Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλαστικο για ανακυκλωση!!!!! \:D/ \:D/ :mrgreen: :mrgreen: :cheesy: :cheesy:

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 354
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Να τα ελέγξεις πριν αν είναι ευθυγραμμισμένα.

Μη διστασεις καθολυ να τα ανοιξεις και να τα ελεγχξεις .

Βεβαια μπορεις να τα ευθυγραμμισεις και μονος σου εαν χρειαστει .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα πήρα τα bresser και είναι μια χαρά. ούτε να με κουράσουν στα μάτια ούτε τπτ..το πλαστικό από το δεξί φακό παίζει παααρα πολύ λιγο και πρεέπει να κάτσεις για να το προσέξεις δν πιστευω να είναι πρόβλημα αυτό έτσι?αλλα κατα τα άλλα μια χαρα
keep going alone......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
σε ποιο τηλεσκοπιο ειχε μπαρλοου??εμεινε κανενα περιοδικο στα περιπτερα να το παρω η οχι??γιατι εδω στο μερος μ δεν εφερε το 9 και το 10
keep going alone......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλέφωνο της De agostini στην Αθήνα είναι 210 7779984.

 

Πάρε και ρώτα αν έχει στοκ (ΠΑΝΤΑ μένει κάτι από όλα τα τεύχη) και ζήτα να στα στείλουν! :wink:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πόσα κιλά (;!) αντέχει η EQ3-2; Την σκέφτομαι για φορητή βάση.... και μικρό διοπτρικό (π.χ. ED80) μαζί με μοτεράκια... Η EQ6 μου φαίνεται πολύ τέρας για να την μετακινώ, οπότε αυτή μου φαίνεται βολική για γρήγορες "αποστολές".... φωτό;;

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι να σου πω ρε Βασίλη.Το τηλεσκόπιο απ ότι βλέπω είναι γεμάτο πλαστικούρα.Τώρα αν η βάση θα είναι καλή μόνο ένας επιτόπου έλεγχος θα μας δώσει ασφαλή συμπεράσματα.Εγώ πάντως αν την πετύχω στο περίπτερο θα την πάρω.Μία φωτογραφική μηχανή θέλω να σηκώσω μόνο.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εστειλα μαιλ και περιμενω να μου απαντησουν...εγω ρωτησα αν ειναι κανεις απο θεσσαλονικη κ εχει δει αν υπαρχει σε κανενα περιπτερο το 9 και το 10..ενοω μεσα απο θεσσ γιατι μενω λιγο πιο εξω εγω...
keep going alone......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα η βαση αυτη για το sky-watcher dob 8" θα κανει οσο αναφορα το βαρος??? :-note

 

Εχθες πειρα ενα τευχος με το barlow 2x πολυ πλαστικουρα!!!Τωρα θα δειξει στην επομενη παρατηρηση!!!!

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε themis_kart εαν προσπαθησεις να βαλεις το 8ιντσο πανω σε αυτην την βαση ειναι σχεδον σιγουρο οτι την επομενη στιγμη θα το δεις στο εδαφος στα ποδια σου! ](*,) :)

Το βαρος του ειναι απαγορευτικο για τετοιες στηριξεις!

Θα πρεπει μαλλον να κοιταξεις απο EQ-5 και πανω!

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα η βαση αυτη για το sky-watcher dob 8" θα κανει οσο αναφορα το βαρος??? :-note

 

:shock: :shock:

 

φίλε, είναι σαν να ρωτάς αν ενα σπίρτο καρφωμένο σε ένα καρπούζι μπορει να το κρατήσει όρθιο.. :mrgreen:

 

Ουτε να το δοκιμάσεις.. =;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΚ παιδια απλα ελεγα μηπως και γινοταν τιποτα γιατι θα τιν δινουν σχεδον τσαμπα!!! \:D/

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτο το τευχοσ εχει την βαση των βραχιονων του τριποδα παντωσ ειναι πλαστικο το επομενο εχει τοεπομενο προσ τα επανω μερος του κατακοριφου μετην βιδαανιψωσης στο επομενο εχει ενα προσοφθαλμιο kellner κ 6 αυτα για την ωρα αλλο τωρα ο βαρλοου 2χ δουλευει :-({|= :-({|= :-({|= . :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΚΑΛΗ ΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΤΗΣ DEA ΕΙΝΑΙ ΝΕΥΤΟΝΙΟ ΤΥΠΟΥ Bird/Jones TO OΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΟΥ ΣΩΛΙΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΔΙΟΠΡΙΚΟ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΣΦΑΙΡΙΚΟ ΠΡΟΤΕΥΩΝΤΑ ΚΑΘΡΕΠΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΡΑΒΟΛΙΚΟ ΣΑΝ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ "ΚΑΝΟΝΙΑ".A Bird/Jones Newtonian Reflector is a modified Newtonian with a spherical primary mirror. Before the light strikes the flat after being reflected, it passes through a Barlow-like achromatic lens that corrects the spherical aberration of the primary mirror. The system is also corrected for coma. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΚΡΙΒΗΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΕΝΟΣ Bird/Jones ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑ ΠΑΤΕΝΤΑ ΤΩΝ ΝΕΥΤΟΝΙΩΝ ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΝΟ ΤΑ ΠΡΟΣΟΦΘΑΛΜΙΑ ΤΟΣ ΤΕΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΑ ΜΑΚΡΗ ΚΑΝΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΣΤΟ ΒΡΕΣΣΕΡ ΜΟΥ. \:D/ \:D/ \:D/

 

2008-01-24-76326.jpg.1e9203f5dd4fcab4e9c712e4a873398e.jpg

Ο ΔΙΟΡΘΩΤΙΚΟΣ ΦΑΚΟΣ ΤΥΠΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ ΒΑΡΛΟΟΥ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
](*,) Δεν εχω γραψει ποτε σε forum αλλα αναγκαζομαι τωρα μονο για να ρωτησω τελικα κανω μαλ**** που αγοράζω το τηλεσκοπιο της DEA GOSTINI γιατί όλοι όσοι ξέρουν απ αυτα λενε οτι ειναι μαπα, full πλαστικο.. και τετοια. :( Στεναχωριέμαι γιατί έχω φτάσει στο 17/50 τώρα, άμα σταματήσω τσαμπα τα λεφτα(8.99x17). Τουλαχιστον ειναι ΚΑΛΟ σαν τηλεσκοπιο των 450 ευρω Η μας κλεβουν.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πο πο πο πο αναθεμα τιν ωρα.....ειμαι ετοιμος να κανω φονο θα τους φαω ολους απ τιν deagostin ειδα το αλλο το 8' νομιζω που ηταν διπλασιο και εκανε 300 ευρο ααα ποιον πανα κοροιδεψουν 17 τευχει αγορασα 17 τευχει α ρε θεε αλλα βεβαιος εμεις οι νησιώτες την πληρωνουμε που δεν ζουμε κοντα σε πολης για να βρουμε κανα μαγαζι που πουλαει :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: ειδες τι γινετε οταν ενημερώνεσε και σου ανοιγουν τα ματια :cry: :cry: :cry: :cry: αχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

ΟΠΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΠΑΥΤΑ ΝΑ ΛΕΕΙ ΕΔΟ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΙΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΟΣΤΕ ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ ΑΛΙΘΙΝΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΟΙΟ ΝΑ ΤΑ ΕΧΩ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΟΛΛΥ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ [-o< [-o< ΤΗΑ ΚΑΤΣΟ ΝΑ ΜΑΣΕΨΩ ΤΑ ΛΕΥΤΑ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ](*,)' ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σταμάτα να το μαζεύεις τώρα.Οτι έδωσες έδωσες.Εγώ θα τους έπαιρνα κ ένα τηλεφωνάκι κ θα ζητούσα τα λεφτά μου πίσω μιας κ με παραπλάνησαν λέγοντας πως είναι επαγγελματικό τηλεσκόπιο.Ξέρεις η παραπλανητική διαφήμιση απαγορεύεται.Δεν λέω πως θα βγάλεις άκρη σίγουρα αλλά με την απειλή μιας μήνυσης ίσως κ να καταφέρεις κάτι.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε redus1990 σε παρακαλώ σβήσε τώρα ότι έγραψες.Απαγορεύεται αυστηρά απ τους κανόνες.Καταλαβαίνω την τσαντίλα σου αλλά σβήστα τώρα.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης