Jump to content

Γίνεται να ευθυγραμμίσω τα κυάλια;


planetman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες, αγόρασα κάτι κυάλια της πλάκας προχθές. Τί να κάνω ο άμοιρος, βιαζόμουν να πάρω και δεν έβρισκα αλλά το πρόβλημα είναι ότι βλέπω 2 είδωλα και με ζαλίζουν πολύ. Αν κοιτάξω π.χ. τον Δία, τους βλέπω 2. Κάποιος μου είπε ότι έχουν απευθυγραμμιστεί τα οπτικά.

 

Γίνεται με κάποιο τρόπο να δοκιμάσω να τα ευθυγραμμίσω μόνος; Είναι εφικτό; ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναί αλλά χρειάζονται εξειδικευμένες γνώσεις και ελιναι δύσκολο. Αν πάρεις το βιβλίο "Choosing, using and repairing binoculars" θα βρεις τα πάντα. Γνώμη μου πάντως μιας και είναι της πλάκας πήγαινε τα πίσω η παιξε και χάλασέ τα απλώς για να μαθαίνεις.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κρίμα ρε γμτ. Καμμιά καλή ιδέα να τα χρησιμοποιήσω αλλού; Αν τα χώριζα; Είναι 10χ50
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κρίμα ρε γμτ. Καμμιά καλή ιδέα να τα χρησιμοποιήσω αλλού; Αν τα χώριζα; Είναι 10χ50

Ω ναι, παίρνεις δύο "correct image finders" από ένα ξευγάρι κυάλια !

Σ'αφήνω να σκεφτείς τρόπο να προσθέσεις το σταυρόνημα.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχουν ρε γμτ καμμία βίδα για να πειράξω. Οι φακοί μπροστά φαίνονται σαν να είνα βιδωτοί αλλά δεν φαίνεται να γυρνάνε.

PICT5335.jpg.44b4bdbc29ddbd67f05674c212293802.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρέπει να είναι πολύ φθηνά που τα πήρες... συνεπώς παίρνεις άλλα :)

....αλλά δεν κατάλαβα γιατί βιαζόσουν :roll:

 

Και να τα χωρίσεις σε δύο.... τα ruby coated κυάλια ειναι τα χειρότερα για την αστρονομία ("κόκκινοι" αντικειμενικοί φακοί).

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά ο ένας φακός ξεβιδώνει, τον ξεβίδωσα, τον ξαναβίδωσα μπας και ισιώσει αλλά μάταια. :(

 

Βασικά δεν ξέρω μαγαζιά για να πάρω κυάλια. Δεν θέλω να δώσω πολλά χρήματα, η προσφορά που είχε το LIDL, τα bresser θα ήταν ό, τι πρέπει, αλλά δεν το ήξερα τότε, γύρισα όλα τα μεγάλα μαγαζιά και βρήκα μόνο αυτά, 10χ50, δεν ήξερα τί λένε, έδωσα 10€ και τα πήρααπό το Jumbo. Έπαιξα κι έχασα, δεν πειράζει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μην τα πειράξεις αν δεν έχεις την απαραίτητη γνώση μπορεί να τα κάνεις χειρότερα από ότι είναι, επίσης αν μπορείς πήγαινέ τα πίσω...παλιά είχε δημοσιεύτεί ένας γρήγορος τρόπος για να δεις ποια κυάλια είναι κατάλληλα τα αν το ψάξεις ίσως το βρεις για να μην την ξαναπάθεις! :wink:
scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχουν ρε γμτ καμμία βίδα για να πειράξω. Οι φακοί μπροστά φαίνονται σαν να είνα βιδωτοί αλλά δεν φαίνεται να γυρνάνε.

 

Πάρε μια σπάτουλα που δεν χρειάζεσαι! Κόψτην στην διάμετρο του φακού και λίιιιιιιιγο μικρότερη,και ξεβίδωσε το στεφάνι που συγκρατεί τον φακό! Εγώ έτσι είχα κάνει "μεταμόσχευση" στο σώμα του φίλτρου ΟΙΙΙ. Θυσίασα το φίλτρο σελήνης και έκανα τράμπα τα 2 σώματα!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

alepohori, δεν κατάλαβα ακριβώς τί εννοείς. Ξεβίδωσα το φακό όπως είπα και πριν, τον ξαναβίδωσα αλλά τα ίδια. Βασικά αν τα πιέσω από μπροστά και απομακρύνω τους φακούς μεταξύ τους, αρχίζουν και πλησιάζουν τα είδωλα. Καμμιά ιδέα;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα πάρει και εγω όπως και εσύ όταν ήμουν στο στρατό. κάτι ελλεινά κυάλια, που είχαν το ίδιο πρόβλημα.

τελικά αυτό που έκανα ήταν να σκίσω το περίβλημα απο λάστιχο γύρω-γύρω απο την τσαντίλα μου, και να ανακαλύψω κάτι μικρά βιδάκια που είχε στο ύψος του πρίσματος (περίπου εκεί που σου σημαδεύω στην φώτο..)

Στρίβωντας λοιπόν αυτά τα βιδάκια, αλλάζεις θέση στο πρίσμα, και αν πετύχεις, ευθυγραμίζεις το ενα πρίσμα με το άλλο, και βλέπεις μια χαρά..!

 

σε εμένα δούλεψε πάντως.. άσχετα αν τα διόρθωνα συνέχεια, επειδή δεν έμεναν σφιχτά στην θέση τους οι βίδες..

 

(10€ απο τα Jumbo ε? χμμμ... :cheesy: )

tir-bin.JPG.2a82d36e28f7f6299ae0452b04c36cf3.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεβίδωσα τελείως τα μπροστινά κομμάτια, τους άλλαξα θέσεις εκατέρωθεν αλλά πάλι τα ίδια. Δείτε πώς είναι από μέσα το μπροστινό κομμάτι. Δεν βλέπω πουθενά βίδες :(

PICT5355.jpg.911a427beeda58a54cd614e35eb4eb0b.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά ξεκόλλησα κι εγώ το εξωτερικό περίβλημα και φάνηκε 1 μικροσκοπική βίδα σε κάθε μεριά, μετά από δοκιμές περίπου 1 ώρας, σαν να φαίνεται ότι έφτιαξαν κάπως. Βέβαια πάλι μετά που βγάζω τα μάτια μου, φαίνεται να ζαλίζομαι λιγάκι, είναι μάλλον επειδή εστιάζουν σε διαφορετικό σημείο;

 

Υπάρχει περίπτωση να μου κάνουν ζημιά στα μάτια;

PICT5356.jpg.d00faf7153027641a08a5aa4d3067e91.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φοβάμαι οτι όλα είναι θέμα της βίδας αυτής..

απο εκεί και πέρα, μάλλον έιναι θέμα ποιότητας των οπτικών.

μπορεί π.χ. ο ενας φακός να εστιάζει τέλεια, ενω ο άλλος να είναι λίγο εκτός, αλλα εσύ να μην το παίρνεις χαμπάρι, επειδή η εικόνα είναι γενικώς σε ανεκτά επίπεδα..

ή η εικόνα να είναι λίγο θολή, ή παραμορφωμένη, κάτι απο ολα αυτά να ισχύει, είναι λογικό να ζαλίζεσαι όταν τα βγάζεις απο τα μάτια σου.

 

ειδικός δεν είμαι, αλλα δεν είναι και ότι καλύτερο να τα χρησιμοποιείς για πολύ ώρα.. :-note

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Tώρα που μιλάμε για ruby coated κυάλια... είχα πάρει παλιά (που δεν γνώριζα) κάτι roof ruby coated 8x56.

Tα είχα κάνει βίδες.... έβγαλα τους αντικειμενικούς φακούς... φύλαξα το ένα προσοφθάλμιο... και τα υπόλοιπα τα πέταξα. :)

 

..Και σκέφτομαι... κάτι πρέπει να κάνω να τα αξιοποιήσω.. έτσι για την πλάκα που λένε.

Πήρα και έκοψα ένα κυλινδρικό μπουκάλι από ένα υγρό φακών επαφής και σφήνωσα τον ένα αντικειμενικό φακό,

,από πίσω του κυλίνδρου σφήνωσα ένα μπουκάλι νερού πλαστικό το μικρό.. αφού του έκοψα τον πάτο και το στόμιο,

,και τελευταίο μετά από κάποιες πατέντες που σκέφτηκα σφήνωσα και το προσοφθάλμιο από πίσω.....

....αλλά ούτε πολύ σφιχτά ούτε πολύ χαλαρά για να το κουνάω πάνω και κάτω και να εστιάζω 8)

***το διαφανές μπουκάλι του νερού έχει καλυφθεί να μην περνάει φως.

 

..αποτέλεσμα? ...τώρα έχει exit pupil 8mm περίπου και παρατήρησα ότι η εικόνα τώρα είναι πιο ποιοτική! :shock: \:D/

....Από μακριά φένεται σαν ένα μπουκάλι τηλεσκόπιο 8x56 :D

 

'Ελπις

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να δω μια φωτό από αυτό!!

 

Το προσοφθάλμιο είναι στερεωμένο σε ένα καπάκι Μ42 φακών και στην συνέχεια σε ένα..

..extension tube που είναι σφηνωμένο στο στόμιο του μπουκαλιού που το έκοψα (εκεί στο τέλος του κίτρινου).

 

'Ελπις

8X56_1.JPG.b5a88838787872a887e125716243e42a.JPG

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

MASTROVOX!!!

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

 

Απίστευτη πατέντα...

 

Με τρομαζει το ολο thread παντως... :oops: Αν παθουν τιποτα τα Celestron 25x100 μου θα αυτοκτονησω! ](*,)

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης