Jump to content

Γυναίκες και Αστρονομία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια είναι η γνώμη σας για αυτή τη σχέση;

Σίγουρα στην αστρονομία οι γυναίκες αποτελούν μειοψηφία. Για ποιο λόγο όμως; Λόγω κοινωνικών επιδράσεων ή απλά οι άνδρες ενδιαφέρονται περισσότερο για το σύμπαν; Προσωπικά πιστέυω στο πρώτο.

 

Φυσικα και θέλουμε και τις απόψεις των γυναικών του φορουμ..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περιέργως, θα έλεγα οτι υπάρχει μεγάλη πλειοψηφία γυναικών που ασχολούνται με την ερασιτεχνική αστρονομία.Αυτό το έχω διαπιστώσει ειδικότερα τον τελευτέο καιρό όπου έρχομαι σε επαφή με τέτοια άτομα.Νομίζω μεγάλο παράδειγμα, είναι η φίλη μας Bell η οποία επιβλήθηκε του πρόσφατου διαγωνισμού και είχε την ευκαιρεία να πάει στην Nasa. :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαλλον εγω επεσα στην εξαιρεση .

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_comment.php?pic_id=4485

 

Οχι οτι με πειραξε δηλαδη :mrgreen:

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περιέργως, θα έλεγα οτι υπάρχει μεγάλη πλειοψηφία γυναικών που ασχολούνται με την ερασιτεχνική αστρονομία.Αυτό το έχω διαπιστώσει ειδικότερα τον τελευτέο καιρό όπου έρχομαι σε επαφή με τέτοια άτομα.Νομίζω μεγάλο παράδειγμα, είναι η φίλη μας Bell η οποία επιβλήθηκε του πρόσφατου διαγωνισμού και είχε την ευκαιρεία να πάει στην Nasa. :)

 

Για να κάνω και το δικηγόρο του διαβόλου λέω:

 

1ον. Μιλάω και για την αστρονομία ως επιστήμη..όχι μόνο ερασιτεχνικά.

και

2ον.στην ερασιτεχνική αστρονομία ε?? :-k Γυναίκα αστροφωτογράφος; Γνωρίζεις καμία;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαλλον εγω επεσα στην εξαιρεση .

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_comment.php?pic_id=4485

 

Οχι οτι με πειραξε δηλαδη :mrgreen:

 

τώρα τι να πω.... #-o

 

:mrgreen: :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγουρα Υπαρχουν Αρκετες Γυναικες που Αχολουνται και Αγαπουν την Αστρονομια οσο και εμεις και σιγουρα υπαρχουν πολλες αλλα

Πολλα τμηματα-μερη της Αστρονομιας ειναι Μηχανικου Τομεα και Ηλεκτρονικου (Ρομποτικη Βαση, Γραναζια, Φωτογραφιση, υπολογιστες κτλ) απου νομιζω οτι ειναι πιο πολυ γουστα ενος Ανδρα (οχι που δεν ειναι και γυναικας) οποτε κανουν την Αστρονομια πιο ελκυστικη για τον Ανδρα + οτι ενα Μεγαλο Τηλεσκοπιο Δεν Μπορει να Το Σηκωσει μια Γυναικα αποτε δεν θα Ασχοληθει με αυτο, ουτε με τα γρασα, και δεν ξερω αν μια γυναικα θα επαιρνε μονη της τα ορη και βουνα. Ολα τα παραπανω αναφερομαι σε "μηχανικα μερη (και δεν το λεω ρατσιστικα)" , γιατι μια γυναικα μπορει να ειναι καλυτερη στα θεωρικα, και καλυτερη στην Αστρονομια γενικοτερα.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα υπάρχουν πολές γυναίκες που ασχολούνται με

την ερασιτεχνική αστρολογία :mrgreen:

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα υπάρχουν πολές γυναίκες που ασχολούνται με

την ερασιτεχνική αστρολογία :mrgreen:

 

:shock: =P~ =P~

 

Είπαμε.. να μας τη λέτε για την ηλικία αλλά όχι και για το φύλο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγουρα Υπαρχουν Αρκετες Γυναικες που Αχολουνται και Αγαπουν την Αστρονομια οσο και εμεις και σιγουρα υπαρχουν πολλες αλλα

Πολλα τμηματα-μερη της Αστρονομιας ειναι Μηχανικου Τομεα και Ηλεκτρονικου (Ρομποτικη Βαση, Γραναζια, Φωτογραφιση, υπολογιστες κτλ) απου νομιζω οτι ειναι πιο πολυ γουστα ενος Ανδρα (οχι που δεν ειναι και γυναικας) οποτε κανουν την Αστρονομια πιο ελκυστικη για τον Ανδρα + οτι ενα Μεγαλο Τηλεσκοπιο Δεν Μπορει να Το Σηκωσει μια Γυναικα αποτε δεν θα Ασχοληθει με αυτο, ουτε με τα γρασα, και δεν ξερω αν μια γυναικα θα επαιρνε μονη της τα ορη και βουνα. Ολα τα παραπανω αναφερομαι σε "μηχανικα μερη (και δεν το λεω ρατσιστικα)" , γιατι μια γυναικα μπορει να ειναι καλυτερη στα θεωρικα, και καλυτερη στην Αστρονομια γενικοτερα.

 

Συμφωνώ απόλυτα! Δεν είναι εύκολο χόμπυ η αστρονομία.Μεταξύ των άλλων,θέλει και ανοχή στην ορθοστασία,στο κρύο...Επίσης θέλει και πάρα πολλή εξάσκηση στον προσανατολισμό και ικανότητα χρήσης των χαρτών ,στοιχεία στα οποία οι γυναίκες υστερούν από την φύση τους.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακαλείται ο κ. Αλεποχώρης να παρουσιάσει επαρκή επιστημονικά στοιχεία που ν αποδεικνύουν πως οι γυναίκες

υστερούν από τη φύση τους σε θέματα προσανατολισμού και ικανότητας χρησιμοποίησης χαρτών σε τέτοιο βαθμό,

ώστε να είναι απαγορευτική η ενασχόλησή τους με την αστρονομία, αλλιώς θα επανέλθω με μακροσκελεστάτη (ίσα με 50 σελίδες =P~ )

δημοσίευση για τις κοινωνικές προεκτάσεις της ανδροκρατίας στον ψυχισμό των γυναικών.

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακαλείται ο κ. Αλεποχώρης να παρουσιάσει επαρκή επιστημονικά στοιχεία που ν αποδεικνύουν πως οι γυναίκες

υστερούν από τη φύση τους σε θέματα προσανατολισμού και ικανότητας χρησιμοποίησης χαρτών σε τέτοιο βαθμό,

ώστε να είναι απαγορευτική η ενασχόλησή τους με την αστρονομία, αλλιώς θα επανέλθω με μακροσκελεστάτη (ίσα με 50 σελίδες =P~ )

δημοσίευση για τις κοινωνικές προεκτάσεις της ανδροκρατίας στον ψυχισμό των γυναικών.

Ευχαριστώ.

 

Εγώ δεν είπα ότι η ενασχόληση των γυναικών με την αστρονομία είναι απαγορευτική!Είπα ότι δε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τους χάρτες,ούτε τους οδικούς,αλλά πολύ περισσότερο,τους αστρικούς!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αποδείξεις παρακαλώ (επιστημονικές πάντα), αλλιώς τα σχόλια σας θα θεωρηθούν σεξιστικά και θα με υποχρεώσετε να σας υποδείξω να τ ανακαλέσετε.

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[Εγώ δεν είπα ότι η ενασχόληση των γυναικών με την αστρονομία είναι απαγορευτική!Είπα ότι δε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τους χάρτες,ούτε τους οδικούς,αλλά πολύ περισσότερο,τους αστρικούς!

 

 

:D :D :D ελπιζω να ηταν αστειακι....

 

κατα τα αλλα οντως η συμμετοχη της γυναικας ειναι μειωμενη.ακομα κ σε ερασιτεχνικο επιπεδο,στο διαγωνισμο αστρονομιας τα ποσοστα των κοριτσιων ειναι πολυ μικρα :(

εγω θα ελεγα οτι οφειλεται κυριως σε κοινωνικους λογους...

"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η καθημερινή εμπειρία καταδεικνύει του λόγου το αληθές,ότι δηλαδή η σχέση των γυναικών με τους χάρτες είναι κάκιστη. Υπερέχουν όμως αλλού,κανείς δεν αντιλέγει σ'αυτό.

 

Ξέρω κάποια εξήγηση για αυτό,αλλά μάλλον θα βγούμε εκτός. Εκείνη περί του ρόλου του πρωτόγονου ανδρός,ως κυνηγού.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στατιστικά μιλώντας, ναι, οι γυναίκες δεν ασχολούνται με την Αστρονομία, αλλα οχι γιατί δεν μπορούν, αλλα λόγω "κοινωνικών επιδράσεων".

 

Και εγω π.χ. δεν ξέρω να πλέκω, δεν σημαίνει κάτι αυτό.

και η 11κάχρονη ανηψιά μου, βρήκε το NGC6960 με τους χάρτες του nightwatch, πάλι δεν σημαίνει τίποτα αυτό.

Τώρα αν η πλειοψηφία, δεν ξέρει να διαβάζει χάρτες, είναι μάλλον γιατί ποτέ δεν χρειάστηκε (όπως και εγω δεν χρειάστηκα ποτέ να ράψω..) και οχι γατί είναι ανίκανη διανοητικά να διαβάσει ενα χάρτη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ότι η γυναίκα δεν μπορεί να προσανατολιστεί τόσο εύκολα (όχι καθόλου) είναι πια αποδεδειγμένο.Οπως το ότι κ ο άνδρας δεν έχει το ίδιο καλή μνήμη όσο η γυναίκα.Με λίγα λόγια αλλού έχει ταλέντο η γυναίκα κ αλλού ο άνδρας.Το ένα φύλο συμπληρώνει το άλλο.Γι αυτό κ όλοι μας ψάχνουμε το έτερο ήμισυ.Για να συμπληρωθούμε.

Στο θέμα που μας αφορά να πω πως η γυναίκα δεν μπορεί να αντέξει τις κακουχίες μιας παρατήρησης.Για να μην παρεξηγηθώ όχι όλες.Μας το επιβεβαιώνετε εσείς που ασχολείστε.Το μεγαλύτερο ποσοστό όμως ή θα κρυώνει ή θα κουραστεί ή ή ή.

Κοινωνικοί λόγοι σίγουρα υπάρχουν αλλά πιστεύω πως οι πρακτικοί είναι έχουν την μερίδα του Λέοντος.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ότι η γυναίκα δεν μπορεί να προσανατολιστεί τόσο εύκολα (όχι καθόλου) είναι πια αποδεδειγμένο.Οπως το ότι κ ο άνδρας δεν έχει το ίδιο καλή μνήμη όσο η γυναίκα.Με λίγα λόγια αλλού έχει ταλέντο η γυναίκα κ αλλού ο άνδρας.Το ένα φύλο συμπληρώνει το άλλο.Γι αυτό κ όλοι μας ψάχνουμε το έτερο ήμισυ.Για να συμπληρωθούμε.

Στο θέμα που μας αφορά να πω πως η γυναίκα δεν μπορεί να αντέξει τις κακουχίες μιας παρατήρησης.Για να μην παρεξηγηθώ όχι όλες.Μας το επιβεβαιώνετε εσείς που ασχολείστε.Το μεγαλύτερο ποσοστό όμως ή θα κρυώνει ή θα κουραστεί ή ή ή.

Κοινωνικοί λόγοι σίγουρα υπάρχουν αλλά πιστεύω πως οι πρακτικοί είναι έχουν την μερίδα του Λέοντος.

 

Και άρα όσες γυναίκες ασχολούνται, αποτελούν φωτεινές εξαιρέσεις.

 

Παίζει, παίζει.

 

Κ' το λέγω αυτό γνωρίζοντας τουλάχιστον μία φίλη στα χρόνια μου

με ψυχικά κ' νοητικά αποθέματα ανδρός.

 

Χημικός, έχει ήδη δουλειά(σε ιδ. εταιρία), οικονομικά ανεξάρτητη.

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη όταν λέμε πως κάτι είναι αποδεδειγμένο καλό είναι να είμαστε και σε θέση να το τεκμηριώσουμε.

Και δε νομίζω πως χρειάζεται ιδιαίτερο ταλέντο για να προσανατολιστείς στον ουρανό. Μετρημένα κουκιά

είναι οι αστερισμοί και τ άστρα που έχεις για μπούσουλα.

Εννοείται πως υπάρχουν γενετικές διαφορές ανάμεσα στα 2 φύλα, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Ούτε αυτές οι

διαφορές είναι ικανές για να αποτρέψουν τις γυναίκες ν ασχοληθούν ερασιτεχνικά ή επαγγελματικά με την

αστρονομία.

 

Το μεγαλύτερο ποσοστό όμως ή θα κρυώνει ή θα κουραστεί ή ή ή.

 

δηλαδή Παναγιώτη, εσείς δεν κουράζεστε και δεν κρυώνετε; Είναι μόνο δικό μας "προνόμιο";

Μήπως τελικά έχει να κάνει με το βαθμό ενδιαφέροντος, γιατί όταν έρχεται κάποιος στο βουνό για να μας κάνει παρέα και δεν τον ενδιαφέρει η παρατήρηση, είτε άνδρας είναι , είτε γυναίκα είναι, θα προτιμήσει να πάει να κοιμηθεί γιατι σκυλοβαριέται απλώς να μαζοχίζεται μέσα στο κρύο;

 

Κ' το λέγω αυτό γνωρίζοντας τουλάχιστον μία φίλη στα χρόνια μου

με ψυχικά κ' νοητικά αποθέματα ανδρός

 

milia, γιατί αλλάζεις φύλο στη φίλη σου;;; Ξέρεις και οι γυναίκες έχουν ψυχικά και πνευματικά αποθέματα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε Παιδιά!! Σ Ο Β Α Ρ Ε Υ Τ Ε Ι Τ Ε δεν είμαστε εδω να πούμε ποιος είναι καλύτερος και ποιος όχι, είμαστε όλοι μέλη ενός Forum που προωθεί την Αστρονομία υποτίθεται ότι είμαστε σοβαροί και ασχολούμαστε με κάτι που αγαπάμε και σεβόμαστε, εφόσον όλοι εδω μέσα ασχολούμαστε με την αστρονομία (Άνδρες Γυναίκες) λογικό είναι λοιπόν όλοι να μπορούμε να προσανατολιστούμε και να κατανοήσουμε αυτό που παρατηρούμε, θεωρώ ότι είμαστε σοβαρά μέλη και δεν λέμε ή εννοούμε ρατσιστικά υπονοούμενα.

Νομίζω ότι το θέμα με το Φύλο πρέπει να λήξει εδω.

Υπάρχουν Ικανοί άνδρες αλλά και Ικανότατες Γυναίκες.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε Παιδιά!! Σ Ο Β Α Ρ Ε Υ Τ Ε Ι Τ Ε δεν είμαστε εδω να πούμε ποιος είναι καλύτερος και ποιος όχι, είμαστε όλοι μέλη ενός Forum που προωθεί την Αστρονομία υποτίθεται ότι είμαστε σοβαροί και ασχολούμαστε με κάτι που αγαπάμε και σεβόμαστε, εφόσον όλοι εδω μέσα ασχολούμαστε με την αστρονομία (Άνδρες Γυναίκες) λογικό είναι λοιπόν όλοι να μπορούμε να προσανατολιστούμε και να κατανοήσουμε αυτό που παρατηρούμε, θεωρώ ότι είμαστε σοβαρά μέλη και δεν λέμε ή εννοούμε ρατσιστικά υπονοούμενα.

Νομίζω ότι το θέμα με το Φύλο πρέπει να λήξει εδω.

Υπάρχουν Ικανοί άνδρες αλλά και Ικανότατες Γυναίκες.

 

=D> =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας μιλήσουμε καλύτερα με στοιχεία, κάνοντας μια σύντομη ιστορική αναδρομή, που βοηθάει να κατανοήσουμε

πόσο δύσκολο είναι μέχρι σήμερα για τις γυναίκες να εισχωρήσουν σ ένα χώρο που ως τώρα θεωρείται ανδροκρατούμενος.

 

Οι γυναίκες στην Αρχ. Ελλάδα (κι όχι μόνο) δεν είχαν δικαίωμα ψήφου. Όχι μόνο δεν ψήφιζαν, αλλά δεν ελάμβαναν

και καμμία παιδεία, με ελάχιστες εξαιρέσεις κάποιες γυναίκες αριστοκρατικών κυρίως οικογενειών και των εταίρων.

Μάλιστα οι τελευταίες, ήταν οι μόνες που είχαν το δικαίωμα να συχνάζουν σε όλους τους δημόσιους χώρους.

Πιο συγκεκριμένα η γυναίκα θεωρείται ανήλικη από τη στιγμή τής γέννησης της μέχρι το θάνατό της.

Στην περίπτωση γάμου απλώς άλλαζε κηδεμόνα και στην περίπτωση θανάτου τού συζύγου της, κηδεμόνας ήταν

ο πρώτος ηλικιακά γιος ή αν δεν υπήρχε γιος ο πρώτος άρρεν στενός συγγενής.

 

1864: Αναγνωρίζεται συνταγματικά το δικαίωμα της γυναίκας ως πολίτης.

 

1934: Εκλογικό δικαίωμα στις γυναίκες αλλά :

α) Μόνο για να εκλέγει κι όχι να εκλέγεται

β) Μόνο στις δημοτικές εκλογές

γ) Μόνο όσες είχαν τουλάχιστον απολυτήριο δημοτικού

δ) Μόνο όσες ήταν πάνω από 30 χρονών.

 

Σχεδόν ένα αιώνα μετά από τότε που οι Έλληνες αποφάσισαν πως οι γυναίκες είναι και αυτές πολίτες αυτής

της χώρας κι όχι ιδιοκτησία τους, αναγνωρίζεται τυπικά και ουσιαστικά η ισότητα τής γυναίκας και τα ίσα

πολιτικά δικαιώματα.

Οι Ελληνίδες ψηφίζουν για πρώτη φορά σε βουλευτικές εκλογές το Φεβρουάριο τού 1956.

 

50 χρόνια μετά, αναρωτιόμαστε γιατί η γυναίκα δεν έχει εισχωρήσει σε ανδροκρατούμενους χώρους, όπως η

αστρονομία. Όταν σε ισλαμικές χώρες οι γυναίκες φοράνε τσαντόρ και μπούργκα και επιτρέπεται να

κυκλοφορούν στους δρόμους μόνο με συνοδεία ανδρός.

Αναρωτιόμαστε γιατί στην Ελλάδα δεν υπάρχουν πολλές γυναίκες ερασιτέχνες αστρονόμοι, όταν δυστυχώς

μεγάλη πλειοψηφία των Ελλήνων (και ακόμα πιο δυστυχώς και αρκετών Ελληνίδων) θεωρεί πως η θέση της γυναίκας

είναι στο σπίτι, στα παιδιά και στην κουζίνα (και άντε να βρει και μια δουλειά ό,τι να ναι για να τσοντάρει

στα έξοδα τού σπιτιού).

Αναρωτιόμαστε γιατί δεν υπάρχουν πολλές γυναίκες επαγγελματίες αστρονόμοι, όταν οι παραδοσιακοί μηχανισμοί

των πανεπιστημίων μας, ευνοούν τους άνδρες να καταλαμβάνουν τις θέσεις του διδακτικού προσωπικού.

Στα 16 άτομα που αποτελούν το διδακτικό προσωπικό τού τμήματος Αστροφυσικής τού Πανεπιστημίου Θεσ/κης,

δεν υπάρχει ούτε μία γυναίκα! Λέτε να μην υπάρχουν ή είναι τόσο άχρηστες ώστε να μην έχουν τα προσόντα να διδάξουν;

 

Ευτυχώς όμως τα πράγματα μέρα με τη μέρα αλλάζουν προς το καλύτερο και μαζί με αυτά και η ελληνική νοοτροπία.

Αισιοδοξώ πως κάθε μέρα όλο και περισσότερες γυναίκες (ιδίως νέες),θα τολμήσουν (και τολμάνε) να εισέλθουν στο χώρο

της αστρονομίας. Το αποδεικνύουν τα αυξημένα ποσοστά στα τμήματα φυσικής, σε ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια,

όπως και η συμμετοχή νέων γυναικών στο forum.

Ουρανία, Λαμπρινή, Bell, Μαρία, Νάνσυ, Στέλλα, sunny, Ελένη και όσες συμμετείχαν και θα συμμετέχουν σε

διαγωνισμούς αστρονομίας ή αγαπάτε την αστρονομία, καλή δύναμη για να εκπληρώσετε τους στόχους σας!

 

Προς τους αγαπητούς Δημήτρη και Παναγιώτη, που σας γνωρίζω και προσωπικά, θέλω να κάνω μια ερώτηση με όλο

το σεβασμό που τρέφω προς το πρόσωπό σας.

Σας πέρασε ποτέ από το μυαλό πως τοποθετήσεις σαν τις δικές σας, αποθαρρύνουν αρκετές γυναίκες να εισέλθουν

στο χώρο;;;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι γυναίκες στην Αρχ. Ελλάδα (κι όχι μόνο) δεν είχαν δικαίωμα ψήφου. Όχι μόνο δεν ψήφιζαν, αλλά δεν ελάμβαναν

και καμμία παιδεία, με ελάχιστες εξαιρέσεις κάποιες γυναίκες αριστοκρατικών κυρίως οικογενειών και των εταίρων.

Μάλιστα οι τελευταίες, ήταν οι μόνες που είχαν το δικαίωμα να συχνάζουν σε όλους τους δημόσιους χώρους.

Πιο συγκεκριμένα η γυναίκα θεωρείται ανήλικη από τη στιγμή τής γέννησης της μέχρι το θάνατό της.

Στην περίπτωση γάμου απλώς άλλαζε κηδεμόνα και στην περίπτωση θανάτου τού συζύγου της, κηδεμόνας ήταν

ο πρώτος ηλικιακά γιος ή αν δεν υπήρχε γιος ο πρώτος άρρεν στενός συγγενής.

Glory days!... :P

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μεγαλύτερο ποσοστό όμως ή θα κρυώνει ή θα κουραστεί ή ή ή.

 

Βασικά έχω διαβάσει ότι οι γυναίκες είναι πιο ανθεκτικές στο κρύο. Αλλά έτσι κι αλλιώς, δεν νομίζω ότι έχει καμμία μα καμμία σχέση αυτό. Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με την Κατερίνα. O:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα!

Προσωπικα περιμενω πως και πως την στιγμη που θα πηγαινω σε εξορμησεις και θα βλεπω ισο αριθμο γυναικων και ανδρων!

Οι γυναικες εχουν εκτος αλλων και ενα πολυ βασικο προσον που ειναι οντως αποδεδειγμενο φιλη Κατερινα! (το νιωθουμε αλλωστε καθημερινα στο πετσι μας εμεις οι ανδρες)! :D

Λεγεται πεισμα και επιμονη που ειναι βασικοτατο προσον στην αστροπαρατηρηση!

Το θεμα ειναι πως και με ποιον τροπο περισσοτερες γυναικες θα μπουν σε αυτον τον θαυμαστο χωρο!

 

ΥΓ.Για να μην παρεξηγηθω απο τους υπολοιπους πιστευω οτι και πολλοι ανδρες ειδικα εδω μεσα εχουν πεισμα και επιμονη!

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης