Jump to content

Ερευνητής 8Χ50: Ένα πολύτιμο (ανεκτίμητο) βοήθημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκίνησα την ερασιτεχνική αστρονομία πέρσι,ακριβώς πριν ένα χρόνο και από την αρχή διαπίστωσα πόσο με ενθουσιάζει και με γοητεύει η εύρεση deep sky αντικειμένων.

 

Ο πρώτος σοβαρός χάρτης που είχα ήταν ο SkyAtlas , ο οποίος με συνόδευε σε κάθε παρατήρηση μαζί με τον ερευνητή κόκκινης κηλίδας.Αργότερα όμως κατάλαβα ότι με το 8" μπορούσα να δω αντικείμενα που δεν υπήρχαν στον χάρτη αυτόν,γιαυτό,με την πολύτιμη προτροπή φίλων,τον αντικατέστησα με τον Uranometria 2000.0.

 

Νομίζοντας ότι είχα πετύχει την ιδανική φόρμουλα,προσπάθησα πολύ να συνδυάσω τον χάρτη αυτόν με τον ερευνητή κηλίδας μέσα από πολύωρες και κουραστικές παρατηρήσεις. Οι περισσότερες από τις προσπάθειες στέφονταν από επιτυχία,αλλά με πολλή πολλή κούραση.Το συμπέρασμα ήταν σαφές!! Ο συνδυασμός Uranometria και ερευνητή κηλίδας,για μένα, είναι πολύ δύσκολος και πάρα πολύ κουραστικός για τα δύσκολα deepsky που έχει η Uranometria,για 8" σωλήνα.

 

Μετά επιτέλους θυμήθηκα ότι έχω και τον ερευνητή 6Χ30 και είπα να τον δοκιμάσω και αυτόν!! Μάταια! Πολύ μεγάλο πεδίο και λίγα αστέρια,ώστε να είναι εντελώς ασύμβατος με την Uranometria.Ο δρόμος όμως για τον 8Χ50 είχε ανοίξει! Οι συμβουλές φίλων ήταν και εδώ καθοριστικές.Η απόκτησή του ήταν θέμα χρόνου!!

 

Ο 8Χ50 έχει μικρότερο πεδίο και περισσότερα αστέρια,ιδανικός συνδυασμός για την Uranometria.Τον δοκίμασα πρώτη φορά στον Πάρνωνα στο τριήμερα 13-14-15/7. Ένα θα σας πω! Ούτε μία φορά,όσες ώρες παρατηρούσα,δεν ένοιωθα ότι βρισκόμουν στην μέση του πουθενά.Όλες οι "διαδρομές" από αστέρια που με οδηγούσαν στους στόχους,φαίνονταν μέσα από τον 8Χ50.Από το προσοφθάλμιο κοίταζα μόνο για τον τελικό σάρωμα κοντά στον στόχο μου. Ο μόνος περιορισμός ήταν οι λίγες ίντσες (8") για τους στόχους που είχα επιλέξει,αλλά το βασικότερο είναι ότι τα συμπεράσματα βγήκαν και ήταν πολύτιμα.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρειαστηκε τοσος κοπος για να το ξαναδιαπιστωσεις? Δεν υπαρχει ωραιοτερο finder.

 

Προσωπικα απορω πως βολευονται οι περισσοτεροι με τα dot finders

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενα telrad + ένα καλό 8x50 είναι απλά τέλειος συνδυασμός. Είμαι υπέρ του να υπάρχουν και τα δύο. Το telrad έχει και τους κύκλους που, με σωστή χρήση, μπορούν να κάνουν πολλά περισσότερα από την απλή κουκίδα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι θα συμφωνησω και εγω οτι το τελειο ειναι η υπαρξη και των δυο (telrad και ερευνητη 50mm).

Και εγω στην αρχη ημουν υπερευχαριστημενος με τον 9x50.

Μετα απο ενα χρονο ειπα να παρω ενα ερευνητη 1x και κατεληξα στον telrad.

Για να πω την αληθεια τον πηρα μονο και μονο γιατι ηθελα κατι να αγορασω 8-[ και ετσι δεν περιμενα πολλα πραγματα!

Τελικα ομως αποδειχτηκε το αντιθετο.

Με ταυτοχρονη χρηση και των δυο finder ο μονος περιορισμος στον εντοπισμο DSO ειναι μονο η διαμετρος του τηλεσκοπιου.

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εφόσον έχω (μόνο) 9Χ50, δεν μπορώ να ξέρω πως είναι τα υπόλοιπα.. σίγουρα όμως υποθέτω οτι μικρότερο (σε άνοιγμα mm) θα είναι και χειρότερο.

Πάντως, θέλω να μοιραστώ τον ενθουσιασμό μου για μια ανακάλυψη που έκανα μόλις το Σάββατο που πέρασε..

 

Επειδή έχω μόνο το σκόπευτρο, μου ήταν πολύ δύσκολο, έως αδύνατο, σε σκοτεινό ουρανό με πολλά αστέρια, να βρω ενα συγκεκριμένο.

Οπότε είχα αποφασίσει να πάρω ενα red dot, αφού το είχα δει στην πράξη, και με αυτό έβρισκα στόχους σε δευτερόλεπτα..

Ανακάλυψα όμως οτι αν στοχεύω, και με τα δυο μάτια ανοικτά, και με λίγη συγκέντρωση, βλέπω τον ουρανό, και ταυτόχρονα τον σταυρό απο το σκόπευτρο να κινείται ανάμεσα.. στην ουσία δηλαδή, στοχεύω σα να είχα ενα red dot αλλα με σταυρό αντί για κύκλους!

Δε γνωρίζω, αν είναι καμμια γνωστή τεχνική αυτή, αλλα με λίγη εκπαίδευση γίνεται συνήθεια.

είναι πανεύκολο, και.. δωρεάν!

(είμαι έτοιμος για deep sky τώρα!)

 

Υ.Γ. Red dot? ποιό red dot? :cheesy: \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ απόλυτα. Και μάλιστα με ανωρθωτή ειδώλου και διαγώνιο για να μην στραβολεμιάζεις και για ποιό άνετη στόχευση (τουλάχιστον για χρήση με dobs). Αρχική σκόπευση με telrad, starhoping με τον 50ρη, τελική εύρεση με το προσοφθάλμιο. Οι περισότεροι στόχοι είναι προσβάσιμοι σε πολύ μικρό χρόνο.

 

Αν και τώρα τελευταία έχω αρχίσει να ζαχαρώνω μια λύση push-to με DSC, με βοήθεια laptop και προγράμματος πλανητάριου -(πχ skychart) (*), και με -σχετικά- μικρό κόστος (αρκεί να βρω χρόνο να τελειώσω τον σχεδιασμό της πατέντας και το software - σύντομα ελπίζω να σας έχω κάτι). Εκεί να δεις γλέντια, ακόμη και σε ουρανούς όχι και τόσο ιδανικούς (λέγε με Αθήνα :-note )

 

(*) no flames pls, το ξέρω ότι η χρήση laptop θα έπρεπε να απαγορεύεται δια νόμου, αλλά ας είμαστε ρεαλιστές, δεν το αποφεύγεις ούτως ή άλλως, οπότε ας το εκμεταλευτείς όσο μπορείς τουλάχιστον

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να βρήκα την υγειά μου με το 8Χ50,αλλά το dotfinder παραμένει στο σωλήνα! :oops:

 

Το 8Χ50 βοηθά να βρίσκεις διαδρομές για τον στόχο σου και το dotfinder σε βοηθά να βρίσκεις κάποιον στόχο για τον οποίο ξέρεις την θέση του σε σχέση με κοντινά λαμπερά άστρα.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να βρήκα την υγειά μου με το 8Χ50,αλλά το dotfinder παραμένει στο σωλήνα! :oops:
Μα ακριβώς, είναι ο συνδιασμός τους που είναι ακτύπητος, ένα καλό finder 50ρι και ένα zero magnification μαζί.

Που να δεις εγώ, που είχα συνηθίσει να χρησιμοποιώ μόνο το 50ρη finder από Αθήνα (πόσα άστρα έβλεπα άλλωστε ) και την πρώτη φορά που το πήγα επαρχία έχασα τον μπούσουλα !!! Δεν είξερα τι έβλεπα, τόσα πολλά ήτανε !!! Και εκεί ο zero magnification (telrad, dot κλπ) με έσωσε, τουλάχιστον μέχρι να αρχίσω να μαθαίνω να βρίσκω τα μονοπάτια και σε μαύρο ουρανό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σας παιδιά! Μια απορία:Οι ερευνητές 8Χ50 δίνουν εικόνα αντεστραμένη και ανάποδη;; Ο δικός μου τέτοια εικόνα δίνει και με δυσκολεύει πολύ, παρόλο που έχει και φωτιζόμενο σκόπευτρο! Ας είναι καλά το Telrad, και μπορώ και βρήσκω τα αντικείμενα!

Με εκτίμηση Σάκης!

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανακάλυψα όμως οτι αν στοχεύω, και με τα δυο μάτια ανοικτά, και με λίγη συγκέντρωση, βλέπω τον ουρανό, και ταυτόχρονα τον σταυρό απο το σκόπευτρο να κινείται ανάμεσα.. στην ουσία δηλαδή, στοχεύω σα να είχα ενα red dot αλλα με σταυρό αντί για κύκλους!

 

Αυτό είναι πασίγνωστη τεχνική.

Προσωπικά και τον 6x30 τον βρίσκω μια χαρά. Συμβαδίζει με το οριακό μέγεθος των χαρτών του "Night sky observer's guide". Φυσικά στον 50mm μπορείς να περιορίσεις το άνοιγμα αλλά παραμένει το μικρότερο πεδίο.

Τώρα σχετικά με το διαγώνιο τις περισσότερες φορές μπερδεύει γιατί δεν μπορείς να εφαρμόσεις την τεχνική του Παναγιώτη (draculas) να στοχεύεις με τα δυο μάτια ανοιχτά παρότι σε γλυτώνει μερικές φορές απο το στραβολαίμιασμα σε dobsonian.

Επίσης οι ερευνητές με διαγώνιο είναι ΑΧΡΗΣΤΟΙ σε νευτώνια με γερμανική ισημερινή στήριξη. Ο προσοφθλάλμιός τους παίρνει τέτοιες θέσεις που είναι δύσκολο να στοχεύσεις.

Κοντολογίς καλύτερος ερευνητής είναι 6x30 ή 8x50 χωρίς διαγώνιο που δείχνει τα είδωλα ορθά (όπως τα κυάλια).

Για 1x ερευνητές καλύτερος είναι κατά την γνώμη μου ο rigel quikfinder. Ελαφρότερος από το γαϊδούρι telrad, περιλαμβάνει το αναβοσβήσιμο (πολύ χρήσιμο) και θολώνει δυσκολότερα απο υγρασία. Χωρίς κάλυμα δρόσου (dewcap) ο telrad θολώνει αμέσως.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έλα ντε; Το θεωρούσα δεδομένο πως χρησιμοποιούμε τον ερευνητή και με τα δυο μάτια ανοιχτά, τουλάχιστον για να φτάσουμε στη γειτονιά του αντικειμένου που ψάχνουμε.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου φάνηκε λογικό από την πρώτη στιγμή να κοιτάζω και με τα δύο μάτια μέχρι τον εντοπισμό στον ερευνητή.

Υπάρχει λύση για την απληστία του ανθρώπου?

 

Πάν μέτρον άριστον

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

no flames pls, το ξέρω ότι η χρήση laptop θα έπρεπε να απαγορεύεται δια νόμου, αλλά ας είμαστε ρεαλιστές, δεν το αποφεύγεις ούτως ή άλλως, οπότε ας το εκμεταλευτείς όσο μπορείς τουλάχιστον

 

Αυτό δεν το κατάλαβα, τι δεν μπορείς να αποφύγεις; Τον μπελά να κουβαλάς laptop μαζί σου; :mrgreen:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Επειδή έχω μόνο το σκόπευτρο, μου ήταν πολύ δύσκολο, έως αδύνατο, σε σκοτεινό ουρανό με πολλά αστέρια, να βρω ενα συγκεκριμένο.

 

Ανακάλυψα όμως οτι αν στοχεύω, και με τα δυο μάτια ανοικτά, και με λίγη συγκέντρωση, βλέπω τον ουρανό, και ταυτόχρονα τον σταυρό απο το σκόπευτρο να κινείται ανάμεσα.. στην ουσία δηλαδή, στοχεύω σα να είχα ενα red dot αλλα με σταυρό αντί για κύκλους!

 

Sorry παιδιά αλλά θέλω να ρωτήσω για να μου φύγει η απορία. Την ευθυγράμμιση του ερευνητή με το τηλεσκόπιο την κάνουμε και με τα 2 μάτια ανοιχτά, γιατί αν την κάνουμε με το ένα και μετά σκοπεύουμε με τα δυο πώς βγάζουμε άκρη;... :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι την ευθυγράμιση, αλλα την σκόπευση κάνουμε με τα δυο μάτια.

 

Την ευθυγράμιση την κάνεις στοχεύοντας με το τηλεσκόπιο (απο το προσοφθάλμιο) ενα σπίτι ή ενα δέντρο, και μετά ρυθμίζεις τον ερευνητή με τις βιδούλες που έχει, ωστε ο σταυρός να είναι στο κέντρο αυτού που βλέπεις και απο το προσοφθάλμιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Dracula.

Η απορία μου είναι πως η ευθυγράμμιση γίνεται με το ένα και η στόχευση με τα δύο μάτια. Ο σταυρός που βλέπεις στον ουρανό δεν είναι λιγάκι μετατοπισμένος σε σχέση με αυτό που βλέπεις όταν κοιτάζεις μόνο με το ένα μάτι από τον ερευνητή; Και ξανά sorry αλλά μπερδεύτηκα. 8-[

Σα να σημαδεύεις με όπλο με το ένα μάτι ή και με τα δύο. Αλλού στοχεύεις στη μία περίπτωση και αλλού στην άλλη. Πως βγάζεις άκρη τελικά πως να εντοπίσεις το συγκεκριμένο αστέρι;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι και πολύ εύκολο στην αρχή, να στοχεύεις και με τα δυο ματια.

 

δοκίμασε το εξής:

στόχευσε μέρα, ενα δέντρο, ενα σπίτι κτλ.. κοιτώντας μόνο μέσα απο το σκόπευτρο.

όπως κοιτάς, άνοιξε και το άλλο μάτι.

τώρα θα βλέπεις μια εικόνα νορμαλ απο το "ελεύθερο" μάτι, και μια μεγενθυμένη απο το άλλο.

ο σκοπός είναι να καταφέρεις με τον σταυρό του σκόπευτρου, να βρίσκεις αντικείμενα με το ελεύθερο μάτι..

θα κάνεις δηλαδή μια"μίξη" απο τις δυο διαφορετικές εικόνες, και λίγο-λίγο θα σου γίνει συνήθεια, να χρησιμοποιείς τον σταυρό, σα να μην υπήρχε το σκόπετρο.. O:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν στοχεύεις σε πλανήτη ή σε ένα άστρο μεγάλης φωτεινότητας το βρίσκεις εύκολα. Πλησιάζεις με τα δύο μάτια και μετά με το ένα διορθώνεις την απόκλιση, που δεν είναι μικρή... Όταν όμως στοχεύεις ένα οποιοδήποτε άστρο για να οδηγηθείς σε άλλο στόχο με βάση αυτό είναι δύσκολο. Θέλει εξάσκηση, κατάλαβα. θα προσπαθήσω. την πρώτη φορά δεν μπορούσα να βρω ούτε τον Δία! :oops: Καλά, μη μου κρεμάσετε κουδούνια. =P~

Τώρα, αν δεν τα καταφέρω θα πάρω έναν ερευνητή κόκκινης κουκίδας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι και πολύ εύκολο στην αρχή, να στοχεύεις και με τα δυο ματια.

 

δοκίμασε το εξής:

στόχευσε μέρα, ενα δέντρο, ενα σπίτι κτλ.. κοιτώντας μόνο μέσα απο το σκόπευτρο.

όπως κοιτάς, άνοιξε και το άλλο μάτι.

τώρα θα βλέπεις μια εικόνα νορμαλ απο το "ελεύθερο" μάτι, και μια μεγενθυμένη απο το άλλο.

ο σκοπός είναι να καταφέρεις με τον σταυρό του σκόπευτρου, να βρίσκεις αντικείμενα με το ελεύθερο μάτι..

θα κάνεις δηλαδή μια"μίξη" απο τις δυο διαφορετικές εικόνες, και λίγο-λίγο θα σου γίνει συνήθεια, να χρησιμοποιείς τον σταυρό, σα να μην υπήρχε το σκόπετρο.. O:)

 

 

Ναι αλλά στον ερευνητή φαίνονται ανάποδα ενώ στο γυμνό μάτι κανονικά, οπότε πόσο εύκολο είναι να γίνει αυτό;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αλλά στον ερευνητή φαίνονται ανάποδα ενώ στο γυμνό μάτι κανονικά, οπότε πόσο εύκολο είναι να γίνει αυτό;

 

Να ο λόγος που την πρώτη φορά δεν μπορούσα να βρω τον Δία. :oops: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι ρε σεις.. το μόνο που χρησιμοποιείτε απο το σκόπευτρο είναι ο σταυρός, και αγνοείτε την εικόνα που σας δίνει (ανάποδη, αντεστραμένη κτλ, δεν μας ενδιαφέρει..)

τώρα αν βρείς κάποιο "κεντρικό" άστρο (όπως π.χ. τον Δια) τότε χρησιμοποιείς τον κλασικό τρόπο, με το ένα μάτι μόνο ανοικτό, και το σκόπευτρο..

Σκοπός είναι να κατευθύνεις το τηλεσκόπιο στην γενική περιοχή που βρίσκεται ο στόχος, αφού βρείς τον στόχο, κλείνεις το ελεύθερο μάτι, και κεντράρεις κανονικά με αυτό που έχεις στο σκόπευτρο..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι βρε Παναγιώτη,αλλά πώς μπορείς να βλέπεις με το ένα μάτι ορθό είδωλο,με το άλλο ανάποδο και αντεσταμμένο και να μην μπερδεύεσαι;Τουλάχιστον εγώ δε μπορώ με τίποτα.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι βρε Παναγιώτη,αλλά πώς μπορείς να βλέπεις με το ένα μάτι ορθό είδωλο,με το άλλο ανάποδο και αντεσταμμένο και να μην μπερδεύεσαι;Τουλάχιστον εγώ δε μπορώ με τίποτα.

 

Και επίσης με το ένα μάτι βλέπεις 3 αστέρια και γύρω σκοτάδι, ενώ με το άλλο βλέπεις 50. Και πρόσθεσε τώρα και το ανάποδα... Άντε να βρεις που είσαι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ε δεν είπα οτι είναι και εύκολο, συνήθεια είναι..

πάντως είναι τσάμπα, και προσωπικά (πάρα) πολύ δύσκολα θα καταφύγω στην αγορά ενος red dot, telrad, κτλ κτλ.. \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης