Jump to content

Τι να κανω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς καλησπέρα σε όλους, σας παρακολουθω και διαβαζω πολλά ενδιαφέροντα πράγματα στο forum εδώ και 1,5 χρόνια και ομολογώ οτι εισασταν ο λόγος που με εκανε να ασχοληθώ με το χομπυ της αστρονομίας.

Ακολουθόντας τις συμβουλές σας ξεκοκάλισα το nightwatch αγορασα και διαβασα σχεδον ολο το burnham's celestial handbook και αφου πηρα και την uranometria 2000.0 και εβγαλα τα ματια μου τωρα πιστευω οτι ηρθε η ώρα για ενα τηλεσκόπιο αλλα παρολο το διαβασμα το τι τηλεσκόπιο να πάρω παραμένει ενα μεγάλο ερώτημα, που όσο διαβάζω γινετε μεγαλύτερο.

Γι' αυτό και για το λογο οτι ήθελα να σας γνωρίσω καλύτερα αποφάσισα σημερα να μπω στην υπέροχη παρέα σας.

 

Λοιπον παιδιά με γυρω στα 1000-1500 ευρω τι λετε να πάρω μενω επαρχεια και δεν με ενδιαφερει η αστροφωτογραφιση

 

Φιλικά Lunar(Δημήτρης)

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες φίλε μου.

Πράγματι η αστρονομία είναι μια πολύ όμορφη ασχολία. Τα λεφτά που διαθέτεις μπορούν να σου εξασφαλίσουν την αγορά ενός οργάνου με παρά πολλές δυνατότητες. Από την στιγμή που δεν σε ενδιαφέρει η αστροφωτογράφηση νομίζω πως η στήριξη Dobson είναι ότι χρειάζεσαι. Εγώ προσωπικά αν ήμουνα στην θέση σου θα έπαιρνα ένα Orion Optics 300mm f/4 (Εστιακή Απόσταση 1200). Αν δεν το προορίζεις και για βόλτες ακόμα καλύτερα!! (Βέβαια αυτό το τηλεσκόπιο την θέλει την εξοχή του)

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ.

Αν τώρα μπορούσα να διαθέσω τόσα λεφτά, θα έπαιρνα ενα dob 12άρι ή 14άρι.

είμαι και εγω σε επαρχία, με μόνιμο χώρο παρατήρησης, και σχετικά καλό ουρανό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφου λεει και μεχρι 1500, εγώ παρολο μου είμαι Dobάς συνιστώ στον φίλο μας κάτι σε Go-To...(αυτόματη πλοήγηση) Ίσως ένα 8άρι MEADE LX απο το εξωτερικό όμως που κάνει γύρω στα 1600$ άρα 1200 ευρω περίπου...
Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη καλωσήλθες! Ζεις στην επαρχία αλλά με τι συνθήκες θα παρατηρείς; Ο σκοτεινός ουρανός είναι υπόθεση "κλείνω τα φώτα του σπιτιού" ή έχεις να κάνεις κάποια χιλιόμετρα για να κάνεις παρατήρηση; Αν πρόκειται να μεταφέρεις το τηλεσκόπιο και είσαι σίγουρος ότι η αστροφωτογράφιση είναι εκτός, η απάντηση είναι απλή: πάρε όσο μεγαλύτερο dob χωράει το αυτοκίνητό σου. Όμως και στο σπίτι η λύση του dob είναι πάλι καλή, ενώ μπορείς αργότερα να το ανεβάσεις σε μια γερμανική στήριξη.

Ρεαλιστικά, με 1000-1500 ευρώ μπορείς να πάρεις ένα πολύ καλό και μεγάλο dob και να σου περισέψουν χρήματα για 2 καλά προσοφθάλμια, έναν barlow, ένα φίλτρο τύπου UHC, χάρτες και βιβλία. Εναλλακτικά,μπορείς να πάρεις οριακά κάποιο σωλήνα γύρω στις 8" σε μια μέτρια γερμανική - με goto ή χωρίς - και τίποτα άλλο, ή κάποιο 5ιντσο/6ιντσο σε κάποια υλοποίηση με goto.

Μεταξύ των παραπάνω επιλογών και λαμβάνοντας υπόψη τον οικονομικό παράγοντα, το ότι δεν σε ενδιαφέρει η αστροφωτογραφία και ότι έχεις εύκολη πρόσβαση σε σκοτεινό ουρανό (?), στη θέση σου θα προτιμούσα την πρώτη. Για να πάρεις μια ιδέα ρίξε μια ματιά στο: http://www.telescope-service.com/GSO/dobsonians/GSO-Dobsonians.html και ιδιαίτερα στο τελευταίο 12" μοντέλο. Φυσικά υπάρχουν και στην ελληνική αγορά σε ανάλογες τιμές.

Καλές αγορές!

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου στην θεση σου βρεθηκα καποτε κ εγω.Κανε οτι σου λεει ο magos_.Ενα 12'' dob f/4 Orion optics.Xωραει σ ενα αμαξι πισω στο καθισμα κ κατεβαζει ποοολυυυ φως απο εκει ψηλα
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά την διάρκεια της παρατηρήσεως στον Πάρνωνα το περασμένο Σάββατο, είχα την ευκαιρία να δώ το Lightbridge 12" deluxe του συναδέλφου ερασιτέχνη Γιώργου.

Οι εντυπώσεις όλων ήταν καλές. Τα μηχανικά του μέρη ήταν πολύ καλά ενώ η απόδοσις των οπτικών ικανοποιητικότατη με λίγη κόμη βέβαια στο εξωτερικό μέρος το πεδίου αναμενόμενη για f/5. Μου έκανε επισης εντύπωση ότι για truss διατηρούσε την ευθυγράμμισή του στο στήσιμο, είναι δε πραγματικά portable.

 

Cloudy Nights review:

 

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1465

 

Του Γιώργου έίναι η βελτιωμένη έκδοσις σε σχέση με το report.

 

Επίσης:

 

http://www.meade.com/manuals/TelescopeManuals/lightbridge.pdf

 

Φιλικά,

 

angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου στην θεση σου βρεθηκα καποτε κ εγω.Κανε οτι σου λεει ο magos_.Ενα 12'' dob f/4 Orion optics.Xωραει σ ενα αμαξι πισω στο καθισμα κ κατεβαζει ποοολυυυ φως απο εκει ψηλα

 

Το κακό όμως με ενα τέτοιο σχετικά κοντό Νευτώνειο, είναι οτι θα θέλει ακριβή ευθυγράμμιση συνεχώς.Οπότε πιστεύω καλύτερα είναι να πάρει κάτι λίγο πιο μακρύ και εξίσου μεγάλο σε διάμετρο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Δημητρη .

Σιγουρα αφου το θες μονο για παρατηρη ενα dobsonian θα σου ειναι χρησιμο και θα σε γλιτωσει απο περιττα εξοδα . Ισως και καποια κιαλια με καποιο τριποδο για να εχεις πιο μεγαλο οπτικο πεδιο , να ηταν καλα για συμπληρωμα .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 12άρι f/4 dob στη βασική του έκδοση (λ4) έχει 1582 ευρώ + αποστολή. Θέλει συχνότατη και ευθυγραμμιση ακριβείας - δεν αρκεί ένα chesire αλλά θέλει και laser collimator και έρχεται γυμνό από κάθε άλλο αξεσουάρ. Πέραν αυτού, η αγορά ενός τόσο κοντού σωλήνα έχει νόημα στη φωτογράφηση (βλ. γερμανική βάση, CCD κλπ) αλλά ελάχιστη στην οπτική παρατήρηση - εκτός ίσως από τη λίγο πιο εύκολη μεταφορά.

Ο φίλος μας θα χρειαστεί πολλά πράγματα ακόμα για να μπορέσει να το δουλέψει που σημαίνει ότι θα πρέπει να επενδύσει και άλλα χρήματα που θα τον βγάλουν πολύ έξω από τον αρχικό του προυπολογισμό. Όχι ότι το Orion δεν είναι εξαιρετικό όργανο, αλλά είναι πολλά χρήματα για ένα τηλεσκόπιο μαζικής παραγωγής.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λίγο άσχετο αλλά η τέλεια ευθυγράμμιση δεν γίνεται με κανένα μηχανικό τρόπο ούτε με laser ούτε με sight tube + chesire. Η τελική και ακριβέστατη γίνεται πάνω σε αστρικό είδωλο

Σχετικά με το f/4 συμφωνώ πως είναι ακριβό (λογικό μιας και είναι πολύ δύσκολο να κατασκευαστεί ποιοτικό κατοπτρο f/4) και πρέπει να χει διορθωτή κόμης.

Σχετικά με το μέγεθος τα καλύτερα τηλεσκόπια για κάποιον που δεν είναι φανατικός του αθλήματος είναι τα 8" και 10". Η χρησή τομή ανοίγματος και όγκου - ευκολίας μεταφοράς.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αποκαλυφτήκαμε όλοι, μας κτύπησε ο πυρετός της διαμέτρου καλοκαιριάτικα :roll: :) Το ίδιο έχω πει και εγώ για 12'' αλλά μήν τον τρέχουμε τον φίλο μας, ειπε 1000-1500 δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα δώσει και όλα για το τηλεσκοπιο. Ασε που καλό είναι να επενδύσει και σε καλά εξαρτήματα (barlow/προσοφθάλμια κλπ) και αυτά κοστίζουν όσο το τηλεσκόπιο και ακόμη περισότερο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, ίδια τιμή είναι όλα, f/4, f/5, f/6.3 - μαζική παραγωγή γαρ :mrgreen: Για την ευθυγράμμιση έχεις δίκιο, αλλά είναι δύσκολη/φασαριόζικη διαδικασία με ένα μεγάλο dob για αρχάριο. Το laser είναι ευκολότερο αν και λιγότερο ακριβές (άσε που θέλει ευθυγράμμιση κι αυτό κατά καιρούς...)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνο ουσιαστικό πλεονέκτημα που έχει ένα laser με παραθυράκι στο πλάι και πέτασμα 45 μοιρών είναι το ότι μπορείς κοιτάζοντάς το να ευθυγραμμίσεις μόνος το πρωτεύον χωρίς δοκιμές και δρομολόγια απο τον εστιαστή στο πίσω μέρος του τηλεσκοπίου και αντιστρόφως.

laser45.jpg.e245f3c3835f150aba466301755f4f2e.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες Δημήτρη!

 

Δεν έχω να προσθέσω κάτι διαφορετικό, συμφωνώ απόλυτα πως το καλύτερο είναι να πάρεις ένα μεγάλο dobsonian 10" ή 12". Αν θέλεις να πάρεις κάτι ποιοτικό και να σου μείνουν και λίγα χρήματα για έναν-δύο καλούς προσοφθάλμιους φακούς, ένα Orion Optics 10" f/4.8 είναι πολύ ισορροπημένη επιλογή γιατί ο οπτικός σωλήνας χωράει στο πίσω κάθισμα ενός αυτοκινήτου και η κόμη στο f/4.8 δεν είναι καθόλου ενοχλητική ακόμα και σε μικρές μεγεθύνσεις. Το βάρος του είναι 8-9 κιλά (οπτ. σωλήνας) και ακόμα και σε ακρίβεια μετώπου κύματος λ/4 οι εικόνες του είναι εξαιρετικές!

Στο θέμα της ευθυγράμμισης των κατόπτρων (collimation): Μακριά από φθηνά lazer collimator, μόνο μπελάς είναι γιατί η κατασκευαστική τους ακρίβεια είναι κακή γι αυτή τη δουλειά. Η ευθυγράμμιση μπορεί να γίνει με κάποιον φίλο που τη γνωρίζει και δεν είναι τόσο ευαίσθητη ώστε να χαλάει κάθε τόσο. Στο δικό μου τηλεσκόπιο την ελέγχω συνέχεια αλλά εξαιρετικά σπάνια χρειάζεται κάποια ρύθμιση (κι αυτή θα είναι ασήμαντη), παρά τις συχνές μεταφορές του τηλεσκοπίου με το αυτοκίνητο.

Κάτι άλλο: θα είναι κρίμα να στερηθείς τη χαρά του star-hopping χρησιμοποιώντας λύσεις go-to. Αφού έχεις τέτοια αγάπη για τους χάρτες και τα εγχειρίδια παρατήρησης, ένα dobsonian με ποιοτική στήριξη σου ταιριάζει μιά χαρά! Θα μάθεις πολύ γρηγορότερα τον ουρανό και θα ευχαριστηθείς πολύ περισσότερο την περιήγηση στα αστρικά πεδία.

Επίτρεψέ μου μιά ακόμη συμβουλή: μη βιαστείς στην αγορά προσοφθαλμίων φακών αλλά χτίσε τη συλλογή σου σιγά-σιγά με λίγους και ποιοτικούς προσοφθάλμιους φακούς. Ο προσοφθάλμιος φακός είναι το μισό τηλεσκόπιο και επηρεάζει πολύ την ποιότητα και την άνεση της παρατήρησης.

 

Αυτά προς το παρόν και καλές επιλογές!

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνο ουσιαστικό πλεονέκτημα που έχει ένα laser με παραθυράκι στο πλάι και πέτασμα 45 μοιρών είναι το ότι μπορείς κοιτάζοντάς το να ευθυγραμμίσεις μόνος το πρωτεύον χωρίς δοκιμές και δρομολόγια απο τον εστιαστή στο πίσω μέρος του τηλεσκοπίου και αντιστρόφως.

 

...Αφού πρώτα γίνει ευθυγράμμιση του δευτερεύοντος με το μάτι(χωρίς την χρήση του collimator).

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστά το συμπλήρωσες. Το laser από μόνο του δεν φτάνει, κι εδώ που τα λέμε αν έχει κανείς chesire + sight tube δεν του χρειάζεται, πλην της διευκόλυνσης που αναφέραμε.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες και για το ενδιαφερον που δειξατε, ειμαι πολυ χαρουμενος που επιτελους βρηκα ανθρωπους να μπορουν να καταλαβουν τα ενδιαφεροντα και τους προβληματισμους μου και να μη χλεβαζουν απο αγνοια μπερδευοντας ακομα και την αστρολογία με την αστρονομια.

 

οι συμβουλές σας ηταν αρκετες για να με βοηθησουν να επιλεξω

και παλι ευχαριστω

 

με εκτιμιση

Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

proswpika aneksarthta apo timh tha sou synistousa to meade ETX-PREMIER EDITION.kanei 699E alla thewrw pws tha se volepsei....kai to 8ewrw ena apo ta kalutera ths meade se tetoia timh.wstoso exei astrofwtografhsh alla pou xereis........mporei na s'aresei!!!!!!!! :D
Μια θεωρία,μια άποψη για τον κόσμο μελετάται,δίνει ο,τι είναι να δώσει και έπειτα μεταβάλλεται σε εμπόδιο για την επιστήμη οπότε και εγκαταλείπεται..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

proswpika aneksarthta apo timh tha sou synistousa to meade ETX-PREMIER EDITION.kanei 699E alla thewrw pws tha se volepsei....kai to 8ewrw ena apo ta kalutera ths meade se tetoia timh.wstoso exei astrofwtografhsh alla pou xereis........mporei na s'aresei!!!!!!!! :D

 

 

φοβαμαι πως ειναι πολυ πιο μικροτερο απο αυτα που σκεφτομαι...

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης