Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαντάζεστε την απογοήτευση κάποιου (που δεν έχει τηλ/κόπιο), και που έχει ίδη ξεκινήσει το συγκεκρημένο, να βλέπει τον έναστρο ουρανό, τη Σελήνη ή τέλος πάντων κάποιο σπάνιο ουράνιο φαινόμενο και παραμένει με ένα ανολοκλήρωτο τηλ/πιο;;; #-o #-o :evil: ](*,)

Μόνο για ανταλλακτικά και αυτά γιατί ..... είναι φθηνά!!

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 354
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

εγώ πάντως και η στήριξη μούφα μου φαίνεται...

 

δείτε απλά το τρίποδο για να καταλάβαιτε...

 

δεν νομίζω ότι αξίζει σαν στήριξη....για ανταλλακτικά....τα είπαμε..!!!!!!!! :P :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα πήρα και εγώ το πρώτο τεύχος με τον ερευνητή και τα καπάκια. Με δυσκολία εστίασα κάπου και η πιότητα;... μου θύμιζε τα ψέφτικα πλαστικά κιάλια που είχαμε πιτσιρίκια!! Τόσο οπτικά όσο και κατασκευαστικά!! Θα το δοκιμάσω και τη νύχτα αλλά δε περιμένω κάτι καλό. Άραγε τα φίλτρα και τα προσοφθάλμια πώς θα είναι;;;

Ο χάρτης καλός αλλά όπως είπατε....πολύ βρωμάει :x !! Σαν....πετρέλαιο!!

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά η deagostini είναι απάτη..σε ότι κυκλοφορεί..Πληρώνεις τα τριπλάσια για κάτι που μπορείς να το αγοράσεις από οπουδήποτε..Π.χ ξεκίνησα ένα τηλεκατευθυνόμενο ..όταν έμαθα πόσο βγαίνει πήδηξα..700Ε σου βγαίνει από αυτή ενώ μπορείς να το αγοράσεις 300Ε από μαγαζί...Το τηλεσκόπιο έτσι όπως το είδα είναι ένα noname και πρέπει να είναι πολύ απάτη..

www.retrovisions.gr

www.retrosystem.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καπου μέσα λέει:

 

Η στήριξη είναι αρκετά σταθερή αλλά αν φυσάει ΠΟΛΥ μπορεί το είδωλο να κουνιέται ΛΙΓΟ...

 

...μάλλον μπέρδεψαν τις θέσεις των λέξεων ΠΟΛΥ και ΛΙΓΟ!!!!!!!!! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλέμαχος έγραψε:

Η στήριξη είναι αρκετά σταθερή αλλά αν φυσάει ΠΟΛΥ μπορεί το είδωλο να κουνιέται ΛΙΓΟ...

 

:D :D :D :D

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καπου μέσα λέει:

 

Η στήριξη είναι αρκετά σταθερή αλλά αν φυσάει ΠΟΛΥ μπορεί το είδωλο να κουνιέται ΛΙΓΟ...

 

...μάλλον μπέρδεψαν τις θέσεις των λέξεων ΠΟΛΥ και ΛΙΓΟ!!!!!!!!! :cheesy:

 

:P :P :P :mrgreen:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καπου μέσα λέει:

 

Η στήριξη είναι αρκετά σταθερή αλλά αν φυσάει ΠΟΛΥ μπορεί το είδωλο να κουνιέται ΛΙΓΟ...

 

...μάλλον μπέρδεψαν τις θέσεις των λέξεων ΠΟΛΥ και ΛΙΓΟ!!!!!!!!! :cheesy:

 

:P :P :P :mrgreen:

 

ΚΑΛΑ, ΜΕ ΠΕΙΣΑΤΕ.... ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

astonomyvd6.jpg

Ένα αστέρι πέφτει...πέφτει, το κοιτώ στον ουρανό... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα με ενόχλησε ο επιθετικός προσδιορισμός "επαγγελματικό" στη διαφήμιση.

 

Υπάρχει οποιαδήποτε περίπτωση επαγγελματίας αστρονόμος να χρησιμοποιήσει αυτό το τηλεσκόπιο για την έρευνά του; :cheesy:

(ρητορικό ερώτημα).

 

Τό σίγουρο είναι ότι πολλοί θα το αγοράσουν και μετά θα τρέχουν... για καλύτερο.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως είπε και ο Στέφανος Σοφολόγης, απευθύνετε σε ανίδεους με το χόμπυ μας! Ο όρος "επαγγελματικό" θα ενθουσιάσει κόσμο! Άλλο ένα δόλωμα στο αγκίστρι!!

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ κι εγώ με το γενικό συμπέρασμα ότι αυτές οι "προσφορες" είναι για τα μπάζα. Και χαίρομαι πραγματικά που οι πιο έμπειροι απομακρύνουν με κάθε τρόπο τους πιο αρχάριους από τέτοιου είδους επικίνδυνα "δολώματα".
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα με ενόχλησε ο επιθετικός προσδιορισμός "επαγγελματικό" στη διαφήμιση.

 

Τό σίγουρο είναι ότι πολλοί θα το αγοράσουν και μετά θα τρέχουν... για καλύτερο.

 

Είσαι σίγουρος Αντρέα ότι θα τρέξουν; Πιο πολύ φοβάμαι ότι θα απογοητευτούν σφόδρα και ξέχνα τους

 

Οσο για το "επαγγελματικό" (κόλπο marketing ισως χοντρό αλλα.........)ομολογώ ότι με ενόχλησε λιγότερο απο την συμμετόχή του κ. Σιμόπουλου στο όλο εγχείρημα, καθώς τόσο η επιστημονική του υπόσταση όσο και τα πολλά του άρθρα εκλαικευμένης αστρονομίας τον έχουν επιβαλλει σαν έναν απο τους ηγέτες στον χώρο και έχει ωθήσει πολλούς να ξεκινήσουν.

Δεν θέλω να πώ κρίμα, για΄τί δεν νομίζω ότι έχω το δικαίωμα να τον κρίνω, αλλα θα προτιμούσα να μην είχε ανακατευτεί

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σοβαρα τώρα ασχολείστε ακόμα με τη ξεφραγκοστίνι?

Εδώ ένα meade του λιντλ και έπρεπε να πάει στα 70 Ε για να θεωρείται καλή αγορά.

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά! Μόνο ο ερευνητής που είδα, είναι στη κάκιστη ποιότητα που θα μπορούσε να είναι! Και αυτό που δε θέλω να σκέφτωμε είναι ότι δίνει και .....ηλιακό φίλτρο :shock: !!! θα τολμούσατε να δοκιμάζατε;;;

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά! Μόνο ο ερευνητής που είδα, είναι στη κάκιστη ποιότητα που θα μπορούσε να είναι! Και αυτό που δε θέλω να σκέφτωμε είναι ότι δίνει και .....ηλιακό φίλτρο :shock: !!! θα τολμούσατε να δοκιμάζατε;;;

 

Και εδώ ερχόμαστε στα σοβαρα... :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α θα ήθελα να κάνω και μία πρόβλεψη,

 

πιστέυω λοιπόν ότι τους επόμενους μήνες το αστροβοξ θα γεμίσει απο αρχαρίους(αυτό είναι το καλό) που έχουν κάνει το λάθος και "παίρνουν το τηλεσκόπιο της Dea"(αυτό το άσχημο)...και ζητάνε βοήθεια γιατί το ένα δεν δουλέυει ή το άλλο κουνιέται..

 

Και εδώ παραμονεύει κι ένας άλλος κίνδυνος, όταν θα ρωτήσουν σχετικά, πιθανότατα κάποιοι απο εμάς να τους πούμε ότι δεν αξίζει τον κόπο...

 

..και ξέρετε, αυτό δεν το δέχονται όλοι με τον καλύτερο τρόπο ειδικά αν είναι αρχάριοι και....έχουν δώσει ένα κάρο λεφτα.. :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε περίπου ένα χρόνο αναμένουμε απορίες και ερωτήσεις από νεοαφιχθείς στο χώρο, ( όσοι έχουν τρομερή υπομονή και ατσάλινα νεύρα μέχρι να το συναρμολογίσουν!!)

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε λιγότερο!!!!!

 

Σκέψου να φτάχνεις ένα τηλεσκόπιο ενα χρόνο και να μην μπορείς να το χρησιμοποιείς...τι θα σκεφτόσουν..??

 

Να μπω στο ιντερνετ να μάθω σχετικά με τα τηλεκόπια μέχρι να το τελειώσω...

 

δηλαδή ακόμα χειρότερα κατα τη γνώμη μου...

 

-Γεία σας είμαι αρχάριος,μ αρέσει πολύ η ερασιτεχνική αστρονομία, έχω το πρώτο μισό ενός τηλεσκοπίου 114 mm και θα ήθελα.... ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απάντηση: Να παραμήνεις στο μισό και με τα υπόλοιπα μισά λεφτά, πάρε ένα έτοιμο, κατά πολύ καλύτερο από αυτό που "αιώνες" τώρα προσπαθείς να τελειώσεις!

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά! Μόνο ο ερευνητής που είδα, είναι στη κάκιστη ποιότητα που θα μπορούσε να είναι! Και αυτό που δε θέλω να σκέφτωμε είναι ότι δίνει και .....ηλιακό φίλτρο :shock: !!! θα τολμούσατε να δοκιμάζατε;;;

 

:shock: :shock: Ας ελπισουμε να μην υπαρξει κανενα δυσαρεστο απροοπτο [-o< [-o<

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απάντηση: Να παραμήνεις στο μισό και με τα υπόλοιπα μισά λεφτά, πάρε ένα έτοιμο, κατά πολύ καλύτερο από αυτό που "αιώνες" τώρα προσπαθείς να τελειώσεις!

 

μα, ξέρεις 200 ευρώ έχω δώσει, και μου λες να το παρατήσω.. ε δεν νομίζω να είναι και τόσο χάλια... κλπ κλπ κλπ

 

και δεν θέλει πολύ για να αρχίσουν οι καυγάδες....ας ελπίζουμε πως δεν θα γίνει κάτι τέτοιο πάντως.. :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απάντηση: Να παραμήνεις στο μισό και με τα υπόλοιπα μισά λεφτά, πάρε ένα έτοιμο, κατά πολύ καλύτερο από αυτό που "αιώνες" τώρα προσπαθείς να τελειώσεις!

 

μα, ξέρεις 200 ευρώ έχω δώσει, και μου λες να το παρατήσω.. ε δεν νομίζω να είναι και τόσο χάλια... κλπ κλπ κλπ

 

και δεν θέλει πολύ για να αρχίσουν οι καυγάδες....ας ελπίζουμε πως δεν θα γίνει κάτι τέτοιο πάντως.. :-k

 

Εντάξη λοιπόν, δώσε 444€ και όταν με το καλό ολοκληρώσεις την..."κατασκευή", εδώ είμαστε!!

 

(υποτηθέμενος διάλογος με τον κακομοίρη που το ξεκίνησε!)

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παλι εχω 2 αποριες:

1)Πως ενας αρχαριος θα μπορεσει να τοποθετησει ενα κατοπτρο χωρις να του κανει ζημια,ή το λιγοτερο να το φθειρει;

2)Πως ειναι δυνατον να διανεμηθουν εξαρτηματα οπως π.χ. τα κατοπτρα,η ισημερινη,το τριποδο και ο σωληνας μεσω περιπτερων(χωρις παντα να παθουν ζημια στη μεταφορα);

 

Και γενικα:γιατι καποιος να δαπανησει τουλαχιστον 450 Ευρω για να παρει μετα απο πολλους μηνες ενα τηλεσκοπιο αμφιβολης ποιοτητας με ρισκο για τα εξαρτηματα και τον εξοπλισμο,ενω μπορει να εχει σε λιγες μερες ενα ιδιο και καλυτερο τηλεσκοπιο με σιγουρα οπτικα και ποιοτητα,στην τιμη των 245 Ευρω απο εξουσιοδοτημενο αντιπροσωπο;Εγω προσωπικα δεν θα το εκανα.

 

Υ.Γ. Τα ενθετα που θα δινει μαζι με τα εξαρτηματα φαινονται καλογραμμενα(αφου φυσικα επιμελειται και ο Διονυσης Σιμοπουλος!)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης