Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν έχεις πρόβλημα με τέτοια κίαλια(κ εγώ τέτοια έχω) τότε να προσέξεις γιατί τα περισσότερα έχουν απευθυγραμμισμένους φακούς.

Εδώ ο PapGeo περιγράφει πως κάνουμε test.

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=27250&highlight=#27250

Εννοείτε πως ότι πληρώνεις παίρνεις.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 354
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:!: :!: προσεχε φιλε ομως γιατι τα φτηνα κυαλια αλλα λενε και αλλα ειναι..πχ τα φτηνα που πηρα ελεγαν 50χ70 και ειναι 7χ60...σου προτεινω να τα δοκιμασεις πρωτα να δεις αν εστιαζουν καλα κ με καποιο χαρακα να μετρησεις τη διαμετρο τους να δεις αν ανταποκρινοντε σε αυτα που γραφουν..κ παρε ακουμε που σου λεω απο δεκα μεγενθυνση κ πανω..η φωτεινοτειτα σε μικρες μεγενθυσεις δεν ειναι προβλημα...αν βρεις που ειναι δισκολο παρε 12χ70 με ενα καλουτσικο πεδιο αρκει πρωτα παντα να τα δοκιμασεις..
αστερακι μου λαμπρο :cheesy: ..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρέπει να προσέξεις πολύ.Τα περισσότερα είναι μούφα.Εχω δοκιμάσει πολλά φτηνιάρικα κιάλια κ τα περισσότερα ήταν απευθυγραμμισμένα.Διάβασε οπωσδήποτε το link που σου έδωσα ώστε να καταλάβεις καλά το τεστ.Επίσης να προτιμήσεις breeker.Κάτι άλλα που έχουν Ρώσικα γράμματα κ χρόματα παραλλαγής κάνουν μόνο για να τα πετάξεις στο κεφάλι αυτου που τα παράγει. :cheesy: :cheesy:

Breeker λοιπών 10Χ50.Τα θεωρώ εφάμιλλα των bresser του lidl.

Αν δε θες να το διακινδυνεύσεις ή νομίζεις πως δεν μπορείς να τα τεστάρεις ή θέλεις να σου μείνουν για μια ζωή τότε δώσε 100 ευρώ να χεις το μυαλό σου σίγουρο.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...προσεχε φιλε ομως γιατι τα φτηνα κυαλια αλλα λενε και αλλα ειναι..πχ τα φτηνα που πηρα ελεγαν 50χ70 και ειναι 7χ60...

 

8,57mm exit pupil??? :shock: :shock: super κυάλια :cheesy:

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το δοκιμασα στο δικο μου και ζοριζεται λιγο να μπει. Αυτο που θα κανω εγω παντως ειναι να μεγαλωσω με ενα τρυπανακι λιγο τις τρυπες ωστε να μην ζοριζετε αν κει θα κρατησω παντως πανω το laser finder που εχει απο την μανα του.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για σας,

 

επειδη δεν ειμαι στην Ελλαδα (ειναι ο αδελφος μου) ...

μπορειτε να με ενημερωσετε ποιο τευχος θα βγει αυτη την εβδομαδα (3ο , 4ο.. κλπ.),

και τι θα περιεχει?

 

'Ελπις

 

****(sorry που δεν βαζω οξιες ....κατι επαθε το πληκτρολογιο)

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια το επομενο τευχος την αλλη εβδομαδα ξερετε τι εξαρτηματα δινει?

 

Thank you!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια θα ρωτησω κατι πολυ ασχετο......εδω στην θεσσαλονικη γινονται τετοιες συγκεντρωσεις???δν ξερω πως να το πω κιολας...εννοω συγκεντρωσεις π εξερευνουν τον ουρανο με τηλεσκοπια....αν γινεται που γινεται και γιατι θα μ ηταν χρησιμο να παω απ οσο μ λενε???πλζζ μια απαντηση..... [-o<
keep going alone......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια θα ρωτησω κατι πολυ ασχετο......εδω στην θεσσαλονικη γινονται τετοιες συγκεντρωσεις???δν ξερω πως να το πω κιολας...εννοω συγκεντρωσεις π εξερευνουν τον ουρανο με τηλεσκοπια....αν γινεται που γινεται και γιατι θα μ ηταν χρησιμο να παω απ οσο μ λενε???πλζζ μια απαντηση..... [-o<

 

Πλακα κάνεις??

 

Ο όμιλος μας!!!Καθε Σάββατο έχει μαθήματα, και απο εξορμήσεις συζητήσεις κλπ κλπ κλπ άλλο τίποτα..

δες: www.ofa.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια το μεθαυριανο τευχος αυτην την εβδομαδα ξερετε τι εξαρτηματα δινει?

 

Thank you!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τεύχος 3ο: Βάση Εστιάτη,βίδες και χάρτη Σελήνης

Τεύχος 4ο: Πρώτος δακτύλιος οπτικού σωλήνα

Τεύχος 5ο: Προσοφθάλμιο 9mm

Τεύχος 6o: Σεληνιακο φίλτρο

Τεύχος 7ο: Δεύτερος δακτύλιος οπτικού σωλήνα και μοχλός στήριξης κατα την απόκλιση

Τεύχος 8ο: Δευτερεύων κάτοπτρο

Τεύχος 9ο: Δακτύλιος Δευτερεύοντος κατόπτρου

 

Αυτά με πάσα επιφύλαξη!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είδα σήμερα το 3ο τεύχος στο περίπτερο και η ποιότητα βγάζει μάτι ότι είναι χάλια!!! Μακριά
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τεύχος 3ο: Βάση Εστιάτη,βίδες και χάρτη Σελήνης

Τεύχος 4ο: Πρώτος δακτύλιος οπτικού σωλήνα

Τεύχος 5ο: Προσοφθάλμιο 9mm

Τεύχος 6o: Σεληνιακο φίλτρο

Τεύχος 7ο: Δεύτερος δακτύλιος οπτικού σωλήνα και μοχλός στήριξης κατα την απόκλιση

Τεύχος 8ο: Δευτερεύων κάτοπτρο

Τεύχος 9ο: Δακτύλιος Δευτερεύοντος κατόπτρου

 

Αυτά με πάσα επιφύλαξη!!!

 

Μ'αρέσει που πρώτα δίνει χάρτες και μετά κάτοπτρα! χαχαχα :mrgreen: :mrgreen:

[-o< plz keep the sky clear!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παντως γλυκοκοιταζω το τευχος με το φιλτρο σεληνης,αν και ξερω οτι μπορει να ειναι μαπα.Λεω να το παρω ετσι να το εχω.

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παντως γλυκοκοιταζω το τευχος με το φιλτρο σεληνης,αν και ξερω οτι μπορει να ειναι μαπα.Λεω να το παρω ετσι να το εχω.

 

Αν κρίνω απ τα υπόλοιπα κομμάτια που έχω τότε το φίλτρο πρέπει να είναι τόσο άχρηστο που τα γυαλιά Ηλίου θα κάνουν καλύτερη δουλειά. :cheesy: :cheesy:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παντως γλυκοκοιταζω το τευχος με το φιλτρο σεληνης,αν και ξερω οτι μπορει να ειναι μαπα.Λεω να το παρω ετσι να το εχω.

 

Αν κρίνω απ τα υπόλοιπα κομμάτια που έχω τότε το φίλτρο πρέπει να είναι τόσο άχρηστο που τα γυαλιά Ηλίου θα κάνουν καλύτερη δουλειά. :cheesy: :cheesy:

 

Πραγματικα απο την αρχη αυτης της θεματικης ενοτητας,περιμενε κανεις να δει ποιοτητα σε αυτη την "ευκαιρια"? :-k :-k :-k

"Nowadays in science there is no EUREKA!There is only ...hmm that''s funny..."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια να ρωτησω μια απορρια π εχω..αν ενας με τηλεσκοπιο. τα δει ολα και τα κανει ολα δλδ να δει τα παντα πανω μετα βαριεται??ρωταω γιατι ποτε μ δν ειχα τηλεσκοπιο ετσι καλο...γενικα θα βαρεθει καποιος καποια στιγμη?
keep going alone......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια να ρωτησω μια απορρια π εχω..αν ενας με τηλεσκοπιο. τα δει ολα και τα κανει ολα δλδ να δει τα παντα πανω μετα βαριεται??ρωταω γιατι ποτε μ δν ειχα τηλεσκοπιο ετσι καλο...γενικα θα βαρεθει καποιος καποια στιγμη?

 

 

To να τα δεις ολα ειναι λιγο δυσκολο :D

Κοιτα αν μπεις μεσα στον κοσμο της αστρονομιας,ακομα και με τον πιο απλο εισαγωγικο τροπο, και σου αρεσει, εμπλεξες.. Ειναι ατελειωτος.

 

Συνεχως κατι καινουριο και συναρπαστικο θα ανακαλυπτεις οτι υπαρχει, κατι με το οποιο δεν ειχες ασχοληθει μεχρι τοτε. :D

 

Τωρα αν ο εξοπλισμος σου, σου δωσει οτι μπορει να δωσει(αν τον φτασεις δηλαδη στα ορια του), ε τοτε δεν θα ησυχασεις μεχρι να παρεις κατι αλλο που θα σου χαρισει το κατι παραπανω..

 

Εγω απο την αλλη για να πω και την αλληθεια δεν βαριεμαι ακομα και αν βλεπω μονο ενα πραγμα συνεχεια..(ακομα και την σεληνη ας πουμε που ειναι σιγουρα μια τετρημενη εικονα-στοχος).

Ολα αυτα βεβαια ειναι μια προσωπικη αποψη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή ερώτηση

δεν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται να τα δει κανείς όλα ;-)

Υπάρχουν τοοοοοοοοσα αντικείμενα που μπορεί να δει ο καθένας με ένα 6" τηλεσκόπιο...Και όταν τελειώνεις ένα κατάλογο αντικείμενα μετά στοχεύεις σε δυσκολότερους στοχους, αγοράζεις κάνα εξάρτημα παραπάνω και παρατηρείς μακρινούς γαλαξίες ένα σωρό αστέρες, μεταβλητούς, φαινόμενα όπως εκλείψεις και κομήτες μια στο τόσο

Ποτέ δεν χορταίνεις νομίζω..

Άλλωστε έχω γνωρίσει αξιόλογα άτομα απτο φόρουμ που ασχολούνται χρόνια, έχουν μικρά τηλεσκόπια και ακόμα δεν έχουν δει όσα θα ήθελαν να δουν

Ακόμα και να τα δεις όλα (...) δεν υπάρχει περιπτωση να βαρεθείς κατα τη γνώμη μου (δε πιστεύω να βαριέται κανένας μας να χαζεύει τη Σελήνη:-) )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια να ρωτησω μια απορρια π εχω..αν ενας με τηλεσκοπιο. τα δει ολα και τα κανει ολα δλδ να δει τα παντα πανω μετα βαριεται??ρωταω γιατι ποτε μ δν ειχα τηλεσκοπιο ετσι καλο...γενικα θα βαρεθει καποιος καποια στιγμη?

 

 

To να τα δεις ολα ειναι λιγο δυσκολο :D

Κοιτα αν μπεις μεσα στον κοσμο της αστρονομιας,ακομα και με τον πιο απλο εισαγωγικο τροπο, και σου αρεσει, εμπλεξες.. Ειναι ατελειωτος.

 

Συνεχως κατι καινουριο και συναρπαστικο θα ανακαλυπτεις οτι υπαρχει, κατι με το οποιο δεν ειχες ασχοληθει μεχρι τοτε. :D

 

Τωρα αν ο εξοπλισμος σου, σου δωσει οτι μπορει να δωσει(αν τον φτασεις δηλαδη στα ορια του), ε τοτε δεν θα ησυχασεις μεχρι να παρεις κατι αλλο που θα σου χαρισει το κατι παραπανω..

 

Εγω απο την αλλη για να πω και την αλληθεια δεν βαριεμαι ακομα και αν βλεπω μονο ενα πραγμα συνεχεια..(ακομα και την σεληνη ας πουμε που ειναι σιγουρα μια τετρημενη εικονα-στοχος).

Ολα αυτα βεβαια ειναι μια προσωπικη αποψη.

 

:lol: :lol:

Πότε απάντησες εσύ? :P

Με κάλυψε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης