Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 354
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τελικά είναι δελεαστικό το να παίρνεις τόσο φτηνά πράγματα που κοστίζουν 10πλάσια ή και παραπάνω τιμή. Έστω κι αν είναι μούφα. Εγώ πάντως ένα φιλτράκι Σελήνης θα το πάρω σίγουρα και μπορεί να κανένα προσοφθάλμιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδη ρε παιδια, απ'οτι εχει αναφερθει,

πιο πολυ συμφερει οσους εχουν ηδη ενα καλο τηλεσκοπιο και θελουν καποια προσθετα εξαρτηματα?

 

Αλλιως καλυτερα να επενδυσουμε το ποσο αυτο που θα διναμε για το περιοδικο, + κατι παραπανω για να παρουμε σιγουρα ενα καλο απο ενα μαγαζι με τηλεσκοπια...

 

Καταλαβα σωστα?

:roll: 8-[

 

Σας ευχαριστω!

astonomyvd6.jpg

Ένα αστέρι πέφτει...πέφτει, το κοιτώ στον ουρανό... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το πηρα το πρωτο εχει ερευνητη 6χ30(':(')

καμια σχεση με του bresser αλλα κανει την δουλεια του!

παντως το καλο ειναι οτι δινει ενθετα πχ εξερευνοντας τον κρονο.

μαζι με το πρωτο δινει ακομα και ενα χαρτη του ουρανου(poster).

 

 

Ο χαρτης του ουρανου ο οποιος ρε μαγκες βρωμαει απαισια. Δεν μπορω να καταλαβω σε τι χαρτι τον τυπωσαν. ΣΕ ΤΟΥΑΛΕΤΑΣ ΜΑΛΛΟΝ........ :-#

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σκοπευτρο το ειδα και ειναι καλο εχει και ρυθμιστη πισω για να καθαριζει την εικονα. Παντως οταν το στριβεις στριβουν και τα νηματοσταυρα.......χαχαχα....... ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το πηρα το πρωτο εχει ερευνητη 6χ30(':(')

καμια σχεση με του bresser αλλα κανει την δουλεια του!

παντως το καλο ειναι οτι δινει ενθετα πχ εξερευνοντας τον κρονο.

μαζι με το πρωτο δινει ακομα και ενα χαρτη του ουρανου(poster).

 

 

Ο χαρτης του ουρανου ο οποιος ρε μαγκες βρωμαει απαισια. Δεν μπορω να καταλαβω σε τι χαρτι τον τυπωσαν. ΣΕ ΤΟΥΑΛΕΤΑΣ ΜΑΛΛΟΝ........ :-#

 

Πραγματικά ρε φίλε τι βρώμα είναι αυτή που κάνει ο χάρτης του ουρανού..

Απαίσιο ρε συ. Σιχάθηκα και που τον έπιανα..Shit

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, το τηλεσκόπιο αυτό απευθύνεται στο κοινό που δεν γνωρίζει ότι υπάρχει ερασιτεχνικός εξοπλισμός σε ειδικευμένα καταστήματα και δεν έχει ιδέα από τιμές και ποιότητες τηλεσκοπίων. Συνεπώς φαντάζεται ότι θα αποκτήσει κάτι ασυνήθιστο, σχεδόν «εξωτικό» με λίγα ευρώ κάθε τόσο. Μην ενθουσιάζεστε, η ποιότητα θα είναι η χαμηλότερη που υπάρχει. Ακριβοπληρωμένο παιχνίδι, όπου αγοράζεις τη χαρά της κατασκευής και της αναμονής, όχι το τηλεσκόπιο.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδη ρε παιδια, απ'οτι εχει αναφερθει,

πιο πολυ συμφερει οσους εχουν ηδη ενα καλο τηλεσκοπιο και θελουν καποια προσθετα εξαρτηματα?

Για να κάνει κανείς μερικά μπαλώματα όπως εγώ στο μπρέσερ του λιντλ καλό είναι.

 

Αλλιως καλυτερα να επενδυσουμε το ποσο αυτο που θα διναμε για το περιοδικο, + κατι παραπανω για να παρουμε σιγουρα ενα καλο απο ενα μαγαζι με τηλεσκοπια...

 

Καταλαβα σωστα?

:roll: 8-[

Πολύ καλά κατάλαβες.

 

Ο μόνος λόγος για να το πάρει κανείς είναι να καψουρέψει το παιδί του.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά σκέφτομαι να φτιάξω μέσω της προσφοράς την EQ3.ξέρετε πόσο κοστίζει η βάση κ πόσο το μοτέρ?Μπορεί να αξίζει.Οπως έγραψα κ πριν θα δοθεί στα περίπτερα κανονικά σε ένα τεύχος.Την θέλω για πορτρέτα του ουρανού,οπότε μια μηχανή σίγουρα θα την σηκώνει άνετα.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εμενα με χαλασε ο ισχυρισμος "επαγελματικο τηλεσκοπιο" και η συμμετοχη του Σιμοπουλου.

Ελπιζω τουλαχιστον να αξιζε η αρπαχτη. :? :?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ είμαι πολύ επιφυλακτικός σε όλες τις εκδόσεις τέτοιου τύπου.

Απ΄ότι μου έχουν πει φίλοι που έχουν αγοράσει ανάλογα έντυπα, μέχρι να συναρμολογήσει κανείς το προϊόν σπάνε τα νεύρα του και έχει δώσει ένα σωρό λεφτά! Επίσης η ποιότητα είναι συνήθως πολύ χαμηλή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο το να περιμενεις εναν ολοκληρο χρονο να το ολοκληρωσεις και τοτε να ανακαλυψεις οτι θα μπορουσες να εχεις αγορασει ιδιο και καλυτερης ποιοτητας με τα μισα λεφτα ή οτι θα μπορουσες να παρεις καποιο με τα ιδια λεφτα αλλα με διπλασια διαμετρο! ](*,)

Επισης σε ολες τις προηγουμενες σειρες πχ τηλεκατευθυνομενα κλπ ειχε αναφορα και στην μαρκα!

Αυτο αληθεια τι μαρκα ειναι;:?:

Σορυ παιδια αν μιλαω απαξιωτικα ή προκατειλημμενα αλλα την εχω πατησει παλι ετσι και μαλιστα δυο φορες χανοντας αρκετα χρηματα.

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το θάρρος (ή το θράσος αν θέλετε) του αρχάριου, δεν πιστεύω ότι τέτοιου είδους προσφορές στοχεύουν σε κοινό που έχει ήδη επαφή με το αντικείμενο και που γνωρίζει πράγματα και λεπτομέρειες.

Πιστεύω πως περισσότερο αφορούν αφενός τους χομπίστες που τους αρέσει να συναρμολογούν κάθε φύσης αντικείμενα, όπως και τους γονείς που θέλουν να πάρουν κάτι φτηνό(?) για τα πιτσιρίκια τους, χωρίς τον εφιάλτη του να διαλύσουν έναν ακριβό, επαγγελματικό εξοπλισμό. (my honest opinion)

[-o< plz keep the sky clear!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά σκέφτομαι να φτιάξω μέσω της προσφοράς την EQ3.ξέρετε πόσο κοστίζει η βάση κ πόσο το μοτέρ?Μπορεί να αξίζει.Οπως έγραψα κ πριν θα δοθεί στα περίπτερα κανονικά σε ένα τεύχος.Την θέλω για πορτρέτα του ουρανού,οπότε μια μηχανή σίγουρα θα την σηκώνει άνετα.

 

Παναγιώτη,και εγώ το σκέφτομαι αυτό

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως ειλικρινα σας λεω αν εβλεπα αυτην την προσφορα οταν ημουν πιο ασχετος και δν ειχα τηλεσκοπιο θα το επαιρνα.Εξαλλου και οταν πηρα το μπρεσσερ απο τα λιντλ δεν το εψαξα καθολου....Ευτυχως που ειχαμε καλη εξελιξη :cheesy: :cheesy:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα πω κάτι που μου έλεγε ο παππούς μου

<...είσαι πολύ φτωχός για να αγοράζεις φτηνά πράγματα...> γιαυτό λοιπόν

ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑ [-X [-X [-X [-X ...η φτήνια τρώει τον παρά....

 

ΥΣ1 δεν ξέρω γιατί αλλά με το συγκεκριμένο μου έρχεται να απαντήσω μόνο με λεκές ρήσης....όπου ακούς πολλά κεράσια.......καλάθι κτλ.

 

ΥΣ2 και αν κάποιος τσιμπήσει και ξεκινήσει και η εταιρεία διακόψει στη μέση την παροχή εξαρτημάτων, τι θα γίνει, θα μείνει με τον ερευνητή στο χέρι? :-note

 

ΥΣ3 τα κομμάτια που θα τους περισσέψουν τι θα τα κάνουν? θα τα ανακυκλώσουν?

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

λενε οτι θα δωσουν προερετικα ενα Ψηφιακό προσοφθάλμιο για αστροφωτογραφίσεις.

 

Τι εννουν σαν το παρακατω που εχει το Πλανηταριο Θεσ. ;

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1037

 

Η EQ3 βαση στηριξης θα την εχουν να την φτιαξεις κομματι - κομματι (θα ειναι πληρης ή καποια κομματια πρεπει να τα παραγγειλουμε ξεχωριστα); γιατι ψιλοψηνωμαι και εγω για μια δευτερη βαση στηριξης

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

λες να αξιζει?

http://www.deagostini.gr/index.php

 

Σε 50 τεύχη...

 

Θα αντέξεις να πληρώνεις βίδα βίδα, για να πάρεις ένα τηλεσκόπιο

αμφιβόλου ποιότητας ;

 

Μόνο αν μου το χάριζαν (εννιαίο) θα το έπαιρνα.

 

Αν είναι να σκάσω λεφτά σιγά μην τα δώσω στην kleftagostini

που έχει βγάλει από πετρώματα, σουγιάδες, αεροπλάνα, στυλό, κτλ κτλ κτλ...

 

:evil:

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά σκέφτομαι να φτιάξω μέσω της προσφοράς την EQ3.ξέρετε πόσο κοστίζει η βάση κ πόσο το μοτέρ?Μπορεί να αξίζει.Οπως έγραψα κ πριν θα δοθεί στα περίπτερα κανονικά σε ένα τεύχος.Την θέλω για πορτρέτα του ουρανού,οπότε μια μηχανή σίγουρα θα την σηκώνει άνετα.

 

Κανείς δεν ξέρει πόσο κοστίζει?

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για κάποια παρόμοια με την EQ3-2 (Sky view ή Astro 4), υπολόγιζε γύρω στα 200 ευρώ παρά κάτι στην telescope service. Φαντάζομαι ότι εδώ θα είναι ελαφρώς ακριβότερη. Ρίξε και μια ματιά στο: http://www.telescope-service.com/mounts/start/mountsstart.html

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης