Jump to content

Meade 8 ' f/6 LightBridge Dobson Deluxe


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα καλυτερα με το dobs αλλα κοιτα το skywacher dobs 8" γιατι δεν ειναι truss tube και μπορει να ειναι δυσκολοτερο στην μεταφορα αλλα θα ειναι καλυτερα σε μερη με καποια φωτα. Ασε που ειναι και φθηνοτερο!!!

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη , η διφορα τιμης ειναι ενα θεμα

 

αλλα το MEADE ειναι ευκολο στην μεταφορα .

 

σε αποδοση απο το εψαξα ειναι περιπου τα ιδια

 

εσυ προτεινεις το skywacher ?

 

 

πανος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλυτερα πιστευω ποιο στιβαρη κατασκευη και μαλλον θα θελει λιγοτερες φορες ευθυγραμιση ενω το meade σχεδον καθε φορα αλλα και αυτο να παραβλεψεις εγω αν εμπαινα στην διαδικασια για dobs θα προτιμουσα κλειστο.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τζαμπα ανησυχεις ειναι μια χαρα εργαλειο, υπαρχουν σχετικες δημοσιευσεις στο forum απο ατομα που το εχουν και ειναι ενθουσιασμενοι.

 

Υ.Γ. Χωσε και λιγα λεφτα σε προσοφθαλμια κατα προτιμιση ενα μικρης μεγενθυνσης, ενα μεσαιας, και ενα μεγαλης, και ενα barlow και εισαι αρχοντας γιατι με τον barlow ειναι σαν να εχεις 6 προσοφθαλμια και θα αγορασεις μονο 3.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ως κάτοχος ενός 8" dob κελιστού σωλήνα θα πρότεινα το lightbridge ανεπιφύλακτα για λόγους φορητότητος.

Καθ' ότι αφορά την απόδοση οπτικων και μηχανικών μερών υπάρχουν πολλά review στο internet.

Χρειάζεται καλός έλεγχος κατά την αγορά ώστε να αποφύγει κανείς το after sales service.

 

Φιλικά,

 

angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό που χρησιμοποιείται συχνότερα. Αν η μεταφορά είναι από το δωμάτιο στο μπαλκόνι, δεν είναι τόσο σημαντική η διαφορά ανάμεσα στα 2 αυτά τηλεσκόπια. Για παραπάνω διαδρομή ή για μεταφορά με αμάξι, το meade κερδίζει πόντους. Το πόσους εξαρτάται από εσένα. Για μερικούς ακόμα και ένα μικρό τρίποδο με ένα μικρό διαθλαστικό είναι αγγαρεία. Ειδικά αν μιλούσες για τα μεγαλύτερα Lightbridge. (12+16), σου δίνουν δυνατότητα μεταφοράς που κανένα κλασικό dob δεν μπορεί να πλησιάσει.

 

Σίγουρα το skywatcher θα κρατάει καλύτερα την ευθυγράμμισή του. Όμως μην σε φοβίζει η ευθυγράμμιση. Είναι μία απλή διαδικασία που μετά από λίγο καιρό θα σου φαίνεται παιχνιδάκι (εξάλλου δεν θα την γλιτώνεις όσο είσαι με νευτώνειο).

 

Καλές αγορές :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ως κάτοχος ενός 8" dob κελιστού σωλήνα θα πρότεινα το lightbridge ανεπιφύλακτα για λόγους φορητότητος.

Καθ' ότι αφορά την απόδοση οπτικων και μηχανικών μερών υπάρχουν πολλά review στο internet.

Χρειάζεται καλός έλεγχος κατά την αγορά ώστε να αποφύγει κανείς το after sales service.

 

Φιλικά,

 

angelos

 

Εγω παντος που ειδα απο ενα 12" lightbridge την ηθελε την κουβερτουλα του για το φως και αναρωτιεμαι το χειμωνα με την υγρασια τι γινετε :?: :?: :?:

 

φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόβλημα με το φώς λύνεται με την κουβερτούλα όπως πολύ σωστά λεει και ο Δημήτρης. Για την υγρασία νομίζω το ίδιο. Το dob 8 (κλειστός σωλήνας) ειναι απόλυτα φορητό. Χωράει σε όλα τα αυτοκίνητα!!! Εγώ το θεωρό πολύ ποιο ευχρηστο απο το LightBridge. To ξεφορτώνεις και παρατηρεις... Σε αρκετά μεγαλύτερη διάμετρο (12 και πάνω) νομίζω οτι αξίζει να το συζητάμε το θέμα.

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο θεμα Lightbridge Dob truss tube δεν τιθεται θεμα συζητησης μιας και το σωληνα δε θα τον σπας σε κομματια για να τον μεταφερεις. Ειναι μικρο τηλεσκοπιο και χωραει παντου ετσι οπως ειναι συναρμολογημενο (εκτος βασης)

 

Εκτος εαν πας στην εξοχη και φορτωσεις το αμαξι με τα σιμπραγκαλα και δε χωραει αυτουσιο το τηλεσκοπιο.

 

Το θεωρω καλυτερη κατασκευη το Meade.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόβλημα με το φώς λύνεται με την κουβερτούλα όπως πολύ σωστά λεει και ο Δημήτρης. Για την υγρασία νομίζω το ίδιο. Το dob 8 (κλειστός σωλήνας) ειναι απόλυτα φορητό. Χωράει σε όλα τα αυτοκίνητα!!! Εγώ το θεωρό πολύ ποιο ευχρηστο απο το LightBridge. To ξεφορτώνεις και παρατηρεις... Σε αρκετά μεγαλύτερη διάμετρο (12 και πάνω) νομίζω οτι αξίζει να το συζητάμε το θέμα.

Σωστος!!!

 

Εγω εχω ενα 12.5" (κλειστός σωλήνας) και χωραει μαζι με μια 2μετρη σκαλα :shock: +μια ΕQ6 και μια βαλιτσα μεσα σε ενα wv POLO \:D/

 

το προβλημα ειναι που βρησκεσε και τι εχεις? Μενεις σε πολη, σε χωριο, σε διαμερισμα, σε τι οροφο εισαι, εχεις αυλη, εχεις σκαλα, ασανσερ, χωρος αποθηκευσεις, τι αμαξι εχεις....κτλ

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπως και να χει καλο ειναι να γινεται παντα η ευθυγραμμιση .

Στις 8" η μεταφορα ειναι ευκολη ειτε ανοιχτο ειτε κλειστο .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό είναι παλιότερο μοντέλο.

Εχω το Orion Skyquest intelliscope 8" και είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα οπτικά του. Το πήρα κυρίως για το push to (object locator).

Εχοντας ιδία πείρα όμως από το μέγεθος του θα προτιμούσα το lightbridge και πιθανόν να αγόραζα και 10".

Το επόμενό μου project είναι κατασκευή ενός 12" ultra light truss dob! :cheesy:

 

angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστος!!!

 

Εγω εχω ενα 12.5" (κλειστός σωλήνας) και χωραει μαζι με μια 2μετρη σκαλα :shock: +μια ΕQ6 και μια βαλιτσα μεσα σε ενα wv POLO \:D/

 

 

 

=D> =D> Εντυπωσιακό!! Φίλε μου και εγώ ενα VW polo εχω και το καημένο αγκομαχά κάθε φορά. Αν καμια φορά το φορτώσεις ανέβασε μας καμιά φώτο!!!!

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω εχω ενα 12.5" (κλειστός σωλήνας) και χωραει μαζι με μια 2μετρη σκαλα Shocked +μια ΕQ6 και μια βαλιτσα μεσα σε ενα wv POLO Dancing

 

το προβλημα ειναι που βρησκεσε και τι εχεις? Μενεις σε πολη, σε χωριο, σε διαμερισμα, σε τι οροφο εισαι, εχεις αυλη, εχεις σκαλα, ασανσερ, χωρος αποθηκευσεις, τι αμαξι εχεις....κτλ

 

Βρε θηριο , κ εσυ βρισκεσαι μεσα???? :D :D :D

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γνώμη μου είναι οτι απο 12" και πάνω χρειάζεται κανείς truss tube.Εξάλλου σε τέτοιες διαμέτρους δείχουν την αξία τους, όπου τα απλά κλειστά Dob είναι κανόνια στην κυριολεξία! :shock:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω εχω ενα 12.5" (κλειστός σωλήνας) και χωραει μαζι με μια 2μετρη σκαλα Shocked +μια ΕQ6 και μια βαλιτσα μεσα σε ενα wv POLO Dancing

 

το προβλημα ειναι που βρησκεσε και τι εχεις? Μενεις σε πολη, σε χωριο, σε διαμερισμα, σε τι οροφο εισαι, εχεις αυλη, εχεις σκαλα, ασανσερ, χωρος αποθηκευσεις, τι αμαξι εχεις....κτλ

 

Βρε θηριο , κ εσυ βρισκεσαι μεσα???? :D :D :D

Και Εγω Και η κοπελα μου :cheesy: \:D/

 

Φιλε PANOS23 εγω θα ελεγα να κανεις λιγο οικονομια και να περεις το 12" δεν ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα στην τιμη αλλα ειναι μεγαλη η διαφορα στο "ματι".

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης