)

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχιλλεα,

 

ΜΗΝ το δεκτεις και ας το γυρησουν πισω. Ρωτησε απο την εταιρεια στην Αμερικη να σου το στειλει με την βοηθεια του ταχυδρομειου των ΗΠΑ (συστημενο).

 

H Zhumell δέχτηκε να μου το στείλει με USPS, αλλα είναι σίγουρο οτι δεν θα περάσει τελωνείο έτσι?

Μια υπεύθυνη απάντηση παρακαλώ να ξέρω πως θα προχωρήσω!

:)

Αχιλλεα,

 

Οτι και να γινει, θα πληρωσεις πολυ λιγοτερα αν σταλει με το ταχυδρομειο. Κατ'αρχην, ο εκτελωνισμος θα ειναι μονο 5 ευρω απο τα ΕΛ.ΤΑ (και αυτο ισχυει ΑΝ το κρατησουν για δασμους/φορους). :wink:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα και απο εμενα!

Πριν απο κανα δυο εβδομαδες εφτασε απο τις Η.Π.Α. ενα δεμα με αστρονομικο υλικο που παρηγγειλα απο την astrosystems. Στην παραγγελια μου ειχα ζητησει να ερθει μεσω USPS και οχι μεσω UPS με την οποια συνεργαζεται η εν λογω εταιρεια, ωστε να υπαρχει πιθανοτητα να μην περασει τελωνειο. (σε παλαιοτερες παραγγελιες μου απο Αμερικη υπηρξαν φορες που τα δεματα, ακομα και υψηλης δηλωμενης αξιας, δεν σκαλωνανε στο τελωνειο οταν ερχοντουσαν με USPS, ενω ΠΑΝΤΑ σκαλωνανε με UPS). Τελικα, στην συγκεκριμενη παραγγελια το δεμα ηρθε μεν στο ταχυδρομειο της γειτονιας μου, αλλα ειχε περασει απο εκτελωνισμο και για να το παραλαβω επρεπε να πληρωσω στο ταχυδρομειο το ποσο των δασμων. Παρ'ολα αυτα ομως, γλιτωνει κανεις την ταλαιπωρια του εκτελωνισμου στο αεροδρομειο, αν την κανει ο ιδιος, ή τις υπερογκες αμοιβες εκτελωνισμου που ζητανε οι ιδιωτικες μεταφορικες εταιριες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρ'ολα αυτα ομως, γλιτωνει κανεις την ταλαιπωρια του εκτελωνισμου στο αεροδρομειο, αν την κανει ο ιδιος, ή τις υπερογκες αμοιβες εκτελωνισμου που ζητανε οι ιδιωτικες μεταφορικες εταιριες.

Αν κατι εχει σταλει με το ταχυδρομειο της Αμερικης, ΔΕΝ αξιζει τον κοπο για πεντε ευρω να τρεχουμε στο αεροδρομιο.

 

Σε αντιθεση, αν κατι φθασει στη χωρα μας με κουριερ, το αντιθετο ισχυει οπου με τις δυο ωρες τρεχαματα απο θυρα σε θυρα (για σφραγιδες και νεα εντυπα), θα γλιτωσουμε το χονδρο ποσο που αλλιως η εταιρεια κουριερ θα χρεωσει. :evil: :twisted:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... σε παλαιοτερες παραγγελιες μου απο Αμερικη υπηρξαν φορες που τα δεματα, ακομα και υψηλης δηλωμενης αξιας, δεν σκαλωνανε στο τελωνειο οταν ερχοντουσαν με USPS, ενω ΠΑΝΤΑ σκαλωνανε με UPS

Με το ταχυδρομειο, ο ογκος και βαρος πολλες φορες ειναι οι παραγοντες που τελικα θα επιτρεψουν το δεμα να περασει η οχι. Οσο πιο μικρο και ελαφρη το δεμα, τοσο ποιο ευκολο να περασει χωρις δασμους και φορους και ασχετα απο την δηλωμενη αξια.

 

Με την UPS, ειναι δεδομενο οτι ΚΑΘΕ δεμα θα περασει απο εκτελωνισμο επειδη εκει βγαζουν τα χονδρα χρηματα τους!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης