Jump to content

Κιάλια 10 x 50 στα lidl.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγω μολις τα πηρα. Μολις που προλαβα! Απο την εμπειρια μου που εχω με αρκετα μεγαλυτερα και ακριβοτερα κιαλια

TS20X80, SKYMASTER 15X70 τα βρηκα πολυ καλα τουλαχιστον για μερα. Θα δουμε πως θα τα πανε και στην νυχτερινη παρατηρηση.

Πραγματικα αριστος λογος τιμης προς αποδοση!!!

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπον μαγκες μολις επεξεργαστηκα τα κυαλια.Μιλαμε για φοβερο εργαλειο :o :o Πραγματικα καμια σχεση με το προηγουμενο ζευγαρι που ειχα.Τωρα εχω κυαλια+τηλεσκοπιο Bresser :wink:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για όσους αντιμετωπίζουν δυσχέρεια εύρεσης τους στην ευρύτερη περιοχή της Αθήνας, σήμερα τo μεσημέρι, στα Lidl του Βύρωνα (Οδός Αγ. Σοφίας & Κωνσταντινουπόλεως), υπήρχαν τουλάχιστον τριάντα (30) τεμάχια διαθέσιμα.

 

Άντε, καλορίζικα!

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την πρώτη φορά με τα Meade το είχα ξεχάσει εντελώς, τη δεύτερη με τα Bresser πήγα την άλλη μέρα το πρωί και δεν είχε μείνει κανένα..σήμερα με τη βοήθεια ενός καλού φίλου τα αγόρασα και εγώ! Πολύ καλή αγορά για τη σχέση τιμής-απόδοσης. Όποιος δεν έχει κιάλια ή όποιος θέλει ένα δεύτερο ζευγάρι να σπεύσει!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικα σ'όσους τα αγόρασαν και σε όσους πρόκειται.

Αναφορά για Lidl Τζιτζιφιές (Καλλιθέα). Μεσημέρι σήμερα, αρκετά κομμάτια.

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπως έμαθα στην Πάτρα τα μέλη του Ωρίωνα μετρούν συνολικά ήδη 10 αγορασμένα κομμάτια :mrgreen:
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω μολις τα δοκιμασα με φεγγαρι.Τι να πω!!!Εκπληκτικα =D> =D>

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά πολύ καλά για τα λεφτά τους! Να είστε καλά για το tip! Στο Lidl στη Μεσογείων (στο ύψος της Κατεχάκης) είχε ~15 κομμάτια ώρα 1900.

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μολις τωρα τα δοκιμασα με τη σεληνη και την Αφροδιτη.

Το λιγοτερο που μπορω να πω ειναι:καταπληκτικα!!! =D>

Εξαιρετικα και για επιγειους στοχους!Το ευρυ πεδιο τους σου δινουν την ιδεα μεγαλυτερης μεγεθυνσης απο 10Χ!Αξιζαν και με το παραπανω!!!!

Που μπορω να βρω τριποδο για να βαλω;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα δοκίμασα το μεσημέρι σε επίγειους στόχους και πριν λίγο στη Σελήνη. Πραγματικά πολύ καλά για τα λεφτά τους. Θα πάρω και έναν αντάπτορα για τον τρίποδα. Περιμένω να τα χρησιμοποιήσω σε σκοτεινό ουρανό και στον Γαλαξία! Θεωρώ ότι είναι πολύ χρήσιμα για παρατηρήσεις Ηλίου (με φίλτρο βέβαια), Σελήνης, Εκλείψεων, Κομητών κτλ και σε δημόσιες αστροβραδιές (για αυτό και πήραμε μερικά για τον Ωρίωνα)! Με γεια σε όλους!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντως το υπενθύμισα έγκαιρα :cheesy:

 

Παρόλο που έχω τα άριστα Vixen Ultima 8x56 η δικαιολογία που βρήκα στον εαυτό μου για να πάρει άλλο ένα ζευγάρι ήταν "άσε να υπάρχει άλλο ένα ζευγάρι στο σπίτι" ή "να τα έχεις για πρόχειρα μη χαλάσεις τα καλά" και άλλα τέτοια :mrgreen:

 

Σημειωτέον ότι υπάρχουν ήδη στο σπίτι 3-4 άλλα ζευγάρια διαφόρων παλιών ζευγών κιάλια. Τελικά, οι "προσφορές" είναι πειρασμός και η καταναλωτική μανία ασυγκράτητη!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα πήρα και εγώ.Δε με συγκίνησαν καθόλου. Τα σύγκρινα με τα Olympus 8X42 που έχω.Έχουν αρκετά σκοτεινότερο είδωλο,παρά την μεγαλύτερη διάμετρο και κατά την παρατήρηση πολλών έντονων επίγειων φώτων,γέμισε αντανακλάσεις το πεδίο μου σε αντίθεση με τα Olympus που δεν είχαν ίχνος αντανακλάσεων! Αυτό σε αστρονομική χρήση μεταφράζεται σε χαμηλό κοντράστ με αποτέλεσμα τα 8χ42 να παραμένουν τα βασικά μου κιάλια.

 

Η ώρα της αλήθειας θα έρθει όταν προσπαθήσω να βρω τον συνοδό του ε Πηγάσου,που είναι το μόνο τεστ που γνωρίζω για κιάλια.Πάντως με τα 8χ42 τον έχω δει!!!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα πήρα και εγώ. Μου φένονται πολύ καλά. Την δευτέρα στο κλεισιμο του Lidl το βράδυ στο Ίλιον (Αγίου Νικολάου) είχε καμια 30 αρια κομμάτια ακόμα.

Ξέρεται πως μπορώ να τα βάλω σε φοτογραφικό τρίποδα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρεται πως μπορώ να τα βάλω σε φοτογραφικό τρίποδα?

Δες εδώ

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3135

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3033

 

κοίτα και γενικότερα στο forum.έχει πολύ ψωμί.Από πατέντες άλλο τίποτα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα δοκίμασα το μεσημέρι σε επίγειους στόχους και πριν λίγο στη Σελήνη. Πραγματικά πολύ καλά για τα λεφτά τους. Θα πάρω και έναν αντάπτορα για τον τρίποδα. Περιμένω να τα χρησιμοποιήσω σε σκοτεινό ουρανό και στον Γαλαξία! Θεωρώ ότι είναι πολύ χρήσιμα για παρατηρήσεις Ηλίου (με φίλτρο βέβαια), Σελήνης, Εκλείψεων, Κομητών κτλ και σε δημόσιες αστροβραδιές (για αυτό και πήραμε μερικά για τον Ωρίωνα)! Με γεια σε όλους!

 

Και εγώ μόλις σήμερα τα πήρα...Δεν τα δοκίμασα ακόμα αλλά πιστεύω να αξίζουν τα λεφτά τους, από τις κριτικές σας... :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πρωτη μου μικρη δοκιμη χθες το βραδυ απεδειξε τα αναμενομενα. Αρκετα μεγαλυτερο πεδιο σε σχεση με τα 20χ80 και 15χ70 που εχω.

Καλη εστιαση, οχι τελειο κοντραστ αλλα πολυ καλυτερο απο αλλα κιαλια ιδιας τιμης μαρκα (μ'εκαψες) που εχω,

οχι μεγαλη παραμορφωση στα ακρα του πεδιου.

Και το κυριοτερο δεν με κουρασαν καθολου πραγμα που σημαινει πολυ καλη ευθυγραμμιση.

Το απογευματακι θα πεταχτω για ενα ζευγαρι ακομη αν εχουν περισσεψει. :D

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις τα αγόρασα κι εγώ απο το Lidl Τριπόλεως όπου υπήρχαν αρκετά κομμάτια. Σε πρώτη δοκιμή σε επίγειους στόχους έδειξαν πολύ καλή συμπεριφορά με ακριβή εστίαση και πολύ καλό είδωλο.

 

Βέβαια δεν έχουν την ποιότητα κατασκευής των Cobra 10x50 της ΒRESSER που επίσης έχω αλλά ας μήν ξεχνούμε ότι κοστίζουν μόλις το ένα τρίτο της τιμής των τελευταίων. Είναι δε αρκετά ελαφρά και δεν κουράζουν.

 

Εν κατακλείδι πιστεύω ότι αποτελούν μια τίμια πρόταση.

 

Τάκης

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα πηρα και εγω!!!ειναι τελεια εκ πρωτης οψεως!!!φαινονται καλα,γραφουν πανω BRESSER 10X50 ΚΑΘΩΣ και το εξης.

 

bak-4 le 114m/1000m

 

τι ειναι αυτο?το 114/1000 ειναι αντιστοιχο ενος τηλεσκοπιου 114/1000???

 

:-note :shock:

##########
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε thanasisgr το 114/1000 στο τηλεσκοπιο εχει σχεση με το ανοιγμα του και την εστιακη του αποσταση.

Στα κιαλια δεν ισχυει το ιδιο.Το 114/1000 που διαβαζεις ειναι το γραμμικο οπτικο πεδιο.

Δηλαδη σε αποσταση ενως χιλιομετρου το πεδιο σου θα εχει ευρος 114 μετρα.

Σε πολλα κιαλια αναγραφεται επισης και το γωνιωδες οπτικο πεδιο σε μοιρες.

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης